урок № 13

Зміст установчих документів та їх підготовка

1.Визначення установчих документів. Зміст установчих документів. Визначення «Модельного статуту». Переваги та недоліки «Модельного статуту». 

2.Різниця в установчих документах між юридичною особою та фізичною особою підприємцем. 

3.Ознаки фіктивності в установчих документах.

Д/з  Підручник Карпюк Г.І. ст.20-27, 54-69 (написати конспект відповідно до тезисів; дивитись сторінки на сайті , відповідні урокам)

Наразі у засновників товариств з обмеженою відповідальністю популярним є питання: «Чи варто реєструвати власний статут, якщо можна скористатися модельним?».


Спочатку треба з'ясувати, що таке «модельний статут». Це установчий документ, затверджений не ТОВ, яке діє на його підставі, а Кабінетом Міністрів України. Тобто нічого індивідуального, що стосується саме Вашої компанії, там прописати не можна. Деякі пункти можна обрати на власний розсуд (під час реєстрації), але таких небагато. Переглянути чинний модельний статут можна за посиланням.


Що стосується відмінностей між модельним та індивідуальним статутами, то тут можна відмітити декілька основних переваг та недоліків статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України. 


Почнемо з недоліків:

 — зміни в такий статут вносяться без Вашого відома, а тим паче — згоди;


 — не всі контрагенти знають про існування такого статуту. Тобто коли Вас попросять надіслати сканкопію Вашого статуту або код опису для завантаження статуту, Вам знадобиться додатковий час для того, щоб роз'яснити, що Ваше Товариство діє на підставі модельного статуту, а модельний статут — це… (див. абзац 2 даної статті). І далі Ваша співпраця залежить від бажання контрагента розбиратися що це таке, які ризики існують та які документи запросити від Вас для підтвердження, наприклад, повноважень директора;


 — неможливо прописати особливості діяльності. Наприклад, обмежити директора в його правах стосовно підписання окремих видів договорів, або обмежити суму, на яку директор має право підписувати договори. А в деяких випадках неможливо прибрати обмеження, які вже встановлено Законом, і які могли б бути виключені з власного статуту.


Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» містить 12 норм, які передбачають можливість встановити в статуті інші правила регулювання діяльності Товариства, ніж ті, що передбачені Законом.


Звичайно, що вносити індивідуальні особливості діяльності ви можете лише з додержанням чинного законодавства і не по всім пунктам. 


У власному статуті Ви можете вказати особливості щодо:


1) встановлення строку для внесення вкладу у зв'язку зі створенням Товариства (в модельному передбачено 6 місяців, у власному можете збільшити до декількох років);


2) виплати дивідендів (у модельному дивіденди виплачуються за будь-який період, що є кратним кварталу, у власному можете вказати інший період або прибрати таке обмеження);


3) кількості голосів кожного учасника на загальних зборах учасників (у модельному — пропорційно частки в статутному капіталі, у власному можна встановити інше);


4) відкритості голосування на загальних зборах учасників (у модельному передбачено відкрите голосування, у власному статуті можна встановити закрите);


5) скасувати попередню згоду на вчинення «значного правочину», тобто такого правочину, на вчинення якого, директор має отримати згоду від загальних зборів учасників. Наразі, якщо Товариство діє на підставі модельного статуту, директор не може без згоди загальних зборів учасників (навіть якщо в Товаристві єдиний засновник (учасник), який і є директором Товариства) вчиняти правочин, вартість якого перевищує 50% вартості чистих активів Товариства.


Це тільки основні моменти, які передбачені Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», але таких моментів в цьому Законі - 12.


Також, наприклад, у власному статуті ми прописуємо можливість учасника Товариства з обмеженою відповідальністю, за рішенням Загальних зборів Учасників, здійснювати управління Товариством та виконувати функції Директора без укладення трудового договору (контракту) та без нарахування заробітної плати.


Щодо переваг здійснення діяльності на підставі модельного статуту можна відмітити, що даний установчий документ не підписують засновники Товариства, а отже можна зекономити на нотаріальному посвідченні підписів у статуті. Але економія несуттєва (від 400 грн., залежно від вартості послуг обраного нотаріуса та кількості засновників).


Ось такі основні переваги та недоліки роботи на підставі модельного статуту потрібно мати на увазі при обранні типу статуту. Зі своєї сторони, зважуючи всі «-» та «+», можемо порадити скористатися можливістю здійснювати діяльність на підставі власного статуту з можливістю встановлення індивідуальних, зручних для вас, правил роботи. З останнім ми з радістю Вам допоможемо.[ https://audit-alliance.com.ua/modelnyi-statut ]

Існування фіктивного підприємництва виявляється, як правило, за такими ознаками: 

До ознак, що характеризують фіктивність фірми на стадії її створення належать такі: у якості службових осіб чи засновників підприємства зазначені підставні особи, які не мають постійного місця проживання в даному регіоні; юридична адреса підприємства не співпадає з його фактичним місцезнаходженням; відсутність у деяких державних органах, у яких реєстрація суб’єкта підприємництва в якості платника податків і зборів є обов’язковою, даних про реєстрацію підприємства; відсутність власного майна і мінімального розміру .статутного капіталу, затримка з перерахуванням внесків до статутного фонду підприємства; реєстрація підприємства безпосередньо перед надходженням на його банківський рахунок великих сум грошей; наявність слідів підроблення документів, використаних при створенні чи придбанні підприємства . 

