Хроніка 2023

На кафедрі початкової освіти проведено лекторій "Інноваційні технології позашкільної освіти: виклики та можливості"

28 грудня 2023 р. на базі навчально-наукової лабораторія «Лінговодидактики початкової освіти» кафедри початкової освіти відбувся гостьовий лекторій "Інноваційні технології позашкільної освіти: виклики та можливості" присвячений Року позашкільної освіти у ПНПУ імені В.Г. Короленка. Захід організований за ініціативи завідувачки кафедри  Ольги Федій і викладачів Наталії Карапузової, Євгенії Починок, Яни Макаренко. 

Організатори запросили на захід заступницю директора з навчально-виховної роботи

Комунального закладу позашкільної освіти "Дитячо-молодіжний центр "ЛІДЕР" Дніпровської міської ради Олену Петішеву. Вона ознайомила студентів спеціальності 013 Початкова освіти з пріоритетними напрямами позашкільної освіти. Лекторка висвітлила специфіку організації освітнього процесу у позашкільних навчальних закладах, розкрила теоретичні і практичні аспекти впровадження інноваційних технологій у позашкільному навчальному закладі.

Родзинкою зустрічі був майстер-клас з виготовлення виробів з модуліну (повітряного пластиліну). Студенти познайомилися із секретами ліплення та охоче долучилися до виготовлення символу 2024 року - дракона.

За багаторічну, плідну співпрацю закладу позашкільної освіти з ПНПУ імені В. Г. Короленка Олені Петішевій вручено грамоту ректорки Марини Гриньової.

Навігаційна карта Всеукраїнського фестивалю гри, навчання і натхнення 

Play Fest-2024 «Мріємо та діємо» 

На базі навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень з грудня 2023 року розпочала роботу команда викладачів та студентів кафедри початкової освіти над традиційним проєктом Play Fest-2024 «Мріємо та діємо»

Керівники проєкту Людмила Процай і Наталія Гібалова отримали навігаційну карту, де описано етапи участі у фестивалі, зібрали команду мрійників-студентів, обрали оригінальну підтему  "ЛегоСторітелінг" та спланували роботу відповідно до навігаційної карти🌟 Зроблено першу модель "ПНПУ - переможного майбутнього".

Участь магістрантів спеціальності Початкова освіта 

у вебінарі “Легко зі штучним інтелектом в освіті”

28 грудня 2023 року студенти групи ПО-515 другого (магістерського) рівня вищої освіти долучилися до практичного вебінару “Легко зі штучним інтелектом в освіті!”. Ініціювала участь магістрантів у вебінарі стейхолдер ОП Початкова освіта (ПНПУ) — Наталія Богданець-Білоскаленко (докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України).  

Спікери Анна Ляшенко (стратегічна координаторка методистів EdEra, авторка тренінгів із ChatGPT для освітян) і Яніна Хіжінська (директорка екосистеми освітніх проєктів Unique Hub та співзасновниця методичного центру Unique Method) презентували можливості топ-23 нейромереж, що допоможуть створити зображення, тексти, аудіо та відео до уроків з предметів початкової освіти, проінформували щодо використання тарифних планів та інтерфейсу нейромереж.  Магістранти ознайомилися з особливостями використання вчителем початкових класів штучного інтелекту та нейромереж в освітньому процесі. Упевнені, що отримані під час вебінару знання доповнюють зміст фахових компетентностей здобувачів вищої освіти.

Базові правила безпеки під час військово стану для студентів спеціальності "Початкова освіта"

21 грудня доцентом кафедри початкової освіти Чубом К. Ф. для студентів денної (групи ПО-215, ПО-217) та заочної (група ПО-37) форм навчання спеціальності «Початкова освіта» факультету педагогічної і мистецької освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В Г Короленка проведений захід на тему «Базові правила безпеки під час військово стану». На захід був запрошений доцент кафедри виробничо-інформаційних технологій і безпеки життєдіяльності Кондель В. М. Студенти були ознайомлені з особливостями організації навчального процесу в умовах воєнного конфлікту, нормативними документами, де розміщена інформація з організації безпечних умов навчання, правилами поведінки під час повітряної тривоги, алгоритмом вибору вірних дій у випадку різноманітних надзвичайних ситуацій, правилами поведінки з вибухонебезпечними предметами. 

Перемога у І турі конкурсу наукових робіт МАН 

під керівництвом доценток кафедри початкової освіти

8 грудня відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН 2023-2024 н.р. Доцентки кафедри початкової освіти Ольга Палеха і Валентина Богута підготували разом зі здобувачами освіти Полтавського міського багатопрофільного ліцею № 1 імені І. П. Котляревського ґрунтовні дослідницькі проєкти. 

Результатом спільної роботи стала перемога Палехи Катерини (Кримськотатарські лінгвокультуреми у романі Анастасії Левкової «За Перекопом є земля») у секції «Кримськотатарська гуманітаристика» та Марії Богути (Творчість фолькгурту «Стрибожі внуці» як актуалізатора народнопісенних традицій) у секції «Фольклористика».

Така наукова співпраця є важливим складником наукової роботи кафедри початкової освіти. Вона сприяє розвитку талановитої молоді та розширенню кола наукових інтересів викладачів.

Вітаємо юних дослідниць та їхніх наукових керівників із чудовими результатами та високими науковими здобутками. Бажаємо успіхів на обласному етапі.

 Магістранти кафедри початкової освіти захистили науково-дослідницький проєкт Використання цифрових технологій у освітньому просторі молодшого школяра" 

8 грудня на кафедрі початкової освіти відбувся захист науково-дослідницького проєкту "Використання цифрових технологій у освітньому просторі молодшого школяра". Це нова форма проведення заліку з дисципліни "Цифрові  технології у вищій та початковій школі", яку запропонувала доц.Н.Гібалова. 

Магістранти мали на меті дослідити питання використання цифрових технологій у практиці початкової школи.  У дослідженні взяли участь 115 учителів м. Полтави і Полтавської області, які поділилися своїм досвідом використання інструментів цифрової освітии і взяли участь в опитуванні.  Керівники наукових проєктних груп  Діана Ємець і Анна Моренко  представили для обговорення результати досліджень. 

Студенти проаналізували отримані дані та відзначили переваги та недоліки цифрових технологій, а також запропонували рекомендації щодо їх ефективного застосування. Результати дослідження розміщено на цифровій  навчально-науковій платформі "Сучасні інструменти цифрової педагогіки" лабораторії електронного навчання кафедри початкової освіти.

Захист проєкту викликав інтерес серед здобувачів освіти, які задавали запитання та висловлювали свої зауваження та пропозиції, а також відмітили актуальність та значущість проблематики цифровізації початкової освіти 

Вітаємо студентів  з успішним захистом проєкту та бажаємо подальших наукових досягнень! 🎓

Науково-педагогічне підвищення кваліфікації 

професорки кафедри початкової освіти Наталії Карапузової

Професорка кафедри початкової освіти Наталія Карапузова підвищила рівень кваліфікації на базі Центру українсько-європейського наукового співробітництва, Луцького національного технічного університету та Полтавського державного аграрного університету. 

З 16 жовтня по 13 листопада 2023 р. пройшла курси підвищення кваліфікації «Формування базових цифрових компетенцій педагогічних та науково-педагогічних працівників» (наказ ЛНТУ № 274/01-02 від 23.09.2023 р., 1 кредит.) при навчально-науковому центрі «Volyn Business Hub» Луцького національного технічного університету в рамках проєкту грантової програми ЄС Erasmus+KA2 CBHE «Центри сертифікації викладачів: інноваційні підходи до досконалості викладання/ UTTERLY» та отримала відповідні компетентності щодо набуття навичок використання цифрових інструментів в освітній діяльності (Google Classroom, Moodle, Google Meet, Zoom та BigBlueButton).

З 2 жовтня по 12 грудня 2023 р. пройшла навчання за програмою Всеукраїнського науково-педагогічного підвищення кваліфікації «Креативні підходи та методи активізації навчальної діяльності здобувачів вищої освіти» (№ ADV-021046-PSAU від 12.11.2023, 6 кредитів). Програма включала 13 тем, зокрема «Синергія змісту навчання та реального опанування здобувачами вищої освіти сучасних hard i soft skills», «Методи розвитку критичного мислення, комунікативних навичок і вміння працювати в команді у здобувачів вищої освіти», «Ефективне оцінювання та систематична рефлексія» та інші. 

І тур конкурсу наукових робіт зі спеціальності «Початкова освіта»

28-30 листопада 2023 року на кафедрі початкової освіти відбувся І тур конкурсу наукових робіт зі спеціальності «Початкова освіта». 

У Конкурсі взяли участь 30 здобувачів І рівня вищої освіти. Усі роботи пройшли перевірку на оригінальність, наявні довідки про академічну доброчесність. Конкурсною комісією у складі проф. Федій О.А. (голова), доц. Гібалової Н.В., доц. Процай Л.П., доц. Павленко Ю.Г.  було прийнято рішення допустити до публічного захисту усіх конкурсантів, оскільки їх наукові дослідження відповідають усім заявленим вимогам.


За результатами обговорення члени конкурсної комісії визначили переможців:

І місце  – Ходос Ніна, здобувач І рівня вищої освіти, тема: «Сучасні технології створення освітнього дизайну  куточка живої природи у початковій школі (досвід роботи навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень)»,  (науковий керівник –  ст.викл. Макаренко Я.М.).


ІІ місце – Ляхно Аліна, здобувач І рівня вищої освіти «Сучасні підходи до національно-патріотичного виховання дітей молодшого шкільного віку» (науковий керівник – доц. Т.В. Мірошніченко)


ІІІ місце – Гончарова Ольга, здобувач І рівня вищої освіти, тема: «Формування особистісної педагогічної траєкторії вчителя початкових класів через призму вітчизняних освітніх трансформацій» (науковий керівник – доц. В.М. Богута)


Вітаємо Ніну Ходос, її наукового керівника Я.М. Макаренко з перемогою, бажаємо усім студентам професійного зростання, нових творчих здобутків, мирного неба над головою та якнайшвидшої ПЕРЕМОГИ нашій славній Україні!

Тренінг «Соціально-психологічна допомога для постраждалих від домашнього насильства»

8 грудня  2023 студенти спеціальності «Початкова освіта» разом з учителями ЗЗСО мали нагоду відвідати тренінг «Соціально-психологічна допомога для постраждалих від домашнього насильства». Насильство – буденна реальність, яка може існувати у всіх соціальних групах. Одне із ключових завдань сучасної освітньої політики – створення безпечного освітнього середовища, тому майбутні вчителі початкових класів не можуть залишатися осторонь питань шкільного насилля і жорстокості.  

Під час зустрічі обговорено низку актуальних питань щодо домашнього насильства, а саме – запобігання і протидія, міфи і стереотипи про грубе порушення загальноприйнятих норм моралі й поведінки із застосуванням утисків і примусу. Учасники заходу ознайомилися із особливостями ідентифікації насильницького спілкування; проаналізували категорії осіб, які мають ризик опинитися у ситуації домашнього насильства. Досить плідною була дискусія щодо життєвих фатів домашнього насильства, які в майбутньому можуть стати учасникам у нагоді в ситуаціях загрози здоров’ю та безпеці.

ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНА ПОЛІТИКА УНІВЕРСИТЕТУ В ДІЇ

Професор кафедри початкової освіти Ольга ФЕДІЙ успішно завершила піврічний курс (березень-листопад 2023 року) практичної англійської мови на платформі Really English. Іншомовна освіта викладачів університету була спрямована на підвищення їхнього рівня володіння англійською мовою, що в майбутньому уможливить викладання окремих освітніх компонент для українських та іноземних студентів. Відкритий освітній цифровий ресурс Really English сприяв асинхронній комунікації у навчанні, що схвально відмітили учасники курсів.

