Výzkumné projekty

Řešené projekty

Hlavním cílem projektu je výzkum a vývoj budoucích prostředků udržitelné mobility silničními a kolejovými vozidly a jejich zapojení do dopravních systémů s ohledem na strategický rozvoj technické úrovně oborů, důležitých pro hospodářství České republiky i pro bezprostřední cíle průmyslu i zákazníků. Konkurenceschopnost v exportním odvětví je třeba zvýšit. Prostředkem dosažení tohoto cíle je založení konsorcia pro dlouhodobou spolupráci, které využije jak synergie mezi příbuznými obory s podobnými zásadními problémy rozvoje, tak synergie ze spolupráce mezi akademickými, výzkumnými a průmyslovými pracovišti, umožňující zaměřit aktivity na rozhodující problémy aplikovatelné na trhu budoucích dopravních prostředků a zajišťování mobility.

Centrum, které vzniklo v rámci provádění Vodíkové strategie pro klimaticky neutrální Evropu a Vodíkové strategie ČR, která odráží cíl Zelené dohody pro Evropu – dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Centrum cílí na VaVal spolupráci klíčových aktérů ČR – státu, výzkumných organizací a podniků v oblasti vodíkových technologií a stojí na principech integrální ekologie.

Do roku 2025 klade Vodíková strategie ČR jednoznačný důraz na využití vodíku v mobilitě, jelikož zde lze dosáhnout významných úspor emisí nejdříve. V tomto kontextu udělilo předsednictvo České vodíkové technologické platformy (HYTEP) mandát Centru dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV) k přípravě projektu v rámci programu Národního centra kompetence Technologické agentury ČR (NCK).

Záměrem projektu je rapidně zkrátit dobu potřebnou pro vývoj a testování a vytvořit prostředí pro efektivní vývoj pokročilých algoritmů a systémů budoucích generací vozidel, a tím urychlit přechod k vysoce automatizované a autonomní mobilitě. Projekt se zaměřuje na rozvoj simulátorů pro pokročilé asistenční vozidlové a autonomní systémy pomocí využití detailního modelu reálného prostředí vytvořených UHD mobilních map systémem a dále dynamických veličin z dostupné senzoriky na dopravní infrastruktuře a ve vozidlech. Cílem je vytvoření UHD virtuálního dvojčete pozemní komunikace pro potřeby simulátoru, ve kterém bude umožněno testovat virtuálního dvojče vozidla, a navíc případně umožnit přenos dat ze senzorů na reálné infrastruktuře do simulátoru. Tím se navýší věrohodnost simulovaných parametrů.

KOSTKA - kolobka, s. r. o. - Aplikace 1 - Výzkum a vývoj druhé generace multiplatformy pro mikromobilitu a souboru komponentů pro zlepšení užitných vlastností koloběžek

registrační číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0000484

projekt řešen v období: 01. 04. 2023 - 31. 03. 2026

řešitel: doc. Ing. Petr Porteš, Ph.D.

odkaz na web: www.vut.cz/vav/projekty/detail/34872 

Projekt v rámci dotační výzvy Aplikace 1 programu OP TAK se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti mikromobility, konkrétně je cílem získání prototypu druhé generace multiplatformy pro mikromobilitu, který bude splňovat veškeré legislativní předpisy pro získání technického osvědčení pro provoz nového jednostopého nebo třístopého vozítka na pozemních komunikacích. Mezi nové funkcionality či konstrukční oblasti lze zařadit např. dělení platformy v polovině umožňující jednostopou i třístopou variantu; nové konstrukční uzly uzpůsobené pro sériovou výrobu se zajištěním stejné nebo vyšší kvality provedení; snížení hmotnosti a vyšší kompaktnost než první generace multiplatformy; nový elektromotor (mimo kolo poháněno řemenem/řetězem) a řídící jednotka fungující v jednom uceleném bloku; zobrazovací panel; nová baterie a její upevnění na rám multiplatformy pro snadnou výměnu; a další. 

Cíle projektu je vyvinout systém pro snížení energetické náročnosti provozu vozidla skrze řízení proudového pole v jeho úplavu aplikovatelný na vozidla s elektrickým pohonem a pohonem motorem s vnitřním spalováním.

registrační číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0000569

projekt řešen v období: 01. 10. 2023 - 31. 07. 2026

řešitel: Ing. Kamil Řehák, Ph.D.

odkaz na web: https://www.vut.cz/vav/projekty/detail/34895

Řešitel projektu: TÜV SÜD Czech s.r.o.
Spoluřešitelé: Vysoké učení technické v Brně
SVS FEM s.r.o.

Cílem projektu je vyvinutí vysoce sofistikovaného přístupu pro řešení bezpečnosti posádky u autonomních vozidel, jež se významně může lišit od současných vozidel z důvodu rozdílných jízdních pozic posádky. Nový přístup v sobě kombinuje vytvoření digitálního dvojčete testovacího stavu včetně intruzního mechanismu a člověkosedačky, které budou v rámci projektu navrženy na základě náročných podmínek, jež jsou kladeny na interiér vozu z důvodu zvýšení různorodosti činností posádky autonomního vozu.

Projekt má dva základní cíle: - Vyvinout buggy nové konstrukce, umožňující využívat pro pohon jak spalovací, tak v budoucnosti i elektrický motor. Bude se jednat o závodní, jednomístné, autokrosové vozidlo zcela nové koncepce, které budeme sami malosériově produkovat a prodávat do celého světa - Vymyslet a ověřit nový způsob vývoje, postavenémý na použití digitálního dvojčete, umožňujícím využít pro vývoj jednotlivých dílů a sestav, stejně jako pro nastavování parametrů celého vozidla i jeho jednotlivých částí počítačových simulací.

Výzkum a vývoje návěsu pro dvoustopá elektrokola

Účelem projektu je získání nových poznatků a znalostí potřebných pro vývoj návěsu pro dvoustopá elektrokola, unikátnost návrhu bude doložitelná technickou dokumentací. 

Výzkum a vývoj platformy teréního elektrického závodního vozidla 4X4 s range extenderem

Účelem řešení projektu je získání nových poznatků a znalostí potřebných pro vývoj platformy terénního elektrického vozidla s pohonem 4x4 s tzv. range extenderem (pohonnou jednotkou pro prodloužení dojezdu vozidla). Vozidlo bude určeno primárně pro dálkové offroadové soutěže a soutěže cross country s přesahem do oblasti speciálních vozidel – průzkumná vozidla, vojenská, hasičská rychlá zásahová vozidla, důlní vozidla apod. Unikátnost návrhu bude doložitelná výstupy projektu – 2 funkční vzorky. 

Projekt reaguje na prioritní výzkumné cíle formou návrhu a ověření inovativního řešení uložení vysokootáčkových rotoru turbodmychadel. Inovativní uložení umožní snížit energetické ztráty turbodmychadla v režimech pro které je navrženo a zároveň navýšit spolehlivost a životnost v mimo-návrhových provozních režimech. Nové uložení rotoru vyjde ze zkušeností z dosavadního provozování a umožní navýšit účinnost turbodmychadla v důsledku snížení ztrát v uložení. Uložení rotoru bude fungovat v podmínkách blízkých praktickému uplatnění a dojde tak k technickému ověření pro budoucí reálné nasazení v praxi. 

Technologická agentura ČR - 4. Veřejná soutěž THÉTA 

01.01.2022 — 31.03.2025 

Stanovit technologické fáze úprav stavebního demoličního odpadu (SDO) na recyklované kamenivo stálých vlastností pro výrobu cementových kompozitů s deklarovaným solidifikačním účinkem. Stanovit koncentrace škodlivin SDO. Stanovit solidifikační účinek cementové matrice na bázi recyklovaného kameniva. Definovat vlastnosti jemnozrnného SDO se stanoveným obsahem škodlivin. Návrh kompozitů se solidifikačním účinkem z recyklovaného kameniva až se 100% náhradou. Zpracovat podklady pro návrh změny ČSN P 73 2404 pro legalizaci použití recyklátů nad rozsah ČSN EN 206+A2. Návrh struktury a monitoring závodů pro ověřování zdrojů SDO a systému řízení výroby recyklovaného kameniva.

Jedná se o projekt, jehož cílem je propojení výzkumných znalostí v oblasti autonomní dopravy v oblasti tvorby, testování a ladění kontrolních algoritmů. Technická univerzita ve Vídni disponuje rozsáhlými znalostmi v oblasti návrhu autonomních systémů a vyspělými kontrolními algoritmy, které jsou průběžně testovány a laděny pomocí vyspělých modelů vozidel. Na technická univerzitě v Brně, jsou pak v rámci výzkumu dynamiky vozidel vyvíjeny pokročilé multibody modely, které představují nejdetailnější dosud známý způsob modelování dynamiky jízdy kompletního vozidla. Tyto modely validované pomocí měření dynamiky jízdy experimentálního vozidla, pak vhodně reprezentují reálné vozidlo ve virtuálním prostředí. Hlavním cílem projektu je rozšíření možností propojení různých vývojových prostředí, ve kterých byly jednotlivé modely vytvořeny.

The activities are focused on the research of new technologies required to support the development of logistics in a sustainable way towards its integration in 4.0 environment.

The mobilities will be used to exchange information, knowledge and experience, participate in the common research projects, conferences, courses and other network activities and events. These mobilities will assist and help with work on M.Sc. and PhD thesis, laboratory work, and at the same time introducing joint activities between institutions. In cooperation with network partners.

Mechanical engineering will primarily comprehend research, development and design of production and logistic systems in the Industry 4.0 environment, including 3D virtual manufacturing. Rapid prototyping plays a considerable role here, as it allows for customization, reduces waste - by printing only what is needed - and permits printing where and when parts are needed. In this way, the shipping costs and time to market are reduced.