Рекомендації для батьків на батьківські збори 07.02.2022

Рекомендації щодо організації харчування дитини

Раціональне харчування - одна з основних умов здоров'я людини, її довголіття, плодотворної праці.

Харчування повинно не лише покривати енергію, що витрачається дитиною, але й забезпечувати матеріал, необхідний для росту й розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей протікають значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Адже вони більше рухаються і гуляють, що теж викликає значні енергетичні витрати.

В їжі повинні обов'язково поєднуватися у правильному співвідношенні речовини, що входять до складу тварин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода.

У дитячому харчуванні мають враховуватися якісні показники білків. Найцінніший і найкорисніший для росту дитини тваринний білок. Достатня його кількість є в м'ясі, рибі, молоці, яйцях та ін. Основними джерелами рослинного білка є хліб, крупа, макарони.

Важливу роль відіграють жири. Вони є пластичним матеріалом, слугують розчинниками вітамінів А і Д. Але надмір жирів шкідливий, бо сприяє порушенню обміну речовин, погіршенню засвоєння білка, іноді викликає розлади органів травлення. Жири, як і вуглеводи, є джерелом поповнення енергії.

Вуглеводи - основний матеріал для енергії м'язової діяльності. Велика їх кількість є в овочах, фруктах, ягодах та їх соках, молоці, у вмісті яких є багато глюкози і фруктози.

У щоденному раціоні дитини обов'язково мають бути вітаміни. Недостатня їхня кількість різко погіршує стан здоров'я, ріст і розвиток організму. Адже вони беруть участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, регулюють окремі біохімічні й фізіологічні процеси, забезпечують життєві функції організму.

Добрий апетит і улюблені страви

Рецепт 1

Навчіться не помічати поганого апетиту дитини

Не реагуйте хворобливо на те, що дитина мало їсть і демонстративно відсуває тарілку.

Не хоче їсти - спокійно і по-дружньому відпустіть її з-за столу, хай терпить до вечері. Врешті здоровий інстинкт візьме своє і їсти захочеться.

Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, якщо вона попросить їсти.

Лагідно поясніть, що їсти треба у відведений для цього час. Вечерю у такому разі зробіть дещо раніше.

На апетит впливає і зміна обстановки. Підіть на прогулянку й ви побачите, з яким апетитом після цього їстиме ваша дитина.

Сміливо довіряйте здоровому інстинктові, закладеному самою природою.

Рецепт 2

Давайте тільки ту кількість їжі, що її з'їдає дитина із задоволенням. Здорова дитина здебільшого споживає стільки, скільки потрібно для її організму.

Утримуйтеся від розмов про те, що «дитина мало або майже нічого не їсть», бо вони шкідливі.

Своєчасно включайте в раціон дитини різноманітні, рекомендовані для її віку, страви та, проявляючи такт і наполегливість, привчайте їсти все, що корисне для неї.

Дотримуйтесь режиму харчування.

Пам'ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися ложкою, виделкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.

Народна мудрість про їжу і харчування



· Апетит з їжею прибуває.

• Паляниця - хлібові сестриця.

• Поволі, хлопчику: раз хліба, два борщику.

• Хто з собою хліб носить, той їсти не просить.

• Де ви, пироги? Тут є ваші вороги.

• Пиріг животові не шкодить.

• З'їла борщик до кришечки, щоб не боліли кишечки.

• Смачні борщ і каша, якщо там є шматочок м'яса.

• В гурті і каша добре їсться.

• Вівсяна каша сама себе хвалить, а гречану люди хвалять.

• Як їсть дитина, то тішиться родина.

• Не. кусай більше, як у рот влізе, бо вдавишся.

• Мало вкусиш - швидше прожуєш і проковтнеш.

• Коли гаряче, то студи, козаче.

• Душа міру знає.

• Виїв ще й облизався.

• Аби що до губи, будуть їсти зуби.

• Гороху треба їсти потроху.

• 3 гречки та проса - і каша, і паша.

• Хвалилася гречана каша, що вона смачна з маслом.


Здорове і правильне харчування дітей

Для дитячого віку характерні збільшення росту і ваги, а також значно змінилося кількість і розподіл жирової тканини. Все це вимагає зміни звичок, пов’язаних з їжею, – організм слід забезпечити енергією і поживними речовинами.

Дефіцит поживних речовин на цьому етапі максимального зростання може мати плачевні наслідки: невисокий зріст, низьку кісткову масу, пізній початок статевого дозрівання. Головні поживні речовини в дитячому віці – це білки, залізо, кальцій, вітамін С і цинк. За психічним та соціальним причин діти заперечують сімейні традиції та звички, придбані в дитинстві.