Дякуємо ректорату та особисто очільниці університету Марині ГРИНЬОВІЙ за євроінтеграційну політику та надання можливості викладачам безкоштовно проходити іншомовну підготовку.

Тетяна Віталіївна МІРОШНІЧЕНКО Найкращий викладач 

факультету педагогічної і мистецької освіти

Доцент кафедри початкової освіти Тетяна Віталіївна МІРОШНІЧЕНКО визнана Найкращим викладачем факультету педагогічної і мистецької освіти. Це було оголошено за підсумками II етапу опитування статус «Кращий викладач 2023»

17 листопада 2023 року на студентській вечірці «Back to 90's» з нагоди Дня студента у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка.

Колеги щиро вітають Тетяну Віталіївну з отриманням відзнаки і бажають їй професійної наснаги та нових науково-методичних і творчих здобутків у педагогічній діяльності.

День відкритих дверей у ПНПУ імені В.Г. Короленка

У День відкритих дверей у ПНПУ імені В.Г. Короленка 18 листопада 2023 року кафедра початкової освіти гостинно приймала потенційних абітурієнтів у навчально-науковій лабораторії Інноваційних освітніх рішень. Завідувачка кафедри, професорка, доктор педагогічних наук Ольга ФЕДІЙ провела для учнів екскурсію до класу НУШ, познайомила з унікальними особливостями освітньої програми Початкова освіта та умовами навчання.

Студентка другого (магістерського) рівня вищої освіти Ольга Візір під керівництвом досвідченого викладача Юлії Павленко презентували осередок музейної педагогіки класу НУШ. Учасникам заходу було надано можливість попрацювати у творчій майстерні унікального міні музею ґудзиків й власноруч створити диво-сувеніри - ґудзикові велосипеди. Просто на очах у гостей розкривалися педагогічні таємниці інформаційно-творчого проєкту "Мій друг велосипед" для учнів початкових класів.

Під керівництвом доцента Людмили ПРОЦАЙ магістрантка Вікторія МАРТУС провела майстер-клас «ЛегоСторітелінг», де продемонструвала впровадження сторітелінгу засобами конструктора Лего в контексті формування комунікативної компетентності учнів початкових класів.

Педагогічну технологію «Пісочна терапія» презентували студентки Кибукевич Анастасія і Ролдугіна Анна за авторської методики доцента кафедри Тетяни МІРОШНІЧЕНКО. Абітурієнти мали можливість апробувати техніки в світлодіодній пісочниці, зокрема опрацювали - "З Україною в серці" , "Долоньки миру", Кольорові моії".

Усі учасники отримали сертифікати, що засвідчують, як проведення, так і участь в майстер-класах. Класний керівник 11 класу Мирослава БОЙЧУК Полтавського ліцею  1 імені І. П. Котляревського та учні висловили вдячність викладачам та студентам за можливість відчути творчу атмосферу короленківського педагогічного простору.

Запрошуємо до нас на навчання!

Тренінг з цивільної оборони

16 листопада в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся тренінг з цивільної оборони, в якому поряд з іншими, взяли участь і студенти спеціальності Початкова освіта. Військові навчали надавати першу медичну допомогу, одягати спец одяг та поводитися з автоматом.

Дякуємо за участь студенткам першого (бакалаврського) рівня Гордієнко Вікторії, Ніколайченко Даші, студенткам другого (магістерського) рівня Мироненко Катерині, Лаврєнтьєвій Юлі та студентці першого (бакалаврського) рівня (скорочений термін навчання) Вакуленко Ані.

Вебінар «Дидактичні можливості картографічних посібників для формування ключових компетентностей молодших школярів»

За ініціативою завідувача кафедри початкової освіти Ольги Федій студенти першого (бакалаврського) (Вікторія Баранник, Вікторія Тютюнник, Анна Скабук, Наталія Скрипник, Анна Маслак) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти (Діана Ємець, Анна Моренко) та викладачі Євгенія Починок, Юлія Павленко, Яна Макаренко долучилися до вебінару «Дидактичні можливості картографічних посібників для формування ключових компетентностей молодших школярів», спікери: Тетяна Васютіна (УДУ імені Михайла Драгоманова) і Вікторія Лепетюк (ДНВП «Картографія»).

У ході заходу здобувачі вищої освіти й викладачі-методисти кафедри отримали професійно цінну інформацію про використання картографічних посібників на онлайн та офлайн уроках інтегрованого курсу "Я досліджую світ" у початкових класах. Учасники наочно ознайомилися з інтерактивними атласами, картами-розмальовками, побували на віртуальному майстер-класі щодо роботи із різноманітними електронними ресурсами, орієнтованими на учнів молодшого шкільного віку. Дякуємо за цікаву, інноваційну і корисну інформацію.

Студенти спеціальності «Початкова освіта» на зустрічі 

з сучасними українськими письменницями-фантастками

12 листопада 2023 року в рамках дисципліни «Методика організації та проведення літературних свят» (викладач – доцент кафедри початкової освіти Валентина Богута) студенти групи ПО-415 відвідали творчу зустріч з сучасними українськими письменницями-фантастками Іриною Грабовською та Дарією Піскозуб.

Авторки презентували власні твори: Ірина Грабовська - середньовічне фентезі магії і меча «Зірки і кістки», «Земля крилатих»,  Дар’я Піскозуб – постапокаліптичну історію у 2-х частинах «Машина» і «Гемма».

Студенти разом із викладачем поринули у фантастичний світ та потрапили разом із героїнями у магічні і неочікувані сюжети. А також, мали можливість побачити особливості проведення літературних зустрічей з письменниками.

Всеукраїнські педагогічні читання «Контексти творчості Олександри Яківни Савченко»

Викладачі кафедри початкової освіти доценти Наталія Гібалова, Людмила Процай та Євгенія Починок взяли участь у ІІІ Всеукраїнських педагогічних читаннях «Контексти творчості Олександри Яківни Савченко», що відбулися 9 листопада 2023 року на базі лабораторії початкової освіти імені Олександри Яківни Савченко Інституту педагогіки НАПН України.

На зібранні знані педагоги науковці обговорювали впровадження в освітню практику наукову спадщину фундатора початкової освіти, доктора педагогічних наук, професора, дійсного члена НАПН України Олександри Яківни Савченко, що залишається актуальною у викликах  сьогодення. Провідні новації у сфері реформування вітчизняної системи освіти зазначали у своїх виступах академіки НАПН Василь Кремінь, Михайло Топузов, Олександр Ляшенко, Надія Бібік, Ольга Сухомлинська, член-кореспондент  Олена Локшина та інші науковці.

Викладачі кафедри вдячні колегам за запрошення і можливість долучитися до дискусії визначення цілей і цінностей початкової освіти у контексті наукових поглядів Олександри Савченко.

Рік позашкільної освіти в ПНПУ імені В.Г. Короленка

Студенти спеціальності "Початкова освіта" з викладачами Юлією Павленко і Наталією Власенко побували на творчій зустрічі з керівником гуртка Народний художній колектив студія образотворчого мистецтва «Соняшник» КЗ «Полтавський Палац дитячої та юнацької творчості Полтавської міської ради» Катериною Юхно, яка впродовж багатьох років долучає дітей міста до світу мистецтва і, до того ж, є випускницею кафедри початкової освіти та добре розумієтья на особливостях роботи з дітьми молодшого шкільного віку. Просвітницько-виховний захід відбувся в освітньому просторі Art & Health HUB by ZELO. Майбутні вчителі початкових класів поринули у світ мистецтва і позашкілля, власноруч створили міні листівки у техніці витинанки.

Дякуємо Катерині Василівні і Арт-центру "Зело" за надані можливості і розширення кругозору!

7 листопада 2023 року наш факультет традиційно відзначив важливу подію: майбутні вчителі початкових класів бакалаврського та магістерського рівнів приєдналася до Декларації про академічну доброчесність. Проректор з наукової роботи Василь Фазан та декан факультету Наталія Сулаєва виступили з промовою щодо цінностей академічної доброчесності. Студенти урочисто зобов'язались дотримуватись цих цінностей у своїй освітній та науковій діяльності.

І тур олімпіади зі спеціальності «Початкова освіта»

На кафедрі початкової освіти відбувся І тур олімпіади зі спеціальності. Захід був проведений 26 жовтня 2023 року викладачами Юлією Павленко, Валентиною Богутою, Наталією Гібаловою. 

Усього у першому турі взяли участь 42 здобувачі спеціальності «Початкова освіта», з них 26 здобувачів І рівня вищої освіти і 16 здобувачів ІІ (магістерського) рівня.

Переможцями стали:

1 місце - Гмиза Ангеліна, гр. ПО(опр)-417, Ємець Діана ПО-515

2 місце - Кузнєцова Катерина, гр. ПО-231 (ск), Жабська Ірина ПО-516

3 місце - Денисенко Ярослава ПО(ум/опр)-416, Моренко Анна По-515

Ухвалою кафедри для участі у ІІ турі олімпіади рекомендовано Ємець Діану (ПО-515) та Гмизу Ангеліну (ПО(опр)-417). Вітаємо переможців олімпіади!

#Профорієнтація #ПочатковаОсвіта

2.11.23 доцентка кафедри початкової освіти, членкиня Національної спілки письменників України Стиркіна Ю.С. провела профорієнтаційний захід у 10-Б класі Полтавської загальноосвітньої 38 школи І-ІІІ ступенів  під назвою "Роль творчої особистості у професії вчителя початкової школи". Викладачка розповіла про умови вступу до ПНПУ імені В.Г. Короленка та про особливості навчання за спеціальністю "вчитель початкових класів", підкресливши особливу роль творчої особистості у цій ланці освітньої галузі. Юлія Сергіївна познайомила учнів з власною поетичною творчістю та проінформувала майбутніх вступників щодо творчих осередків кафедри початкової освіти та її креативних викладачів. 

Виступ на пленарному засіданні Міжнародної науково-практичної конференції доцента кафедри початкової освіти Людмили Процай 

2 листопада 2023 року доцент кафедри початкової освіти Людмила Процай презентувала науковий доробок на тему «Моделювання віртуальних освітніх екскурсій для майбутніх учителів початкових класів» на І Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток освіти в європейському просторі: національні виклики та транснаціональні перспективи», що проходила у м. Ніжин Чернігівської області.

Людмила Процай представила досвід кафедри в організації та проведенні віртуальних освітніх екскурсій для майбутніх вчителів початкових класів. На прикладі імерсійної екскурсії до археологічного музею Нарона (республіка Хорватія) доповідачка показала основну ідею екскурсійної активності студентів - формування громадянської ідентичності та патріотизму засобами музейної археології. Зазначила, що ця ідея перспективно популяризується завідувачкою кафедри початкової освіти, професоркою Ольгою Федій як феномен археологічної культури в педагогіці.

Людмила Процай висвітлила важливі аспекти та технології віртуальних екскурсій, зокрема поєднання відеоконференції з навігаційною системою віртуального туру та GoogleMaps; методи створення цифрового контенту до екскурсії, технологію білінгвальної освіти студентів під час проведення закордонних віртуальних подорожей. Доцентка презентувала яскравий приклад якісно створеної інфографіки з використанням власних світлин, враховуючи правила колористики, композиції та стилю.

Наприкінці доповіді Людмила Процай презентувала світлини з віртуальних екскурсій, що були проведені на кафедрі для майбутніх учителів початкових класів до найвідоміших музеїв та зоопарку Швейцарії (організатор Наталія Гібалова), до національного парку “Плітвіцькі озера” та технічного музею Миколи Тесли Хорватії (організатор Людмила Процай), до освітніх закладів Фінляндії (Наталія Власенко).

