безпекА  дорожнього  руху 

з 15 по 21 травня 2023 року в Україні проводиться перший етап щорічного Тижня безпеки дорожнього руху із загальною темою «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану».


Так 17.05.2023 року в в закладі дошкільної освіти (садок) "Світанок" на занятті з основ безпеки дорожнього руху та попередження травматизму проведений захід «Безпечна дорога додому» ;

Протягом  Тижня проводилися бесіди з батьками дітей на яких  акцентувалася увага на проблеми щодо забезпечення захисту життя та здоров’я дітей в процесі дорожнього руху, поліпшення засвоєння дітьми норм безпечної поведінки;

Весь Тиждень проводився цикл заходів з практичних навичок поведінки у разі надзвичайних ситуацій.

Проведений конкурс малюнків на тему: «Правила дорожнього руху очима дітей»;





Тиждень  безпеки  дорожнього  руху 


У  ЗДО (садок)  «Світанок» у період з 14 по 20 листопада 2022 р. проходив  Тиждень  безпеки  дорожнього  руху. З вихованцями  та батьками  були проведені заходи спрямовані  на попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму Вся інформація висвітлена на сайті та сторінці садочка  «Світанок» у Фейсбук.

1. Проведене заняття, моделювання ситуації «Безпечна дорога додому»;

2. Проведена  бесіда з батьками вихованців « Обачність не завадить!»

3. Сюжетно – рольова гра «Школа дорожньої науки».

4. Дидактичні ігри «Знайди правильний знак»

5. Читання творів художньої літератури В. Паронова «Правосторонній рух».

6. Виставка малюнків «Дорожній рух»

7. Перегляд   відео,  яке підготувала поліція  Полтавщини   «Збережи життя – познач себе у темряві».

  ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОРОЛИКУ   https://www.youtube.com/watch?v=sdFY5U-zreU&t=3s


14.11. - 18.11. 2022 р.

Безпека на дорозі: прості правила дорожнього руху для дітей

Діти багато часу проводять на вулиці, тому не слід забувати про правила безпечного поводження на дорозі. Що треба знати та робити,щоб уникнути травматизму?

Безпека дітей іноді стає складним завданням, адже батьки не можуть завжди бути поряд. Батьки забезпечують безпеку своєї дитини вдома, а вихователі несуть відповідальність за дитину в  садочку. Але хто подбає про їхню безпеку в дорозі? Незалежно від того, чи ходять діти в школу пішки, їздять на велосипеді, або користуються громадським транспортом, їх слід навчати правилам безпеки на дорогах.

Щоб запобігти дитячому дорожньому травматизму, необхідно щоденно нагадувати дітям правила дорожнього руху.

Тут зібрані найважливіші правила дорожнього руху для дітей, які стануть їм у пригоді.

Важливість правил дорожнього руху для дітей

На відміну від дорослих, малюки не достатньо уважні та сконцентровані, щоб завжди бути обачними під час прогулянок. Без нагляду з боку дорослих і належного знання правил дорожнього руху (ПДР) діти можуть наражатися на небезпеку.

Коли справа стосується безпеки дітей, батьки не повинні йти на компроміс. Необхідно навчити дошкільнят ПДР, як тільки вони стануть достатньо дорослими, щоб почути вас. Переконайтеся, що вони розуміють, про що саме ви говорите.

5 правил, які має запам’ятати дитина

Хоча дітям важливо знати основи безпечного поводження на дорозі, не слід надавати їм більше інформації, ніж вони можуть засвоїти. Ось кілька основних правил для дошкільнят, з яких можна почати.

1. Знай свій колір

Допоможіть дитині дізнатися про світлофори та основні дорожні знаки, а також про те, на що вони вказують

Іноді замість силуету людини на пішохідному переході використовується символ руки. Розкажіть своєму малюкові про це теж. Якщо для пішоходів є інші символи, ви повинні зробити так, щоби діти про них знали.

2. Зупинись. Подивись. Переходь

Дітям доведеться самостійно ходити в школу або на автобусну зупинку. Можливо, їм знадобитися тільки перетнути вулицю після того, як вони вийдуть зі шкільного автобуса. У будь-якому випадку, батьки повинні навчити своїх дітей безпечно переходити дорогу.