Вони самі готують собі їжу, частіше харчуються поза домом, нерідко режим їх харчування збивається, і воно стає незбалансованим. Яким повинне бути правильне і збалансоване харчування у дитячому віці, дізнайтеся у статті на тему «Здорове і правильне харчування дітей».

Рекомендації з харчування

Дуже важко дати стандартні рекомендації, які підходять відразу для всіх дітей, оскільки всі вони різні. Нижче пропонуються загальні поради, сприяють здоровому способу життя.

Вуглеводи. Вони повинні складати 50% від добової кількості споживаних калорій.

Білки. Приблизно 15-20% від добової кількості калорій, в першу чергу мова йде про рослинні джерела білка.

Жири. Повинні складати близько 30 – 35% від загального добового кількості калорій, до них повинні ставитися насичені, мононенасичені і поліненасичені жирні кислоти. Не забувайте, що при належному споживанні жирів організм отримує всі есенціальні амінокислоти, необхідні для вироблення різних метаболітів, і жиророзчинні вітаміни.

Мінеральні речовини. Організм потребує в першу чергу в кальції (1200 мг на добу), залозі (2 мг на добу для юнаків і 5 мг на добу для дівчат після встановлення менструального циклу) і цинку (12 мг на добу для юнаків і 15 мг на добу для дівчат ).

Вітаміни. Важливо задовольняти потреби дітей у вітамінах A, D, фолієвої кислоти, В12, В6, рібофлавині, ніацині і тіаміні. Основні джерела всіх цих вітамінів – фрукти і овочі.

Секрети правильного харчування для дітей

Продукти, корисні для опорно-рухової системи, багаті білками і утворюють 2 з 7 основних груп продуктів - молоко і молочні продукти, а також м’ясо, риба, яйця. Молоко і молочні продукти: 650-850 мл крім порції сиру (150-200 г) не рідше 1 разу на день. М’ясо або риба: порція вагою 150-200 г 1 раз на день.

Яйця: раз на день, 4 рази на тиждень. Якщо яйця замінюють м’ясо або рибу, їх потрібно є 2 рази на день. Джерела енергії. До них відносяться злаки, борошно, борошняні вироби – хліб, макарони, випічка, рис, цукор.

Всі вони багаті вуглеводами. У цю групу входить багато продуктів, що піддаються інтенсивної обробці (хліб, макарони, випічка та ін), виготовлених з білого борошна, зазвичай пшеничного. Цукор і інші підсолоджувачі в цій групі не відносяться до основних і необхідним продуктів: це так звані порожні калорії. Важливо харчуватися не менше 2 разів на день, не переїдати, споживати цукор і вуглеводи (картопля, рис, макарони, хліб тощо), особливо на сніданок.

До продуктів, що регулює роботу організму, належать джерела вітамінів і мінеральних речовин – в них багато клітковини, а також вода. Дуже важливо їсти фрукти і овочі – як сирі, так і піддані тепловій обробці. Рекомендується з’їдати 1 порцію салату в день і приблизно 3-4 фрукта. Споживання води має бути достатньою, близько 2 л на добу, а споживання солодких напоїв – дуже помірним. Важливо пояснити дитині, наскільки шкідливі його організму спиртні напої.

Добове споживання продуктів різних груп, рекомендований для дітей

3-4 порції молока і молочних продуктів;

2 порції м’яса, або риби, або яєць;

6-8 порцій злаків і бобових;

2-4 порції фруктів;

3-5 порцій овочів;

Помірне споживання рослинних і тваринних жирів, цукру і солодощів.

Тепер ми знаємо, яким має бути здорове і правильне харчування дітей.

Раціональне харчування

Харчування є одним з найважливіших факторів, що забезпечують нормальний потік процесів росту і розвитку дитини, стійкість до впливу несприятливих умов, високий функціональний рівень провідних систем організму.

Раціональне харчування – це харчування здорових дітей, що повністю відповідають віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах і енергії.

Залежно від віку діти повинні щодня одержувати певну кількість енергії, живильних, мінеральних речовин і вітамінів.

Білки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з’єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєнні організмом вітаміну С.

Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів.

Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше — свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується використати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння.

Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь в обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма вуглеводів в 4 рази більше, ніж жиру і білка. Вуглеводи втримуються в продуктах рослинного походження — крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє розвитку карієсу зубів.

Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи, (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, цинк, мідь, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію й фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.

Вітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С, В).

Вода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується у свіжих фруктах і овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). У добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 3-7 років, повинне бути в межах 1,5-2 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води не рекомендується, тому що це веде до перевантаження нирок, серця.