#Профорієнтація #ПочатковаОсвіта

3 листопада 2023 р. студентка-практикантка кафедри початкової освіти Юлія Васюта під керівництвом факультетського керівника Людмили ПРОЦАЙ та методиста практики Євгенії Починок провела профорієнтацію для освітян Початкової школи 42 Полтавської міської ради. Юлія прорекламувала освітньо-професійну програму Початкова освіта для навчання в магістратурі та аспірантурі ПНПУ, розповіла про можливості «перехресного» вступу та про перспективи наукового зростання.  Серед присутніх були вчитель англ.мови - Ринда Валентина Іванівна, логопед, вихователь - Лаврик Тетяна Ігорівна, логопед, вихователь - Литвиненко Тетяна Ігорівна, вчитель початкових класів, завуч - Медяник Наталія Олексіївна. Працівники школи зацікавилися можливістю навчання на другому та третьому рівнях вищої освіти та розглянули  перспективи поєднання спеціальностей для власного професійного розвитку.

 День української мови та писемності

У День української мови та писемності, який відзначається 27 жовтня, викладачі кафедри початкової освіти та студенти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 013 "Початкова освіта" долучилися до написання Радіодиктанту національної єдності-2023 «Дороги України». Захід пройшов у затишній аудиторії навчально-наукової лабораторії "Лінгводидактики початкової освіти".Авторка цьогорічного тексту - Катерина Калитко, поетеса, перекладачка, лауреатка Шевченківської премії. Прочитав диктант Олексій Гнатковський, актор, театральний режисер, виконавець ролі Івана Довбуша в кінофільмі «Довбуш».

Грамотність вчителя початкових класів - це фундамент розширення його професійних можливостей і одне з ключових вмінь. Після написання диктанту всі учасники залюбки обговорили новації українського правопису, які чи не найбільше привертають до себе увагу. Здобувачів освіти й викладачі залюбки приєднаються до цієї традиційної загальнонаціональної акції наступного року.

Інтегроване практичне заняття «Ігровий підхід в ознайомленні учнів з правилами особистої гігієни»

25  жовтня 2023 р. викладачі кафедри початкової освіти Яна Макаренко та Людмила Процай провели інтегроване практичне заняття на тему «Ігровий підхід в ознайомленні учнів з правилами особистої гігієни» з дисципліни Анатомія, фізіологія з основами шкільної гігієни для студентів І курсу спеціальності Початкова освіта. Заняття було проведено за авторською методикою завідувачки кафедри, професорки Ольги Федій Multi-Subject Interaction (Teacher-Student-YL) із залученням учнів початкових класів. Майбутні вчителі підготували цікаві та захоплюючі освітні завдання у формі загадки, руханки, шаради та гри. Гібридний формат заняття передбачав синхронну роботу викладачів, студентів та учнів, що сприяло ефективному засвоєнню матеріалу та вмінню застосовувати його в реальних педагогічних ситуаціях.

Першокурсники спеціальності «Початкова освіта» відвідали гостьову лекцію Людмили Московець

19 жовтня 2023 року здобувачі освіти спеціальності «Початкові освіта» першого бакалаврського рівня вищої освіти (група ПО-115 – куратор доцентиня Людмила Процай, група ПО-116 – куратор доцентиня Ольга Палеха, група ПО(ск)-131 – куратор доцентиня Валентина Богута) взяли участь в інтерактивній гостьовій лекції докторки філософії, старшої викладачки кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської міської ради Людмили Московець. Темою обговорення стало питання благополуччя дітей та педагогів. Студенти із цікавістю обговорили з лекторкою різні аспекти щастя, причини виникнення стресу та способи його подолання. Здобувачі освіти ознайомилися з особистісними, просоціальними та інтернальними чинниками благополуччя. Вміння діагностувати стрес за зовнішніми реакціями дитини стануть у пригоді майбутнім учителям початкових класів у процесі роботи зі школярами. Не оминула своєю увагою доповідачка і питання підтримки добробут педагогів у період війни. З особливим захопленням першокурсники малювали квітку благополуччя та виконували вправу «Амулет спокою».

Висловлюємо щиру вдячність Людмилі Московець за змістовну, корисну на натхненну лекцію!

17-18 жовтня на факультеті педагогічної і мистецької освіти ПНПУ відбувся конкурс талантів «Зорепад-2023» 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟.

Переможці конкурсу талантів "Зорепад 2023" студенти груп ПО-115 та ПО-131. Талановиті студентки презентували пісню і танець "Журавлі" українського гурту THE HARDKISS. Цей виступ - не лише вираз мистецького таланту, але й вираз нашої поваги і подяки тим, хто відважно бореться за нашу країну та наше майбутнє 💛💙! Солісти - Анжеліка Левченко, Дарина Коваленко, Ольга Заїка, Діана Гірман. Режисура танцю - Анастасія Жидкова. Сольний виступ презентувала Ольга Заїка - пісню “Рідна Мати Моя”.  Ви - справжні зірки і ми пишаємося  вами!

Чекаємо на ваші нові творчі та освітні досягнення! 🌟🎤💃🇺🇦 #Зорепад2023 #Початковаосвіта #ПНПУ

Магістранти спеціальності 013 "Початкова освіта" Саміленко Марина та Хало Таміла взяли участь у Міжнародній онлайн-конференції MultiEd «Багатомовна освіта в Україні».

Магістранти спеціальності 013 "Початкова освіта" факультету педагогічної і мистецької освіти Саміленко Марина та Хало Таміла взяли участь у Міжнародній онлайн-конференції MultiEd «Багатомовна освіта в Україні». Основними векторами роботи конференції були: багатомовна дидактика та інституційні реформи щодо якісного викладання, навчання та використання англійської мови у вищій освіті в Україні. 

Підбиття підсумків здійснювалося за результатами проекту MultiEd під патронатом програми Еразмус+ "Реалізація стратегії багатомовної освіти: досягнення та виклики". Знані науковці міжнародного рівня та Державний експерт МОН України надали змістовну та актуальну інформацію з метою підготовки студентів до глобальних викликів сьогодення, забезпечення їм доступу до світових знань та ресурсів, а також розвитку їхньої міжкультурної свідомості та професійної самореалізації.

Samilenko Maryna Certificate MultiEd Sept 2023 (1).pdf

Марина САМІЛЕНКО

Tamila Khalo Certificate MultiEd Sept 2023.pdf

Таміла ХАЛО

Фінансова грамотність майбутніх учителів початкових класів

5 жовтня 2023 року студенти спеціальності "Початкова освіта" першого бакалаврського рівня групи ПО -115 (куратор доцениня Людмила Процай), ПО-116 (куратор доцентиня Ольга Палеха) та ПО-131 (куратор доцентиня Валентина Богута) прослухали просвітницьку лекцію від представників Райффайзен Банку. Темою обговорення на зустрічі стали питання фінансової грамотності. Спікери ознайомили студентів з успішними  кейсами заощадження коштів та надали слушні поради щодо розрахунку формули ідеального особистого бюджету. Особливу зацікавленість та жваву дискусію викликали питання запобігання різних видів шахрайства. Заступниця декана доцентиня Наталія Власенко підкреслила важливість психічної стійкості особистості у протидії шахраям. Адміністрація факультету педагогічної і мистецької освіти висловлює щиру вдячність представникам банку за цікавий і змістовний захід. Переконані, що надана консультація убезпечить  здобувачів світи у діджиталізованому фінансовому просторі.

Студенти спеціальності «Початкова освіта» проходять практичну підготовку у найкращих навчальних закладах Полтави

 Підсумкова конференція з навчальної психолого-педагогічної практики студентів спеціальності «Початкова освіта» (скорочений термін навчання) відбулася 3 жовтня 2023 року. Практика проходила на базі Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 38, яка входить у Топ-10 найкращих шкіл м. Полтави за рейтингом «Освіта.ua».

 Протягом практики здобувачі вищої освіти змогли ознайомитися із методикою заповнення свідоцтва навчальних досягнень учнів, системою організації виховної роботи в школі та класі, провести соціометричні дослідження та збагатитися прийомами  конструктивної взаємодії з учнями початкових класів.

Здобувачі вищої освіти, які вже мають досвід навчання у педагогічних училищах, були приємно вражені атмосферою у школі, професіоналізмом вчителів та менеджменту закладу.

День захисника і захисниць України!

3.10.23 р. для студентів груп ПО-115, ПО-116, ПО-131 кураторами першого курсу Л.Процай, Н.Власенко, О.Палеха, В. Богута проведено захід, присвячений до Дня захисника і захисниць України. Майбутні вчителі початкових класів переглянули відеосюжети - розповіді очевидців про події російсько-української війни, пропонований Інститутом памʼяті України. Студенти вшанували памʼять загиблих захисників і захисниць України хвилиною мовчання. Просвітницький захід, насамперед, був спрямований на виховання патріотизму серед студентської молоді, нагадування про те, як потрібно памʼятати героїв і як вшановувати їхню памʼять та передавати наступному поколінню.

З ДНЕМ УЧИТЕЛЯ!

27 вересня в освітньому хабі «NotBox» Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбулася онлайн-зустріч доцентки кафедри початкового навчання ПНПУ імені В.Г.Короленка, кандидатки педагогічних наук, членкині НСПУ, поетки Юлії Стиркіної зі студентами ВДПУ ім. М. Коцюбинського. 

27 вересня в освітньому хабі «NotBox» Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбулася онлайн-зустріч доцентки кафедри початкового навчання ПНПУ імені В.Г.Короленка, кандидатки педагогічних наук, членкині НСПУ, поетки Юлії Стиркіної зі студентами ВДПУ ім. М. Коцюбинського. Зустріч відбулася за запрошенням Віктора Петровича Крупки, українського письменника, літературознавця, члена Національної спілки письменників України, члена Національної спілки журналістів України, кандидата філологічних наук, старшого викладача кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. 

Засідання студії відбувалося паралельно у двох світах: реальному і віртуальному. Хоча Юлія Стиркіна з'явилася перед студентами на моніторах комп'ютерів, але, за відгуками студентів, "її слова та енергія проникли крізь екрани і досягли кожного серця. Вона не просто читала свої поезії, а оживляла їх, надаючи кожному слову легкості та кожній строфі чуттєвості". Члени студії дізналися від поетки багато нового про процес творення віршів, про джерела натхнення, про те, як народжуються образи.

Власними поетичними здобутками з присутніми поділилися й учасники літературної студії. Письменниця слухала із захопленням, давала поради, підкреслювала моменти, які особливо сподобались. Поетка надихнула слухачів та нагадала, що література - це не лише слова на папері, але і магія, яка здатна об'єднати людей у світі слова і почуттів. Хочеться побажати авторці подальшої плідної творчої роботи та нових яскравих зустрічей з прихильниками її таланту.

Колектив кафедри початкової освіти, відповідно до наказу МОН України від 23.08.2023 р. №1035 «Про рішення з питань присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань та внесення деяких змін до наказів Міністерства освіти та науки України», вітає колегу - Палеху Ольгу Миколаївну з присвоєнням вченого звання доцента кафедри початкової освіти. Цей вагомий здобуток є  визнанням  наукових досягнень та плідної педагогічної діяльності Ольги Миколаївни! Бажаємо міцного здоров’я, успіхів, творчої наснаги, вагомих досягнень у здійсненні всього задуманого  та нових здобутків у педагогічній праці й наукових пошуках!

Білінгвальний урок від аспірантки кафедри початкової освіти Юлії Федій

17 серпня 2023 р. у межах Дитячого фестивалю літа кафедра початкової освіти провела захід «Початкова освіта у ПНПУ імені В. Г. Короленка: білінгвальний стартап». 

