Академічна мобільність,

гостьові лекції

Внутрішня академічна мобільність студентів  ОП Початкова освіта (скорочений термін навчання)

Здобувачки вищої освіти І (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» (скорочений термін навчання) Анна Вакуленко та Софія Маслак завершили навчання за програмою внутрішньої академічної мобільності у Навчально-науковому інституті педагогіки і психології Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

Анна Вакуленко та Софія Маслак протягом семестру ( з 12.02.2024 по 30.06.2024) опановували освітній компонент «Іноземна мова (практикум)» та успішно склали залік. Здобувачки вищої освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка справили приємне враження сумлінністю та наполегливістю у опануванні дисципліни на досвідчену викладачку Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, докторку педагогічних наук, доцентку Ірину Олександрівну Пінчук.

Ольга Візір

Внутрішня академічна мобільність (бакалавр, магістр)

Уманський державний педагогічний університеті імені Павла Тичини

Здобувачка освіти І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» Ольга Візір навчалася за програмою внутрішньої академічної мобільності в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (наказ № 095 о/д– від 06.02.2024 р.).  Ольга Візір вивчала освітній компонент «Інноваційні технології навчання освітніх галузей початкової школи» (обсяг ОК – 3 кредити, форма підсумкового контролю – екзамен) замість навчальної дисципліни «Сучасні технології естетотерапії у навчанні освітніх галузей початкової школи» (4 кредити, форма контролю – залік). Успішно склала іспит на 95 балів.

Гостьова лекція Лесі ВОРОНІНОЇ 

української письменниці, перекладачки, журналістки, члена Асоціації українських письменників 

Гостьова лекція Ольги ГОРБОНОС

кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри англійської філології та світової літератури імені професора Олега Мішукова Херсонського державного університету

Внутрішня академічна мобільність (бакалавр, магістр)

Національний університет «Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка»

Уманський державний педагогічний університеті імені Павла Тичини

Здобувачки освіти І курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» Галета Людмила й Архіпенко Аліна успішно пройшли навчання за програмою внутрішньої мобільності в Національному університеті «Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка» (наказ №12 від 01.02.2003 р.). Студентки опанували ОК «Теорія і методика виховання» (обсяг ОК – 4 кредити, форма підсумкового контролю – екзамен), склавши іспити на 90 балів.

Здобувачка освіти І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» Мартус Вікторія навчалася за програмою внутрішньої академічної мобільності в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (наказ № 66 о/д– від30.02.2023 р.). Вікторія Мартус вивчала освітній компонент «Літературознавча пропедевтика в початковій школі» (обсяг ОК – 4 кредити, форма підсумкового контролю – залік). Успішно склала залік на 95 балів.

Внутрішня академічна мобільність (доктор філософії)

(Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка)

У другому семестрі 2022-2023 навчального року на підставі угоди про співпрацю щодо реалізації програм академічної мобільності № 81/02-40 від 13 грудня 2021 р. між Глухівським національним педагогічним університетом імені Олександра Довженка та Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка заплановано програму внутрішньої академічної мобільності у 2022-2023 навчальному році здобувачці третього рівня вищої освіти І курсу спеціальності 013 Початкова освіта академічної групи ПО-1 ПНПУ імені В.Г. Короленка Юлії Федій, а саме вивчення навчальної дисципліни «Наукова англомовна комунікація» (обсягом 2 кредити, форма контролю – залік) замість навчальної дисципліни «Практикум з підготовки до міжнародної англомовної сертифікації» (обсягом 2 кредити, форма контролю – залік). 

