Урок № 16 стартап

Старта́п (англ. Start up-«запускати»), старта́п-компа́нія — нещодавно створена компанія (можливо, ще не зареєстрована офіційно, але планує стати офіційною), що будує свій бізнес на основі інновацій або інноваційних технологій, не вийшла на ринок або почала на нього виходити і що володіє обмеженими ресурсами. Найвиразніші приклади стартапів – це IT-корпорації «зі світовим ім’ям»: Microsoft, Apple, Google. Історія цих гігантів і справді починалася з малого – а саме, з невеликої групи однодумців, що горять бажанням втілити в життя свої ідеї.

Відмінні особливості стартапу

 

1. Курс на новий продукт.

 

2. В основі стартапу лежить цікава бізнес-ідея.

 

3. Творці стартапів молоді.

 

4. Стартапери ставлять на карту все.

 

5. Ініціативна група працює за ідею, а не заради прибутку.

 

6. Проблеми з фінансуванням. кошти в ці проекти. Не в останню чергу інвестора приваблює і прибуток.

 

 

Розрізняють такі види стартапів:

     

 - «Успішні копії». У цю групу входять численні вітчизняні проекти, які в деякій мірі є клонами зарубіжних. У першу чергу це соціальні мережі. Як виявилося, такі копії дуже перспективні.

     

 - «Агресивні прибульці». Ця група об’єднує стартапи, орієнтовані на захоплення якогось сегмента ринку і вигнання з нього конкуруючих компаній. Впровадження продукту на ринок може бути реалізовано за рахунок його виняткової цінової переваги.

      

 - «Темні конячки». Так можна назвати стартапи, перспективи яких не ясні зважаючи на їх новаторства. З одного боку, творці цих стартапів йдуть на великий ризик, роблячи спробу просувати їх, а з іншого боку – у разі успіху їм гарантований колосальний прибуток.

 

Бізнес ангел (від англ. Business angel) – це людина, яка інвестує гроші в проекти, що найчастіше існують ще тільки у вигляді ідеї.

 

Етапи розвитку стартапу:

 

1. Посівний етап, або Pre-Seed stage. На даному етапі відбувається пошук ідеї і розробка технічних способів її реалізації.

 

2. Запуск, або Startup Stage. Отже, інвестор знайдений: продукт можна випускати на ринок. Опинившись в ринкових умовах, продукт повинен довести свою перевагу перед аналогами.

 

3. Зростання, або Growth Stage. Припустимо, проект вижив в конкурентній боротьбі. Продукт користується попитом і потихеньку захоплює ринкову нішу, на яку орієнтувалися його розробники. Настає час виходити на точку беззбитковості і приносити інвесторам деякий прибуток.

 

4. Розширення, або Expansion Stage. Цілі, відображені в бізнес-плані, нарешті досягнуті. Але компанія-розробник на цьому не зупиняється – вона продовжує просувати своє дітище на нових ринках. Її позиціям вже нічого не загрожує: вона пізнавана, її продукція користується стабільним попитом, доходи поступово зростають.

 

5. Вихід, або Exit Stage. Коли компанія досягає піку свого розвитку, інвестори, які здійснили фінансування проекту, відмовляються від своєї частки в цьому бізнесі і продають її великим гравцям. Цей крок приносить їм гарний прибуток.

 

 

Перерахуємо переваги патентування стартапів:

 

1.  Захист вашої технології або продукту від копіювання та комерційного         відтворення конкурентами.

 

2.  Зниження ризику патентного троллінгу.

 

3.  Можливість передачі прав третім особам (ліцензії, переуступка прав).

 

4.  Полегшення пошуку інвесторів і регулювання взаємин з ними.

 

30 найяскравіших українських стартапів

#16 Looksery 

Looksery створили мобільний додаток, який дозволяє змінювати своє обличчя в режимі реального часу. Одеська компанія – яскравий приклад того, як в регіонах створюються великі стартапи. У 2015 році Snapchat придбав українську компанію Looksery за майже $150 мільйонів і допоміг їм здійснити найбільший вихід з інвестицій в історії українських стартапів.

#18 StepShot

У 2019 році міжнародний розробник у сфері штучного інтелекту купив львівський стартап StepShot, який займається автоматизацією процесів створення документації. Разом з UiPath львівські ІТ-спеціалісти працюватимуть над RPA (Robotic Process Automation) – технологією для бізнес-процесів із використанням програм автоматизації.

#22 Propertymate

У 2021 році український стартап Propertymate потрапив до Techstars Austin і отримав інвестиції в розмірі $1 млн. Propertymate – це платформа для агентів з нерухомості, яка поєднує всю інформацію про клієнта з даними про нерухомість на ринку. Завдяки продукту Propertymate агенти з нерухомості економлять час і можуть здійснювати більше транзакцій через мережу Propertymate, взаємодіючи з іншими агентами.