Відмінний, професійний та досконалий приклад білінгвального уроку для початківців продемонструвала аспірантка кафедри початкової освіти Юлія Федій. Досконале володіння англійською мовою та сучасними технологіями навчання (робота у парах, ігри, мультилінгвальний супровід) дали перфектний результат. Учні початкових класів, старшокласники та їхні батьки прокачали свої англомовні скіли, були у захваті і залюбки б продовжували навчання та спілкування, аби не кінець уроку. Бажаємо Юлії Федій творчої наснаги, натхнення і подальших успіхів у науці та педагогічній діяльності. 

Команда викладачів та студентів здобула перемогу в номінації “Інноваційна Україна”  на Всеукраїнському фестивалі гри, навчання і натхнення Play Fest 2022-2023

Упродовж  червня 2023 тривав “Марафон презентацій” Всеукраїнського фестивалю гри, навчання та натхнення Play Fest 2022-2023, в якому традиційно третій рік поспіль взяла участь і перемогла команда викладачів та студентів спеціальності 013 Початкова освіта ПНПУ імені В.Г. Короленка. Під керівництвом завкафедри Ольги Федій, доцентів Людмили Процай та Наталії Гібалової бакалаври та магістранти представили результати навчально-творчого проєкту “Україна цифрова” та здобули перемогу в номінації “Інноваційна Україна” серед здобувачів освіти українських педагогічних ЗВО.

Всі учасники нагороджені дипломами Віцепрезидентом The LEGO Foundation Майклом Ренвіллардом (Королівство Данія) та Керівницею освітніх ініціатив The LEGO Foundation в Україні Оксаною Ромою. Це студенти  другого курсу (група ПО-215: Карина Свинар, Карина Кулініч, Анна Кравченко, Ярина Малій, Інеса Гончаренко, Анастасія Кибукевич, Інна Худолій), третього курсу (група ПО-317: Ангеліна Гмиза, Ніна Ходос, Анна Скабук, Валерія Парасольченко) та магістранти групи ПО-515 (Андрій Базалій, Ольга Малісевич, Катерина Головко, Юлія Резнік та інші). 

У подарунок від організаторів проєкту команда отримала цінну книгу «Ukraїner. Країна зсередини» за мотивами першого кола масштабної експедиції Украї­ною, яка тривала з літа 2016-го до зими 2018-го року й охопила всі історичні регіони — від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. У книзі зібрано найяскравіші моменти з манд­рівок унікальними куточками країни: історії людей та місць, що надихають, зворушують і дивують, а також вражаючі фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною. Ця книга стала цінним поповненням бібліотеки осередку неформальної освіти у навчально-науковій лабораторії Інноваційних освітніх рішень кафедри початкової освіти.

Запрошуємо випускників шкіл доєднуватися до короленківської родини, вступати на навчання за спеціальністю 013 Початкова освіта та отримати не лише кваліфікацію вчителя початкових класів, а й насолоду від роботи в команді розумної та креативної молоді!

Здобувачі освіти спеціальності 013 Початкова освіта закінчили навчання за програмою внутрішньої академічної мобільності

Здобувачки освіти І курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» Галета Людмила й Архіпенко Аліна успішно пройшли навчання за програмою внутрішньої мобільності в Національному університеті «Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка» (наказ №12 від 01.02.2003 р.). Студентки опанували ОК «Теорія і методика виховання» (обсяг ОК – 4 кредити, форма підсумкового контролю – екзамен), склавши іспити на 90 балів.

Здобувачка освіти І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта освітньої програми «Початкова освіта» Мартус Вікторія навчалася за програмою внутрішньої академічної мобільності в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (наказ № 66 о/д– від30.02.2023 р.). Вікторія Мартус вивчала освітній компонент «Літературознавча пропедевтика в початковій школі» (обсяг ОК – 4 кредити, форма підсумкового контролю – залік). Успішно склала залік на 95 балів.

Здобувачка вищої освіти ступеня доктора філософії денної форми навчання спеціальності 013 Початкова освіта Федій Юлія успішно завершила навчання за програмою внутрішньої мобільності в Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка. Здобувачка освіти прослухала дисципліну «Наукова англомовна комунікація» (обсяг ОК - 2 кредити, форма підсумкового контролю – залік). Підсумковий контроль склала на 95 балів.

Запрошуємо вступників 2023 року на навчання в Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка на спеціальність 013 Початкова освіта! Навчання в ПНПУ – це завжди сучасний, мобільний й креативний процес здобуття професії вчителя початкових класів!


Студенти спеціальності «Початкова освіта» долучаються до «Місяця позашкілля»

21 червня 2023 року у рамках «Місяця позашкілля» майбутні педагоги початкової освіти Романинець Юлія та Кругляк Дарина разом з доцентом Богутою Валентиною завітали до дитячо-юнацького клубу «Товариш» з івентом «Літо краще проводити разом». В рамках заходу з дітьми було проведено низку активностей.

Студенти змогли на практиці використати знання з дисциплін «Загальні основи та менеджмент позашкільної освіти» та «Теорія та методика виховання». Діти залишилися у захваті від вмінь майбутніх педагогів. 

Івент «Літо краще проводити разом» став продовженням взаємодії кафедри початкової освіти із позашкільним, адже студенти-початківці брали активну участь у організації Дня захисту дітей.

НА КАФЕДРІ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ ВІДБУЛАСЯ VI МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ “ІННОВАЦІЇ В ПОЧАТКОВІЙ ОСВІТІ: ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ, ВІДПОВІДІ НА ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ” 

15-16 червня 2023 року на кафедрі початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка завершилася VI Міжнародна науково-практична конференція нашої кафедри “Інновації в початковій освіті: проблеми, перспективи, відповіді на виклики сьогодення”. Всього зареєстрованих учасників 321 з семи країн (Україна, Швейцарія, Хорватія, Велика Британія, Канада, Литва): 35 закладів освіти України (20 областей), 7 іноземних закладів освіти. Пленарне засідання відкривали — докторка педагогічних наук, професорка, ректорка ПНПУ імені В. Г. Короленка  Марина Гриньова; професор, доктор педагогічних наук, доктор теологічних наук, проректор з наукової роботи Василь Фазан;  професорка, докторка педагогічних наук, деканка факультету педагогічної і мистецької освіти Наталія Сулаєва, професорка, докторка педагогічних наук, завідувачка кафедри початкової освіти Ольга Федій. З вітальним словом до учасників конференції виступив професор, доктор педагогічних наук, ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський.

Цьогоріч конференція проходила у новому форматі — лонгтаймінговому фліп-форумі, що передбачав проведення впродовж місяця (15.05-15.06.23р.) науково-практичних заходів за напрямами роботи конференції. На початку пленарного засідання модератори конференції Ольга Федій та Людмила Процай в інфографічній формі представили моніторингову презентація  фліп-форуму конференції: п'ять основних івентів, що були проведені викладачами кафедри початкової освіти. Перший івент це науковий експрес-огляд освітнього середовища кафедри початкової освіти та принципи його функціонування (завкафедри, професорка Ольга Федій, головні експерти — учні початкових класів, 15.05.23). Другий івент — інтегроване практичне заняття «Класики української педагогіки – дітям. Театр тантамаресок у рідномовній початковій освіті» (доцент Юлія Павленко, 16.05.23). Третій івент навчально-творчий флешмоб #ВишиванкаДляМиру (доценти Людмила Процай, Наталія Гібалова, 18.05.23). Четвертий івент — освітня імерсійна екскурсія до Хорватії (доцент Людмила Процай, екскурсовод Санда Віскіч, 23.05.23). П'ятий івент — творчий екзамен з сучасних технологій захист групових та індивідуальних проєктів під назвою «Т. Е. С. Т.» (доцент Ольга Палеха, 5.06.23). 

Ґрунтовні наукові доповіді з актуальних проблем початкової освіти та питань підготовки майбутніх учителів початкових класів презентували вельмишановні гості конференції:  “Роль асоціації у формуванні ключових компетентностей майбутніх учителів початкової ланки освіти” (Наталія Богданець-Білоскаленко — докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, Голова Асоціації навчально-методичних, науково-навчальних та науково-дослідних лабораторій педагогічних закладів вищої освіти України); “Стандартизація української освітньої системи в контексті європейських тенденцій розвитку” (Інна Хижняк — докторка педагогічних наук, професорка, деканка факультету початкової, технологічної та професійної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»); “Логістика освітніх бізнес-процесів в умовах воєнного стану” (Любов Петухова — докторка педагогічних наук, професорка, деканка педагогічного факультету Херсонського державного університету,  Наталія Воропай  — кандидатка педагогічних наук, доцентка, доцентка кафедри педагогіки та психології дошкільної та початкової освіти  Херсонського державного університету); “Кросдисциплінарні уроки як інноваційні методи навчання у початковій освіті НУШ”  (Світлана Кондратюк — кандидатка педагогічних наук, професорка кафедри дошкільної і початкової освіти, директорка Навчально-наукового інституту педагогіки і психології Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка); “Модернізація освітніх програм підготовки майбутніх вчителів початкових класів у відповідь на виклики сьогодення: досвід та перспективи” (Оксана Голюк — кандидатка педагогічних наук,  доцентка, в. о. завідувача кафедри педагогіки та освіти Маріупольського державного університету,  Лариса Присяжнюк — кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри педагогіки та освіти Маріупольського державного університету);  “The education system and teaching practice in the UK primary school: experience of implementing a competence approach” (Oksana Vary'anko-Issom — teacher at Aldermoor Primary School, Coventry (the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland); “Вишиваємо та спілкуємося англійською: сучасні освітні техніки (лабораторія Лінгводидактики початкової освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка)” (Стиркіна Юлія  — кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри початкової освіти Полтавського національного педагогічного університету  імені В. Г. Короленка).

На другий день конференції 16 червня 2023 р. тривала робота секційних засідань в онлайн-форматі — обговорення поданих учасниками матеріалів конференції на сайті конференції. Всі учасники отримали сертифікати участі в конференції, задоволення від наукової дискусії та наснагу для подальшої науково-практичної діяльності. 

Організаційний комітет конференції в особі голови Ольги Федій подякував науковцям за плідну професійну співпрацю, за цікаві актуальні доповіді та ухвалив резолюцію конференції з перспективами на наступний рік. Навзаєм кафедра початкової освіти ПНПУ імені Короленка отримала позитивний фідбек від українських та закордонних учасників конференції, колег та здобувачів освіти спеціальності “Початкова освіта”, які також взяли активну участь у науковому заході.



Доцентка Юлія Павленко взяла участь у роботі Всеукраїнської онлайн-конференції з міжнародною участю

30.05.2023 року доцентка кафедри початкової освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Юлія Павленко дистанційно взяла активну участь у дискусійних лінійках Всеукраїнської онлайн-конференції з міжнародною участю «Стратегії та практика організації освітнього процесу в умовах невизначеності: нові виклики та перспективи реалізації», організованої на факультеті дошкільної, початкової освіти і мистецтв Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка. Захід був спрямований на обмін педагогічним досвідом провідних українських та зарубіжних ЗВО, здобутим у зв’язку із суворими реаліями і загрозами сьогодення.

Юлія Григорівна подякувала чернігівським колегам за плідну співпрацю, запрошення та можливість брати участь у конференції й представила доповідь на тему «Театр тантамаресок у рідномовній початковій освіті». Викладачка поділилася напрацюваннями у сфері дидактичної інтеграції та презентувала перспективи роботи щодо використання оригінальних саморобних засобів – театру тантамаресок – для театралізації, інсценізації, оживлення художніх образів, зокрема під час вивчення дитячих літературних творів. Особливе зацікавлення серед учасників наукового заходу викликали наведені приклади практичного втілення теми в студентських навчально-творчих проєктах і методичних розробках, реалізованих під керівництвом досвідченого викладача.

