Кой е арматол Тимотей ?

Кой е арматол Тимотей Венеаминов ?

bozman

 

I.

Интересът ни към тази личност е породена от констатацията, че текстовете  от прочутия Именник считани за прабългарско-тюркски календарни изрази, както и съобщенията за Тодор Доксов се намират единствено в ръкописи излезли изпод перото на Тимотей (второ т е изписано със ө, на руски – Тимофей). Този човек не е сред списъка от книжовници оформили картината на българската историография и няма да е пресилено да се каже, че името му е абсолютно неизвестно сред българските историци, а от там и сред българската общественост. Това е невероятно като факт  и трудно за проумяване, тъй като именно неговите писания са източник за официалната българска историография,  по която тя е издала стотици хиляди книги – и в нито една от тях не търси дори частичен отговор, кой, кога и защо е писал тези кратки абзаци.

Първи оповестява името на Тимотей Венеаминов, Константин Калайдович в книгата си  Ιоан ексархъ болгарскıй, стр. 98, т.40,  Москва, типография. С. Селивановскаго, 1824 г.:

 „ Еднакъв текст като този паметен български превод се намира във Йосифската Волоколомска библиотека под № 389, 4; някой си Тимофей Венеаминов го е написал във Велики Новгород през 1488 г. (6997 от Сътв. на Св., 7 декември)”.

Този текст от Волоколамската бибилотека е еднакъв с текста, който публикува Калайдович от Сборник № 20 на Синодалната библиотека, намиращ се в края на четвърто Атанасıево слово, л. 209 об., пред Посланıемъ о празницѣ  Пасхъı . Според Калайдович той гласи (оцветяване наше):

.........................

продължава долу в pdf