Хроніка 2021

ГРУДЕНЬ 2021 р.

Державна атестація магістрів

29 грудня 2021 року закінчилася державна атестація здобувачів освітнього ступеня «магістр»  спеціальності 013 Початкова освіта Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.

Студенти успішно склали атестаційний екзамен з професійної підготовки та захистили кваліфікаційні роботи. Атестаційна комісія у складі науково-педагогічних працівників кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання -  доц. Починок Є. А. (голова комісії), проф., д.п.н. Федій О.А., доц. Гібалова Н.В., відзначили високий рівень науковості, самостійності та грунтовність представлених до захисту робіт. Тематика магістерських робіт представлена відповідно до актуальних напрямів роботи навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень: Сучасні технології естетотерапії та ергодизайну освітнього простору початкової школи, Тренди методик початкової освіти, Музейна педагогіка та екоосвіта, Електронне навчання у початковій школі.

Вітаємо випускників-магістрів 2021 року!!!

Регіональний онлайн-форум зі стейкхолдерами: обговорення освітніх програм спеціальності 013 Початкова освіта 

16 грудня 2021 року кафедрою початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, з ініціативи завідувачки, професорки, докторки педагогічних наук Ольги Федій, була організована онлайн зустріч зі стейкхолдерами освітніх програм підготовки майбутніх учителів початкових класів (1, 2, 3 рівнів вищої освіти).

На зустрічі були присутні стейкхолдери-роботодавці, й водночас випускники-короленківці спеціальності «Початкова освіта» минулих років, котрі нині є провідними фахівцями освітньої галузі міста і області:

начальник відділу освіти, молоді і спорту Карлівської міської ради Сергій Совин;

заступник директора з навчально-методичної роботи Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка, кандидат педагогічних наук Наталія Деньга;

заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель вищої категорії, вчитель початкових класів Вороньківського ліцею імені О.Д. Перелета Чорнухинської селищної ради Полтавської області Тетяна Яненко;

вчителька початкових класів опорного закладу Пирятинської ЗШ І-ІІ ступенів № 6 Марина Недбайло;

вчителька початкових класів Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 імені Бориса Серги» Наталія Діденко;

вчителька початкових класів Полтавського НВК № 16 Олександра Шаправська.

Крім того, у зустрічі взяли участь студенти спеціальності «Початкова освіта, котрі входять у склад робочих груп зі створення / оновлення освітніх програм та цьогорічні випускники.

Атмосферу відкритості та конструктивності зустрічі додав той факт, що запрошені роботодавці, нині досвідчені спеціалісти-практики поділилися особистим досвідом професійного становлення та кар’єрного зростання.

Гості висловили підтримку напрямів розвитку кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання, відзначили загальний високий рівень професійної підготовки майбутніх учителів та задекларували готовність до подальшої співпраці. Поза тим – розповіли про конкретні навички, яких вони потребують від молодих вчителів-початківців і які необхідні для успішної роботи за спеціальністю.

Підсумком зустрічі став висновок про перспективність і конкурентоспроможність молодих спеціалістів-випускників на сучасному ринку праці.

Освітній хаб "Технології створення креативного освітнього середовища в початковій школі" 

8 грудня 2021 р. відбувся освітній хаб на базі навчально-наукової лабораторії Інноваційних освітніх рішень кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання ПНПУ імені В. Г. Короленка. Завідувачка кафедри, професорка Ольга Федій презентувала  науково-методичний потенціал кафедри та досвід діяльності лабораторії, досягнення та здобутки, відповідно до напрямів її роботи: методики навчання галузей початкової освіти в умовах НУШ, створення психо-емоційного  середовища сучасної початкової школи засобами естетотерапії, музейна педагогіка у початковій школі, легоконструювання у початковій освіті, ергодизайн освітнього простору.