Малюки зазвичай неуважні, тому привчайте їх завжди зупинятися біля проїжджої частини. Доведіть до автоматизму звичку оглядати дорогу в усіх напрямах, перш ніж переходити.

Переходити дорогу можна тільки по зебрі, на пішохідному переході, на зелене світло, а біля перехрестя — не навскіс, а перпендикулярно дорозі.

Дорослі повинні завжди супроводжувати дітей у віці до шести років і тримати їх за руку, переходячи вулицю.

3. Будь уважним — слухай

Поясніть дітям, що вони не завжди можуть побачити автомобіль, адже він може бути за поворотом. Тому вони повинні прислухатися та бути уважними, щоб завчасно зреагувати на наближення транспортного засобу.

4. Не бігай через дорогу

Здебільшого діти нетерплячі, вони можуть перебігати через вулицю, щоб дістатися до іншої сторони. Вони також можуть бігати дорогою під час гри. Поясніть дитині, що бігати на проїжджій частині неприпустимо, і, залежно від її віку, розкажіть про можливі наслідки порушення цього правила.

5. Завжди ходи по тротуарах

Навчіть своїх дітей рухатися лише по тротуарах, тримаючись правого боку, щоб не заважати зустрічним пішоходам. Будьте прикладом для них.

Безпека руху для велосипедистів

Шолом може знизити ризик серйозних травм голови на 70 %.

Усі діти люблять кататися на велосипеді. Контролювати їх дуже важко, тим паче, коли вони катаються околицями.

Ось правила, яких повинна дотримуватися кожна сім’я, щоб уникнути небезпечних ситуацій:

1. Шолом є обов’язковим: іноді батьки пропускають цю деталь. Статистика показує, що цей простий аксесуар може знизити ризик серйозних травм голови на 70 %. Переконайтеся, що ваша дитина завжди носить високоякісний шолом, коли їздить на велосипеді.

2. Слідкуйте за станом велосипеда: пусті шини та несправні гальма можуть призвести до втрати контролю. Важливо стежити за станом велосипеда для уникнення несправностей.

3. Велосипедний ліхтар: дитині буде краще видно дорогу, і, крім того, вона буде більш помітною для інших учасників дорожнього руху.

4. Діти повинні їздити на велосипедах у безпечних зонах: дітям слід уникати великих основних доріг.

5. Їхати на велосипеді дитина повинна по велосипедній доріжці, де це можливо, або триматися правого краю дороги.

Громадський транспорт

Необхідно дотримуватися правил поведінки на автобусній зупинці.

Чекати автобус слід на зупинці, подалі від дороги. Необхідно дотримуватися правил поведінки: не бігати, не стрибати, не штовхатися та не стояти на краю тротуару.

Виходячи з автобуса на потрібній зупинці, слід обходити його ззаду, перед цим переконавшись, що за ним не їде інший транспорт.

Виходячи з трамвая, треба дочекатися, поки він від’їде від зупинки. Якщо немає часу, можна обійти його спереду, попередньо подивившись, чи немає іншого трамваю, який би рухався назустріч першому.

5 методів, які допоможуть привчити дитину до правильного поводження на дорозі

1. Власний приклад

Маленькі діти завжди повторюють за дорослими, то використайте це на користь, нехай діти вчаться у вас тільки хорошим манерам.

2. Розмови

Звичайна прогулянка може з легкістю перетворитись у захопливий урок про безпечне поводження на дорозі. Розкажіть малюку, що тротуар - для пішоходів, а дорога - для машин, про світлофор і його роль у дорожньому русі.

3. Творчість

Повчальні мультики, книжки, мобільні додатки — усе підходить для вивчення правил дорожнього руху. Намалюйте та розфарбуйте дорожні знаки або плакати, щоб допомогти дітям краще їх запам’ятати.

Запропонуйте малюкові подивитися мультик «Азбука безпеки на дорозі тітоньки Сови». Перегляд допоможе малюкові дізнатися про важливі правила поводження на дорозі.

4. Гра

Ніхто не любить зубрити нудні правила, а от гратися подобається всім. Гра — це один із найкращих способів навчити дітей тому, що важливо. Ось кілька ідей, на які ви можете покластися, щоби допомогти вашій дитині дізнатися про безпеку дорожнього руху.

