Erasmus+ projekt Europska praksa za bolje vještine („European practice for better skills“)


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice i Agencija za mobilnost i programe EU sklopili su 2020. godine sporazum za projekt KA102 – Projekt mobilnosti u svrhu obrazovanja i osposobljavanja 2020-1-HR01-KA102-077405 Europska praksa za bolje vještine („European practice for better skills“). Projekt obuhvaća mobilnost učenika i nastavnika u svrhu odrađivanja stručne prakse odnosno profesionalnog usavršavanja te traje 12 mjeseci. Više detalja o projektu dostupno je na poveznici:

http://ss-ikrsnjavoga-nasice.skole.hr/?news_id=2129#mod_news

Srednja škola Isidora Kršnjavoga predala je zahtjev Agenciji za mobilnost i programe EU za produljenje trajanja projekta i odgodu projektnih aktivnosti zbog nepovoljne epidemiološke situacije uzrokovane pandemijom COVID-19. Nakon odobrenja zahtjeva, ukupno trajanje projekta 2020-1-HR01-KA102-077405 bilo bi 26 mjeseci (do kraja srpnja 2022.)

U rujnu 2021. projektni tim započeo je s pripremnim aktivnostima za provedbu aktivnosti predviđenim projektom Europska praksa za bolje vještine. Na poveznicama su dostupni natječaji provedeni u svrhu odabira učenika sudionika mobilnosti, nastavnika za profesionalno usavršavanje te osoblja u pratnji. U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga obilježeni su Dani Erasmusa, prigodna godišnja proslava programa Erasmus+ tijekom kojih su učenicima osmih razreda osnovnih škola u Našicama predstavljeni aktualni Erasmus+ projekti škole, među kojima i projekt Europska praksa za bolje vještine. Više o samom događaju vidljivo je na poveznici:

http://ssikrsnjavoganasice.skole.hr/news_hk=1&news_id=2476&mshow=3378#mod_news

Od siječnja 2022. u tijeku su i jezične pripreme učenika sudionika mobilnosti, a učenicima koji sudjeluju na trotjednoj mobilnosti dodijeljene su OLS licence za inicijalnu procjenu znanja te razinu tečaja stranog jezika, u ovom slučaju engleskog, prema rezultatima inicijale procjene. Tijekom veljače održane su i kulturološke pripreme s projektnim partnerima iz Portugala, a tijekom ožujka planirane su i strukovne te psihološke pripreme.

Pripremne aktivnosti za projekt Europska praksa za bolje vještine

U petak, 4. ožujka 2022. s početkom u 19.00 sati održan je drugi, ujedno i posljednji roditeljski sastanak učenika, sudionika mobilnosti, u sklopu Erasmus+ KA1 projekta Europska praksa za bolje vještine te njihovih roditelja s članovima projektnog tima prije odlaska na planirane mobilnosti. Voditelj roditeljskog sastanka bio je Goran Knežević, projektni koordinator, a u pripremi i organizaciji istog sudjelovale su i ostali članovi projektnog tima Sanja Kurucić i Barbara Bošnjak. Roditeljskom sastanku nazočio je i ravnatelj naše škole Željko Filjak. Roditelji i učenici detaljno su informirani o nadolazećim obavezama učenika vezanim uz projekt kao i samim mobilnostima.

Skupina od 8 učenika ugostiteljske struke 20. ožujka 2022. odlazi na trotjednu mobilnost u Italiju, u maleno mjesto na jugu Italije Martina Franca. Druga skupina učenika na dvotjednu mobilnost u Bragu u Portugal kreće 26. ožujka 2022. u pratnji dva profesora zbog većeg broja sudionika mobilnosti. Naime, radi se o 16 učenika (12 učenika tehničara za elektroniku i 4 automehatroničara).