#23 Reface

Reface – це додаток, який дозволяє користувачам змінювати обличчя у відео або GIF. Додаток засновано на технології GAN. Це перший в Україні AI-додаток, який посів перше місце в американському App Store, випередивши TikTok, Netflix та Amazon. У 2020 році Reface отримав $5,5 мільйона інвестицій.

#24 Raccoon.World

У вересні 2020 року Raccoon.World залучив $900 000 інвестиції. Стартап допомагає людям відновлюватися після травм і неврологічних захворювань без відвідування реабілітаційного центру. Raccoon.World співпрацює з установами фізичної реабілітації та страховими компаніями та надає власну цифрову платформу, за допомогою якої пацієнти можуть дистанційно проходити реабілітацію після травм.

#28 Kwambio

Kwambio: українці вчаться друкувати кераміку на 3D-принтері. Стартап Kwambio розробив свою технологію 3D-друку, використовуючи екологічно чисті порошки. Почали з виготовлення витончених дизайнерських аксесуарів на одеському заводі. А зараз, разом з європейськими науковими лабораторіями, розробляють технології 3D-друку людських кісток та органів.


Кілька слів в підтримку отримання стартапом офіційного статусу.

Реєстрація дозволяє:

·           виглядати легітимно перед потенційними інвесторами;

·           мати офіційний рахунок суб’єкта господарювання в банку;

·           для юридичної особи – визначити внесок кожного учасника та захистити інтереси всіх членів, якщо хтось захоче вийти з проект

 

Реєстратору знадобляться документи:

- Реєстраційна картка, заповнена та підписана за встановленою формою.

- Оригінал або нотаріально завірена копія протоколу про створення товариства.

- Два примірники Статуту.

Фізична особа-підприємець має свої переваги:

·         відсутні вимоги до наявності статутного капіталу (коштів, необхідних для початку функціонування суб’єкта господарювання);

·         коротка процедура реєстрації за місцем проживання підприємця;

·         контроль із боку держави незначний;

·         стартапер - підприємець працює самостійно і тільки на себе.

При виборі місця ведення бізнесу, а, отже, і реєстрації стартапу потрібно враховувати наступні моменти:

- цільову аудиторію;

- форми підтримки підприємців-початківців;

- види обмежень і стимулювання для розвитку саме вашого проекту.

Оформлення на роботу найманих працівниківодне з ключових питань захисту вашого бізнесу, оскільки від цього буде залежати збереження, наприклад, конфіденційної інформації про ваш проект. Таким чином ви убезпечите себе від ситуацій, коли учасник проекту відпрацює у вас не менше N років, і побажає покинути компанію на відповідальному етапі розвитку проекта. Так, ризик існує завжди, але в договорах, принаймні, можна прописати міри відповідальності для учасника проекту, таким чином стимулювати його на сумлінну та довготривалу працю (в таких випадках укладається NDA — угода про нерозголошення). Окрім того, з допомогою інших договорів (про надання послуг, договору на розробку програмного забезпечення, передачу прав інтелектуальної власності) ви закріпите виключні права на код, дизайн та інші об’єкти інтелектуальної власності за розробником/компанією.

Інвестування. Стартап – це як правило проект, який потребує, особливо на початковій стадії розвитку, постійного капіталовкладення. Відтак, виникає питання де взяти кошти, а якщо є джерело, то як правильно оформити правовідносини з інвестором. На цьому питані не будемо детально зупинятися, актуальна інформація з цього приводу вже висвітлена в одній із наших статтей «Інвестиційні договори».

Відкриття рахунку. При реєстрації стартапа може виникнути питання, чи потрібно відкривати розрахунковий рахунок в банку і виготовляти печатку. По-перше, до безпосереднього завершення всієї процедури реєстрації жоден банк не має права відкрити рахунок для ведення вашого бізнесу. По-друге, наявність розрахункового рахунку і печатки не завжди є обов’язковим. Зокрема, в печатці є необхідність, якщо ви плануєте вести розрахунок з контрагентами в безготівковій формі. Отже, тут все залежить від ваших подальших планів.

ВИСНОВКИ:

Як бачите, реєстрація стартапу не є складною процедурою і багато в чому залежить від побажань проекту та його цілей. Беззаперечною є перевага реєстрації стартапу. Натомість зволікання з наданням офіційного статусу стартапу загрожує накопиченням проблем і неприємностей, починаючи від упущеної вигоди і закінчуючи стосунками з контролюючими органами.