Наші стейкголдери

ОБГОВОРЕННЯ ВНУТРІШНІМИ ТА ЗОВНІШНІМИ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ НА КАФЕДРІ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ, 2024 

На кафедрі початкової освіти ПНПУ імені В.Г.Короленка у березні-квітні 2024 року відбулися сесійні засідання в онлайн і офлайн форматі професорсько-викладацького складу, здобувачів освіти, випускників та зовнішніх стейкхолдерів із метою обговорення змісту освітніх програм підготовки фахівців початкової освіти і результатів їх реалізації.

У ході роботи гаранти ОП усіх рівнів вищої освіти (Ольга ФЕДІЙ – третього (PhD), Євгенія ПОЧИНОК – другого (магістерського), Юлія ПАВЛЕНКО – першого (бакалаврського), Валентина БОГУТА – першого (бакалаврського) скороченого терміну навчання) ознайомили присутніх із метою, компетентностями, результатами навчання та структурою вивчення дисциплін.

На сайті кафедри початкової освіти проводилося анкетування, стейкхолдерів ОП,  випускників першого та другого рівнів вищої освіти, а також аспірантів на предмет загальної оцінки якості підготовки на освітніх програмах «Початкова освіта»: задоволеність якістю здобутої освіти у ПНПУ, урахування освітніх потреб та забезпечення академічних свобод під час навчання на ОП, доступ до електронних інформаційних ресурсів, співвідношення теоретичних знань і практичних навичок, використання сучасних педагогічних технологій, формування індивідуальної освітньої траєкторії, участь в програмах академічної мобільності та ін. Результати анкетування оприлюднені на сайті кафедри, пропозиції та побажання стейкхолдерів та випускників спеціальності 013 початкова освіта були враховані при обговоренні змін до ОП.

Під час обговорення, зокрема, Олена ОСАДЧА, директор Початкової школи №43 Полтавської міської ради, та Наталія ХРИПКО, заступник директора, підкреслили високий рівень професійної підготовки студентів і випускників кафедри, які вже працевлаштовані в очолюваному ними ЗЗСО.

Унаслідок жвавої робочої дискусії учасники засідань на перспективу вивели цікаву формулу співпраці «викладач-студент-учень», а в результаті проведеного щорічного моніторингу робочі групи ОП отримали рекомендації для удосконалення їх змісту і забезпечення якісної підготовки майбутніх учителів початкових класів в контексті вимог сучасного ринку праці та інтеграції до європейського освітнього простору й подальшого оновлення змісту освітніх компонентів й каталогу вибіркових дисциплін на наступний навчальний рік.

Дякуємо всім учасникам за цікаві зустрічі, плідну співпрацю, цінні рекомендації та позитивні відгуки. Працюємо далі! Разом до Перемоги!

ЗУСТРІЧ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ ОПП та ОНП "ПОЧАТКОВА ОСВІТА" 

Зустріч зі стейхолдерами освітніх програм Початкова освіта бакалаврського, магістерського рівнів та третього рівня вищої освіти доктора філософії

 

15 грудня 2022 року відбулося засідання робочих груп з розробки та впровадження освітніх програм “Початкова освіта”, роботодавців, випускників та здобувачів освіти першого, другого і третього рівнів вищої освіти. Завідувачка кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка, професорка, доктор педагогічних наук Ольга Андріївна Федій представила присутніх стейкхолдерів та презентувала до розгляду освітні програми.

В обговоренні освітньо-наукової програми “Початкова освіта” взяли участь стейкхолдери Муковіз Олексій Павлович (доктор педагогічних наук, професор, Завідувач, доцент кафедри теорії початкового навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини) та Бахмат Наталія Валеріївна (доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії та методик початкової освіти, заступник декана з наукової роботи та інформатизації навчального процесу Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка), які висловили слушні пропозиції щодо удосконалення практичної підготовки аспірантів, упровадження результатів науково-педагогічних досліджень аспірантів, організації міжнародної академічної мобільності здобувачів, дотичність публікацій наукових керівників з темою дослідження аспірантів, розширення географії апробацій наукових досліджень здобувачів.