До ознак, які характеризують фінансово-господарську діяльність фіктивного підприємства належать такі: укладання нелогічних із господарської точки зору і економічно невигідних угод; зняття з рахунку або зарахування на рахунок юридичної особи грошових коштів у випадках, коли це необґрунтовано характером її діяльності; списання коштів на витрати, що викликають сумнів в їх доцільності і розмірах списаних сум; різке збільшення на банківському рахунку великої суми грошових коштів за короткий проміжок часу; перекази грошових коштів за кордон і надходження грошових коштів із-за кордону; перекази грошових коштів з банківського рахунку фірми на рахунки фізичних осіб (в т.ч. приватних підприємців); значні авансові проплати іншим фірмам за нібито поставлені товари, надані послуги; акумулювання на рахунках фірми великих грошових сум та їх переказ в інші банки; відсутність здійснення підприємством господарської діяльності на протязі тривалого часу; невідповідність задекларованої статутної діяльності фактичним можливостям з виробництва продукції та наданню послуг через відсутність матеріальної бази, приміщень, необхідної техніки, штату працівників тощо .

До ознак фіктивного підприємництва, що характеризують адміністративно-управлінську діяльність фірми належать такі: малий штат співробітників фірми за умови, що її статутна діяльність вимагає участі більшої кількості людей, в тому числі зі спеціальною освітою; наявність у штаті лише керівних посад; серйозні кадрові зміни, а також радикальні зміни у складі засновників, власників, акціонерів, адміністрації комерційного підприємства перед одержанням кредиту чи укладанням угоди на велику суму; розпродаж майна, розірвання або не продовження договору оренди; довга затримка з розрахунком за отриману продукцію чи виконані роботи, з поверненням кредиту або виплатою процентів по ньому, часті направлення листів з проханням про пролонгацію угоди, можливі пропозиції укласти угоду про поставку нової, більшої за розмірами, партії продукції, без здійснення повного розрахунку за вже отриману продукцію; ухилення від зустрічей з представниками кредитора; залишення без відповідей листів, телеграм і факсів; перешкоджання під різноманітними приводами одержанню необхідної документації, інспектуванню об’єктів, що цікавлять кредитора. 

До ознак фіктивного підприємництва, що свідчать про заняття забороненою діяльністю належать такі: виявлення в місцях розташування фіктивного підприємства чи перебування його засновників або керівників печаток, установчих документів та бланків інших фіктивних фірм чи неіснуючих підприємств, підроблених печаток і документів реально діючих підприємств, незаповнених бланків цінних паперів і платіжних документів, чекових книжок, печаток нотаріусів, органів державної реєстрації, органів державної податкової служби та державних цільових фондів; паспортів померлих осіб, загублених чи викрадених документів реально існуючих громадян, підроблених документів неіснуючих осіб, факсиміле підписів різних громадян (службових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування, суб’єктів підприємництва тощо); наявність потужних комп’ютерів, обладнаних системою «банк-клієнт», що містять інформацію про численні незаконні фінансові оборудки; наявність значної суми готівкових коштів як в національній, так і в іноземній валюті .


Зокрема доказами фіктивності можуть визнаватися

1) реєстрація підприємства на підставну особу, за підробленими, втраченими, позиченими або викраденими документами, документами померлих осіб, за вигаданою юридичною адресою;

 2) внесення в установчі документи неправдивих даних про засновників і керівників підприємства або про інші обставини; 

3) залучення до протиправної діяльності у формі призначення на посаду керівника реально існуючого громадянина із специфічним соціальним статусом (малозабезпечені, психічно хворі тощо); 

4) відсутність ознак діяльності фірми, зазначеної в установчих документах; 

5) короткий термін існування підприємства (як правило, не перевищує одного податкового періоду, що зводить нанівець можливість контролю за його діяльністю; 

6) звідси і відповідна термінологія: фірми-одноденки, квартальні фірми; 

7) відсутність руху коштів підприємства на його банківських рахунках або, навпаки, занадто великий обсяг фінансових операцій на банківських рахунках підприємства, яке лише нещодавно зареєструвалося .

http://elar.naiau.kiev.ua/bitstream/123456789/3841/1/11_p040-044.pdf


Національний банк України оприлюднив перелік критеріїв для виявлення клієнтів, фінансові операції яких містять ознаки фіктивності.  Разом з тим НБУ рекомендував використовувати YouControl як зручне та надійне джерело інформації. ДА “Бюро Рись” опублікували невеликий гайд про те, як перевіряти компанії в YouControl, за критеріями від НБУ.  

https://youcontrol.com.ua/articles/yak-zrozumity%2C-shcho-finansovi-operatsiyi-kompaniyi-%E2%80%94-fiktyvni-rekomendatsiyi-nbu/