Як правильно підібрати їжу дошкільнятам

Ø Харчові продукти повинні містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини.

Ø При кожному прийомі їжі варто вживати продукти із всіх чотирьох груп.

Ø Кількість їжі повинне бути достатнім.

Ø Не слід переїдати.

Ø Необхідно уникати штучних напоїв.

Ø Їжа повинна бути якісною й свіжою.

Харчуванню - особлива увага!

Їжа - основа життя, джерело енергії, без якого життя людини неможливе. За певного поєднання білків, жирів, вуглеводів у комплексі з вітамінами і мінеральними солями їжа може максимально засвоюватися. Це і є основний принцип раціонального харчування. Саме тому харчування повинно бути різноманітним. У нашому організмі корисні речовини здатні до складних змін, у результаті яких вони поступово перетворюються в речовини самого організму, його клітин і тканин. Але поруч із цим в організмі постійно відбувається часткове їх руйнування. Відбувається з виділенням енергії, що витрачається на працю органів і на підтримку постійної температури тіла: Це і є обмін речовини.

Харчування лише тоді повноцінне, коли в ньому є всі корисні речовини у необхідній кількості. Наприклад, якщо відсутні вітаміни, то неможливе повноцінне використання інших речовин. Білки хліба погано засвоюються, коли відсутні білки тваринного походження.

Головний компонент продуктів харчування складають калорійні речовини - білки, жири, вуглеводи і вода. Жири і вуглеводи беруть участь в енергетичному обміні речовини. Білки - у структурному синтезі нових клітин і тканин, це будівельний матеріал для організму, що росте, від них залежить здатність до мислення, формування антитіл, що захищають організм від вірусів і мікробів.

Важливий компонент - жири (енергія).

Їжа, багата на жири, сприймається нами більш смачною і ситною. Але занадто багато вживати її шкідливо для здоров'я: підвищується вміст жиру в крові, що приводить до ушкодження серцево-судинної системи, порушується обмін речовин. Хоча жири є важливим постачальником енергії організму, вони поступаються вуглеводам, потреба людини в яких значно вища. Вуглеводи дають енергію для роботи м'язів, беруть участь у синтезі нуклеїнових кислот, у складі клітин і тканин, поповнюють запаси глюкози в крові. Вуглеводи допомагають краще засвоїти жири. Наш організм краще засвоює вуглеводи з продуктів рослинного походження. Сахарозу - з бананів, абрикосів, динь, моркви; фруктозу і глюкозу - з фруктів, ягід, меду. Глюкоза швидко і легко засвоюється організмом і використовується для живлення головного мозку, м'язів, підтримує рівень цукру в крові, утворення запасу глікогену в печінці. Ще одним джерелом глюкози є крохмаль, що міститься в зернових і бобових культурах, а також у картоплі. Цінний молочний цукор (лактоза) є в молоці і молочних продуктах. Він обмежує процеси бродіння в кишечнику і сприяє розвитку молочнокислих бактерій, корисних для організму

Клітковина, що міститься в чорному хлібі, фруктах і овочах, відіграє важливу роль у роботі кишечнику і виведенні з організму холестерину.

Чи є в нашому організмі золото? Є, але тисячна доля відсотку, як і інших елементів таблиці Менделєєва (деяких більше, а деяких менше). Усі вони мають високу біологічну активність і виступають регулятором важливих процесів обміну в клітині, підтримують нормальний склад крові, кислотно-сольовий баланс, використовуються як матеріал для будівництва опорних тканин. Солі Ма регулюють водний обмін, кислотно-сольову рівновагу. Солі К - виділення рідини і Nа із організму, вуглеводний обмін у крові (курага, ізюм, квасоля, чорнослив). Хлор - водний обмін. Кальцій формування кісток скелету, регуляція нервової системи і серця, бере участь у звертанні, крові (молоко, сир). Фосфор - бере участь у всіх процесах обміну речовин, входить до складу багатьох важливих білків, нервових тканин, сприяє росту і розвитку кісток (сир, квасоля, м'ясо, риба, яйця). Солі магнію відповідають за вуглеводний обмін, знижують кількість холестерину в крові, знижують збудження нервової системи і м'язової (хліб, каші, бобові). Залізо необхідне для будівництва гемоглобіну (печінка, вівсянка, яєчний жовток бобові, овочі, фрукти). Йод, фтор, кремній, мідь, бронза, сірка та інші також мають значення для життєдіяльності організму.

