Tylliläisen hiihtolomavinkit
Julkaistu: 28.2.2024
Teksti: Kaisa Leppäjärvi ja Sofia Mommo
Tyllin opiskelijat pääsevät nauttimaan hiihtolomasta 1.3. alkaen. Loman kunniaksi kokosimme toimittajien sekä ohjaavien opettajien vinkkejä loman viettoon. Näillä vinkeillä voi virittäytyä lomatunnelmaan tai, jos tylsyys valtaa mielen lomalla, voi palata juttuumme etsimään inspiraatiota.
Ainon vinkit:
Elokuva: Bohemian Rhapsody on upea elämäkertaelokuva Freddie Mercuryn vaiheista Queen-yhtyeen ikonisena keulakuvana. Katsoja pääsee tietysti myös kuulemaan kaikki Queenin suurimmat hitit.
Sarja: Yle Areenassa on uusi Suomi on queer -dokumenttisarja, joka ihan kaikkien olisi hyvä katsoa. Sarjassa valotetaan Suomen seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen historiaa sekä nykypäivää kertoen yksittäisiä tarinoita. Yleissivistävyytensä lisäksi sarjan toteutus on todella viihdyttävä ja laadukas. Toinen hyvä sarja on myös Areenasta löytyvä Normaaleja ihmisiä, joka perustuu Sally Rooneyn samannimiseen kirjaan.
Ruoka: Etelä-Suomeen reissatessa on aina pakko päästä käymään Deliberi-ravintolassa, jossa on maailman parhaita salaatteja ja bowleja. Niitä voisin syödä vaikka joka päivä.
Kirja: Lempikirjailijallani Kjell Westöllä on runsaasti tuotantoa, josta osaan en ole vielä ehtinyt tutustua. Missä kuljimme kerran on historiallinen romaani Suomen sisällissodasta. Tietopainotteiselta kuulostavalta aiheesta on saatu erityisen mielenkiintoinen sitomalla se henkilöhahmojen elämään, ja Westön tarinankerronta on vertaansa vailla.
Aktiviteetti: Kotimaanmatkailu on hyvä aktiviteetti lomalaiselle. Itse pakenen Erasmus-vaihdon jäljiltä tekemättä jääneitä koulutehtäviä Turkuun. Turku on tunnelmallinen kulttuurikaupunki, josta löytyy tekemistä jokaiseen vuodenaikaan. Lempiaktiviteettiani eli Aurajokirannassa istuskelua tosin on ehkä mukavampaa toteuttaa kesäisin.
Biisi: Duran Duranin Save a prayer tai Billy Idolin Eyes without a face ovat juuri sitä musiikkia, mitä voi kuunnella täydellä volyymilla kuulokkeista kolmelta yöllä ja siirtyä hetkeksi johonkin aivan toiseen todellisuuteen. Ihan kuin olisi taikasienissä, kuten Ville sanoisi.
Sofian vinkit:
Elokuva: Wes Andersonin elokuvista The Grand Budapest Hotel on suosikkini. Hyvän mielen elokuvassa kauniit talvimaisemat vievät mukanaan. Jos taas haluaa elokuvan kautta matkata tuntemattomaan, Christopher Nolanin Interstellar on loistava valinta. Nolanin erikoisalaa on katsojan hämmentäminen, joten varaudu ihmettelemään katsomaasi, kun lopputekstit alkavat.
Sarja: Brooklyn 99 sopii komedian ystäville ja katsottavaa riittää kahdeksan kauden verran Netflixistä!
Ruoka: Makean ystäville Daim-suklaamuffinssit, joihin Kinuskikissalta löytyy loistava ohje. Korealainen Bibimbap sopii taas niille, joille tulinen ruoka on lähellä sydäntä. Tähän tarvittavat aineet löytää Prismasta, mutta kukaan ei kiellä reseptin soveltamista!