Реалізація внутрішньої академічної мобільності 

(Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя)

31 грудня 2021 року закінчилося навчання студентів ІІ курсу спеціальності 013 Початкова освіта освітньо-професійної програми “Початкова освіта” академічної групи ПО-217 Ніни Ходос і Ангеліни Гмизи та спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) освітньо-професійної програми “Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта” академічної групи М(по)-24 Катерини Малиги й Діани Хаірбекової, що на проходило на підставі Угоди № 27/01-70/30 від 15 липня 2021 р. про співпрацю щодо реалізації програм академічної мобільності між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка та Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя. Студентки успішно опанували навчальну дисципліну “Теорія та методика виховання” на кафедрі педагогіки, початкової освіти та освітнього менеджменту Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя про що свідчать довідки результатів навчальних досягнень здобувачок. Для перезарахування програмових результатів дисципліни було створено відповідні комісії на чолі з гарантами відповідних освітніх програм Юлією Павленко та Наталією Дем'янко, які прийняли рішення про високий рівень знань студенток з навчальної дисципліни  “Теорія та методика виховання” та ефективність такої мобільності в контексті формування м'яких навичок майбутніх учителів початкових класів.Навзаєм студентки групи ПО-21 Дарина Нечипоренко та Ірина Кириєнко Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя успішно опанували теорію та методику виховання на кафедрі початкової освіти, природничих та математичних дисциплін та методик їх викладання нашого університету зі студентами ІІ курсу спеціальності 013 Початкова освіта та отримали сертифікати програмових результатів навчання.Адміністрація психолого-педагогічного факультету, професорки Наталія Сулаєва та Ольга Федій дякує завідувачці проф. Тамарі Турчин та викладачам кафедри педагогіки, початкової освіти та освітнього менеджменту Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя за професійну співпрацю та покладає перспективи подальшої спільної наукової роботи у форматі наукових студій та дискусійних форумів з актуальних проблем НУШ.

Реалізація внутрішньої академічної мобільності 

(Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя)

З вересня 2021-22 навчального року на підставі Угоди № 27/01-70/30 від 15 липня 2021 р. про співпрацю щодо реалізації програм академічної мобільності між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка та Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя розпочато і триває навчання студентів ІІ курсу спеціальності 013 Початкова освіта освітньо-професійної програми “Початкова освіта” академічної групи ПО-217 Ніни Ходос і Ангеліни Гмизи та спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) освітньо-професійної програми “Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта” академічної групи М(по)-24 Катерини Малиги й Діани Хаірбекової. Студентки опановують навчальну дисципліну “Теорія та методика виховання” на кафедрі педагогіки, початкової освіти та освітнього менеджменту Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.Для реалізації програми створено відповідні умови академічної мобільності, укладено сталий розклад занять та визначено спектр завдань, необхідних для формування у студентів програмових результатів відповідної освітньо-професійної програми. До лекційних занять студентки були залучені в прямому етері, що дозволило їм наживо спілкуватися з викладачем та приєднатися до обговорення проблемних питань теорії та методики виховання молодших школярів разом зі студентами Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Практичні заняття проходять в синхронному та асинхронному дистанційному форматі з використанням інноваційних технологій та методів викладання, зокрема – проєктне та проблемне навчання. Навзаєм студентки групи ПО-21 Дарина Нечипоренко та Ірина Кириєнко Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя опановують теорію та методику виховання на кафедрі початкової освіти, природничих та математичних дисциплін та методик їх викладання нашого університету зі студентами ІІ курсу спеціальності 013 Початкова освіта (викладач – Валентина Богута)У перспективі ця програма академічної мобільності передбачає залучення студентів обох університетів до спільної наукової роботи у форматі наукових студій та дискусійних форумів з актуальних проблем виховання учнів НУШ.

Гостьова лекція Міреї Каналс-Ботінес

професорки кафедри філології, літератури та викладання мови факультету освіти, перекладу, спорту та психології Центрального університету Каталонії (Іспанія) 

29 листопада 2022 року викладачі кафедри початкової освіти та здобувачі першого (бакалавського), другого (магістерського) і третього (доктор філософії) рівнів вищої освіти спеціальності 013 Початкова освіта відвідали публічну онлайн-лекцію Міреї Каналс-Ботінес - професорки кафедри філології, літератури та викладання мови факультету освіти, перекладу, спорту та психології Центрального університету Каталонії (Іспанія) .

