урок № 19 

Сутність поняття «грант», їх види

Д/з   (знайти інформацію в інтернет ресурсі та написати конспект відповідно до тезисів; дивитись сторінки на сайті , відповідні урокам)


 

Гранти надаються за результатами грантових програм-конкурсів, що оголошуються для неприбуткових організацій, під час яких проект повинен пройти у процедуру подання заявки на отримання гранту, і, у випадку перемоги в конкурсі - отримати кошти (допомогу).

Існує декілька визначень поняття "грант":

1. Грант (англ. "grant" - дар, дотація, стипендія) - це цільова фінансова дотація, що надається вченим на проведення наукових досліджень.

2. Грант - це безоплатна цільова субсидія, що надається на конкурсній основі організації, ініціативній групі або індивідуальній особі для реалізації заявленого проекту в тій чи іншій сфері діяльності.

3. Грант - благодійний внесок або цільове пожертвування, надане фізичними і юридичними особами в грошовій і натуральній формах.

4. Грант - кошти, безоплатно передані дарувальником (фондом, корпорацією, урядовим закладом або приватною особою) некомерційній організації або приватній особі для виконання конкретної роботи.

5. Грант - кошти, техніка або інші ресурси, що безповоротно передається донором (фондом, корпорацією, державною установою або приватною особою) некомерційній організації або приватній особі для виконання конкретної роботи.

На відміну від позики грант не треба повертати.

Слід зазначити ще, що в проектній діяльності та роботі з пошуку грантових програм виділяють ще також гранти для бізнесу – допомога бізнес-клієнтам у залученні коштів на розвиток власної справи, консультації, зустрічі, експертні оцінки, пошук можливостей фінансування та робота з грантовими заявками за залученням відповідних експертів.

З точки зору періодичності проведення грантові програми поділяються на:

разові конкурси - програми грантів, які проводяться фондами один раз (як правило, вони спрямовані на досягнення певних цілей і завдань);

циклічні конкурси - програми грантів, які повторюються через певні проміжки часу - один-два рази на рік;

постійні конкурси - програми грантів, які не мають певних термінів подання заявок на фінансування. Проекти розглядаються за фактом їх надходження.

  Грант – це безповоротні кошти, які присуджуються організаціям та особам для здійснення діяльності, яка є неприбутковою та прописана у пропозиції, затвердженій грантонадавачем.

Для того, аби заявка виконала свою роль – отримала ресурси для реалізації проекту, потрібно правильно та чітко для сприйняття грантодавача її написати. 

Проект лише тоді має шанси на успіх, коли він логічний, завдання проекту відповідають меті, засоби реалізації - завданням, коли управління - просте й ефективне, бюджет - реальний.

Перш за все, потрібно визначитися, що ми розуміємо під терміном «проект».

Проект — це комплекс заходів, які здійснюються для досягнення чітко визначених цілей впродовж відведеного часу і за допомогою призначених на це фінансових ресурсів (бюджету).


Практичні поради, щодо написання грантових заявок.

1. Пишіть чітко та ясно

2. В процесі підготовки проекту не залишайте поза увагою такі основні правила:

використовуйте слова, які означають завершеність (підготувати, розподілити, зменшити, збільшити, організувати, виробити)

користуйтесь критеріями SMART, формулюючи задачі :

· конкретність;

· обчислювальність;

· територіальність;

· реалістичність;

· визначеність у часі.

3.Уникайте жаргонних слів, виправте граматичні помилки, дотримуйтесь впевненого та сміливого тону; думки висловлюйте коротко, ясно, цікаво.


Приблизний обсяг окремих розділів проекту:

Презентація організації - до 1 сторінки

Формулювання проблеми - до 1 сторінки

Мета проекту - 1 абзац

Задачі проекту - від 0.5 до 1 сторінки

План виконання проекту - до 1 сторінки

Методи виконання проекту - до 1 сторінки

Кошторис - до 2 сторінок

Додаткові дані - до 10 сторінок


Гранти для бізнесу

1.GoLOCAL консультує українські підприємства та стартапи для залучення грантового фінансування під існуючі або майбутні бізнес проекти.    https://golocal-ukraine.com/granti-dlya-biznesu/

2.Як підприємцям-початківцям отримати гранти для розвитку бізнесу? 

https://buduysvoe.com/publications/yak-pidpryyemcyam-pochatkivcyam-otrymaty-granty-dlya-rozvytku-biznesu

https://golocal-ukraine.com/projects/giz-treningi-z-grantraytingu-dlya-energo-menedzheriv/

3. Бізнес-можливості     https://bc-club.org.ua/opportunities/

4. Гранти для малого бізнесу : як отримати кошти на розвиток.

https://thepage.ua/ua/business/granti-dlya-malogo-biznesu-v-ukrayini-2021-dokumenti-grantovi-programi-ta-osnovni-pomilki

 

5. Гранти та конкурси.( Інвестиційний портал Запоріжжя)

https://invest.zp.gov.ua/uk/pages/banking_system

 

6. https://gurt.org.ua/news/grants/