Kirja: Louisa May Alcottin Pikku naisia on lämminhenkinen klassikko, josta ei voi olla pitämättä. Parhaiten kirjasta saa nautittua, kun taustalle laittaa soimaan Little Women (2019) -soundtrackin. Jännitystä kaipaaville Martta Kaukosen Terapiassa on oikea valinta. Kaukosen esikoiskirja on koukuttava psykologinen trilleri, jonka lukemista on vaikea lopettaa.
Aktiviteetti: Elokuvamaraton on hyvä syy maata koko päivä (tai useampi) sohvan nurkassa vilttiin kääriytyneenä ja se on hauskaa myös ystävän kanssa! Maratoonattavia elokuvasarjoja löytyy rutkasti ja maratonin aikana katsottaviin elokuviin voi keksiä teeman ihan itse: voi koluta läpi kaikki Marvel-elokuvat tai katsoa kaikki suosikkinäyttelijän elokuvat yhdellä istumalla.
Biisi: One Direction - No Control -kappaleen tahtiin voi muistella niitä kauniita hyvä aikoja, jolloin maailmassa oli vielä One Direction, Zayn mukaan lukien.
Kaisan vinkit:
Elokuva: Kauhun ystäville suosittelen alkuperäistä Manaajaa. Se on yksi on kauhun klassikoista, jonka vuoksi jokaisen pitäisi se nähdä. Jos taas rennompi ja humoristisempi elokuva houkuttelee, suosittelen Risto Räppääjä ja Viileä Venla -elokuvaa sen nostalgisuuden vuoksi. Se löytyy nykyään myös Netflixistä.
Sarja: Vaikken komediasarjoista pidä, Young Sheldon on kuitenkin poikkeus. Sen näkee ainakin HBO:lta sekä Netflixistä.
Ruoka: Sushi on itse tehtynä mukavaa näpertämistä ja tekemistä tylsään päivään - hyvästä mausta puhumattakaan! Jos leipominen houkuttelee, suosittelen vanhan kunnon mutakakun kokeilemista!
Kirja: Oscar Wilden Dorian Grayn muotokuva sopii tilanteeseen kuin tilanteeseen. Tämän goottilaistyylisen kirjan luettua saa yhden klassikon pois lukulistalta. Lisäksi viime vuonna julkaistu Sara Al Husainin Huono tyttö on lukemisen arvoinen.
Aktiviteetti: Ehdottomasti lukumaraton, koska lukeminen kannattaa aina. Ja lukemalla teet äidinkielenopettajat ylpeiksi!
Biisi: Nimensä mukaisesti Antonio Vivaldin Winter (The Four Seasons) sopii talviloman tunnelmaan loistavasti. Jos jatketaan samalla teemalla, Tchaikovskyn Swan Lake on ehdottomasti kuuntelemisen arvoinen. Sen tahtiin voi myös harjoitella baletin askelia.
Nellan vinkit:
Elokuva: The Parent Trap kertoo kaksosista, jotka eivät ole aikaisemmin tavanneet toisiaan. Jos lomalla haluaa saada ajatukset muualle, tämä elokuva on hyvä siihen.
Sarja: Rahapaja antaa tekemistä koko loman ajalle. 5 kautta riittää varmasti jokaiselle ja ehkä vähän pidemmällekin ajalle. Sarja ei myöskään muutu yhdenkään kauden jälkeen tylsäksi, joten sitäkään ei tarvitse miettiä.
Ruoka: Ajattelin myös Marian tavoin tehdä jonakin päivänä ruoaksi tortillaa. Suosittelen laittamaan tortillaan kanaa, jos sitä ei ole vielä testannut.
Kirja: Aloin äidinkielen opintojaksolle lukemaan kirjaa nimeltä Olin Isisin vanki. Tämä kirja herätti mielenkiintoni jo ensimmäisestä sivusta lähtien, joten suosittelen kirjaa ehdottomasti kaikille asiasta vähänkään kiinnostuneille. Jokaisen kannattaa kuitenkin miettiä kirjan lukemista, jos on liian herkkä. Tilanteet on nimittäin kerrottu niin, että itse pystyy todella hyvin kuvittelemaan tapahtumat.