Корисними для слухачів стали цінні знання про особливості використання авторських казок як засобу розвитку емоційної сфери дітей молодшого шкільного віку.

Пані Мірея познайомила присутніх зі своїми творами, які стануть у нагоді майбутнім учителям початкових класів. Лекторка підкреслила, що використовуючи технологію сторітеллінгу, вчитель може знайомити дітей із різними емоціями і почуттями (радість, лють, страх тощо) і озброїти їх ефективними засобами саморегуляції. 

Гостьова лекція Оксани Онопрієнко

13 грудня об 11.00 на кафедрі початкової освіти відбулася гостьова лекція «Актуальні проблеми навчання в навчанні молодших школярів, зумовлені викликами сьогодення» Оксани Володимирівни Онопрієнко, доктора педагогічних наук, старшого наукового співробітника, завідувачки відділу початкової освіти імені О.Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України. Узаході взяли участь викладачі кафедри, здобувачі освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (доктор філософії) рівнів вищої освіти. Всього відвідали лекцію 65 осіб.

З вітальним словом усіх учасників заходу виступила завідувач кафедри початкової освіти, доктор педагогічних наук, професор Ольга Андріївна Федій, зазначивши необхідність в організації й проведенні педагогічних зустрічей в складних умовах воєнного часу.

Оксаною Володимирівною було охоплено широку актуальну проблематику початкової ланки освіти. На початку лекції доповідачка ознайомила присутніх зі складом відділу початкової освіти ім. О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України, згадала внесок видатних науковців О. Савченко й Т. Байбари в розвиток початкової освіти, звернула увагу на важливості вивчення дидактики як базової науки розвитку методичної компетентності сучасного педагога. Лекторка окреслила основні навчальні проблеми, викликані раннім залученням дітей до цифрових пристроїв: зниження об’єму слухової пам’яті, уповільнення розвитку децентрації, погіршення уваги, багатозадачність, кліпове (NET) мислення.

Пані Оксана представила результати проведеного дослідження зміни в досягненнях випускниками початкової школи визначених порогів читацької компетентності між 2018 та 2021 роками. На жаль, результати експерименту показали зниження рівня читацької компетентності молодших школярів. Цікавими виявилися результати дослідження організації освітнього процесу в початковій школі в умовах воєнного стану, що полягали в узагальненні відсотків опанування учнями навчального матеріалу в умовах воєнного стану.

Корисними для здобувачів освіти стали презентовані Оксаною Володимирівною методичні матеріали з методики навчання математичної освітньої галузі (анімаційні уроки, відео уроки, мініігри, посібники й підручники з математики для початкових класів, навчально-методичний посібник «Нова українська школа: інноваційна система оцінювання результатів навчання учнів початкової школи» тощо).

Присутні мали можливість задавати питання Оксані Володимирівні й отримати конструктивні відповіді. Жвавого обговорення набули питання про оптимальну кількість учнів в класі для продуктивної роботи вчителя, роль батьків молодших школярів у процесі онлайн навчання, про психоемоційне здоров’я молодших школярів під час повітряних тривог та необхідність педагогічних дій і поведінки вчителя в даній ситуації. У ході дискусії панувала сприятлива атмосфера співтворчості, невимушеності, креативності й інформативності. Зі змістом публічної лекції можна ознайомитись на сайті кафедри початкової освіти  https://youtu.be/Z_nWvRmU0ks    

Щиро дякуємо Оксані Володимирівні Онопрієнко за цікаву, інформативну, надихаючу й мотивуючу зустріч! З побажаннями професійних успіхів, наукових досягнень в МИРНІЙ Україні учасники заходу домовилися про подальшу творчу співпрацю на освітянському просторі початкової освіти.

Відбулася онлайн-лекція професорки Наталії Бахмат 

 (Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка)

17 вересня 2021 року студенти психолого-педагогічного факультету, які навчаються за освітніми програмами «Початкова освіта» та «Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта», прослухали онлайн-лекцію докторки педагогічних наук, професорки, професорки кафедри теорії та методик початкової освіти, заступниці декана з наукової роботи та інформатизації освітнього процесу Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Наталії Бахмат.