Побудуйте з малюком іграшкове місто, використовуючи машинки, ляльки, конструктор тощо. Пазл-головоломка «Дорога» — прекрасний ігровий посібник для вивчення правил дорожнього руху. Дитина може збирати дорогу в різних напрямах та одночасно вчитися правильному поводженню на вулиці.

Пропонуйте дитині погратися із друзями в рухливі ігри на дорожню тематику, наприклад, «Перехрестя». У грі беруть участь четверо й більше дітей. Діти діляться на дві групи — пішоходи й автомобілі. Лунає свисток ведучого. Перехрестя оживає: йдуть пішоходи, рухається транспорт. Якщо виникають порушення правил дорожнього руху, ведучий свистить, називає ім’я порушника, і той вибуває з гри.

5. Перевірка

Проведіть дискусію — дайте вашій дитині сценарій і запитайте її, що треба робити. Наприклад: «Ви граєте, і ваш м’яч котиться на середину дороги. Що б ти зробила?» Або ви можете запитати: «Ти спізнюєшся до школи, тому тобі слід бігти за шкільним автобусом, правильно?» І подивіться, що вони говорять. Обов’язково розкажіть, якими мають бути правильні дії, та якщо відповідь малюка була хибною, дайте обґрунтовані роз’яснення.

Знання та дотримання правил дорожнього руху для дітей так само важливі, як і оволодіння грамотою. Рухливі ігри для дітей допоможуть дошкільнятам і молодшим школярам засвоїти необхідні знання в цікавій формі. Дитячі ігри на дорожню тематику стануть у пригоді батькам, вихователям і вчителям, щоб пояснити дорожні правила, а також розвинути у юних пішоходів уважність і спостережливість.

Завжди зберігайте зоровий контакт, коли пояснюєте що-небудь дитині.

Якщо дитина неуважна або розсіяна, використовуйте «правило п’яти»:

1. Зоровий контакт — дивіться в очі, пояснюючи правила.

2. Позитивне мислення — робіть акцент на тому, що дозволяєте.

3. Стислість — використовуйте менше слів.

4. Наочність — показуйте на прикладі.

5. Схвалення — завжди хваліть за уважність.

Поки діти маленькі, розповідайте їм правила безпечної поведінки на дорозі й самі демонструйте правильний приклад, тоді ви будете спокійні, відпускаючи малюка самого в школу або на прогулянку.


03.10. - 07.10.2022 р.

Організація роботи з формування основ безпеки

життєдіяльності дітей

Головні чинники роботи з навчання дітей безпечної поведінки

1. Робота не має обмежуватися лише навчанням дітей нори та правил поведінки. Їх треба також навчити обачності, уміння орієнтуватися та швидко реагувати в екстремальних ситуаціях.

2. Максимальний ефект досягається,якщо навчально-виховна робота ведеться одночасно у трьох напрямах:дитячий садок - діти – батьки.

3. Слід зважати на особливості дитячої психіки,її підвищену вразливість. Тому неприпустимим є застосування так званої «шокової» терапії з акцентуванням на страшних наслідках пожеж, повеней тощо. Такий підхід може травмувати психіку дитини, спричинити стреси, тривогу, страхи.

Основні завдання:

*формувати свідоме розуміння дітьми цінності власного здоров’я;

*формувати поняття про стихійні явища природи (гроза, град, ожеледиця тощо)

*розвивати чуття небезпеки щодо вогню й електричного струму, формування вміння дотримуватися правил протипожежної безпеки, швидко знаходити правильний вихід у небезпечній ситуації;

*формувати вміння обережно поводитися з ліками та хімічними речовинами (ртуть у градуснику, побутова хімія тощо);

*формувати знання про небезпечні для життя людини отруйні рослини;

*формувати вміння надати першу допомогу собі та іншим людям у разі травми, нещасного випадку;

*формувати вміння правильно поводитися у випадках загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.