Вітаміни А, В, В12, В2, С, Д, Е, К, РР виконують важливі функції в регулюванні нормалізації обміну речовин. Наприклад, вітамін В1 – вітамін бадьорості, підвищує працездатність, м`язову силу, апетит. Вітамін А – необхідний організму для забезпечення нормального зору, росту. Вітамін С (овочі, фрукти, ягоди) постійно потрібен організму. Нестача цього вітаміну знижує здатність організму до утворення антитіл, що перешкоджає розвитку інфекцій, може привести до тяжкого захворювання – цинги.

Тож, готуючи їжу для своєї дитини, враховуйте всі ці моменти.

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ

Чому питання харчування дошкільнят є такими важливими? Тому що, на жаль, більшість хвороб сьогодні починають формуватися саме в цьому віці. Це хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як хронічні гастродуоденіти, холецистохолангіти і навіть виразкові хвороби. Які ж продукти можна вживати, а чого краще уникнути, якщо у вашій сім'ї дитина дошкільного віку?

На жаль, сьогодні доводиться виключити з харчування дітей такий продукт як печінка. Якщо раніше медики обов'язково радили включати її в харчування дітей, які страждають від анемії, то сьогодні необхідно від цього відмовитися: в печінці тварин накопичується багато хімічних речовин, якими так насичені трави, що їх споживають свійські птахи чи тварини.

Треба також пам'ятати про шкідливий вплив нітратів і нітритів на дитячий організм.

Ці сполуки, що є також обов'язковим компонентом у виготовленні в нашій харчовій промисловості м'ясних напівфабрикатів і ковбасних виробів, руйнують слизову оболонку шлунка. Крім того, вони є канцерогенами, під впливом яких хромосомний набір клітини здорової людини може змінитися і стати подібним до хромосомного набору ракової клітини. Як же бути з овочами, в яких і містяться ці самі нітрати, - запитаєте ви? Можна вимочувати їх в холодній воді (30-40 хвилин). Ще корисно, крім вимочування, овочі варити дрібно нарізаними. В цих випадках близько 50% нітратів переходить у відвар. В процесі варіння картоплі "в мундирі" у воду іде 21-26% нітратів, а очищеної картоплі - близько 50-56%. Близько 10% нітросполук накопичується в шкірці фруктів і овочів. Тому краще давати дітям очищені яблука, груші, огірки тощо. В капусті ж найбільша кількість нітратів знаходиться в зелених поверхневих листках і качані. В моркві нітрати накопичуються в стержні. Вважають, що якщо стержень значно світліший від моркви, то ця морква містить багато шкідливих речовин і її в сирому вигляді краще дітям не давати.

Ще хочеться вас попередити: будьте обережні з тепличними овочами, що цілорічно продаються в магазинах. В останні роки вони стали постійним джерелом отруєнь у дітей. Найменша кількість шкідливих речовин, включаючи азотисті з'єднання, а також радіоактивні елементи, міститься в крупах (зернах злакових культур). Тому не забувайте про каші! В них є багато поживних речовин, необхідних для росту.

Існує думка, що тільки м'ясні продукти можуть забезпечити усім необхідним ростучий організм дошкільняти. Страви з м'яса корисні як старим, так і молодим, хворим і здоровим. І ще. Постарайтеся в харчуванні маляти відмовитися від кісткових бульйонів. Колись ними годували тільки худобу, а сьогодні їх найчастіше варять для дітей. Не потрібно готувати і жирних бульйонів. М'ясну ж страву краще подати у вигляді пісного м'яса без гарніру. Якщо дуже хочеться, додайте до нього бурячковий салат. Не рекомендується дітям вживати м'ясо з картоплею, бо це сполучення важке для перетравлювання. Малюки взагалі погано їдять гарніри до м'яса, обираючи м'ясо без гарніру, і це не випадково.

Є істина, яку повинна знати кожна мати: не так важливо, скільки з'їсть дитина, важливіше - скільки вона зможе засвоїти! У зв'язку з цим важливо правильно організувати режим харчування малюка.

Бажання поїсти виникає тоді, коли людина встигла попрацювати, порухатися. До цього моменту починають активізуватися шлункові ферменти, що перетравлюють їжу.

Чим приємніший запах і вигляд їжі, тим активніше працюють травні ферменти і сильніше відчуття голоду.

Тому продумайте як краще організувати режим харчування свого дошкільняти і ви зможете попередити багато майбутніх захворювань.

ПРАВИЛА ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ

1. Пам'ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров'я людини, її довголіття, плідної праці.

2. Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду.

3. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні.

4. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, коли вона попросить їсти. Ласкаво поясніть, що їсти треба у відведений для цього час.

5. Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з'їдає із задоволенням.

6. Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть, бо вони шкідливі.

7. Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей.

8. Пам'ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.

9. Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом.

10. Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.