Aktiviteetti: Jos on mahdollista, kannattaa lähteä laskettelemaan. Siinä pystyy viettämään aikaa perheen tai ystävien kanssa raikkaassa ulkoilmassa.
Biisi: Olen tällä hetkellä kiinnostunut espanjan kielestä, joten valitsin espanjankielisen Me gustas tu. Se ei ole parhain biisi, mitä maan päältä löytyy, mutta helppojen sanojen ansiosta pystyy opetella hieman espanjaa.
Marian vinkit:
Elokuva: Ajattelin varata mukaan paketillisen nenäliinoja ja suunnata Biorexiin katsomaan Myrskyluodon Maijan. Areenassa voisi sivistää itseään David Bowiesta kertovalla dokkarilla, Moonage Daydreamillä, tai pistää aivot narikkaan ja höristä vanhan klassikkokomedian, Poliisin pojan, parissa.
Sarja: Tällä lomalla on tarkoituksena bingettää HBO:lta loppuun True Detectiven uusi kausi. Lisäksi takuuvarmaa mustaa komediaa tarjoavat Areenasta Rakkaat lapset, tollokomediaosastolta Brassicin 3. kausi ja Apple TV:n Bad Sisters.
Ruoka: Ehkäpä mielikuvituksetonta, mutta aivan varmasti tulee ainakin tehtyä tortilloita ja tilattua kiinalaista. Toivonkin, että muista suosituksista löytyisi hyviä vaihteluideoita.
Kirja: Joululomalla jäi vielä hieman kesken Hanya Yanagiharan Paratiisiin, joka on loistava teos, mutta nyt en ole ehtinyt lukemaan muuta kuin opiskelijoiden esseitä. Siispä tämän kahlailen loppuun lomalla. Äänikirjana kuuntelen tällä hetkellä Heini Junkkaalan Pirkko Saisio ー Sopimaton -elämäkertaa. Näitä molempia voin suositella lämpimästi niille, joille teoksen laajuus ei ole este: ovat melko järkäleitä. Jos enemmän kiinnostaa nopeasti luettava, mutta ajatuksia herättävän teos, suosittelen tarttumaan Iida Turpeisen Elollisiin.
Aktiviteetti: Joen jäälle hiihtämään tai kävelemään ー valoa kohti!
Biisi: Nyt tulee kyllä pari levyä: Caecelie Norbyn My Corner of the Sky -levy on minun elämäni soundtrack ー ja sieltä erityisesti kappale Snow toimii lohtuna kuin Elsa-mummon pullakahvit. Nykymusiikista suosittelen Arpan levyä Kinovalon alla ー samassa paketissa hyvää mieltä ja mietittävää.
Villen vinkit:
Elokuva: 2001: A Space Odyssey on jokaisen elokuvat vakavissaan ottavan pakkokatsottavaa. Tämän katsomalla saa yhden klassikon katsottavien listalta vähemmäksi. Kirjallisuuden opettajaa lämmittää elokuvan nimen intertekstuaalinen viittaus antiikin epiikkaan. Katsomalla tämän selviää myös, miksi Barbie-elokuva alkaa niin kuin alkaa.
Sarja: Lomalla on tarkoitus rentoutua, joten aina kun on syytä heittää aivot narikkaan ja viihtyä, voi katsoa The Office -sarjaa ja nimenomaan yhdysvaltalaista lässynlääversiota, jossa on tarjolla enemmän katsojaa väheksyvää hyvää mieltä ja vähemmän kiusallisuutta kuin alkuperäisessä Ricky Gervaisin brittiversiossa.
Ruoka: Kebab-pitsa menee harvoin metsään. Tällä hetkellä ottaisin siitä kaupungintalon kulmilla olevasta aidosta italialaisesta pitseriasta aidon italialaisen kebab-pitsan. Jo muinaisten roomalaisten lempieläin oli kebabeläin, ja aidon italialaisen ravintolan aito italialialialialainen kebabpitsa on tehty juuri niin kuin sisilialainen Luigi-mummikin sen olisi ikivanhaa sukureseptiä noudattaen tehnyt: hyvä pitsa.