На освітньому хабі було представлено технології створення креативного освітнього середовища в початковій школі у форматі “викладач-студент-учень”: пісочна терапія (доц. Тетяна Мірошніченко); легоконструювання (доц. Наталія Гібалова, доц. Людмила Процай); музейна педагогіка (доц. Юлія Павленко). Майбутні вчителі початкових класів разом з четвертокласниками  ліцею №6 «Лідер» апробували сучасні педагогічні технології в креативному освітньому середовищі лабораторії Інноваційних освітніх рішень.

З вітальним словом виступила ректорка університету Марина Гриньова,  яка відзначила, що ідея лабораторії полягає у побудові відкритого майданчика для створення передумов ефективного поєднання освіти, науки, інноваційної діяльності. Ректорка зазначила, що “кращі університетські традиції, започатковані у 1970-х-80-х роках на кафедрі педагогіки та методики початкового навчання, впродовж 45 років множаться та удосконалюються сучасними фахівцями початкової освіти. Сучасні випускники кафедри це конкурентноспроможні, затребувані та повністю працевлаштовані фахівці у галузі початкової освіти”.

До освітнього хабу приєдналися адміністрація університету (перший проректор Олексій Гура, проректор з виховної роботи Людмила  Гомля,  декан психолого-педагогічного факультету Наталія Сулаєва), стейкхолдер освітньої програми “Початкова освіта”, учитель вищої категорії ліцею №6 «Лідер» м. Полтава Тетяна Бугаєць. Гості заходу відзначили, що лабораторія Інноваційних освітніх рішень є потужним осередком    підготовки високопрофесійних фахівців у галузі початкової освіти.

ВІДБУВСЯ ЛЕКТОРІЙ «ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ» 

2 грудня 2021 року відбувся лекторій «Домедична допомога в початковій школі» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 013 Початкова освіта та 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво) (ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта»). Організатором заходу стала кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Наталія Власенко.

Наталія Олександрівна звернулася до аудиторії з вітальним словом і представила інструкторів Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України. Фахівчині Ірина Плюсніна (голова Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України) та Валентина Родик (інструктор з навчання населення надання першої допомоги) закцентували увагу студентів на серцево-легеневій реанімації та першій допомозі при опіках різного виду,  ураженнях електричним струмом, епілептичних нападах; наголосили на дієвих методах самоконтролю при ситуаціях, пов'язаних із наданням домедичної допомоги в початковій школі. Студенти мали змогу практично закріпити отримані знання на манекенах. Проведена медичними працівницями інформаційна сесія з питань імунізації проти COVID-19 викликала підвищений інтерес у аудиторії. Наприкінці зустрічі відбулося жваве обговорення тематики, яка не залишила байдужими представників студентства, які пересвідчились у важливості обрання професії саме в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка.

Студентка-майбутня вчителька початкової школи перемогла у конкурсі дослідницьких проєктів! 

Кафедра початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання запрошує на навчання майбутніх абітурієнтів. Готуємо найкращих!

Ангеліна Гмиза, студентка 2 курсу психолого-педагогічного факультету спеціальності «Початкова освіта», перемогла у Конкурсі літературних, дослідницьких та мультимедійних учнівських проєктів, присвячених 150-річчю з дня народження Лесі Українки (напрям «Дослідницькі проєкти», вікова категорія – студенти віком від 17 до 21 року) та отримала диплом І ступеня. Тема наукової роботи (краєзнавчої розвідки) – «Леся Українка і полтавський край: від історії до сьогодення» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання ПНПУ імені В. Г. Короленка Юлія Павленко).

На адресу організаційного комітету Конкурсу було надіслано близько 100 робіт здобувачів освіти закладів загальної середньої, позашкільної та вищої освіти України. 30 листопада в режимі онлайн відбувся підсумковий етап конкурсу, на якому оголосили результати. Ангеліна Гмиза виявилася кращою серед кращих.

Вітаємо з перемогою та бажаємо подальших успіхів і наукових здобутків!


День відкритих дверей! 