11. Серйозним недоліком харчування є «прихований голод» – дефіцит йоду, який може привести до незворотніх процесів в організмі дитини. Вживання в їжу йодованої солі – вихід з даної ситуації.

12. Їжу завжди тримайте закритою, особливо в літній період.

13. Не слід вживати в їжу продуктів глибокого замороження, незнайомих грибів, продуктів з великим вмістом солі, недостатньо прожарені або проварені м'ясо, рибу, сиру воду.

Здорове харчування дітей, або Що їдять відмінники-спортсмени

ПОРАДИ БАТЬКАМ

Автор: Марія Пелех, дитячий дієтолог

Чого найбільше бажають батьки своїм малюкам? Бути здоровими і розумними. Якщо діти не зовсім такі, шукають причини: погане здоров'я — наслідок поганої екології, поганої спадковості, поганих лікарів; важко вчитися — погані вчителі, нема здібностей, лінь тощо... А тим часом дитячі дієтологи та лікарі твердять: винуватцем поганого здоров'я та поганої успішності може бути... харчування дитини.

Збалансоване харчування

Головний мозок є дуже вибагливим до їжі. Для нормального функціонування йому потрібно значно більше поживних речовин, ніж, наприклад, для нирок чи печінки. Проте й весь організм загалом, щоби бути здоровим, потребує якісного, збалансованого та різноманітного харчування. Все це, здається, азбучні істини, усі це знають, а тим часом кількість дітей з хронічними захворюваннями зростає в Україні такими темпами, що лікарі давно б'ють на сполох.

Батьки мають розуміти: дитину слід не просто нагодувати, а нагодувати правильно.

У щоденне меню дитини обов'язково мають входити:

Ø білки — головний будівельний матеріал для організму, що росте;

Ø вуглеводи і жири — основне джерело енергії; проте жири є важко перетравлюваною речовиною, найлегше засвоюються жири в кисломолочних продуктах. Щодо холестерину: усі знають про шкоду холестерину, а насправді він необхідний для дитячого організму, оскільки входить до складу клітин, бере участь в утворенні гормонів, а найголовніше потрібен для тканин головного мозку. Шкідливий не сам холестерин, а його надлишок, особливо для старших людей;

Ø вітаміни: вітамін А дбає про зір (у школі різко зростає навантаження на очі), ріст, слизові оболонки. Вітамін А є жиророзчинним, тому засвоюється краще і швидше, якщо фрукти чи овочі, що містять цей вітамін, поєднуються з молочними продуктами (містять легко перетравлюваний жир); вітамін С дбає про імунітет; брак вітаміну РР призводить до слабкості, млявості, швидкої втомлюваності; вітаміни групи В живлять нервову систему, забезпечують розвиток мозкових клітин;

Ø мінеральні речовини: найважливішими є кальцій, фосфор, магній, які беруть участь у формуванні кісткової тканини; брак цих елементів призводить до порушення когнітивної функції мозку. Ці та інші мікроелементи засвоюються легше з молочних продуктів, ніж з овочів.

Ø антиоксиданти поновлюють пошкоджені клітини.

"Дитяча кухня"

Практично усі вищезгадані речовини, необхідні у раціоні дошкільника, містяться у молочних продуктах. Мало того, ці речовини у молоці ідеально збалансовані. З натуральним молоком не може змагатися жоден харчовий продукт. За словами видатного біолога І. Павлова, молоко — це продукт, виготовлений самою природою.

Кисломолочні продукти у ряді випадків ще більш корисні, ніж молоко. Вони засвоюються легше та втричі швидше: цілковито перетравлюються протягом години. А ще містять молочну кислоту — сильний антисептик, що знищує шкідливі бактерії. Попри те, кожен кисломолочний продукт має свої особливості.

М'який сир виводить з організму надлишок холестерину, покращує мозкову діяльність, це чемпіон щодо легкості перетравлювання та засвоєння (саме тому дітям вже з 5-7 місяців рекомендують давати м'який сир). Кефір придушує гнильні процеси у шлунку та кишківнику, а також сприяє швидкому перетравленню інших продуктів. Кефір також є одним з продуктів дитячої кухні.

Йогурт виводить з організму шкідливі речовини, підвищує імунітет та пригнічує хвороботвірну мікрофлору кишківника.

Все це добре, скажуть батьки, але на що орієнтуватися, вибираючи молочні продукти?

Як вибрати якісні молочні продукти?

Якість молочного продукту залежить від молока: корисним є лише те молоко (та молочні продукти, приготовані з нього), що отримане від корови, яка паслася на пасовиську, причому ця корова має скубати травичку в екологічно чистому районі.

Кисломолочні продукти мають містити певну кількість молочнокислих бактерій. За стандартами України, їх має бути не менше 10 в 1 грамі.