Inicijalne planove za mobilnost, projektni je tim bio prisiljen mijenjati u suradnji s partnerskim organizacijama te Agencijom za mobilnost i programe EU uslijed nepredviđenih situacija, što je rezultiralo sklapanjem partnerskih ugovora sa dva umjesto planirana tri projektna partnera. Cilj projektnih aktivnosti, odnosno mobilnosti učenika je odrađivanje stručne prakse u inozemnim tvrtkama u skladu s odrednicama europskog kreditnog sustava ECVET.

Nadalje, u sklopu pripremnih aktivnosti, učenici ugostiteljskog smjera (konobari i kuhari) u utorak, 8. ožujka 2022. imali su jezične pripreme iz talijanskog jezika tijekom kojih su u profesoricu Mirelu Rukavina-Sabo naučili osnove komunikacije na talijanskom jeziku. Također, od početka veljače jezične pripreme iz engleskog jezika za svaku struku pojedinačno, radi specifičnosti strukovnog jezika, s učenicima sudionicima mobilnosti odrađuje profesorica Barbara Bošnjak.

Projektnim prijedlogom predviđeno je po 10 sati strukovnog jezika za svaki od strukovnih profila. Učenici ugostiteljskog smjera, osim navedenih jezičnih priprema, sudjeluju i u online OLS tečaju engleskog jezika, koji im je zbog trajanja mobilnosti dodijeljen od strane Agencije za mobilnost i projekte EU.

U suradnji sa školskom psihologinjom, Sanjom Olbina-Borić, odrađene su i psihološke pripreme učenika koji na mobilnost odlaze u Italiju i Portugal.

Barbara Bošnjak, prof.


Erasmus+ projekt European Practice for Better Skills - mobilnosti strukovnih učenika u Italiju

U sklopu Erasmus+ projekta „European Practice for Better Skills“ učenici Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice sudjeluju na trotjednoj stručnoj praksi u Italiji. Grad domaćin je Martina Franca, a partnerska organizacija Cultura e Dintorni. Osam učenika smjera kuhar i konobar, u pratnji nastavnika Gorana Kneževića i Sanje Kurucić boravili su od 19. ožujka do 9. travnja 2022. na jugu Italije. Naše projektne aktivnosti možete pratiti i na facebook stranici projekta.

Svrha naše mobilnosti je unaprjeđenje stručnih kompetencija te stjecanje novih stručnih, jezičnih i socijalnih vještina i znanja koje će osnažiti naše učenike za budući profesionalni, ali i osobni život. Provedbom projektnih aktivnosti unapređuju se kapaciteti partnerskih ustanova, potiče socijalna interakcija, zapošljivost te aktivno sudjelovanje i suradnja među građanima promicanjem europskih vrijednosti.

Nakon leta iz Budimpešte za Napulj, autobusom smo stigli u Martinu Francu gdje su nas dočekali predstavnici partnerske organizacije. Uslijedio je obilazak mjesta prakse i upoznavanje mentora te obilazak grada uz vodiča. Tijekom sljedeća tri tjedna, učenici pohađaju stručnu praksu u trajanju od 6 sati dnevno u restoranima i bistroima u samom centru grada. Učenicima su dodijeljeni mentori koji ih svakodnevno prate i usmjeravaju te po završetku mobilnosti i ocjenjuju. Također, partnerska organizacija učenicima je dodijelila i certifikate te Europass dokumente i ECVET bodove u svrhu dokazivanja i priznavanja ishoda učenja.

Martina Franca je turističko mjesto, smješteno na jugu Italije, u pokrajini Apulija i broji oko 50 000 stanovnika. Mjesto ima posebno očuvan stari dio grada okružen kulama i bijelim kamenim zidinama s istaknutim baroknim vratima koje vode do trgova i uskih vijugavih ulica. Piazza Roma je najveći trg u starom gradu, okrenut prema Palazzo Ducale iz 17. stoljeća, a Martina ima više od 20 palača i 15 crkvi što govori o važnosti i utjecaju brojnih plemićkih obitelji toga vremena. Kako se grad razvijao, neke od tih kula su uklonjene, međutim, vrata (porta) još uvijek postoje, odvajajući stari grad od modernijeg dijela grada, koji također ima lijepe zgrade i parkove.