Починок Євгенія Анатоліївна (кандидат педагогічних наук, доцент) - гарант освітньо-професійної програми “Початкова освіта” магістерського рівня проговорила актуальні проблеми розвитку програми: можливість запровадження сертифікатних освітніх програм як альтернативи вибірковим дисциплінам, зокрема Управління електронним інформаційним освітнім середовищем; організація внутрішньої академічної мобільності студентів, неформальна освіта магістрантів та інше. Діденко Наталія Михайлівна – вчитель початкових класів Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 імені Бориса Серги зауважила на необхідності та важливості безпекознавчої складової у підготовці майбутніх учителів і підготовки до формувального оцінювання навчальних досягнень молодших школярів. Яненко Тетяна Василівна - заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель вищої категорії, вчитель  початкових класів  Вороньківського ліцею імені О.Д.Перелета Чорнухинської селищної ради Полтавської області запропонувала повернутися до поєднання спеціальностей (образотворче та музичне мистецтво, хореографія, психологія) або спеціалізацій для формування готовності майбутнього вчителя до роботи у малокомплектних школах.

Випускники кафедри, які нині виступають у ролі роботодавців і стейкхолдерів ОП, і, вже стали провідними фахівцями освітньої галузі в регіоні – Совін Сергій Сергійович (Головний спеціаліст відділу фінансово-господарської діяльності та інформатизації управління фінансування та кадрового забезпечення в галузі освіти Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації), а також Марина Сергіївна Недбайло (вчителька початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗШ І-ІІ ступенів № 6) – наголосили на високому рівні професійної підготовки вчителів-початківців у ПНПУ імені В.Г. Короленка й на власному прикладі засвідчили, що набуті результати навчання стали фактором успішності в практичні професійній діяльності. Також прозвучав заклик про необхідність цілеспрямованої підготовки майбутніх вчителів до електронного управління освітнім процесом у ЗЗСО, готовності працювати в умовах глобальної диджиталізації суспільства, спроможності бути вчителем-фасилітатором, який підтримує, креативить, надихає молодших школярів до особистісного розвитку.

У зустрічі також брали участь студенти різних курсів і рівнів спеціальності «Початкова освіта», котрі входять до складу робочих груп зі створення / оновлення освітніх програм та представники студентського самоврядування: Анна Звенігородська, Діана Ємець, Ангеліна Гмиза, Ніна Ходос, Аліна Архипенко, Марина Ільченко, Андрій Базалій, Вікторія Баранник. Здобувачі вищої освіти висловили підтримку напрямів розвитку ОП та розповіли, які освітні компоненти, на їхню думку, розширюють і поглиблюють зміст підготовки до роботи в школі. Так, Андрій Базалій (магістрант І курсу групи ПО-515 освітнього ступеню «магістр») повідомив, що в університеті навчається за індивідуальним графіком і працює зі з’єднаними класами (класами-комплектами) Мильчанської філії Супрунівського навчально-виховного комплексу Полтавської міської ради. Молодий вчитель підкреслив, що компетентностей, набутих ним на рівні бакалаврату, цілком достатньо для практичної діяльності, однак, постійно займається самовдосконаленням.

Анна Звенігородська (студентка групи ПО(ен/ам)-415 освітнього ступеню «бакалавр») зазначила, що наразі проходить програму міжнародної мобільності у м. Загреб (Хорватія) та поєднує навчання з роботою – працює з молодшими школярами, які виїхали з України через війну. Студентка підкреслила, що навички, сформовані під час вивчення навчальних дисциплін, допомагають їй вирішувати різноманітні професійні задачі, наприклад, власноруч виготовляти навчально-методичне україномовне забезпечення, якого бракує за кордоном.

Представниці студентського самоврядування психолого-педагогічного факультету Ніна Ходос і Ангеліна Гмиза (студентки групи ПО(опр)-317, освітнього ступеню «бакалавр») наголосили, що вважають важливим у набутті їхньої професійної компетентності вивчення вибіркових навчальних дисциплін, які входять у СОП, за якою вони навчаються, розширює коло навчально-наукових інтересів та соціальної взаємодії.