Такі дані мають бути зазначені на упаковці. Мало того, ці молочнокислі бактерії мають бути живі. "Живий" йогурт, наприклад, не викликає алергії.

Як визначити, чи є "живими" молочнокислі продукти, які ви купуєте? «Якщо на упаковці зазначено: кількість життєздатних бактерій в 1 куб. см становить не менше 10 — це означає, що до кінця терміну придатності в йогурті лишиться не менше 10 мільйонів живих мікроорганізмів на один мілілітр», — пояснила директор з виробництва молочної компанії Марія Вовк.

Термін зберігання "живого" йогурту — до З тижнів, і чим менше — тим краще (довший термін можливий лише за умови термічної обробки продукту, під час якої життєздатні бактерії гинуть, а отже йогурт перестає бути власне йогуртом).

У "живому" йогурті нема консервантів, а тому на упаковці має бути зазначена температура зберігання не нижче +4 градусів, отже такий йогурт зберігається в холодильнику.


Здоров'я вам та вашим дітям!


Чим годувати дитину після дитячого саду?


З кожним днем ​​ваш малюк стає все старше, і от уже сьогодні вчорашня крихітка, яку ви носили на руках і годували грудьми, йде в дитячий сад.


Відправляючи свою дитину в перший у її житті ко­лектив, в питаннях харчування дитини мама повин­на враховувати багато нових обставин: так чи інакше, меню дитячого саду буде значно відрізнятися від того раціону, який ви пропонува­ли малюкові вдома.

Крім того, приготуйтеся, що «дитяче» меню, на пер­ший погляд, може здатися вам мізерним і недо­статньо збалансованим - насправді це не так. Сирні запіканки, овочеві нарізки і супи - цілком здорова дитяча їжа, за умови, звичайно, що дити­на має непоганий апетит.

Правда, як правило, малюки в дитячому садку підпорядковуються духу загального колективізму і їдять з апетитом, дивлячись одне на одного. Од­нак практично у всіх батьків юних вихованців дит­садка виникає одне дуже важливе і злободенне питання: чим нагодувати дитину на вечерю?

Якщо дитина відвідує дитячий дошкільний за­клад, то домашнє харчування має доповнювати харчування в дошкільному закладі. З цією метою в кожній дитячій групі вивішують денне меню і повинні давати рекомендації для батьків за скла­дом домашньої вечері, який бажано дати дитині.

До складу домашніх вечерь слід включити такі страви і продукти, які дитина не отримувала у ди­тячому саду в цей день.

Складаючи вдома дитяче меню, необхідно зверта­ти увагу на достатню різноманітність страв протя­гом тижня і, особливо протягом дня. Неприпустимо, коли в добовому меню дають дві каші, та ще круп'яний гарнір до другої страви. Бажано, щоб діти отримували протягом дня два овочевих блю­да і лише одне круп'яне.

На вечерю дітям краще давати різні молочні каші, віддаючи перевагу гречаній і вівсяній. Дуже добре готувати каші з овочами або фруктами (вівсяну, манну або рисову з морквою, чорносли­вом, курагою, родзинками; пшоняну і рисову з гар­бузом, родзинками і ін).

Каші варто чергувати з овочевими блюдами (овоче­вим рагу, тушкованою капустою, буряком, морк­вою в молочному соусі, овочевою ікрою). Можна готувати і змішані круп’яні та овочеві страви (овочеві голубці з рисом, морквяні, картопляні, капустяні, бурякові котлети з соусом, різні запіканки).

Дуже корисно на вечерю давати дітям страви з си­ру (сирники, запіканки, пудинги, ледачі варени­ки), а також страви з яєць (омлет натуральний, ом­лет з різними овочами, з картоплею, з яблуками).

Оскільки в будь-якому дитячому саду існують певні норми бюджетних коштів, які виділяються на харчування кожного вихованця, на жаль, часто протягом дня малюки залишаються практично без овочів і фруктів. Саме тому після дитячого саду дітям варто обов'язково пропонувати овочі і особ­ливо фрукти.

А от давати дитині будь-які хлібобулочні вироби або солодощі на вечерю ми б не рекомендували - ними практично завжди в дитячому саду годують на полуденок, тому існує небезпека перевантажи­ти малюка простими вуглеводами. Крім того, я до­тримуюся думки, що вечеря дитини обов'язково має бути легкою і не пізньою.

Також ми не рекомендуємо на вечерю пропонувати м'ясо і м'ясні продукти, вони збуджують нерво­ву систему і важко перетравлюються. Крім того, ра­димо всім без винятку батькам кожен день звертати увагу на меню дитини в дитячому саду (у ба­гатьох дошкільних установах воно вивішується в роздягальні).