Участь викладачів кафедри початкової освіти у пленарному засіданні Всеукраїнської науково-практичної конференції

25.05.2023 року завідувач кафедри початкової освіти, професор Ольга Федій та доцентка кафедри початкової освіти Тетяна Мірошніченко взяли участь дистанційно в пленарному засіданні Всеукраїнської науково-практичної конференції «Розвиток гнучких навичок (soft skills) студентської молоді у процесі освітньої діяльності: зарубіжний і вітчизняний досвід» на базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Викладачі представили спільну доповідь на тему «Інноваційні естетотерапевтичні технології створення фасилітативного освітнього середовища початкової школи в умовах воєнного часу». 

Ольга Андріївна представила основні напрями діяльності навчальних лабораторій кафедри й естетотерапевтичного освітнього хабу, акцентувала увагу на актуальності створення в освітньому процесі початкової школи сприятливого емоційного середовища в умовах воєнного стану засобами естетотерапевтичних технологій. Тетяна Мірошніченко презентувала концептуальні основи Українотерапії – новітньої технології створення українознавчого освітнього середовища. У доповіді представлено різноманітні методи, техніки, прийоми терапевтичної міжособистісної взаємодії, зокрема фототерапії, епістолярної терапії, пісенної терапії, арт-терапії.

Викладачі кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка подякували колегам Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького за запрошення та можливість брати участь в пленарному засіданні конференції і домовилися й надалі продовжувати співпрацю!

Майбутні вчителі початкових класів відвідали освітню імерсійну віртуальну екскурсію до археологічного музею Нарона республіки Хорватії 

24 травня 2023 року доцентиня кафедри початкової освіти Людмила Процай разом з гідом-документалістом археологічного музею Нарона республіки Хорватія (за освітою вчителем хорватської мови та зарубіжної літератури) Сандою Віскіч провели освітню імерсійну віртуальну екскурсію до балканської країни Хорватії для бакалаврів та магістрантів спеціальності Початкова освіта у межах діяльності лабораторій Інноваційних освітніх рішень  та Лінгводидактики початкової освіти.

За ініціативою завідувачки кафедри, професорки, доктора педагогічних наук Ольги Федій  екскурсія була спрямована на формування у майбутніх вчителів початкових класів вміння організовувати навчальні віртуальні подорожі для молодших школярів; на підготовку студентів до міжкультурної взаємодії та пошуку нових дидактичних можливостей; надання студентам унікального досвіду, що поглибить їхні знання та підготує до роботи в різноманітних культурних та освітніх контекстах. 

Організація віртуальної екскурсії вимагає особливої підготовки у використанні сучасних ІКТ, зокрема поєднання відеоконференції з навігаційною системою віртуального туру та GoogleMaps. Саме таке завдання ставила викладач Людмила Процай,  що стало гарним досвідом та прикладом для майбутніх учителів початкових класів. Крім того, не менш важливе значення на заході Л. Процай було приділено презентаційному та аудіосупроводі під час ознайомлення учасників з країною Хорватією. Презентація на тему “Ласкаво просимо до Хорватії” Людмили Процай була яскравим прикладом якісно створеної інфографіки з використанням власних світлин, враховуючи правила колористики, композиції та стилю. 

Екскурсовод Санда Віскіч перед початком екскурсії, звернула увагу на особливості організації освітніх екскурсій для молодших школярів. Вона зазначила, що діти цього віку активні та зацікавлені в довкіллі, тому важливо зробити екскурсію цікавою, доступною та зрозумілою для них. Порадила студентам ретельно підготуватися до екскурсії, адже учні мають знати, що таке музей, археологічні знахідки та як вони допомагають нам вивчати історію. Санда Віскіч виокремила такі методи як попередня бесіда, перегляд фотографій або короткого відео про археологію. “Під час екскурсії, варто використовувати інтерактивні методи, щоб залучити увагу дітей, зазначила пані Санда, — наприклад, я можу показувати зображення археологічних знахідок та запитувати дітей, що вони бачать на них. 

Завдяки віддаленій технології, Санда Віскіч вміло використала віртуальну платформу, щоб трансформувати традиційну екскурсію в захоплюючу пригоду. Вона розповідала про різноманітні археологічні знахідки, що представлені у музеї — статуї римських царів, предмети побуту римлян, стародавні монети римської імперії та інші. Детально описувала їх походження, культурний контекст та значення для розуміння минулого. Крім того, Санда використовувала візуальні засоби, показуючи фотографії та 3D-моделі артефактів, що дозволили учасникам екскурсії побачити їх у всій красі.

Ще один важливий напрям імерсійної екскурсії до Хорватії криється у формуванні іншомовної компетентності здобувачів освіти. Викладач англійської мови кафедри початкової освіти доцентиня Ольга Палеха, яка виступала перекладачем заходу, під час екскурсії впровадила технологію білінгвальної освіти студентів. Обов'язковим завданням для них було сформулювати та задати питання до гіда англійською мовою і написати англомовний фідбек до івенту.

Одним із ключових аспектів віртуальної екскурсії була активна участь майбутніх учителів. Санда Віскіч надихала їх задавати питання, робити припущення та спілкуватися між собою. Вона створила дружню та сприятливу атмосферу, де учасники екскурсії почували себе комфортно і були вільними висловлювати свої думки, про що свідчать фідбеки від студентів.

Завідувачка кафедри  Ольга Федій подякувала організаторам освітньої імерсійної екскурсій та зазначила перспективні напрями роботи в контексті розвитку музейної педагогіки України.

Участь кафедри початкової освіти у Міжнародній науково-практичній конференції “Україно моя вишивана: етнокультурний та освітньо-виховний потенціал української вишиванки” 

(18 травня 2023 року)

18 травня 2023 року кафедра початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка провела секційне засідання “УКРАЇНСЬКА ВИШИВАНКА, МОВА ТА ОСВІТА В УМОВАХ ВІЙНИ” Міжнародної науково-практичної конференції “Україно моя вишивана: етнокультурний та освітньо-виховний потенціал української вишиванки”, де є співорганізатором. Керівник секції – ФЕДІЙ Ольга Андріївна, доктор педагогічних наук, професор кафедри початкової та дошкільної освіти, Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка. Робота секції відбувалася в онлайн-форматі, крім викладачів, активну участь взяли бакалаври та магістранти спеціальності Початкова освіта. На заході науковці презентували власні науково-методичні доробки: 

ФЕДІЙ Ольга Андріївна, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка “НАЦІОНАЛЬНИЙ ФЕНОМЕН ВИШИВАНКИ У ПЕДАГОГІЦІ ДОБРА”.

МІРОШНІЧЕНКО Тетяна Віталіївна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент ПНПУ імені В.Г. Короленка “УКРАЇНОТЕРАПІЯ ЯК ЗАСІБ ОДУХОТВОРЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОЇ АГРЕСІЇ”. 

ВОЛЯНЮК Анастасія Сергіївна, викладач кафедри педагогіки та психології дошкільної та початкової освіти Херсонського державного університету, здобувач третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки Херсонського державного університету “РОЗВИТОК СТАЛОЇ МОТИВАЦІЇ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ В УМОВАХ ВІЙНИ: ВИКЛИКИ СУЧАСНОСТІ”.

СТИРКІНА Юлія Сергіївна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка ВИШИВАННЯ НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ: “ВИХОВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА НАБУТТЯ ІНШОМОВНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ТВОРЧИХ ЗАВДАНЬ”.

РАЙБЕДЮК Галина Богданівна, кандидат філологічних наук, професор, докторантка кафедри української літератури Українського державного університету імені Михайла Драгоманова “ЛІТЕРАТУРНА ОСВІТА НА ПОЗВАХ ІЗ РОСІЙСЬКОЮ ГУМАНІТАРНОЮ ЕКСПАНСІЄЮ В УКРАЇНІ”.

БОГУТА Валентина Миколаївна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка “ФОЛЬКЛОР У ФОРМУВАННІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА”.

ПРОЦАЙ Людмила Петрівна, ГІБАЛОВА Наталія Володимирівна, кандидати педагогічних наук, доценти, доценти ПНПУ імені В.Г. Короленка. “НАВЧАЛЬНО-ТВОРЧИЙ ФЛЕШМОБ “ВИШИВАНКА ДЛЯ МИРУ””.

Навчально-творчий флешмоб #ВишиванкаДляМиру (18/05/23)

18 травня презентовано інстанрамний флешмоб ВишиванкаДляМиру присвячений Всесвітньому дню вишиванки. Феномен Української вишиванки викладачі кафедри Наталія Гібалова та Людмила Процай зі студентами дослідили вишиванку в контексті її значення в умова війни: як елемент візуального вираження патріотизму та солідарності з воїнами та всією країною, як засіб дипломатії, як елемент культури національного спадку, як терапію вишиванням, як потужній освітній засіб сьогодення. 

Просвітницький контент на тему українська вишиванка  презентували за кордоном студенти першого курсу нашої кафедри, які є ведучими на радіо Борщ фм у Швейцарії. Саме з їхніх вуст звучить українська радіохвиля у швейцарському місті Базель. 

Для студентів спеціальності «Початкова освіта» проведено інтегроване практичне заняття «Класики української педагогіки – дітям. Театр тантамаресок у рідномовній початковій освіті»

16 травня 2023 року у межах діяльності лабораторії Лінгводидактики початкової освіти кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри початкової освіти Юлія Павленко для студентів першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів провела нестандартне практичне заняття інтегрованого типу, яке об’єднало зміст таких освітніх компонентів: «Історія педагогіки (з модулем «Музейна педагогіка»)», «Дидактика початкової освіти», «Методика навчання української мови і літератури», «Інноваційні технології навчання освітніх галузей: мовно-літературна, громадянська і історична».

Організаційною особливістю заняття стала комунікативна взаємодія майбутніх бакалаврів і магістрів спеціальності «Початкова освіта» та учнів і учениць початкових класів, а також змішана форма навчання: робота відбувалася безпосередньо в аудиторії та дистанційно за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій у форматах онлайн і офлайн.

Довершений дидактичний дизайн заняття забезпечувався викладачем через реалізацію компонентів (предметно-просторового, пізнавально-діяльнісного, соціально-особистісного, рефлексивно-творчого) і за допомогою таких педагогічних заходів: мотивація видів діяльності учасників освітнього процесу, забезпечення права вибору та психологічного комфорту, створення «ситуацій успіху», емоційне забарвлення заняття, наявність сюрпризних моментів.

Юлія Григорівна вдало поєднала педагогічний інструментарій для організації навчання у ЗВО та початковій освіті НУШ (утворення ранкового кола «Цікаві факти про себе»; інтерактивні й ігрові методи та прийоми навчання; робота в парах, групах; вправа «Склади і назви слово»; розвивальна дихальна вправа «Перегони паперової гусіні»; рефлексивна вправа «Опиши одним реченням») й, таким чином, створила умови для моделювання професійної діяльності вчителя початкових класів майбутніми фахівцями, зокрема шляхом відпрацювання дидактичних ситуацій з методики навчання української мови.

На занятті було підкреслено національну спрямованість навчального змісту, лунало художнє слово класиків української педагогіки, дитячих письменників (Олени Пчілки, Василя Сухомлинського, Костянтина Ушинського) – «жива» бібліотека в дії.

Ключовою «родзинкою» інтегрованого практичного заняття стала презентація навчально-творчих проєктів студентів з використання оригінальних саморобних засобів – театру тантамаресок – для театралізації, інсценізації, оживлення художніх образів. Учасники заняття зробили висновок, що власноруч зроблені тантамарески дають можливість вивчати дитячі літературні твори яскраво, весело та цікаво, а здобувачі освіти при цьому можуть проявити себе, здобути впевненість у своїх творчих здібностях, розвивати їх, прокачати soft skills.