З вітальним словом до аудиторії звернулася докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ольга Федій і передала слово шановній професорці Наталії Бахмат.

Лекторка підняла надзвичайно актуальні питання сучасної освіти та повністю розкрила тему лекції «Цифрова грамотність майбутнього вчителя нової української школи». Зокрема, педагогиня підкреслила важливість цифровізації сучасної освіти, ознайомила слухацьку аудиторію із теорією поколінь американських вчених Нейла Хоува та Вільяма Штрауса, наголосила на важливості формування цифової компетентності сучасного учителя початкової школи. Наталія Бахмат у лекції не оминула питання інформаційної безпеки школярів у мережі Інтернет й звернула увагу учасників заходу на можливості діагностики та розвитку цифрової грамотності суб'єктів освітньоього процесу (наприклад, «Цифрограм для вчителів»).

Наприкінці онлайн-заходу відбулося жваве обговорення теми лекції, що свідчить про високий рівень інтересу аудиторії до згаданої вище проблеми.

Організатори та учасники тренінгу висловлюють подяку очільниці психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка професорці Наталії Сулаєвій та докторці педагогічних наук, професорці, завідувачці кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Ользі Федій за сприяння та організацію професійно орієнтованого заходу для майбутніх учителів спеціальностей 013 Початкова освіта та 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) (ОПП «Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта»).

Наталії Валеріївні бажаємо нових творчих звершень на педагогічній ниві і чекаємо на майбутні зустрічі й плідну співпрацю.


Погодження угоди про внутрішню академічну мобільність 

 (Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка)

15 вересня 2021 року на психолого-педагогічному факультеті ПНПУ імені В.Г. Короленка відбулася робоча зустріч декана, доктора педагогічних наук, професорки Наталії Сулаєвої із завідувачкою кафедри початкової освіти природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання, доктором педагогічних наук, професоркою Ольгою Федій та професоркою кафедри педагогіки дошкільної та початкової освіти Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Тетяною Довгою. Обговорювалося питання укладення угоди про внутрішню академічну мобільність студентів, що навчаються за освітньо-професійними програмами “Початкова освіта” та “Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта”.  

Професорки розглянули навчальні плани освітніх програм та визначили перспективи програми академічної мобільності здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів освіти за навчальними дисциплінами та відповідними програмовими результатами на ІІ семестр 2021-2022 навчального року. 

Крім того, учасники зустрічі домовилися про проведення спільних освітніх та наукових заходів (відкритих лекцій, семінарів та майстер-класів) у форматі онлайн-конференцій. 

Академічна мобільність "студентів-студенту" спеціальності Початкова освіта

 (Кременчуцький педагогічний коледж імені А. С. Макаренка)

Забезпечуючи мобільність студентів 20.04.2021 відбулася лекція «Використання засобів дистанційної освіти на уроках математики в початковій школі» для студентів 2-3 курсів спеціальності «Початкова освіта», яку прочитав Шакотько Віктор Васильович, кандидат педагогічних наук, заступник директора з навчальної роботи, доцент кафедри педагогіки та психології початкової освіти Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка, лауреат премії імені А.С. Макаренка для викладачів закладів вищої освіти Полтавської області, співавтор навчальних програм та підручників з інформатики для закладів загальної середньої освіти з інформатики. 

Лекцію організовано за ініціативи професорів кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання О.А. Федій та Н.Д. Карапузової. Зустріч мала на меті акцентувати увагу майбутніх учителів початкових класів на проблемах організації дистанційного навчання молодших школярів, технологіях створення відеоуроків з математики. Також захід сприяв профорієнтаційній роботі серед студентської молоді. В перспективі співпраці планується читання лекцій викладачами кафедри початкової освіти природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання для студентів Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка.


