לקוחה מהאתר של עדי הראל
דוגמאות טובות וטעונות שיפור - מתוך טופס הל"ה
הצעות לשיפור והרחבה של הדוגמאות
דוגמאות טעונות שיפור מתוך טופס תכנון תכניות הלימודים
1. מילון מושגים- כל תלמיד מוציא מושגים הקשורים לחג המושגים מוכנסים למסמך שיתופי התוצר- מילון מושגים לחג.
2. כל זוג תלמידים מציע חידה נוספת משלו, כל זוג פותר חידה שנכתבה ע"י עמיתים.
מורי שילוב- נושא ט"ו בשבט- בכתה נקרין שעשועונים שונים ( מקוונים ורגילים) ונפתור ונשחק בהם במשותף.
1. תוצר מתוקשב בבית כל זוג תלמידים בוחרים יצירה של לאה גולדברג ברשת (שיר או סיפור ילדים) מעצבים את היצירה עם איורים מתאימים. היצירות המאוירות נתלות בדף הנושא בכיתה.
כיתה ד'- הכרות עם היוצרת לאה גולדברג: הילדים אמורים לפגוש את המידע באתרים השונים ולאתר מתוכו את המידע המתאים. לאחר מכן יתקיים שיעור בכתה ובו נעבוד ביחד על המידע מהאנצקלופדיה.
הקרנת שני שירים על הלוח באמצעות הברקו- פירוט נושאי ההשוואה למשל- לחריזה, נושא השיר והאווירה בו, הדמויות וכו'. השמעת השירים מהיוטיוב. ציור חופשי בעקבות השירים ותלייתם בכיתה.
כיתה א'- השוואה בין שני שירים של ביאליק.
לימוד המבנה הגאוגרפי של יוון- שימוש בגוגל ארץ, כדי לאפשר המחשה תלת מימדית.
כיתה ו'- נושא יוון. פתיחה-הילדים ילמדו על המבנה הגיאוגרפי של איי יוון בימינו אשר השפיע על התפתחות ערי המדינה-הפוליס ביוון העתיקה. איסוף מידע באינטרנט, וכתיבת המידע במסמך וורד.
דוגמאות טובות מלכתחילה
נושא: טו בשבט
הצגת הכריכה של הספר "העץ הנדיב" בסיוע מחשב וברקו.
על הילדים לתאר את הכריכה ולהתייחס לאיורים ולכותרת.
ניתוח הכותרת בהתייחסות למילים עץ ונדיב.
משימה מתוקשבת:
באמצעות תכנת ה"צייר" על הילדים לצייר כריכה שונה לסיפור "העץ הנדיב" ולשלוח לאתר הכתה.
נושא: טו בשבט
הקרנת תמונות של עצי נוי ועצי פרי, תוך למידה והבחנה ביניהם.
2.חשיפה לחוק איסור כריתת עצים באתר משרד החקלאות.
3.הקרנת המצווה הלקוחה מן המקור:"וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כל עץ פרי מאכל".
4.דיון בכיתה ותגובות בפורום בעד/ נגד החוק.
5.גלישה לאתר הקרן הקיימת לישראל להכרות והבנת החשיבות של קק"ל .http://www.kkl.org.il/kkl/kklmain_blue.aspx
נושא: שברים שווים הרחבה וצמצום
מטרת השיעור: חזרה על סימני ההתחלקות
פתיחה: חזרה במליאה על סימני ההתחלקות השונים: 2,3,5,9,10 והצגתם באתר:
http://www.2all.co.il/web/sites/matamatika/PA GE11.asp
גוף השיעור:
כניסה לאתר אופק מט"ח באמצעות הלו"א ותרגול במשחק סימני ההתחלקות, כל פעם תלמיד אחר יוזמן ללוח.
http://ofek.cet.ac.il/units/he/math/unit131/index.aspx?nUnit=131&sSubjectKey=math&gItem
ID=7CDE19DC-E454-436B-96FD-BE80C8E
21E1D&bPop=false
ישום: רישום על גבי הלו"א של מס' שונים ומיונם בטבלה ע"פ סימני ההתחלקות שלהם.
נושא: כפל וחילוק עד מאה
התלמידים יבינו את משמעות הכפל תוך כדי שימת דגש על כך שהכפל הוא תוצאה של פעולת חיבור.
התלמידים יבינו שכפל וחילוק הן פעולות הפוכות, ויתרגלו באתר האינטרנט תירגולון
http://www.tirgulon.co.il/class-b.htm
יבצעו משימות ע"פ הרצף בחוברת חשבון10.בסיום השיעור יקבלו שיעורי בית עמודים 70-71
נושא: המשך מגילת אסתר-פורים
פתיחה: הצגת המגילה
שיחה על רצף אירועים במגילה.