27 квітня 2023 року в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбулися І-ші учнівські наукові читання «The first steps to science». Учні м. Полтави та Полтавської області мали можливість відчути себе в ролі науковців-початківців та представити результати власних наукових розвідок.

Цікаві й змістовні доповіді секції «Початкова освіта» представили Мірошніченко Валерія, учениця 10-Б класу КЗ «Полтавська загальноосвітя школа І-ІІІ ступенів №2 Полтавської міської ради Полтавської області» (науковий керівник: проф. О.А. Федій) й Богута Марія, учениця 8 класу КЗ «Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені Івана Петровича Котляревського Полтавської міської ради Полтавської області (науковий керівник: доц. В.М. Богута). 

У науковій доповіді «Професійний імідж сучасного вчителя початкових класів» Валерія Мірошніченко наголосила на важливості позитивного професійного іміджу вчителя у розвитку навчальної мотивації молодших школярів, їх індивідуально-творчих здібностей, у створенні емоційно сприятливої атмосфери у спілкуванні з усіма учасниками освітнього процесу початкової школи. Доповідачка виокремила складові професійного іміджу вчителя початкових класів (зовнішній, внутрішній й комунікативний компоненти), коротко схарактеризувавши вимоги до них.

Марія Богута презентувала доповідь на тему: «Виховання патріотизму молодших школярів у дитячому фольклорному пісенному колективі». Дослідження ролі творчого колективу у формуванні української ідентичності підростаючого покоління стало продовженням її наукових пошуків як переможниці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Марія Богута у своїх тезах переконливо доводить, що опановуючи фольклорний спадок сучасне покоління робить свій внесок у процес ідентифікації нації.

Бажаємо молодим науковцям й науковим керівникам подальших успіхів та чекаємо майбутніх вступників в студентській команді спеціальності 013 Початкова освіта Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка


Гостьова лекція заслуженої артистки України Руслани Лоцман 

26 квітня 2023 р. здобувачі  другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності “Початкова освіта” та викладачі кафедри початкової освіти (Є. Починок та Н.Гібалова) відвідали гостьову лекцію кандидатки педагогічних наук, доцентки Національного  педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, заслуженої артистки України, виконавиці українського фольклору та авторських пісень, громадської діячки, директорки ГО «Народна філармонія» Лоцман Руслани Олександрівни

Лекторка цікаво і аутентично окреслила результати власних досліджень пов’язаних з  особливостями народнопісенного українського виконавства, збереженням та популяризацією фольклору. Талановита виконавиця українських народних пісень демонструвала зразки фолькльорного співу, наводила приклади пісенної творчості вихованців - дітей молодшого шкільного віку. 

Майбутні вчителі початкової школи мали можливість ознайомитися з інноваційними технологіями навчання мистецької освітньої галузі та задати питання, пов’язані з методикою використання україноспіву для розвитку соціальних навичок та патріотичного виховання учнів. 

Викладачі і студенти кафедри початкової освіти щиро дякують Руслані Олександрівні за цікаву змістовну лекцію, яскраву демонстрацію любові до української культури та народного пісенного мистецтва.


Зустріч зі стейголдерами освітніх програм 

спеціальності 013 Початкова освіта

25 квітня 2023 року на кафедрі початкової освіти відбулося розширене онлайн-засідання робочих груп зі створення / оновлення освітніх програм «Початкова освіта» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня, другого (магістерського) та третього (доктор філософії) рівнів вищої освіти. До обговорення проєктів освітніх програм 2023 року гаранти залучили всіх зацікавлених стейкголдерів — рецензентів, викладачів кафедри, керівників та завучів ЗЗСО, випускників та здобувачів освіти. На початку заходу завідувачка кафедри, професорка, доктор педагогічник наук акцентувала увагу на важливості відкритого, об’єктивного діалогу між учасниками зустрічі, озвучила результати анкетування стейкголдерів щодо удосконалення освітніх програм. 

Представник академічної спільноти Олексій Муковіз (доктор педагогічних наук, завідувач, доцент кафедри теорії початкового навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини) зауважив на необхідності проведення викладацької практики здобувачами третього рівня в інших ЗВО, щоб розширило можливості академічної мобільності. Наталія Бахмат (доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії та методик початкової освіти, заступник декана з наукової роботи та інформатизації навчального процесу Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка) схвально оцінила представлені до обговорення освітні програми, зокрема їх наступність між рівнями. Деньга Наталія Миколаївна (кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики, заступник директора з навчально-методичної роботи Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка») зазначила актуальність співпраці ЗВО із закладами передвищої освіти в межах реалізації ОП другого (магістерського) рівня освіти.

Керівники та вчителі-практики Лілія Щербина (начальник відділу освіти Горішньоплавнівської міської ради), Тетяна Яненко (заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель вищої категорії, вчитель початкових класів Вороньківського ліцею імені О.Д. Перелета Чорнухинської селищної ради Полтавської області), Олена Осадча (директорка Початкової школи № 43 Полтавської міської ради), Марина Недбайло (вчитель початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗОШ І-ІІ ступенів № 6) внесли слушні пропозиції щодо формування фахових компетентностей майбутніх учителів початкових класів: робота з батьками, електронний шкільний документообіг, психологічна підтримка учнів, гнучкість до роботи з різними програмами початкової освіти, інформаційно-цифрова компетентність тощо.

Здобувачі-стейкголдери Андрій Базалій (здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти, група ПО-515), Наталія  Хрипко (здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти, група ПО-564), Ангеліна Гмиза (здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти,  група ПО-317) активно долучилися до обговорення проєктів програм та висловили задоволення стосовно якості викладання.

Колектив кафедри початкової освіти висловлює щиру вдячність стейкголдерам за плідну співпрацю та внесок у розробку освітніх програм.




Участь Юлії Стиркіної у Міжнародному кросмистецькому конгресі “Полікультурна багатовимірність – шлях до діалогу та розвитку»

Стиркіна Юлія Сергіївна, доцентка, кандидатка педагогічних наук  та водночас магістрантка кафедри початкової освіти взяла активну участь у  Міжнародному кросмистецькому конгресі “Полікультурна багатовимірність – шлях до діалогу та розвитку», який відбувся 19-20 квітня 2023 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка.

На пленарному засіданні Юлія Сергіївна представила доповідь англійською та українською мовами «Usage of English and Ukrainian Poetry in Primary School Teaching / Використання англійської та української поезії у початковій освіті». Авторка ставить питання якісних характеристик і критеріїв відбору поетичного матеріалу до підручників 1-4 класу і окреслює можливі відповіді. Результати педагогічної розвідки дослідниці також буде відображено у науковій статті «Критерії відбору англійської та української поезії для учнів початкової школи», поданій до друку у збірник «Естетика і етика педагогічної дії», та статті англійською мовою «Usage of English and Ukrainian Poetry in Primary School Teaching», яка подана до міжнародного збірнику.


Гостьова лекція «Політичне обличчя Антона Макаренка: міфи та факти» для магістрантів спеціальності 013 Початкова освіта 

14 квітня 2023 року відбулася гостьова лекція «Політичне обличчя Антона Макаренка: міфи та факти», яку мали нагоду відвідати магістранти спеціальності 013 Початкова освіта в рамках вивчення освітнього компоненту «Менеджмент ЗЗСО з основами ергодизайну». Лекція була прочитана Андрієм Ткаченко – доктором педагогічних наук, професором кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А. Зязюна, віце-президентом Міжнародної макаренківської асоціації, керівником Всеукраїнського макаренкознавчого центру. Цей захід став продовженням відзначення 135-ліття від дня народження найвідомішого українського педагога-новатора А. Макаренка

Лектором було представлено широку й актуальну проблему трактування постаті А.С. Макаренка та його педагогічної спадщини як класика української суспільної та педагогічної думки, талановитого письменника, яскравого публіциста та надзвичайно ефективного освітнього менеджера.

У площині порушеної проблеми, Андрій Володимирович представив доробок відомих закордонних макаренкознавців і пошановувачів справ та ідей одного із найвидатніших педагогів світу, а також уривки з особистих листів та записників Антона Макаренка, які лише зараз стали відомі дослідникам. Лектор закликав зберегти безсмертне ім’я Великого українського педагога, який зазнавав переслідувань як за життя, так і після його смерті.

По завершенню лекції завідувачка кафедри, професорка Ольга Федій від імені викладачів кафедри початкової освіти та студентів спеціальності 013 Початкова освіта подякувала за змістовно-інформативну лекцію та побажала безупинного руху вперед щодо подальших історико-педагогічних розвідок макаренківської спадщини. Висловлюємо щиру вдячність Андрію Володимировичу та сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

Літературно-краєзнавчий ранок з Мариною Федоровою

5 квітня 2023 р. у дистанційному форматі відбулася дуальна лекція в межах вивчення навчальної дисципліни «Літературне краєзнавство» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 013 Початкова освіта (групи ПО(ам/ум)-415, ПО(ум)-416, ПО(ум)-417). Лекторами виступили доцент кафедри початкової освіти Тетяна Мірошніченко й завідувачка відділу краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського Марина Федорова.

Предметом обговорення на лекції стали питання використання освітньо-виховних можливостей літературного краєзнавства як чинника формування в учнів загальнолюдських цінностей, морально-духовних якостей. Тетяна Мірошніченко наголосила на важливості вивчення майбутніми учителями історико-культурних традицій рідного краю, його духовного багатства, літературною спадщиною відомих письменників своєї області (району, міст, села, місцевості) та їх творами. Марина Федорова ознайомила здобувачів освіти з напрямами діяльності відділу краєзнавства, онлайн-послугами відділу, зокрема в укладанні бібліографічного списку літературних джерел при підготовці науково-дослідницьких робіт, анонсувала найближчі події в бібліотеці. Окрім цього Марина Анатоліївна представила свою збірку художніх творів «Мала ведмедиця», презентувала окремі твори. Майбутні педагоги відзначили досить цікаві, життєві, захоплюючі сюжетом оповідання збірки поетеси. Учасники лекції домовилися й надалі продовжувати співпрацю в даному напрямку.

Участь викладачів кафедри у Всеукраїнській науково-практичній конференції Інноваційні освітні практики підготовки сучасного педагога в умовах реалізації концепції «Нова українська школа»

6 квітня 2023 року завідувачка кафедри початкової освіти, професорка, доктор педагогічних наук Ольга Федій презентувала діяльність навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень на пленарному засіданні Всеукраїнській науково-практичній конференції (з міжнародною участю) Інноваційні освітні практики підготовки сучасного педагога в умовах реалізації концепції «Нова українська школа», організовану Київським університетом імені Бориса Грінченка.

Захід відбувся в онлайн форматі, до якого долучилися понад 120 учасників. Актуальні проблеми реформування нової української школи під час ключових доповідей підняли метри новітньої педагогічної думки Київського університету імені Бориса Грінченка — Лілія Гриневич, Ольга Котенко, Геннадій Бондаренко та ін.. Нагальними на конференції були проблеми воєнної педагогіки, дистанційного навчання учнів початкових класів, психологічної підтримки учасників освітнього процесу, проблеми окремих методик освітніх галузей початкової освіти тощо.

Ольга Федій в тренді сучасних інновацій представила напрями роботи навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень: Естетотерапія, Електронне навчання, Ергономіка, Екологія, Музейна педагогіка. Професорка наголосила на важливості діяльності лабораторії у воєнний час, а саме психолого-педагогічній підтримці дітей з сімей вимушених переселенців. О. Федій презентувала авторські методики та технології викладачів кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка в контексті фахової підготовки майбутніх учителів початкових класів. Відповіла на поставлені аудиторії запитання, що свідчить про надзвичайну зацікавленість колег з інших ВНЗ досвідом роботи лабораторії.