1 грудня 2021 року всі, хто мріє здобути найшанованішу і найвідповідальнішу професію — вчителя початкових класів - відвідали День відкритих дверей у форматі онлайн-квесту теренами вебсайту психолого-педагогічного факультету ПНПУ імені В.Г. Короленка, що організувала студентка-відмінниця спеціальності Початкова освіта, голова наукового сектору студентської ради Анна Звенігородська. Майбутні абітурієнти мали можливість наживо поспілкуватися з деканом факультету, професоркою, докторкою педагогічних наук Наталією Сулаєвою, Відповідальним секретарем Приймальної комісії університету Мариною Тесленко, а також отримати відповіді на питання щодо вступу, навчання та практиктичної підготовки від доцента кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Людмили Процай. Детальну інформацію про спеціальність Початкова освіта читайте на офіційному сайті кафедри! 


ЛИСТОПАД 2021 р.

День відкритих дверей! 

Презентація діяльності кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання пройшов натхненно. Учасники університетського Дня відкритих дверей ознайомилися з актуальною  інформацією щодо перспектив навчання на спеціальності "Початкова освіта". Загальна інформація, отримана у ВАЗі, була конкретизована нюансами практичної підготовки майбутнього вчителя початкових класів в аудиторії-моделі кабінету НУШ. Неймовірні позитивні емоції від теплої зустрічі зафіксовані на яскравих світлинах. 


ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧ ПРЕДСТАВНИКІВ ГУ НАЦПОЛІЦІЇ ТА ГУ ДС НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗІ СТУДЕНТАМИ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ 

18 листопада 2021 року на психолого-педагогічному факультеті доценткою  кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Наталією Власенко проведено онлайн-зустріч представників Головного управління Національної поліції та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області зі студентами I-IV курсів першого (бакалаврського) рівня, які навчаються за освітньо-професійними програмами «Початкова освіта» та «Середня освіта (Музичне мистецтво). Початкова освіта».

До аудиторії звернувся начальник відділу комунікації Головного управління Національної поліції в Полтавській області Юрій Сулаєв і зупинився на основних питаннях теми зустрічі «Безпека життєдіяльності людини: середовище існування, освітній простір». Юрій Васильович наголосив на важливості бути обережним, щоб не стати жертвами злочинів. Спікер розповів про значимість конфіденційності персональних даних, вказав шляхи захисту та недопущення поширення персональних даних серед сторонніх осіб. Також Юрій Сулаєв коротко охарактеризував сучасні види шахрайства, в тому числі у мережі Інтернет, закцентував увагу на необхідності детального вивчення документів перед підписанням, на оцінці небезпечних ситуацій, які загрожують здоров’ю та життю.

Продовжила розкривати тему безпеки життєдіяльності Світлана Рибалко, начальник сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області. Світлана Петрівна звернула увагу на правила поводження на воді у літній та зимовий період задля уникнення ситуацій, які можуть загрожувати здоров’ю та життю, озвучила правила поводження з речами, які були залишені без нагляду в громадському транспорті, культурно-дозвільних, спортивних і торгівельних центрах, у під'їздах житлових будинків, на вулиці та ознайомила присутніх з алгоритмом дій задля попередження та недопущення виникнення небезпечних ситуацій.

Шановним гостям дякуємо за висвітлення актуальних питань сьогодення, зичимо миру й міцного здоров’я та сподіваємося на майбутню співпрацю щодо підвищення рівня обізнаності студентства у превентивних заходах.


Доцентка ПНПУ імені В. Г. Короленка Юлія Павленко виступила з науковою доповіддю на пленарному онлайн-засіданні всеукраїнської конференції  

11-12 листопада 2021 року доцентка кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання ПНПУ імені В.Г. Короленка Юлія Павленко проголосила доповідь на пленарному засіданні VІ Всеукраїнської науково-практичної онлайн конференції «М.П. Драгоманов у європейському вимірі наукової української національної ідеї та українського відродження другої половини ХІХ століття», (з нагоди 180-ї річниці від дня народження видатного педагога), яке відбулося в Комунальному закладі «Уманський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Т. Г. Шевченка Черкаської обласної ради. Наукове зібрання об’єднало дослідників з різних куточків України.