גוף השיעור: משימה מתוקשבת באתר הכיתה, למידת רצף כרונולוגי של האירועים במגילה ע"י תמונות המפוזרות בצורה אקראית. תוך שימוש במיומנויות גרירת תמונה.
שמירת המסמך ושליחתו למורה לבדיקה
נושא: חשמל- מעגל חשמלי פשוט- נורה
פתיחה:שיחה במליאה-כיצד האירו פעם? ההתפתחות הטכנולוגית כיום.
גוף השיעור: התנסות בניית מעגל חשמלי בו נורה דולקת עם הרכיבים המתאימים.
שני שלבים של משימה מתוקשבת–מתוך אתר מטח-סוגרים מעגל .
מרכיבים מעגל חשמלי פשוט.
http://circuit.cet.ac.il/act1.aspx
ולאחר מכן מחברים נורות בטור- http://circuit.cet.ac.il/act2.aspx
התלמידים שולחים את התשובות לפורום של הכיתה (סיסמה לכל תלמיד)
לאחר הפעילות התלמידים מתבקשים להכין מוצר עם נורה דולקת על פי שלבי תהליך התיכון ולעצב את המוצר.
נושא: חג פורים
מטרת השיעור: התלמיד יחזור על סיפור המגילה.
פתיחה: הצגת מצגת של מגילת אסתר ( מתוך אתר בית ספר יובלים) קריאת המצגת, ע"י ילדי הכיתה.
http://linetpro.d-campus.net/nodewebimages/24503/Files /מגילת%20אסתר.ppt
גוף השיעור: מילוי תרשים בקבוצה על סמך המצגת המציג את הדמויות, הבעיה, הפתרון.
יישום: חידות "מי אני" על גבי הלוח החכם העוסקות באישים ומקומות במגילה.
סגירת שיעור: ילד מכל קבוצה יבחר דמות מהמגילה וייציג אותה. על הכתה לנחש מי הדמות.
נושא: יום המשפחה
מטרת השיעור: היכרות עם סוגים שונים של משפחות בעולם.
פתיחה: הצגת תמונות מגוגל על גבי הלו"א המציגות תאים משפחתיים שונים ודיון על השונות שביניהם.
גוף השיעור: 1. קריאת הטקסט "כל אחד והמשפחה שלו" (דרך המילים עמ' 59).
2. הצגת מפת מיקום יערות הגשם בעולם וכתיבה על הלו"א של האזורים הללו, תוך התאמה לכתוב בטקסט שקראנו.
http://sababa.sviva.gov.il/world/forests/forests1c.asp
(אתר סבבה)
2. שאלות על הטקסט על גבי הלו"א תוך דגש על המושגים: פוליגמיה/ פוליאנדריה.
סגירת השיעור: שאלה לדיון: לאיזה משפחה אתה היית מעדיף להשתייך? נמק!
ש"ב: כתבו על סוג המשפחה שלכם (העזרו בפסקה האחרונה בטקסט) וציירו אותה במחברתכם.
דוגמאות מבית ספר גבור:
חשבון,
כתה ב
בשיעור זה תציג המורה לוח גדול באמצעות מצגת מול תלמידי הכיתה, שכתוב עליו המספרים מאחד עד מאה, במטרה ללמד אותם לספור ולכתוב את המספרים ואת שם המספרים ברצף נכון. וגם ללמד אותם בעזרת הלוח את החיבור והחיסור של מספרים שונים מאחד ועד מאה. ללמד את התלמידים את מהות הפעולות בחשבון בעזרת הלוח והשימוש בכיוונים עליו(אם הולכים בכיוון למטה זאת אומרת חיבור, ובעליה זאת אומרת חיסור- בעשרות שלמות. ימינה שמולה מחליפים ביחידות).
והתרגול יהיה באמצעות דפי עבודה.