Grad je prepun kafića, pizzerija, restorana, malih obiteljskih bistroa te malih obiteljskih pekara i slastičarni. U gradu, također, radi i puno malih trgovina s talijanskom odjećom i obućom. Što se tiče poljoprivrede, kraj je okružen maslinicima i vinogradima, a upravo maslinovo ulje je, uz vino, jedan od glavnih proizvoda ovog kraja. Ponosni su na još jedan proizvod, na pršut zvan capocollo.

Što ste tiče negativnih stvari, jedino bismo izdvojili promet. Biti pješak u Martini je doista opasno…

Izlet u Alberobello, 26. ožujka 2022.

Sa stručnim vodičem i sa kolegama nastavnicima i učenicima iz Poljske koji također pohađaju stručnu praksu preko Erasmus+ programa, posjetili smo Alberobello, gradić od svega 11 tisuća stanovnika.

Alberobello je prvenstveno poznat po građevinama jedinstvene arhitekture nastalima gradnjom bez veziva, isključivo od nepravilnih vapnenačkih kamenja, a koje se nazivaju trullo.

Tradicionalne kamene kuće preživjele su stoljeća vremenskih nepogoda i drugih neprilika i ostale posve nepromijenjene, a 1996. godine našle su se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine što je počelo privlačiti turiste. Radi se, naime, o tehnici sličnoj suhozidu kakav krasi većinu mediteranskih naselja, no ono što je specifično za Alberobello jest da trulli čine čitavo mjestašce i ima ih otprilike 1.500 u čitavom gradiću.

Tijekom posjeta, imali smo priliku degustirati lokalne proizvode kao što je najbolje europsko maslinovo ulje, aceto balcamico, taralli (prhka grickalica), likere od limuna, pistacije, ruže...

Izlet u Taranto, 2. travnja 2022.

Sunčanu, ali vrlo vjetrovitu subotu, učenici koji se nalaze na stručnoj praksi u Martini Franci iskoristili su za zajednički izlet s prof. Goranom Kneževićem u grad Taranto.

Taranto je smješten na obali Jonskoga mora, na jugu Italije, u regiji Apulija. Povijesni podatci kažu da je nastao još u 8. stoljeću prije Krista i da su ga osnovali nekadašnji stanovnici Sparte. Taranto je kroz povijest bio vrlo važna mediteranska luka, a jedna od zanimljivosti je i ta da su mnoge križarske vojne kretale upravo iz Taranta.

Taranto ima dva zaljeva koja mu daju poseban ambijent: Mare Grande i Mare Piccolo pa ga stoga nazivaju i gradom „dvaju mora“.

Po dolasku smo prvo obišli Citta Vecchia, odnosno stari grad. Šetnja uskim uličicama bila je i više negoli zanimljiva i izazovna!

S obzirom da je bilo jako vjetrovito prelazak preko mosta Ponte Girevole, a koji spaja stari grad s novim dijelom grada (CItta Nuova), bio je neponovljiv doživljaj!

Šetnju vrlo dugom rivom Lungomare di Taranto neki učenici su iskoristili kako bi dotakli Jonsko more.

Po povratku smo ponovno navratili u stari dio grada, odnosno obišli ribarsku luku. Tamo smo se mogli uvjeriti kako je ribarski život i standard vrlo težak i skroman.

Iako propuhani snažnim južnim vjetrom Taranto smo napustili obogaćeni mnogim povijesnim informacijama, ugodnom šetnjom, a kušali smo i vrhunsku talijansku pizzu u pizzeriji Roberto.

