Ajmo HRVATI se s knjigom!

Povodom Mjeseca hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenog) u sklopu dodatne nastave iz Hrvatskoga jezika učenici 3. b OG postavili su interaktivnu tematsku izložbu u predvorju naše škole. Slaveći hrvatske autore i dajući poticaj čitanju, u kolaž riječi i slika utkali su i svoje misli o knjigama i čitanju, uz nekoliko svevremenskih mudrosti o književnosti, koje su iščitavali tijekom Godine čitanja 2021. – proglašene odlukom Vlade Republike Hrvatske.

Svi smo bili pozvani bar tijekom Mjeseca knjige uključiti se u različite aktivnosti u vezi s knjigom i čitanjem jer ČITANJE JE NAJBOLJE UČENJE! Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv 6 autora traži čitatelja > https://www.mhk.hr/kviz/. Dio je Nacionalne strategije poticanja čitanja, koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava čitanje s razumijevanjem i zadovoljstvom. U uvjetima života i rada tijekom pandemije koronavirusa, izolacije ili samoizolacije čitanje je aktivnost koja ima višestruki plodonosan značaj jer utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva.

Knjiga nam je danas dostupna u tiskanom i digitalnom obliku, može nas poučiti, informirati, zabaviti, oduševiti, potaknuti... kako bismo bolje razumjeli sami sebe ili druge i drukčije osobe, životne okolnosti i potrebe. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju, razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali dugoročno su važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice, zato u svakoj prilici ČITAJMO I BOLJE SE OSJEĆAJMO!

Marija Pepelko, prof. savjetnica


Ajmo hrvati se s knjigom!


Ovogodišnja manifestacija Mjeseca hrvatske knjige (15. 10. – 15. 11.) u fokus stavlja hrvatske autore, odnosno hrvatske knjige. Tema glasi: Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom!

Tim povodom učenici 2. razreda PMG-a dva su sata razrednika u knjižnici istraživali zavičajne pisce. Bili su podijeljeni u pet skupina, svaka skupina istraživala je po jednog zavičajnog pisca - životopis, književno stvaralaštvo, razdoblje kojemu pisac pripada, najreprezentativnije djelo (Antun Kanižlić, Matija Antun Reljković, Ivan i Josip Kozarac, Ivana Bodrožić). Kroz istraživački rad vodila ih je knjižničarka Manuela Kojić. Tom prigodom nastala je i izložba radova koja je postavljena u holu škole.

Manuela Kojić, školska knjižničarka

Obilježen "Mjesec hrvatske knjige" na eTwinningu

Dana 15. studenog 2021. učenici 3. razreda jezične gimnazije pod mentorstvom Adrijane Rajić, profesorice savjetnice engleskoga jezika sudjelovali su u obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige. Međužupanijski događaj na platformi eTwinning organizirala je Industrijsko-obrtnička škola Slatina, a učenici su pozvani obilježiti "Mjesec hrvatske knjige" različitim događanjima u školama tijekom jednoga mjeseca (na primjer: književni kvizovi, izrada digitalnih i/ili interaktivnih plakata za književna djela, izrada video najava za lektire, razgovori s piscima/prevoditeljima, snimanje podcasta, izrada plakata). Nakon rasprave o važnosti čitanja, naši su učenici izradili digitalne plakate kojima se promovira čitanje i to domaćih autora. Sve pristigle materijale pohranili smo putem jedinstvene poveznice na zajedničku virtualnu galeriju kako bismo ih mogli koristiti i nakon događaja te se inspirirati za buduća događanja: https://padlet.com/nmadjarac/5j004ai5e5voyprj.

Adrijana Rajić, prof. savjetnica