Kirja: Kirjavalintaan ehdotan kolmea vaihtoehtoa. Jos haluaa viihtyä ja välillä hekotella, mikä tahansa Terry Pratchettin Kiekkomaailma-romaanisarjan (Discworld) teos käy. Esimerkiksi Mort tai Noitasiskokset. Jos ei ole lukenut koskaan paljoa ja pitää ronskimmasta meiningistä, Juoppohullun päiväkirja on ihan kiva. Siinä on juoppoutta ja hulluutta sopivasti sekaisin. Lomalla on aikaa taklata hyvä ja samalla viihdyttävä laajempikin teos, joten jos Sinuhe egyptiläinen on lukematta, voisi lukemista pelkäämätön tarttua siihen.
Aktiviteetti: Käytän suksia jaloissani keskimäärin kerran vuodessa, joten minulla ei ole auktoriteettia suositella hiihtoa. Pidän enemmän kävelemisestä. Jos sää on aurinkoinen, ehdottomasti ulos liikkumaan. Jos sää on surkea, kortti- tai lautapelit ovat hyvää ajanvietettä ystävien tai perheen kanssa. Suosittelisin tähän Elden Ring -tietokone ja -konsolipelin pelaamista, mutta en tiedä, onko pelailu aktiviteetti. Itse istun aktiivisesti sohvan reunalla aktiivinen ohjain aktiivisissa käsissäni pelatessani, joten aktiivisuus on aika vähissä.
Biisi: Little Simz -artistin kappaleessa Point and Kill on asennetta ja hyvin tehty mielenkiintoinen musiikkivideo.
Jaanan vinkit:
Elokuva: Anna joen virrata -draama (Yle Areena, Norja 2021) perustuu tositapahtumiin saamelaisyhteisön taistelusta Alta-joen vesivoimalaa vastaan. Elokuva kertoo tapahtumista vastavalmistuneen saamelaisopettajan näkökulmasta. Välillä puhutaan sukukieltämme saamea, jota harvoin kuulee.
Sarja: Amidst a Snowstorm of Love (WeTV, Kiina, 2024) on romanttinen sarja nuorista ammattitason snooker-pelaajista. Sarja on kuvattu viime talvena Helsingissä, joten se tuo myös kauniisti esiin Suomea. Constellation (Apple TV, Yhdysvallat, 2024) on jännittävä science fiction-sarja. Se on osittain kuvattu Inarissa viime talvena, joten siinä näkyy pala Suomen Lappia, vaikka yhtenä miljöönä onkin Ruotsi.
Ruoka: Lohisalaatti ja lohi muutenkin kaikissa muodossa on ehdottomasti parasta ruokaa. Uskomattoman erilaisia lohisalaattimuunnoksia olen saanut syödä tilatessani sitä eri ravintoloissa enkä yleensä ole pettynyt.
Kirja: Enni Mustosen Syrjästäkatsojan tarinoita on historiallinen kirjasarja, jossa seurataan palvelusväen näkökulmasta maailman tapahtumia Topeliuksen ajasta aina nykypäivään. Ida Eriksson kasvaa palvelustytöstä itsenäiseksi naiseksi. Paimentyttö, Lapsenpiika ja Emännöitsijä odottavat lukijoita luokassa 210!
Aktiviteetti: Hiihtoloma on ehdottomasti hiihtoloma. Voi valita perinteistä tai vapaata, tasaisenvarmaa Tornionjokea tai mutkaisenmäkistä Puuluotoa.
Biisi: Autossani soi yleensä Radio Suomipop, sillä lyriikat kiinnostavat. Arttu Wiskari -fanina Mökkitie ja Suomen muotoisen pilven alla koskettavat.
Viimeisenä, muttei vähäisimpänä tärkein vinkki koko toimitukselta: jos tylsyys uhkaa pilata lomasi ja olet tekemistä vailla, lue Tylliläistä! Näihin kuviin ja tunnelmiin toivotamme kaikille rentouttavaa talvilomaa.