урок № 10

Управління розвитком життя й кар'єри

1.Лайф-менеджмент. Визначення творчого потенціалу і життєвих цілей особистості.

 2.Поняття про особистісну та професійну кар'єру. Оперативні, тактичні та стратегічні цілі планування розвитку життя й кар'єри. Побудова стратегії власного розвитку. Індивідуальний стиль управління. 

3.Складання плану проведення співбесіди з працевлаштування.

Д/з    ( знайти інформацію та написати конспект стосовно  тезисів, відповідно до особистих запитів; дивитись сторінки на сайті , відповідні урокам

Написати особисте резюме за планом:


Структура резюме


Лайф-менеджмент: як свідомо керувати власним життям.

І чому просте читання мотивуючих цитат не допоможе .

Помітна тенденція: чим довше живе людина, тим коротшим здається кожен наступний рік. Збільшуються темпи життя, зростає кількість задач та обов’язків, підвищується необхідність робити більше справ. Однак у добі, як і раніше, залишається 24 години. Як встигнути в такий невеликий проміжок часу реалізувати свій потенціал і не виявити в кінці життєвого шляху, що основні цілі й досі не досягнуті?

Лайф-менеджмент і тайм-менеджмент. Стратегія та інструмент

Встигнути все допоможе лайф-менеджмент – технологія керування своїм життям та спосіб доцільно розпоряджуватись власним часом. Термін почали вживати в 2003 році, і витік він з більш уживаного поняття тайм-тенеджмент. За словами співзасновниці тренінгової компанії VQ system, коуча Міжнародної Федерації Коучинга в Україні (ICF) Анни Брайковської, поняття «лайф-менеджмент» і «тайм-менеджмент» взаємопов’язані як стратегічне і операційне управління. Перше – це вибір стратегії життя, а друге – інструмент для керування часом як важливим життєвим ресурсом. За її словами, у випадку, якщо людина не усвідомлює, на чому саме вона хоче сфокусувати власну увагу, її час розподілятиметься несвідомо.

«Тобто можемо багато встигати, вирішувати величезну кількість задач (найчастіше нав’язуваних кимось), але от наскільки це життя буде про наші справжні цінності і цілі – невідомо», – пояснює вона. 

Перші лінки в гуглі на запит «лайф-менеджмент» видають набір мотивуючих цитат на всі випадки життя. Однак інструменти керування життям не працюватимуть після ознайомлення з такого роду афоризмами. Ще один непрацюючий інструмент – надмірне планування: коли окрім складання списків нічого не відбувається. «Лімбічна система мозоку, яка визначає наші емоційні реакції, просто обожнює списки», – розповідає Анна Брайковська, – «Викреслюємо черговий пункт – отримуємо викид дофаміну, нейромедіатора, що відповідає за відчуття «Хто молодець? Я молодець!». І все б добре, але через прагнення частіше відчувати це приємне відчуття людям властиво включати в списки справ навіть вельми незначні пункти». За словами експертки, це зміщує фокус уваги з кінцевої мети на просте виконання списку завдань.

Також треба враховувати так звану помилку планування – спотворення реальних можливостей на тлі надмірного оптимізму і недооцінки необхідних ресурсів.

Помилка планування призводить до надмірних витрат часу і енергії. В одному з досліджень Американської психологічної асоціації студентів просили оцінити час, за який вони виконують власні проекти, та вірогідність справи бути завершеною у цей проміжок. Лише близько 30% опитуваних змогли співставити час зі своїми реальними можливостями. Більшість людей невірно оцінюють час завершення справ та заперечують ймовірні невдачі.

На практиці: з чого почати керування часом свого життя

«Уявіть себе в фіналі життя, наприклад, на своєму столітньому ювілеї. Що дозволить, озирнувшись на пройдений шлях, сказати собі: «О, так! Це те саме життя, яке я хотів прожити»? Про що хотілося б почути в тостах від ваших рідних, друзів, колег?», – пропонує Анна Брайковська.

За її словами, на початковому етапі вкрай важливо визначити свої цінності, життєві пріоритети і зрозуміти, яким є найкращий спосіб досягнення цілей саме для вас.