Павленко Юлія Григорівна, (кандидат педагогічних наук, доцент) – гарант освітньо-професійної програми «Початкова освіта» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти підсумувала основні меседжі, які звучали впродовж обговорення, підкреслила, що кафедра початкової освіти має багатий більш ніж 40-річний досвід професійної підготовки вчителів початкових класів й при цьому постійно здійснює активну співпрацю з сучасними експертами галузі, педагогами-практиками, а також ураховує при проектуванні та реалізації ОП побажання здобувачів освіти. І така співпраця сприяє удосконаленню змісту практичного навчання та підвищенню ефективності професійної підготовки майбутніх учителів початкових класів.

Дякуємо нашим стейхолдерам за плідну співпрацю у підготовці високопрофесійних конкурентноспроможних фахівців у галузі початкової освіти.

ЗУСТРІЧ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ ОСВІТНЬО-НАУКОВОЇ ПРОГРАМИ ПОЧАТКОВА ОСВІТА

23 червня 2022 року відбулася зустріч робочої групи зі стейхолдерами освітньо-наукової програми третього рівня вищої освіти (доктор філософії) Початкова освіта. Позапланове засідання зумовлене затвердженням Стандарту вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня галузі знань 01 Освіта/Педагогіка спеціальності 013 Початкова освіта та введенням в дію наказу Міністерства освіти і науки України від 06.06.2022 р. № 525. 

Відповідно до нового стандарту робочою групою програми під головуванням гаранта —  професорки, докторки педагогічних наук Ольги Федій було внесено суттєві зміни до проєкту освітньої програми: оновлено перелік загальних та розширено зміст спеціальних компетентностей аспірантів з урахуванням унікальності програми підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка; оновлено та доповнено освітні компоненти відповідно до предметної області (освітній процес на першому рівні повної загальної середньої освіти та рівнях фахової передвищої й вищої освіти з підготовки вчителя початкової школи) освітньої програми; розширено спектр напрямів пропонованих тем дисертаційних досліджень відповідно до сучасних трендів розвитку початкової освіти в Україні.

Стейхолдери освітньо-наукової програми “Початкова освіта” —   професори, доктори педагогічних наук Світлана Стрілець (Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка), Наталія Бахмат (Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), Олексій Муковіз (Уманський державний педагогічний університету імені Павла Тичини) підтримали її у новій редакції та рекомендували до затвердження.

Кафедра початкової освіти, природничих і математичних дисциплін  та методик їх викладання запрошує абітурієнтів до навчання в аспірантурі за спеціальністю 013 Початкова освіта.

Запрошуємо стейкхолдерів до коментування та обговорення освітньо-наукової програми “Початкова освіта” 

onp-013-STANDART.docx

ЗУСТРІЧ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ ОСВІТНЬО-НАУКОВОЇ ПРОГРАМИ ПОЧАТКОВА ОСВІТА

12 травня 2022 року кафедрою початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання з ініціативи завідувачки, професорки, докторки педагогічних наук Ольги Федій, була організована онлайн-зустріч зі стейкхолдерами освітніх програм підготовки майбутніх учителів початкових класів (1, 2, 3 рівнів вищої освіти). На зустрічі були присутні стейкхолдери-роботодавці в галузі шкільної та позашкільної середньої освіти, представники закладів вищої освіти, начальники адміністративних обласних освітніх центрів, випускники-вчителі початкових класів та студенти спеціальності «Початкова освіта»: заступник директора з навчально-методичної роботи Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка Наталія Деньга, асистент кафедри педагогіки та психології початкової освіти Кременчуцького педагогічного училища імені А.С. Макаренка Світлана Барда, начальник відділу освіти Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області Лілія Щербина, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель вищої категорії, вчитель початкових класів Вороньківського ліцею імені О.Д. Перелета Чорнухинської селищної ради Полтавської області Тетяна Яненко, вчителька початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗШ І-ІІ ступенів № 6 Марина Недбайло, вчителька початкових класів Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 імені Бориса Серги» Наталія Діденко, студентка IІІ курсу першого освітнього рівня Анна Звенігородська, студентка I курсу другого освітнього рівня Тетяна Лаврик.