מתוך mathcenter-k6.haifa.ac.il
כתה ה
מראים לתלמידים דרך מקרן פעילות ממוחשבת מתוך האתר אופק http://ar.ofek.cet.ac.il/units/ar/math/unit164/act1.aspx?nUnit=164&sSubjectKey=math&gItemID=DF8532F4-CCAB-4951-B19C-FC011D52B191&bPop=false
מסבירים להם את הפעילות ונותנים דודגמאות לפתרון
אחר כך מבקשים מכל תלמיד לפתור את המשימה (אפשר בקבוצות) ולשלוח אותה למייל של המורה דרך האתר אופק
אחר כך המורה נכנסת לאתר ובודקת את המשימות ונותנת ציונים לכל תלמיד
גיאומטריה כתה ו':
אחרי שמלמדים את נושא "مجسمات"ط מכניסה התלמידים לאתר
http://www.islamiclanguage.net/DIY53d.swf
בוחרים את המשימה המתאימה ופותרים אותה
חינוך מיוחד:
זיהוי צורות:
שתלמדים ידעו לזהות בין המושג גדול וקטן
אתר מומלץ
http://www.bonbi.co.il/lgames/bonbibands2.html
1) היכרות לצורות הנדסיות, צורה ושם
כתובת האתר
http://www.bonbi.co.il/lgames/bonbiShapeM.html
2) התנסות בצייר לצייר צורות שלמד
היסטוריה:
נושא היסטוריה- השעור בהיסטוריה יהיה על ממלכת בבל (المملكة البابلية) אתחיל את השיעור בהצגת מפה ולנהל דיון על השטח שעליו השתרעה ממלכת בבל בזמן נבווכדנסר כאן אפשר לשלב את המחשב בזה שאפשר להראות גם מפה מונפשת שקשורה לציר הזמן ואחרכך אבקש מהתלמידים לחפש את מאפייני העם מבחינת דת .... וכו' וזה מהאתרים
http://www.mapsofwar.com/ind/imperial-history.html
http://www.ahewar.org/debat/show.art.asp?aid=180462 מאתר זה אפשר לבנות דף עבודה ממוחשב כמו קלוז עם מחסן מילים ...
וגם כאן אפשר למצוא אתרים רבים שמראים את האזור וזה מקל על התלמיד הבנת הנושא במיוחד שמדובר בתקופה קדומה כ 2000 לפנ"ה ס. וגם סיפורים לילדים מהדת שקשורים להיסטוריה מהם אפשר ללמוד על האישים והמקום למשל מאתר : http://www.ahewar.org/debat/show.art.asp?aid=180462
ואחר כך יהיה דיון בכיתה בעקבות התמונות שהתלמידים יכינו.
מדעים:
למה יום למה לילה
הפעילות היא בעצם הדמיה המציגה את סיבוב כדור הארץ סביב עצמו בהדמיה יש שעון שמציין את השעה בשעות היום ויש ריבוע שבו נספרות היממות לפי מספר הסיבובים של כדור הארץ סביב עצמו
כתה ה'
כפתיחה לנושא היקום אני מראה לתלמידים את הסרט היקום ב youtube ומנהלים שיח על סדרי הגודל של העצמים והגופים בחלל.
הפעילות היא מאתר אופק בשם: מערכת השמש המשפחה שלנו ביקום
ערבית
כתה א
נעזרים באתר http://www.alarabeyya.com/ ומציגים בעזרת מקרן מצגת על האות "ד" , במצגת יש תמונות , אותיות , מילים שמכילים האות " ד " . התלמידים צריכים ללחוץ על לחצן כדי לשמוע את הקול של האות , ואת השם שלו ....
נעזרים במקרן כדי להציג את הסיפור , הסיפור מאתר www.kids.islamweb.net הסיפור מוצג במקרן על ידי מילים כתובות , תמונות , ושמיעה למילים של הסיפור .
אנגלית
Teaching the song "The Leaves on the Trees from the site
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/songs/the-leaves-the-tree
introducing vocabulary: spring - summer - autumn - winter -
* matching activity (words and pictures)
* Listening to the song
*worksheet about the song - coloring
---------
students will listen to a story about animalshttp://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/short-stories/the-animal-shelter
students will name animals that they hear in the story - they will listen again and complete the sentences about what animals do
They get a worksheet about the story
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/sites/kids/files/attachment/pets-activity_0.pdf-
students will listen to a story about animalshttp://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/short-stories/the-animal-shelter
students will name animals that they hear in the story - they will listen again and complete the sentences about what animals do
They get a worksheet about the story
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/sites/kids/files/attachment/pets-activity_0.pdf-
עברית
נכנסתי לאתר www.ivrit.cet.ac.il
ולקחתי ממנו שיר - משחק, באמצעות השיר
ניתן לחזור על התנועו קיבוץ - שורוק.
מולדת
בנושא הזה אני הולכת ללמד על הסמלים של המדינה והמשמעות שלהם לכן נעשה שימוש באתר altawasul.com כאן נאי מציגה את התמונות של הסמלים.
חינוך גופני
ריצה+נתור+ מעוף+נחיתה
קפיצה לרוחב
כדור עף.
מצגת השעור במצגת לפני התלמידים .
צפיה בסרט ודיון.