Дуже продуктивно вести тижневий щоденник хар­чування дитини, завдяки якому, батькам видно, яких саме продуктів бракує в раціоні маляти. Приміром, якщо в садку дитина отримує недо­статньо риби або фруктів, саме на них варто роби­ти акцент при формуванні вечері. Але, повторимо­ся ще раз, вечеря повинна бути легкою, збалансо­ваною і не пізньою!

Хочемо звернути увагу батьків на те, що в меню дитини не повинні бути використані гострі припра­ви (хрін, перець, гірчиця, оцет, а також продукти з їх використанням) - їх замінюють цибулею, часни­ком, свіжою зеленню, лимонним соком.

Також не варто давати на вечерю дитині м'ясо та м'ясопродукти, м'ясні бульйони і страви, приготовані з їх використанням, бо вони багаті екстрактивними речовинами, які призводять до по­рушення нервової системи і до безсоння.

А як бути, якщо протягом дня маля відмовляється їсти дитсадкову їжу?

Безумовно, така проблема теж існує. Часто в силу різних обставин малюк відмовляється від їжі, яку йому пропонують у дошкільному закладі. У когось відсутність апетиту пов'язано з небажанням їсти не­звичну їжу, хтось відмовляється їсти в силу пев­них психологічних причин.

Щоб такий малюк протягом дня не був голодним, слід давати йому з собою - для цього чудово підійдуть фрукти або овочі. У якості «з собою» чу­дово підійдуть добре вимиті фрукти (краще яблу­ка, груші, нектарини, виноград, очищені апельси­ни, головне не давати швидкопсувні фрукти і яго­ди). Крім того, якщо є така можливість, ми б поре­комендували приділяти велику увагу годівлі малю­ка вдома.

Якщо вдається приводити дитину в садок після сніданку і забирати до вечері - краще годувати йо­го вдома. Якщо ж такої можливості у вас немає, то, напевно, це питання необхідно обговорити з вихо­вателем садка.

А що пропонувати на вечерю в якості пиття?

В якості пиття на вечерю можна запропонувати кефір і молоко, рідше - чай ​​з молоком (тут потрібно враховувати, що багате калієм молоко володіє сечогінною дією, а кофеїн, що міститься в чаї, мо­же порушити процес засинання дитини).

Якщо у дитини немає алергічної схильності, то в якості напою можна зварити какао. Також на вече­рю можна запропонувати дітям свіжі фрукти або со­ки, а при їх відсутності - компоти зі свіжих або су­хих фруктів, а також консервовані фруктові або овочеві соки, фруктові пюре для дитячого харчу­вання.

Небажано давати дітям киселі з концентратів - цей продукт не має практично ніякої біологічної цінності, вітамінів там незначна кількість, він бага­тий крохмалем і цукром, містить барвники, і вклю­чення такої страви в раціон дітей тільки перевантажує їх вуглеводами.

Як має виглядати зразкове меню вечері дошкільняти?

Зразкове меню дитини дошкільного віку (3-7 років) на вечерю має виглядати, на мій погляд, приблизно так:

• Овочеве (сирне) блюдо або каша (250 г);

• Молоко (кефір) (200 мл).


Готуємо дітям дошкільного віку здорову їжу


Діти дошкільного віку є активними. І хоча вони в цілому чарівні та веселі, абсолютно нормально для 3, 4 і 5-річних дітей бути впертими, особливо з приводу їжі. Ось деякі поради від експертів про те, як уникнути проблем харчування з дітьми дошкільного віку.

Що у нас в меню?

Дошкільнята можуть їсти те, що їдять інші члени сім'ї. Сім'я повинна харчуватися різноманітними здоровими продуктами в помірних кількостях. В залежності від свого віку, енергетичні потреби активного дошкільника перевищують потреби деяких дорослих жінок. Хоча немає необхідності обмежувати калорії, які споживає дитина, важливо, все-таки їх контролювати. План харчування дитини повинен складатися в основному з здорових продуктів харчування, таких як нежирне м'ясо, птиця, морепродукти, яйця і боби; цільного зерна, як, наприклад, хліба з борошна грубого помелу і різних каш, принаймні, двох порцій молочних продуктів в день, а також свіжих або злегка оброблених фруктів і овочів. Не тримайте вдома такі небажані продукти харчування, як печиво і цукерки, щоб не спокушати себе. Але не перестарайтеся. Дітей особливо активно залучають заборонені продукти харчування.