Відбулося обговорення проєктів освітньо-професійних (бакалавр, магістр) та освітньо-наукової (доктор філософії) програм “Початкова освіта”. Розглянуто актуальні питання педагогіки в умовах війни, патріотичного виховання майбутніх учителів початкових класів, необхідності розширення тематики навчальних дисциплін інклюзивної освіти, дистанційних форм та методів навчання та проблему формування підприємницької компетентності студентів, розширення спектру дисциплін професійного циклу на аспірантурі. 

Гаранти освітніх програм Ольга Федій, Євгенія Починок, доцентка Юлія Павленко,  Валентина Богута прийняли до протоколу пропозиції стейкхолдерів та прийняли рішення оприлюднити проєкти освітніх програм на сайті кафедри для подальшого їх удосконалення.

Бінарна лекція Яни Макаренко зі  стейголдером Оленою Петішевою

16.02.2022 р. у межах співпраці зі стейкголдерами кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання за ініціативи завідувачки, професора Ольги Федій відбулася бінарна лекція для студентів спеціальності Початкова освіта з дисципліни «Технології організації позакласної та позашкільної роботи» старшого викладача Яни Макаренко та заступниці директора з навчально-виховної роботи Комунального закладу позашкільної освіти «Дитячо-молодіжний центр «ЛІДЕР» Дніпропетровської міської ради Олени Петішевої. Лекторки обговорили питання зв’язку школи і позашкільних навчальних закладів та роль позакласної роботи в цілісному розвитку молодших школярів. 

Олена Миколаївна ознайомила студентів з метою і основними завданнями діяльності комунального закладу позашкільної освіти «Дитячо-молодіжний центр «ЛІДЕР», дала характеристику методичної та масової роботи, а також  навчально-виховного процесу. Лекторка зауважила на важливості позашкільного педагогічного процесу та будується на взаємній співтворчості педагогів і дітей, на їхній дружбі і духовній спільності, визнані самостійності особистості дитини, на взаємоповазі і взаємній зацікавленості у спільному успіхові. Вона детально схарактеризувала напрями діяльності закладу: хореографія, спорт, вокал, підготовка до школи, мови, декор, малювання, скаутинг, туризм, науково-технічний. Олена Петішева відзначила, що оптимальне функціонування позашкільного педагогічного процесу забезпечується здатністю і вмінням його організаторів «притягувати таланти», залучати дітей до власної системи цінностей, насичувати педагогічний процес такою творчою роботою, яка має велике духовне і соціальне значення. 

Яна Макаренко підбила підсумки бінарної лекції, зауважила на тому, що на кафедрі для бакалаврів діє сертифікатна освітня програма (цикл вибіркових дисциплін) “Організація позакласної роботи та позашкільної освіти” та закликала студентв до її освоєння. Яна Миколаївна зазначила також, що співпраця із зовнішніми стейкхолдерами, як потенційними роботодавцями, є дієвим засобом координації освітньої діяльності й проведення зустрічей такого формату - сприятимуть більш ефективному формуванню фахових компетентностей за спеціальністю та дозволять зміцнити інтерес до майбутньої професії.


Регіональний онлайн-форум стейхолдерів 

Обговорення освітніх програм підготовки майбутніх учителів початкових класів 

16 грудня 2021 року кафедрою початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, з ініціативи завідувачки, професорки, докторки педагогічних наук Ольги Федій, була організована онлайн зустріч зі стейкхолдерами освітніх програм підготовки майбутніх учителів початкових класів (1, 2, 3 рівнів вищої освіти).

На зустрічі були присутні стейкхолдери-роботодавці, й водночас випускники-короленківці спеціальності «Початкова освіта» минулих років, котрі нині є провідними фахівцями освітньої галузі міста і області:

начальник відділу освіти, молоді і спорту Карлівської міської ради Сергій Совин; заступник директора з навчально-методичної роботи Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка, кандидат педагогічних наук Наталія Деньга; заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель вищої категорії, вчитель початкових класів Вороньківського ліцею імені О.Д. Перелета Чорнухинської селищної ради Полтавської області Тетяна Яненко; вчителька початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗШ І-ІІ ступенів № 6 Марина Недбайло; вчителька початкових класів Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 імені Бориса Серги» Наталія Діденко; вчителька початкових класів Полтавського НВК № 16 Олександра Шаправська.