Лайф-менеджмент – це стратегія, яку треба вибудовувати. Зокрема, необхідно визначити для себе власні життєві цінності, відокремити «треба» і «хочу».

Для планування і виставлення пріоритетів можна використовувати «матрицю Ейзенхауера». 

Вона складається із розділення власних завдань на чотири категорії: 

важливе і термінове – перші в списку справи, за які треба братися з самого початку, 

важливе і нетермінове – повсякденні справи, що потребують уваги і концентрації, 

термінове і неважливе – дзвінки, зустрічі та ін., і 

неважливе та нетермінове.

Разом з цим, слід пам’ятати і про небезпеку прокрастинації – коли після складання планів більше нічого не відбувається, сили йдуть в нікуди, а кінцеву мету затьмарюють менш важливі плани.

«Прокрастинація завжди має причину. Наприклад, це поширена властивість перфекціоністів, які насправді бояться зробити помилку, тому вважають за краще і зовсім не починати. Іноді за «лінню» почати ховається відсутність розуміння сенсу, цінності цієї дії», – розповідає Анна Брайковська.

«Можна спробувати «об’їстися» неробством до нудоти, а потім радісно почати займатися чимось корисним не дозволяючи собі прокрастинувати ні на хвилину… І за пару тижнів займатися потрібними і корисними справами увійде в звичку», – пропонує CEO компанії Mootha Corp Віталій Ставропольський. Однак він застерігає, що ризик знову піти в «прокрастінаторскій запій» існує, варто тільки розслабитися.

Альтернативний погляд: чи вартий лайф-менеджмент такого шуму навколо нього.

«Життя – така собі низка випадковостей, як же її можна спланувати?», – ставить питання партнер комунікаційного агентства Eçомм, екс-радниця міністра інформаційної політики Іветта Делікатна. На її думку, планувати можна день, тиждень, зустрічі, проекти, поїздку, але не життя.

«Складання списку справ на день, тиждень, місяць – хороший інструмент. Я знаю, що на тренінгах з лайф-менеджменту вчать заповнювати темплейти по роках і вираховувати, скільки тобі до якої «трагедії» залишилося. Для мене це фанатизм. Поміркувати про короткостроковість буття можна і без темплейтів», – розповідає Іветта Делікатна.

«Мене лякають слова «упорядкування життя». Це як? Ви завтра поставите собі мету, а післязавтра вийдете заміж за людину, у якого вона інша і заважає вашій. 

Або замість однієї дитини у вас випадково народиться трійня… Життя – це сьогоднішній день. Ось прямо сьогоднішній. Тому в моєму розумінні упорядкування стосується тільки конкретного проміжку часу, присвяченого конкретним завданням», – каже Делікатна.

Експертка наголошує, що не вважає лайф-менеджмент окремою навичкою. Це радше знання про можливості, якими можна наповнити життя, скільки на них потрібно часу, ресурсів і грошей. І тільки потім «вмикається» процес того самого планування і отримання певної можливості.

Де можна дізнатися більше про лайф-менеджмент

K.Fund Media підготували п’ять книг, які допоможуть глибше зануритися в тему керування власним життям.

Тімоті Ферріс. «Як працювати по чотири години на тиждень і при цьому не стирчати в офісі»

Подібне питання ставили собі ледь не всі, хоч раз стикався з офісною роботою. В книзі автор наводить приклади людей із «синдромом відкладеного життя», перевтілення їх способу жити на протилежний та досягнень. Книга підійде людям, що мріють про свободу, в тому числі і від офісного рабства.

Брайан Трейсі «З’їжте жабу! 21 спосіб навчитися встигати»

Спойлер: для того щоб навчитися встигати, зовсім не обов’язково з’їдати справжню жабу. Автор книги пропонує встигати завдяки методу Марка Твена.

Якщо вранці з'їсти жабу – залишок дня пройде з приємним відчуттям, що гірше вже не буде

Автор рекомендує починати все з найнеприємніших справ, розповідає, як це краще зробити і чому, якщо зробити це спочатку, залишається більше часу на себе самого.

Нейл Фіоре «Легкий спосіб перестати відкладати справи на потім»

Автор розповідає про коріння прокрастинації, як не розчинитись в ліні і не картати себе за невдачі. Прості дієві рішення без дурних мотивуючих цитат з серії «просто почніть!».