Визначте час для прийому їжі

Спільний прийом їжі сприяє розвитку манер поведінки за столом, а також розвитку мовлення і спілкування. Мінімізуючи відволікаючі фактори, наприклад, вимикаючи телевізор і включаючи автовідповідач, ви показуєте дитині, що прийом їжі - це час для насолоди здоровими і корисними стравами, а також підтримки конструктивних відносин.

Незважаючи на те, що ритуал регулярного харчування дуже подобається дітям, вечеря з дітьми дошкільного віку може бути хаотичним і безладним. Утримуйтеся перетворення на "фаната чистоти", щоб звести до мінімуму стрес під час їжі. Занадто серйозне ставлення до чистоти за столом може сприяти тому, ваш малюк буде погано через крику на нього за пролите молоко або їжу на одязі.

Станьте прикладом для дитини

Хочете, щоб Ваша дитина почала їсти печену картоплю замість картоплі фрі, і вважав за краще молоко солодким напоям? Тоді ви повинні теж це їсти. Дослідження показують, що діти йдуть звичкам харчування своїх батьків, починаючи з ранніх років. Малюки люблять наслідувати дорослим, і вони будуть імітувати ваші звички харчування, будь вони хороші чи погані. Користуйтеся природньою цікавістю дитини, подаючи на стіл більше здорову їжу. Швидше за все, дитина буде їсти те ж, що і Ви, а також ви зможете урізноманітнити його їжу майже не викликаючи підозр.

Ось деякі варіанти, які пропонують різноманітне і хороше харчування:

ü Кускус замість білого рису;

ü Солодка картопля замість білої картоплі;

ü Канадський бекон замість звичайного бекону;

ü Картопляне пюре з додаванням знежиреного молока замість картоплі фрі;

ü Батончики з інжиром замість печива з високим вмістом жиру;

ü Йогурт замість морозива;

ü Сир чеддер з низьким вмістом жиру замість звичайного сиру.

Снеки

відшкодують брак поживних речовин

Здорові та корисні снеки між прийомами їжі допоможуть відшкодувати недолік живильних речовин в раціоні харчування маленької дитини.

Намагайтеся годувати дитину в одному певному місці, бажано на кухні або в їдальні кімнаті. Якщо дитина буде сідати, щоб тільки поїсти і не відриватися на інші справи, це допоможе йому сконцентрувати увагу на почутті ситості.

Спробуйте приготувати ці поживні і смачні снеки для своєї дитини:

ü 1/2 бутерброда;

ü Добре приготовані овочі і соус з низьким вмістом жиру;

ü Крекери з цілісного зерна і сир;

ü Йогурт;

ü Фруктові пасти;

ü Молоко;

ü Нарізані зварені круто яйця або яєчня;

ü Сухі злаки; злаки з молоком;

ü Попкорн з низьким вмістом жиру для приготування в мікрохвильовій печі (починаючи з 4-річного віку).

Заохочення здорової ваги

Повага до здатності дошкільника вирішувати, скільки і коли їсти, має центральне значення. Дослідження показують, що діти цілком здатні самостійно регулювати кількість вживаної їжі. Коли дослідники давали дошкільнятам подвійну порцію макаронів і сир, діти їли більше. Але коли дослідники поклали подвійну порцію у велику миску і дозволили дітям самостійно набирати собі страву, діти набирали достатню кількість їжі для їх віку: приблизно 1/2 чашки - для 3-річних і 3/4 чашки - для 4 - 5-річних дітей.

Обмеження перегляду телевізора, навіть освітніх шоу, також покращує шанси дошкільників мати здорову вагу. Згідно з останніми дослідженнями, трирічні діти, які щодня дивилися телевізор протягом двох або більше годин, приблизно в три рази частіше мали надлишкову вагу, ніж діти, які дивилися телевізор не так часто.

Пропонуйте дитині нові страви

Діти дошкільного віку можуть бути примхливими їдцями. Вони можуть їсти одні й ті ж продукти харчування протягом декількох тижнів, незважаючи на ваші спроби урізноманітнити їх раціон харчування. Експерти рекомендують рідше готувати вкорінені харчові переваги дитини, продовжуючи пропонувати йому різноманітні рішення. Більшість дітей, в кінцевому підсумку, принаймні, почнуть пробувати інші продукти харчування, які ви пропонуєте. Стурбованість тим, що дитина продовжує їсти обмежена кількість продуктів харчування, є нормальним явищем.

Поки ви чекаєте, що Ваша дитина, нарешті, почне їсти нові страви, пропонуйте йому кожен день полівітаміни, які підходять її віку. Мультивітаміни відшкодують "примхливому їдцю" брак деяких поживних речовин в його раціоні харчування, особливо брак заліза, поживної речовини, яка має вирішальне значення для розвитку головного мозку та імунної системи дитини.