Крім того, у зустрічі взяли участь студенти спеціальності «Початкова освіта, котрі входять у склад робочих груп зі створення / оновлення освітніх програм та цьогорічні випускники.

Атмосферу відкритості та конструктивності зустрічі додав той факт, що запрошені роботодавці, нині досвідчені спеціалісти-практики поділилися особистим досвідом професійного становлення та кар’єрного зростання.

Гості висловили підтримку напрямів розвитку кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання, відзначили загальний високий рівень професійної підготовки майбутніх учителів та задекларували готовність до подальшої співпраці. Поза тим – розповіли про конкретні навички, яких вони потребують від молодих вчителів-початківців і які необхідні для успішної роботи за спеціальністю.

Підсумком зустрічі став висновок про перспективність і конкурентоспроможність молодих спеціалістів-випускників на сучасному ринку праці.

Міжрегіональний онлайн-форум стейхолдерів 

“Проєктування освітніх програм підготовки майбутніх учителів початкових класів” 

26 квітня 2021 року відбувся міжрегіональний онлайн-форум стейхолдерів “Проєктування освітніх програм підготовки майбутніх вчителів початкових класів (1,2,3 рівнів вищої освіти)”. Ініціатором зустрічі була кафедра початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання ПНПУ імені В.Г. Короленка (завідувачка, проф., доктор пед. наук Ольга Федій). З вітальним словом до учасників форуму звернулася декан психолого-педагогічного факультету Наталія Сулаєва. Побажала гарантам освітніх програм спеціальності 013 Початкова освіта плідної роботи в розробці навчальних планів та проєктуванні освітніх програм, а також у налагодженні продуктивної комунікації в межах співпраці ЗВО України.


До обговорення проблеми підготовки сучасного вчителя НУШ долучилися гаранти освітніх програм та завідувачі профільних кафедр Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.  Завідувачка кафедри педагогіки і методики початкової освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Лілія Стахів зазначила важливість формування у майбутніх фахівців інформаційно-цифрової компетентності в контексті дистанційної освіти; посилити освітню складову інклюзивної освіти в плані підготовки асистента вчителя в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.


Пропозиції щодо реалізації державного стандарту підготовки бакалаврів спеціальності 013 Початкова освіта окреслили вчителі, завучі та директори ЗЗСО Полтавського та Чернігівського регіонів. Тетяна Бугаєць – заступник директора з навчально–виховної роботи Полтавської гімназії №6, учитель початкових класів, учитель-методист вищої кваліфікаційної категорії — зазначила, що передовсім у діяльності вчителя початкової школи є поєднання любові до дітей та до педагогічної праці, готовність до опанування нових методик та програм НУШ. Нагальні проблеми організації та проходження бакалаврами практики у дитячих літніх таборах озвучила Мартинович Наталія — директор спортивно-оздоровчого центру“Горизонт”. Вона зауважила на важливості готовності студентів-практикантів до виховної роботи, до психологічної підтримки дітей, до надання першої медичної допомоги дітям в умовах табірного довкілля.

З доповідями виступили випускники-короленківці —  Сергій Совин – начальник відділу освіти, молоді і спорту Карлівської міської ради та Марина Недбайло – вчитель початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗШ І-ІІ ступенів №6. Сергій Совин, як потенційний роботодавець майбутніх учителів початкових класів, зауважив на готовності вчителя до перманентних змін роботи в умовах НУШ. Марина Недбайло, як молодий фахівець, зауважила на проблемі інтегрування змісту предметів початкової школи.

У резолюції форуму учасники комунікації підвели підсумки та окреслили перспективи подальшої роботи у підготовці проєктів освітніх програм за спеціальністю 013 Початкова освіта, домовилися про укладання договорів про співпрацю.



Стейкхолдери.pdf