Više o mobilnosti u Italiju možete pročitati ovdje


profesori Goran Knežević i Sanja Kurucić


Mobilnosti učenika u Portugal

Partnerska organizacija Bragamob iz Brage u Portugalu treći nam je puta partner u projektima mobilnosti učenika te su nam i ovaj put uspješno organizirali smještaj, hranu, radna mjesta i kulturološke obilaske. Na mobilnosti je sudjelovalo 16 učenika – 6 učenika trećeg razreda tehničara za elektroniku, 7 učenika četvrtog razreda tehničara za elektroniku i 3 učenika trećeg razreda automehatroničara. U periodu od 26. ožujka do 9. travnja 2022. učenici su u pratnji profesora Josipa Brkića i profesorice Barbare Bošnjak boravili u Bragi u Portugalu gdje su pod vodstvom stranih mentora i voditelja prakse odrađivali stručnu praksu u inozemnim firmama, najčešće objektima za popravak i servis računala i informatičke opreme. Učenici su tijekom radnih dana radili 6 do 8 sati u firmama, dok su vikendima sudjelovali na kulturološkim obilascima obližnjih portugalskih gradova, te su tako posjetili Porto, Sameiro, Bom Jesus i Lisabon. Po završetku mobilnosti učenicima su dodijeljeni certifikati kao i ocjene iz predmeta stručne prakse temeljem sustava bodovanja ostvarenih ishoda ECVET.

Na Facebook stranici dostupni su detalji mobilnosti: https://www.facebook.com/eupracticessik

Dnevnik mobilnosti:

26. ožujka 2022.

Učenici su u subotu 26. ožujka u pratnji profesora iz Budimpešte poletjeli prema Portu gdje ih je dočekao organizirani prijevoz do Brage. U kasnijim večernjim satima smještaju se u hotel.

27. ožujka 2022.

U nedjelju u pratnji vodiča krećemo na cjelodnevni obilazak grada Brage te svetišta Bom Jesus i Sameiro.

28. ožujka 2022.

Učenici u pratnji profesora obilaze radna mjesta i upoznaju se s mentorima, poslovanjem, aktivnostima i uslugama obrta i servisa.

Od 28. ožujka do 1. travnja 2022. učenici svakodnevno odlaze na unaprijed dogovorena radna mjesta gdje provode od 6 do 8 sati dnevno aktivno sudjelujući u svim aktivnostima dodijeljenih obrta i servisa. Učenici su sudjelovali u izradi raznih elektronskih komponenti, popravljanju i servisiranju elektroničkih uređaja, ali i računalne opreme.

2. travnja 2022.

Učenici su u sklopu cjelodnevnog izleta posjetili Lisabon i portugalsko svetište Fatimu gdje su imali organiziranu večeru.

3. travnja 2022.

Učenici s profesorima obilaze obližnji grad Porto.

Radni tjedan od 4. do 8. travnja proveli su na svojim radnim mjestima gdje su marljivo razvijali svoje vještine i stjecali nova znanja.

Učenici su svakodnevno vodili i dnevnik stručne prakse temeljem kojeg su, uz evaluaciju rada od strane mentora, dobili povratnu informaciju o uspješnosti prakse, svom radu i napretku. Pomoću ECVET sustava bodovanja ostvarenih ishoda učenici su i ocijenjeni.

8. travnja 2022.

Partnerska organizacija osmislila je prigodan program povodom dodijele certifikata učenicima te nas sve pozvala na svečanu oproštajnu večeru.

9. travnja 2022.

U ranim jutarnjim satima napustili smo Bragu te se uputili kući, kamo smo stigli u kasnijim poslijepodnevnim satima.

Ovom se prilikom zahvaljujemo našem dugogodišnjem projektnom partneru na kvaliteti usluge i povjerenju koje su nam ukazali. Nadamo se nastavku suradnje na nekim drugim budućim projektima.

OBRIGADO BRAGAMOB!

OBRIGADO PORTUGAL!

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik