Патріот — це людина, яка любить свою Батьківщину, прагне бути відданою її народу, готова відстоювати чесноти, характерні українській ментальності: товариськість, повагу до традицій, високодуховність тощо. Прищеплення цих цінностей починається в сім’ї і продовжується у дитячому садку, де закладається  фундамент знань та громадських поглядів. 

План заходів

 з національно-патріотичного виховання закладу дошкільної освіти 

 (САДОК)  «Світанок»

на 2021 - 2026 н.р.

№    Заходи               Термін                 Відповідальний               Примітки

1  Проведення тематичного тижня «Україна – рідна ненька»      Серпень   Вихователі

 2 Тематичні заняття з громадянського виховання («Кременчук  – рідне місто», «Таємниці держави Україна», «Ми – маленькі українці», «Моя рідна Батьківщина» та ін.)  Протягом року Вихователі

3  Семінар для педагогів на тему: «Теоретичні та практичні аспекти національно-патріотичного виховання в системі освітнього процесу сучасного дошкільного закладу»    Січень   

 4 Педагогічна рада на тему: «Виховання духовної культури дошкільників засобом створення музейного простору» Березень     Завідувач, вихователь

5. Консультації для педагогів «Практична діяльність щодо впровадження патріотичного виховання в освітньо-виховну систему роботи дошкільного закладу», «Значення та використання музейної педагогіки в дошкільному навчальному закладі», «Підвищення рухової активності дошкільників засобами народних рухливих ігор» Протягом року (згідно графіка в Річному плані) Вихователі 

6 . Проведення спортивної розваги (спільно з батьками) на тему: «Козацькому роду – нема переводу»

Грудень Вихователі

7. Конкурс на найкращу іграшку-оберіг  Грудень Вихователі

 8.  Поповнення інформації на сторінці сайту ЗДО «Національно- патріотичне виховання» Щомісячно Гуменна Г.М.

9. Проведення свята Миколая, Щедрого вечора, новорічних та Різдвяних свят Грудень-Січень

Музичний керівник, вихователі

10. Консультації для батьків на тему: «Виховання патріотичних почуттів у дошкільників» Лютий

Вихователі 

 11. Майстер-класи для педагогів «Тістопластика як засіб ознайомлення дітей зі світом традиційної української іграшки», «Лялька-мотанка  - символ українського народу» Проведення Дня єднання

Лютий, березень Вихователі

 12. Проведення заходів з нагоди дня народження Т. Г. Шевченка Березень Муз. керівник, вихователі

 13. Виставка дитячих робіт на тему: «Великодні писанки» Квітень Вихователі

14. Тематичні екскурсії дітей до природних об̕єктів та пам’ятних місць міста Травень-Серпень

Вихователі 

 15. Тематичні дні: «День вишиванки», «Тиждень сім'ї» «День дитячої книги», «День українських казок», "День єднання", "День української державності", День Конституції України", День Незалежності України"

Протягом року Вихователі групи

 16. Музична розвага « Ой на Івана, та й на Купала» Липень Музичний керівник

Патріотичне виховання в ЗДО (садок) "Світанок"  у 2021 - 2026 н.р. реалізується відповідно до чинних програм і ґрунтується на таких принципах:

Природовідповідність  Враховується  вік, релігійна приналежність, особливості фізичного та психологічного розвитку дітей

Культуровідповідність  Формується патріотизм на основі кращих культурних надбань держави

Етнізація  Гармонічні форми роботи етнічним компонентом

Гуманізм  Висловлення поваги до особистості дитини, її інтересів, прав та запитів. Формується людяність, доброзичливість, толерантне ставлення до інших.

Формування уявлення про відносність добра і зла за допомогою казок Сухомлинського.

Демократизм  Партнерство і визнавання права учасників виховного процесу на власну думку

Інтегративность Враховування педагогічних вимог сім’ї, школи та суспільства. Залучання до роботи батьків

Безперервність  Забезпечення цілісності,  наступності патріотичного виховання. Формування національного самоусвідомлення вихованців.

Завдання  національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку:

Напрями патріотичного виховання в ДНЗ

Почуття патріотизму та національної гідності формуються на основі інтересу дітей до власного оточення. Дорослі впливають на дитину вчинками, поглядами та моделлю поведінки, адже в ранньому віці у дітей   фіксується емоційне ставлення, а вже потім засвоюються певні знання.

Щоб позитивно вплинути на процес становлення особистості-патріота у закладі організовані різні напрями патріотичного виховання.

Сім’я, родина, родовід та рідний край

Традиції, звичаї та культурні явища народу

Історія України, державні символи

Суспільні явища, довколишній світ

Сім’я та краєзнавство

Дитинна має знати своє походження та історію роду. Засвоїти ці знання допоможе дерево родоводу, в якому чітко прослідковуються родинні зв’язки. Дізнавшись, ким були пращури і чого вони досягли, діти намагатимуться наслідувати їх. Це створить атмосферу причетності до спільної справи, в даному випадку – розвитку України.

Дошкільнята повинні знати назву малої батьківщини  села і мати загальне уявлення про Україну,  називати визначні місця, знати столицю країни, мати уявлення про походження свого села чи міста.

«Територіальний» підхід у вихованні патріотичних почуттів здійснюється за принципом «від найменшого — до найбільшого». Сформувавши уявлення про рідну вулицю, село, район і місто дитина цілісно сприйме свою країну.

Народознавство

Вивчення традицій, звичаїв, культури є важливим напрямом національно-патріотичного виховання в закладі дошкільної освіти.

Ознайомлення вихованців з культурними надбаннями та цінностями українців, пояснюється зв'язок минулого та майбутнього. Народні традиції закладають смаки, погляди та норми поведінки, характерні українському народу (гостинність, шанування старших, піклування про менших). Вивчаючи їх, дитина зможе ідентифікувати себе за національною приналежністю, відчути українцем. Знайомлячи дошкільників з українською культурою, робиться  акцент на творчому сприйнятті знань . Діти беруть участь в організації свят, що впливає на формування патріотичних почуттів.

Довколишній світ та суспільство

Патріотичне виховання в ЗДО невіддільно пов’язане з уявленням дитини про довколишній світ. Для формування громадської позиції діти отримують  знання про життя навколо, доповнюючи їх враженнями й моральними оцінками.

Уявлення дошкільників про суспільство формується двома шляхами:

Показником рівня сформованості патріотичних почуттів є ставлення дітей до суспільних подій та процесів.

Історія держави, символи

Знайомитись з основними історичними подіями дитина починає ще змалечку. Від нашого ставлення до історичних фактів залежить якість патріотичного виховання.

Постійно пояснюється дітям, що таке символи, навіщо вони потрібні та що вони в собі несуть. Символи використовуються на кожному занятті, поглиблюючи та розширюючи знання про них.

Теми для занять

Щоб виконати поставлені завдання, створено відповідне розвивальне середовище:

Вихователі використовуютть різні форми роботи:

Патріотичне виховання у закладі дошкільної освіти (садок) "Світанок" — це багатогранний і різноплановий процес. Щоб реалізувати його, дотримуємось основних принципів та напрямів. До  всіх заняття, підбирається  цікаві та ефективні форми роботи, аби формування громадської свідомості відбувалося природно та невимушено.