Академічна мобільність "студентів-студенту" спеціальності Початкова освіта (Хортицька національна академія)

В межах академічної мобільності “студент-студенту” 20 квітня 2021 р. здобувачі освітньої програми “Початкова освіта” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка разом зі студентами Хортицької національної академії прослухали інтерактивну онлайн-лекцію на тему “Баланс в житті — умова особистісного та професійного успіху”. Організатор заходу – кафедра педагогіки та методик навчання Хортицької національної академії, ведуча – здобувач освіти першого (бакалаврського) рівня освіти, психолог О.М. Моренко. 

Під час зустрічі Ольга Моренко акцентувала увагу на тому, як досягти гармонії шляхом грамотного управління власними ресурсами, як поєднувати бажане та дійсне. Студентка ознайомила учасників із “золотими” правилами управління собою, технологією “Колесо балансу життя” та презентувала власні приклади їх реалізації.

Короленківці подякували Ользі Моренко за змістовний і цікавий захід, проведений для них та висловили бажання щодо організації спільного мережевого проєкту з методик початкової освіти.


Академічна мобільність студентів спеціальності Початкова освіта (Хортицька національна академія)

9 квітня 2021 року здобувачі освітніх програм “Початкова освіта” та “Початкова освіта. Електронне навчання” першого  (бакалаврського) рівня вищої освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка разом зі студентами факультету реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи Хортицької національної академії прослухали онлайн-лекцію з методики навчання математики на тему “Методика навчання учнів початкової школи розв'язувати прості і складені задачі”. Лекційне заняття провела Ірина Сергіївна Лапшина — канд. пед. наук, доцент кафедри педагогіки та методик навчання Хортицької національної академії. 


Захід організовано за ініціативи завідувачів кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання професорки О.А. Федій та кафедри педагогіки та методик навчання Хортицької національної академії канд. пед. наук доцентинею С. М. Лупінович  з метою налагодження внутрішньої академічної мобільності студентів спеціальності Початкова освіта та в межах діяльності навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень. 


Зустріч мала на меті акцентувати увагу майбутніх вчителів початкових класів на проблемах мотивації молодших школярів до розв'язування текстових задач. Лекторка зосередила увагу на ігрових технологіях навчання учнів початкової школи розв'язувати сюжетні задачі, презентувала власні розробки упровадження дидактичних вебквестів. 


Викладачі кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання ПНПУ імені В. Г. Короленка подякували Ірині Лапшиній за змістовний і цікавий захід, проведений для майбутніх вчителів початкової школи, а також обговорили перспективні напрями подальшої співпраці з кафедрою педагогіки та методик навчання Хортицької національної академії.


Залучення зарубіжних фахівців до читання лекції для студентів спеціальності 013 Початкова освіта

Міжнародна онлайн-лекція для студентів спеціальності Початкова освіта


22 березня 2021 року студенти спеціальності Початкова освіта (ПО(ен)-215, ПО(ен)-315, ПО(ен)-415,) прослухали міжнародну онлайн-лекцію професора Державного закладу вищої освіти імені Стефана Баторія у Скерневіцах (Польща) Терези Яницька-Панек на тему “Філософські засади професійної підготовки майбутніх учителів у Польщі”


Міжнародний захід організовано за сприяння доктора педагогічних наук, професора, член-кореспондента НАПН України, директора ІПООД ім. Івана Зязюна НАПН України Лариси Борисівни Лук'янової. До онлайн-форуму для обговорення важливих питань підготовки майбутніх учителів початкової школи долучилися завідувач кафедри початкової освіти, природничих та математичних дисциплін та методик їх викладання, доктор педагогічних наук, професорка Ольга Андіївна Федій та доценти кафедри Людмила Петрівна Процай, Наталія Володимирівна Гібалова й асистентка Яна Миколаївна Макаренко.


Проблематика лекції розкривала специфіку організації підготовки майбутніх педагогів у Польщі. Терези Яницька-Панек ознайомила слухачів з польською концепцією вищої освіти, що грунтується на філософських засадах людиноцентризму. Насамперед тематика лекції для викладачів та студентів ПНПУ була актуальна в розрізі проблем порівняльної педагогіки.