Ґері Келлер, Джей Папасан «Одна справа. Як робити менше, а встигати більше»

«Життя стає суєтою, чи не так?», – ставить питання автор.

Книга-бестселер за версією Wall Street Journal та New York Times покликана навчитись ефективно розпоряджуватись часом та власними ресурсами. Автори акцентують увагу на тому, що омріяна багатьма багатозадачність може стати на заваді. Досягнути свого можна лише повністю «розчинившись» в своїй справі, не відволікаючись.

Бріджіт Шульте «Мені ніколи: у пошуках вільного часу в епоху загального цейтноту»

Ця книга – журналістське розслідування, в ході якого авторка зустрілася з людьми різних поколінь, з’ясовуючи як кожен з них справляється із зайнятістю.

Шульте пише: «Дефіцит часу ― це коли наш час розбивається на тисячі дрібних частинок, і ми намагаємося їх зібрати».

Книга може допомогти навчитися виділяти час на себе і хобі, відокремлювати роботу від особистого життя. І допомагає «збирати» свій час.

https://kfund-media.com/lajf-menedzhment-yak-svidomo-keruvaty-vlasnym-zhyttyam/

Тест: чи є у вас система управління часом 

Сьогодні я пропоную вам трохи краще пізнати себе і оцінити, чи можете ви ефективно розпоряджатися своїм часом. Для цього пропоную вам пройти невеликий тест, що покаже вам, чи є у вас система управління часом. 

Перед вами 10 питань. На кожен з них ви можете дати один з чотирьох відповідей. Кожен варіант відповіді має свою оцінку:

 0  - якщо ви майже ніколи це не робите; 

1 - якщо ви іноді це робите; 

2 - якщо ви так робите часто; 

3 - якщо ви так чините майже завжди.


1.Я завжди починаю свій робочий день з планування. На це у мене виділено особливий час. 

2.Я завжди передоручаю всі справи, що можуть бути передоручені. 

3.Я завжди записую свої завдання і цілі і вказую терміни їх виконання. 

4.Будь-яку інформацію я намагаюся обробляти до кінця всього лише за один раз. 

5.На кожен день у мене є список справ і я їх упорядковую. 

6.Найважливіші справи я виконую насамперед. 

7.Свій робочий час я намагаюся захистити від сторонніх дзвінків і незапланованих зустрічей.

8.Свій день я намагаюся планувати, враховуючи динаміку своєї працездатності. 

9.Я завжди залишаю в своєму плані вікна для вирішення спонтанних актуальних завдань. 

10.В першу чергу я намагаюся фокусуватися на кількох особливо важливих для мене проблем.

11. Я вмію сказати НІ, якщо хтось претендує на той час, коли у мене заплановані більш важливі справи. 

Тепер підсумуйте всі бали і подивіться, що за результати ви отримали:

0-15 балів - Ви не вмієте планувати свій час, і ваше життя залежить від обставин. Якщо ви встановлюєте пріоритети і дотримуєтеся їх, то тоді вам вдається досягати своїх цілей. 

16-20 балів - Ви намагаєтеся створити свою систему управління часом. Однак ви не можете бути досить послідовним, тому ви не досягаєте успіху. 

21-25 балів - Ви добре керуєте своїм часом.

Тест показав вам реалії - наскільки ви добре можете звертатися зі своїм часом. Якщо ви набрали менше 20 балів, не варто засмучуватися. Такий результат говорить про те, що у вас є слабкі місця і вам треба зайнятися їх усуненням. Це і буде ваш перший крок на шляху до ефективного використання часу. Сам процес ефективного управління часом захоплює дуже широку область. Треба навчитися зводити до мінімуму свої втрати часу, встановлювати пріоритети в своїй роботі і ефективно організовувати свою діяльність. Звичайно ж, ще треба вміти правильно планувати свій робочий день і зберігати високу працездатність. Так що, якщо ви дійсно хочете стати результативними, то треба буде націлюватися на серйозну роботу.

Джерело: https://uamgguru.ru/rizne/17887-test-chi-e-u-vas-sistema-upravlinnja-chasom.html