Форми роботи з дітьми:

* заняття з безпеки життєдіяльності;

* вікторини,конкурси,турніри тощо;

* проблемні ситуації;

* дні,тижні,місячники з безпеки життєдіяльності;

* свята, розваги, театралізація, драматизація;

* дидактичні ігри;

* логічні ігри (ребуси,кросворди тощо);

* робота гуртків;

* фізкультурні змагання з використанням знань із безпеки життєдіяльності;

* художня література, ТЗН.

Важливо зважати на вікові особливості дошкільнят,їхні індивідуальні можливості та досвід.

Дітям, починаючи із середньої групи , треба розповідати про властивості вогню, про наслідки необачного з ним поводження. Вихованцям треба чітко пояснити, чому неприпустимо бавитися із сірниками та легкозаймистими речовинами. Оскільки дошкільнятам цього віку властиві наочно-дійові та наочно-образні

форми мислення, можна проводити такі заняття, спостерігаючи за працею кухаря на робочому місці. Розповідаючи про його трудові дії, показуючи знаряддя праці, педагог звертає увагу вихованців і

на те, як обережно працює кухар біля гарячої плити. Наголошує, що вогонь навмисне захований усередині, - так він не може заподіяти лиха людині, - показує, що на кухні охайно, немає зайвих речей і легкозаймистих матеріалів. За цією темою доцільно провести заняття, яке б сприяло ознайомленню в ігровій формі з правилами користування предметами домашнього вжитку – праскою, газовою плитою. Педагог постійно наголошує, що неправильне користування праскою і плитою може призвести до пожежі. Дії дитини з

предметами - іграшками під наглядом дорослого допоможуть згодом оволодіти правилами експлуатації побутових приладів у реальному житті.

Працюючи з дітьми старшого віку, слід поповнювати їхні знання про правила пожежної безпеки, а також закріплювати правила користування телевізором і приймачем. Слід також навчити дітей користуватись телефоном.

Ознайомлюючись з явищами природи, дошкільнята мають дізнатися , що існують отруйні рослини, гриби та ягоди. Треба показати їх дітям на малюнках, пояснити, що їсти їх небезпечно для здоров’я. Не варто також споживати зелені, недозрілі плоди, смоктати гілочки та листочки, адже це може спричинити різноманітні захворювання та отруєння. Не можна також куштувати речовини неприродного походження, мийні засоби та лікарські препарати. 

Не менш важливо навчити дітей обережно поводитися з  тваринами(навіть свійськими), комахами,медузами, зміями тощо. Дитині щодня доводиться зустрічатися з різними людьми.

Завдання вихователя – дати дітям поняття, що люди бувають рідні, близькі та чужі, і навчити правил ввічливої поведінки при контактах із незнайомцями.

До пізнавальної діяльності дітей мають входити й елементарні знання правил дорожнього руху, які систематично закріплюються і доповнюються.

Навчально – пізнавальна діяльність має бути інтегрованою, поєднувати різні розділи програми: ознайомлення з навколишнім, валеологічно -економічну культуру, фізичний розвиток, образотворче мистецтво, виховання духовності.

Розширення уявлень дошкільників про небезпечні предмети, явища та ситуації має відбуватися не лише на інформативному, а й на емоційно – чуттєвому рівні. Найефективнішим засобом впливу в цьому плані є художнє слово, яке найбільше активізує дитячу пам'ять , увагу та уяву. Крім того, через загадки, віршовані рядки, приказки, прислів’я , казки. оповідання можна ознайомити дітей з явищами та ситуаціями, які виходять за межі його особистого досвіду. Найприроднішою формою навчання та виховання для

дошкільнят є гра. Доцільно додавати елементи дидактичних ігор відповідної тематики до різноманітних занять, під час прогулянок. праці тощо.

Одним із найбільш зрозумілих та близьких дітям видів діяльності є театралізована діяльність і , зокрема, гра – драматизація. Саме через сприйняття казкових, театральних героїв діти вчаться аналізувати та оцінювати поведінку інших людей, а потім і власні вчинки. До того ж видове дійство є найефективнішим

засобом емоційного й морального виховання дитини, бо пробуджує в неї почуття співпереживання, обурення проти несправедливості, бажання допомогти, захистити.

Надзвичайно корисним та ефективним засобом є фізкультурно – оздоровча робота – організація Днів здоров’я, фізкультурних свят та розваг. Тут дитина сама стає учасником дійства, доходить власних висновків.