Колектив кафедри початкової освіти ПНПУ імені В.Г. Короленка дякує колегам факультету педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка за запрошення та можливість брати участь в обговоренні ключових доповідей конференції і сподівається на продовження плідної співпраці!

Викладачі кафедри початкової освіти Ольга Федій та Людмила Процай членкині робочої групи з оновлення Державного стандарту початкової освіти

4 квітня 2023 року відповідно до №349 від 28.03.23 року МОН України викладачі кафедри початкової освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка професорка Ольга Федій та доцентка Людмила Процай розпочали роботу з підготовки змін до Державного стандарту початкової освіти. Керує робочою групою групою Оксана Онопрієнко — старший науковий співробітник, завідувач відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, яка ознайомила з метою та завданнями роботи над оновленням Державного стандарту початкової освіти. Вона зауважила, що зміни чи доповнення результатів навчання, насамперед, мають бути спрямовані на забезпечення умов формування навичок психологічної самодопомоги здобувачів початкової освіти, розвитку їхніх ментальних здібностей. Внесення пропозицій та рекомендацій щодо змін з кожної освітньої галузі має бути завершене до 30 травня 2023 року.

Відбувся науково-практичний інтерактивний тренінг керівників проблемних груп, доцентів Наталії Гібалової та Людмили Процай на тему “Гейміфікація навчального процесу в початковій школі: сучасні інструменти цифрової освіти”.

29 березня 2023 року в лабораторії “Інноваційних освітніх рішень” кафедри початкової освіти для магістрантів відбувся науково-практичний інтерактивний тренінг керівників проблемних груп, доцентів Наталії Гібалової та Людмили Процай на тему “Гейміфікація навчального процесу в початковій школі: сучасні інструменти цифрової освіти”. Захід було проведено за авторською методикою мультисуб’єктної інтеракції Multi-Subject Interaction (Teacher-Student-YL) завідувачки кафедри, професорки Ольги Федій із залученням учнів перших класів полтавських шкіл. 

Гібридний формат тренінгу передбачав синхронну роботу лекторів в онлайн та офлайн режимах. Наталія Гібалова в режимі онлайн презентувала цифрову навчально-наукову платформу — експериментальний майданчик для навчально-наукових  розвідок у сфері цифрової початкової освіти,  що розміщений на сайті кафедри та є осередком спілкування та продуктивної співпраці магістрантів, викладачів, вчителів, учнів початкових класів. Викладачка продемонструвала магістрантам основні  дидактико-ергономічні принципи розробки та використання інтерактивних ігор засобами онлайн-сервісу WordWall на прикладі математичної освітньої галузі.  

Здобувачі вищої освіти під керівництвом Людмили Процай апробували інтерактивні ігрові вправи,  моделювали освітній процес з учнями перших класів, вправлялися у педагогічному дизайні сучасних цифрових застосунків навчання математики з урахуванням принципів ергономіки, дитиноцентризму, здоров'язбереження. В ролі активних суб’єктів освітнього процесу та його експертів були самі учні початкової школи, які взаємодіяли із студентами та оцінювали запропоновані цифрові математичні ігри.  

В процесі заходу учасники активно обговорювали дискусійні проблеми, цікавилися досвідом викладачів, виявляли ініціативу та креативність. Ефективність та продуктивність тренінгу підтверджено фідбеком магістрантів із використанням онлайн-застосунку Mentimeter. Схвальну оцінку науково-практичному тренінгу дала Ольга Федій та зауважила на важливості  інтеграції навчальної та наукової діяльності здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти в умовах цифрової трансформації освіти та стрімкого розвитку застосунків штучного інтелекту.

Для магістрантів освітньої програми «Початкова освіти» відбулася бінарна лекція із залученням стейкголдерки

 29 березня 2023 року в рамках співпраці зі стейкхолдерами кафедри початкової освіти, за ініціативи завідувачки, професорки, докторки педагогічних наук Ольги Федій, відбулася бінарна лекція для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності «Початкова освіта». Для проведення лекції з дисципліни «Менеджмент ЗЗСО з основами ергодизайну» (тема «Менеджмент ЗЗСО - наука і мистецтво управління») була запрошена директорка КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 23 Полтавської міської ради Полтавської області» Валентина Іванченко, яка має багаторічний успішний управлінський та педагогічний досвід.На лекції було розглянуто коло фактичних питань і потреб в діяльності сучасного менеджера освіти, а саме: реалізація індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти; наявність стратегії розвитку ЗЗСО та моніторинг досягнення цілей, що визначені в ньому; організація комфортного та безпечного освітнього простору для суб’єктів управління; проведення інституційного аудиту в школі; реальний стан документообігу (електронний та паперовий формат) тощо. Директорка наголосила, що розробка ефективної стратегії управління та забезпечення її реалізації вимагає вміння сучасного керівника вибудувати власну професійну траєкторію саморозвитку й безперервної самоосвіти, а також здійснювати систематичний супровід педагогів у цьому.Валентина Іванченко активно ділилася власним досвідом менеджера-практика, відтворювала звичайний робочий день керівника закладу освіти, зорієнтувавши увагу на  загальних функціях управління.  Крім того, студенти були ознайомлені із Абеткою директора, що є настільною книгою сучасного керівника ЗЗСО та являє собою методичні рекомендації для допомоги у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти.Надзвичайно цікавою та предметною дана лекція була для магістрантів, оскільки вагома частина з них працюють у закладах освіти, а тому мали можливість отримати кваліфіковані відповіді на питання, з якими вони зустрічаються щоденно у професійній діяльності. Крім того, разом з директоркою магістранти виявили та проаналізували утруднення та перевантаження у роботі вчителя початкових класів і адміністративно-управлінського персоналу ЗЗСО, з метою їх попередження у подальшій (або майбутній) професійно-педагогічній діяльності.Лекторка, доцентка Євгенія Починок, підвела підсумок та зазначила, що комунікація з фахівцем-практиком – це завжди надзвичайно цінний та корисний досвід. До речі, зараз у Полтавській загальноосвітній школі № 23 працюють випускники кафедри початкової освіти, а одна із співробітниць продовжує своє навчання на ОП «Початкова освіта».Кафедра висловлює щиру подяку нашому стейкхолдеру та доброму другу директорці Полтавської загальноосвітньої школи № 23 Валентині Іванченко за цікаву і змістовну лекцію для магістрантів спеціальності «Початкова освіта».

Завершення навчальної науково-дослідницької практики у початковій школі

 

Навчальна науково-дослідницька практика у початковій школі є обов’язковою компонентою освітньо-професійної програми «Початкова освіта» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти. Студенти-денники групи ПО-515 проходили її у період з 6 по 17 березня 2023 року, а 22 березня успішно відбувся захист результатів практики. До складу комісії із захисту увійшли: професор кафедри початкової освіти Ольга Федій, доценти Юлія Павленко і Людмила Процай.

Метою практики є формування навичок самостійної наукової роботи з теми магістерського дослідження, розширення наукового світогляду майбутніх фахівців початкової освіти, поглиблення та закріплення теоретичних знань, отриманих при вивченні дисциплін фахової підготовки, набуття досвіду самостійної навчально-дослідницької роботи. Особливістю практики цього року стало те, що вона проходила у змішаній формі (очно і дистанційно), що пов’язано, передусім, з воєнним станом в Україні. Академічна група була розподілена на три підгрупи: дев’ять здобувачів працювали у КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №34 Полтавської міської ради Полтавської області», шестеро – у Початковій школі №43 Полтавської міської ради, інші – за місцем працевлаштування, адже навчаються в університеті за індивідуальним графіком. Надзвичайно важливо, що в процесі практичної підготовки потенційні роботодавці долучені до реалізації освітньо-професійної програми й, таким чином, відбувається взаємодія між здобувачами вищої освіти, викладачами ПНПУ імені В.Г.Короленка і базами практики, що відкриває можливості для подальшої співпраці і працевлаштування студентів і випускників.

Практиканти успішно виконали всі завдання навчальної практики, підтвердили належний рівень теоретичних знань, значно підвищили рівень практичних компетентностей, виявили ініціативність, відповідальність, творчий підхід і отримали неоціненний професійний досвід. Майбутні фахівці початкової освіти висловили вдячність представникам баз практики, поділилися яскравими враженнями й цікавими світлинами.

Елементи неформальної освіти в системі підготовки магістрів 

спеціальності 013 Початкова освіта

 

7 березня здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 013 Початкова освіта групи ПО-515 прослухали публічну лекцію професора Університету Дрекселя (США) Юрія Гогоці на тему «How to Write a Great Research Paper and Get it Published». Захід відбувався на платформі Ukraine Global Faculty у режимі онлайн. Спікер охарактеризував ознаки якісної наукової статті та окреслив основні труднощі, з якими можуть зустрічатися автори у процесі підготовки статті до друку. Слухачі отримали змогу поставити пану професору запитання англійською мовою та долучитися до цікавої та продуктивної дискусії. Отримані здобувачами сертифікати доповнили їхню скарбничку академічних здобутків неформальної освіти.

Здобуті на лекції знання магістранти вже використали для підготовки до практичного заняття з освітньої компоненти «Іншомовне академічне письмо (англ. мова)» (викладач – доцент кафедри початкової освіти Ольга Палеха). Студенти представили порівняльний аналіз різних міжнародних стилів оформлення бібліографії та посилань: MLA (Modern Language Association) style, APA (American Psychological Association) style, Chicago/Turabian Style, Harvard style. Схвальним на занятті стало обговорення політики наукових журналів щодо дотримання академічної доброчесності. Магістранти відзначили, що отримані знання та навички стануть їм у нагоді у процесі роботи над магістерським дослідженням і висловили бажання продовжувати відвідувати лекції всесвітньо відомих науковців, оскільки це значною мірою сприяє удосконаленню їхньої іншомовної комунікативної компетентності.


Початкова освіта на "Фестивалі професій"

В перший день канікул 27 березня 2023 року майбутні абітурієнти кафедри початкової освіти долучилася до профорієнтаційного івенту "Фестиваль професій" у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. 

Лабораторія Інноваційних освітніх рішень кафедри початкової освіти гостинно відчинила двері для здобувачів. За ініціативи завідувачки, професорки Ольги Федій викладачі  доценти Наталія Власенко, Юлія Павленко, Людмила Процай, Валентина Богута та старший викладач Яна Макаренко презентували місію і цінності професії вчителя початкових класів та особливості навчання студентів. Серед майбутніх абітурієнтів була Дзюба Діана з Білицького ліцею 1, яка поділилась враженнями: "Дуже сподобалась легкість подачі важливої для мене інформації та простота пояснень викладачів. Я планую вступати саме на вчителя початкових класів, бо люблю взаємодіяти з дітьми молодшого шкільного віку. Тому я впевнена, що навчатися за спеціальністю "Початкова освіта" буде цікаво та захопливо".

Доєднуйтеся до нашої команди - вчитель-початківець творить майбутнє!

Результати міжнародної академічної мобільності в Університеті Загреба (Хорватія) 

здобувачки спеціальності 013 Початкова освіта Таміли Хало 

16 березня 2023 року в ПНПУ імені В.Г. Короленка відбулося онлайн-засідання комісії з перезарахування результатів навчання за програмою академічної мобільності в Університеті Загреба (Хорватія) здобувачці спеціальності 013 Початкова освіта Тамілі Хало. В роботі комісії взяли участь проректор з наукової роботи Василь Фазан, декан психолого-педагогічного факультету Наталія Сулаєва, доценти кафедри початкової освіти (Людмила Процай, Наталія Гібалова, Євгенія Починок, Ольга Палеха, Юлія Стиркіна), представники відділу інноваційної діяльності та міжнародних зв’язків Ірина Когут та Анастасія Момот.