Юлія Павленко зробила наукове повідомлення міждисциплінарного характеру на тему: «Полтавський період становлення педагогічного світогляду Михайла Драгоманова», у якому поєднала інформацію краєзнавчого, історико-педагогічного, музейно-педагогічного та педагогічно-родинознавчого змісту.


ЖОВТЕНЬ  2021 р.

У педагогічному університеті відбулися VII Сухомлинківські читання

28–29 вересня 2021 р. на базі лабораторії Інноваційних освітніх рішень кафедри початкової освіти, природничих і математичних дисциплін та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка в межах роботи діючого мережевого проєкту «Е-портфоліо Василя Сухомлинського» відбулися щорічні Педагогічні читання, присвячені дню народження видатного педагога-гуманіста «Ідеї Василя Сухомлинського в сучасній освіті: досвід і перспективи». Мета проєкту – екстраполювати педагогічні ідеї Василя Сухомлинського на віртуальний освітній простір. 

Захід відбувся у форматі «педагогічного калейдоскопа» під керівництвом завідувачки кафедри професорки Ольги Федій. У світлі сучасних концептуальних засад Нової української школи обговорювали різноманітні аспекти педагогічної діяльності й творчості видатного педагога-гуманіста.

Викладачі кафедри й здобувачі першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 013 Початкова освіта презентували доповіді за такими напрямами: «Гуманістична педагогіка Василя Сухомлинського», «Актуалізація досвіду Школи Василя Сухомлинського в НУШ», «Батьківська педагогіка Василя Сухомлинського в сучасному вимірі», «Ідеї Василя Сухомлинського у професійній підготовці майбутнього вчителя початкової школи».

Захід відбувся дистанційно у форматі Zoom-комунікації. Студенти групи ПО-115 Альбіна Ільченко, Юлія Романинець, Карина Свинар, Анна Кравченко під керівництвом професорки Ольги Федій і доцентки Тетяни Мірошніченко презентували доповідь на тему «Виховання в молодших школярів загальнолюдських цінностей у педагогічній спадщині Василя Сухомлинського». Студентка групи ПО-116 Ярослава Андрушечко представила цікаві факти про життя Василя Сухомлинського, його гуманістичні орієнтири професійної діяльності вчителя початкових класів.

Доцентка Наталія Власенко долучила студентів першого курсу спеціальності «Початкова освіта» до створення цифрового вебконтенту на тему «Реалізація принципу природовідповідності в розвитку дитини» під час вивчення дисципліни «Загальна та вікова психологія».

У межах вивчення навчальної дисципліни «Естетотерапія» студентка групи ПО-216 Аліна Ляхно підготувала доповідь на тему «Естетотерапевтичні засоби у педагогічній спадщині Василя Сухомлинського» за допомогою технології скрайбінг-фасилітації (наукові керівники – професорка Ольга Федій, доцентка Тетяна Мірошніченко). Студентка акцентувала увагу на головному та визначальному постулаті педагогічної системи Василя Сухомлинського – любові до дитини. Під час навчальної дискусії учасники дійшли висновку, що необхідною умовою формування гармонійної особистості є забезпечення психологічного комфорту, відчуття захисту та щастя, яке має відчувати дитина в освітньому естетотерапевтичному просторі.

Ухвалою педагогічних читань стали основні завдання проєкту: продовжувати наповнювати навчальний контент діючої інформаційно-дидактичої Е-платформи, присвяченої життю і творчості Василя Сухомлинського; презентувати педагогічні ідеї Василя Сухомлинського крізь призму основних завдань Нової української школи; інтегрувати концепт «Василь Сухомлинський» у зміст навчальних дисциплін освітньо-професійної програми «Початкова освіта»; проводити навчально-наукові заходи, присвячені життю і творчості видатного вітчизняного педагога-гуманіста.