Здобувачка Таміла Хало виступила з презентацією про вивчення освітніх компонент та здобуті результати навчання на педагогічному факультеті Університету Загреба. Поділилася досвідом та враженнями про перебування в Хорватії. Зазначила важливість знання англійської мови та труднощі комунікації в процесі англомовної освіти. Студентка зауважила, що під час навчання удосконалила та закріпила як міцні знання з дисциплін професійного циклу (методика навчання іншомовної освіти, педагогічні технології, мистецтво), так і м'які навички, що допомогли їй легко комунікувати з іноземними одногрупниками та працювати в команді над спільними проєктами. 

Загалом студентка задоволена навчанням за програмою міжнародної академічної мобільності, висловила свою подяку університету та кафедрі початкової освіти за надану можливість навчатися в закордонному виші і виявила бажання заохочувати інших студентів доєднуватися до міжнародних проєктів.

Ректорські відвідини на кафедрі початкової освіти

13 березня 2023 року відбулися Ректорські відвідини Естетотерапевтичного освітнього хабу та двох навчально-наукових лабораторій  кафедри початкової освіти, що є унікальними ергодизайнерськими осередками інтеграції наукової та викладацької діяльності професорсько-викладацького складу. Ректорці університету Марині Гриньовій та декану Наталії Сулаєвій завідувачка кафедри Ольга Федій та викладачі презентували власні наукові здобутки, авторські розробки й досвід роботи зі здобувачами спеціальності 013 Початкова освіта.

Родзинкою в освітньому просторі кафедри початкової освіти став Естетотерапевтичний освітній хаб, авторкою і  керівником якого є професорка, доктор педагогічних наук Ольга Федій. Вона презентувала локації впровадження інноваційних естетотерапевтичних технологій: казкотерапію, лялькотерапію, пісочну терапію, арт-терапію, фототерапію, бібліотерапію, хобі-терапію та ін.). Цікаву експозицію Українотерапії та музикотерапії з ентузіазмом продемонструвала доцентка Тетяна Мірошніченко.

Доцентині кафедри із задоволенням провели екскурсійний огляд освітніх осередків лабораторії “Інноваційних освітніх рішень”, що є моделлю класної кімнати НУШ: навчально-пізнавальний осередок та його унікальний педагогічний ергодизайн (Євгенія Починок), художньо-творчий фокус з лего-технологіями (Людмила Процай), науково-дослідний живий куточок лабораторії (Яна Макаренко, Наталія Власенко), міні-музей ґудзиків (Юлія Павленко). 

Викладачі Ольга Палеха та Юлія Стиркіна занурили гостей у світ сучасної дитячої української та англомовної літератури, презентували авторську технологію білінгвальної освіти молодших школярів, що експозиційно представлена навчально-науковій лабораторії  “Лінгводидактики початкової освіти”.

Схвальний відгук та побажання подальшого розвитку науково-творчого потенціалу кафедри від Марини Вікторівни отримали завідувачка й викладачі. Ректорці було надзвичайно цікаво почути нові ідеї щодо впровадження авторських технологій, методик та відкриттів, що є невід’ємною складовою життя кафедри початкової освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка, адже,  як вона зазначила, саме це спонукає та надихає абітурієнтів обирати професію вчителя початкових класів.

Під час робочого візиту 17 лютого 2023 р. до Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет за ініціативу і наполегливість, високий професіоналізм, сумлінне виконання службових обов’язків, вагомий особистий внесок у розвиток сфери освіти і науки України нагородив нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти» очільницю психолого-педагогічного факультету, докторку педагогічних наук, професорку, заслужену артистку України Наталію Сулаєву. 

Всеукраїнський конкурс юних декламаторів патріотичної поезії «Калинове намисто слів» (17 лютого 2023 р.)

17 лютого 2023 р. у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся Всеукраїнський конкурс юних декламаторів патріотичної поезії «Калинове намисто слів». Конкурс був зорганізований за ініціативи завідувачки кафедри початкової освіти, докторки педагогічних наук, професорки Ольги Андріївни Федій і проведений на базі навчально-наукової лабораторія «Лінговодидактики початкової освіти». Конкурс став достойним продовженням конкурсу шанувальників українського слова «Котигорошко». Мета конкурсу – виховання любови до рідної мови, популяризації художнього слова, розвитку творчих здібностей школярів, виявлення обдарованих учнів.

Трагічні умови сьогодення, на жаль, внесли свої корективи у алгоритм роботи конкурсу, оскільки він проходив дистанційно: учасники надсилали комісії відеороботи. Також було вирішено оновити назву конкурсу, пов’язавши її з національним символом визвольної боротьби української держави проти російського вторгнення – калиною. Учні 1-4 класів представили виконання віршів, які оспівують патріотизм, державність, любов до рідного краю, українську мову та культуру.

До участі у конкурсі долучилися 64 учня із 17 шкіл Полтавської, Харківської і Донецької областей. Учасники демонстрували декламаторську майстерність. Звучали твори класиків української літератури та сучасних поетів. Виступи конкурсантів оцінювало високоповажне журі у складі: декан психолого-педагогічного факультету, докторка педагогічних наук, професорка Наталія Вікторівна Сулаєва, завідувачка кафедри початкової освіти докторка педагогічних наук, професорка Ольга Андріївна Федій, доцентка педагогічних кафедри початкового освіти, членкиня Національної спілки письменників України Юлія Сергіївна Стиркіна, доцентка кафедри початкової освіти Ольга Миколаївна Палеха, методистка, спеціалістка вищої категорії, вчителька початкових класів Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 38 Полтавської міської ради Полтавської області» Оксана Іванівна Моргун. Члени журі традиційно відзначили величезну підготовчу роботу вчителів, яка особливо значуща в умовах війни.

Серед педагогів, які долучилися до підготовки конкурсантів, були здобувачі вищої освіти першого бакалаврського рівня освітньої програми «Початкова освіта» (Жабська Ірина, Терещенко Тетяна, Власенко Ніна, Саміленко Марина), випускники кафедри початкової освіти (Мартус Вікторія, Базалій Андрій, Дорогобід Ольга) та вчителі-практики з багаторічним досвідом. Участь студентів у конкурсі засвідчує їх високу вмотивованість, креативність та прагнення реалізувати себе у професійній діяльності.

 Нагородження учасників Всеукраїнського конкурсу  відбудетесь у форматі відеоконференції. 

Дуальна лекція з «Методики навчання математики» для студентів спеціальності початкова освіта професорки Н. Карапузової та стейкголдера – вчителя початкових класів Т. Бугаєць (16 лютого 2023 року)

16 лютого 2023 року відбулася дуальна лекція у дистанційному форматі у межах вивчення навчальної дисципліни «Методика навчання математики» здобувачами 3 курсу бакалаврського рівня вищої освіти, спеціальності 013 Початкова освіта. Лектори: кандидат педагогічних наук, професор кафедри початкової освіти Наталія Карапузова; вчитель-методист Ліцею № 6 Полтавської міської ради, стейкголдер ОПП Початкова освіта – Тетяна Бугаєць. Тема лекції «Методика вивчення алгебраїчного матеріалу». Предметом обговорення на лекції були питання методики навчання учнів початкових класів змістової лінії «Вирази, рівності, нерівності» в умовах НУШ. Викладення теоретичного матеріалу було підкріплено практичним досвідом алгебраїчної пропедевтики молодших школярів. Т. Бугаєць зосередила увагу на найскладніших питаннях вивчення теми, використанні інноваційних технологій навчання, наступності викладання змістової лінії у початковій та базовій середній школі (адаптаційний цикл), проблемі формувального оцінювання учнів та формування у них навичок самооцінювання.

У процесі лекції студенти задавали актуальні питання та отримували на них змістовні відповіді. Наприклад, щодо використання статичної наочності у процесі вивчення теми, засобів розвитку пізнавального інтересу молодших школярів, роботи з обдарованими учнями та дітьми, які потребують особливої уваги, технологій змішаного навчання. По завершенню, було проведено бліцопитування студентів у чаті онлайн-конференції.

У цілому мети дуальної лекції було досягнуто: сформовано у здобувачів освіти розуміння методичних особливостей формування у молодших школярів уявлень про вирази, рівності та нерівності; студенти набули досвіду взаємодії з досвідченими вчителями початкових класів. 

Вітаємо магістрів спеціальності Початкова освіта (7 лютого 2023 р.)

7 лютого 2023 року у Полтавській обласній філармонії та Великій актовій залі ПНПУ імені В. Г. Короленка відбулися урочистості з нагоди випуску магістрів. Ректорка Короленківської родини Марина Гриньова привітала випускників та вручила кожному диплом в знак підтвердження здобуття освітнього ступеню магістр Початкової освіти. Щасливої долі та успіху на професійній ниві майбутнім вчителям початкової школи побажали проректор з наукової роботи професор Василь Фазан, декан психолого-педагогічного факультету професорка Наталія Сулаєва, голова студентського самоврядування Анастасія Юсип.

Викладачі кафедри початкової освіти, на чолі з завідувачкою професоркою Ольгою Федій, мали нагоду в урочистій атмосфері привітати випускників з отриманням диплому та присвоєння кваліфікації: Магістр початкової освіти. Вчитель початкової школи. Викладач педагогіки і методик початкової освіти. Побажали мирного майбуття, наполегливості, професійних здобутків, особистих перемог,  життєвого оптимізму. Людина навчається впродовж життя, а вчитель початкових класів пророщує паростки знань у дітей будуючи майбутнє нашої держави.

Дипломовані магістри зі сльозами на очах робили світлини на пам'ять з викладачами, друзями та батьками. Випускниця Анна Кальченко від імені студентів денної і заочної форми навчання подякувала всьому професорсько-викладацькому складу, які забезпечували викладання на освітньо-професійній програмі «Початкова освіта» за невтомну працю і професіоналізм, за турботу та натхнення, за можливість подальшої реалізації в житті.

Кожен фініш – це, по суті старт, який запрошує студентів на навчання на спеціальність Початкова освіта психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

Викладачі кафедри початкової освіти та здобувачі вищої освіти спеціальності 013 Початкова освіта самоудосконалюють навички реагування на ґендерно зумовлене насильство (2 лютого 2023 р.)

2 лютого 2023 р. студенти спеціальності 013 Початкова освіта (Гмиза А., Гончаренко І.) та викладачі кафедри початкової освіти (доц. Богута В.М., ст. викл. Макаренко Я. М.) відвідали тренінг на тему «Мобілізація зусиль громади щодо ідентифікації та реагування на випадки ґендерно зумовленого насильства, з особливою увагою до домашнього насильства під час війни». Тренінг провела фахівчиня соціальної роботи, завідувачка відділення соціального супроводу сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах Центру надання соціальних послуг Щербанівської сільської ради, тренерка Національної тренерської мережі ГО «Ла Страда-Україна» Ірина Буренко.Тренінг є фаховою пропозицією партнерів університету – Центру надання соціальних послуг Щербанівської сільської ради у відповідь на виклики часу й запити освіти. Під час тренінгу майбутні фахівці початкової освіти розширили знання про роботу з уразливими категоріями населення, вдосконалили уміння здійснювати діагностику проявів насильства, сформували уявлення стосовно алгоритму дій за фактом насильства тощо. Захід проходив у онлайн форматі, утім, майстерно організована Іриною Володимирівною інтерактивна взаємодія стерла екранні обмеження та не завадив результативній співпраці.