Dan Europe i Europsku godinu mladih obilježavamo brojnim mobilnostima


U 2022. obilježava se Europska godina mladih u kojoj se želi ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Europska godina mladih pruža brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi.

Danom Europe, koji se obilježava svake godine 9. svibnja, slavi se mir i zajedništvo. Datum označava godišnjicu povijesne „Schumanove deklaracije“ kojom je Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, 1950. godine iznio svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi. Usprkos krizama, ta je suradnja građanima Europske unije donijela mnogobrojne koristi i perspektivu za bolju budućnost.

Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice obilježava Dan Europe brojnim mobilnostima u okviru Erasmus projekata koji se provode. Ove godine je odrađeno čak sedam mobilnosti učenika i nastavnika u okviru pet Erasmus+ projekata. Bili smo dvaput u Španjolskoj, Portugalu, Poljskoj, Norveškoj i Njemačkoj, a tjedan dana smo bili domaćini gostima iz Poljske i Mađarske. Ovaj tjedan je u tijeku mobilnost učenika i nastavnika u Turskoj, a već idući tjedan se spremamo na mobilnost u Francusku. Između mobilnosti se odvijaju mnogobrojne aktivnosti na eTwinning platformi.

Mirjana Rajić, prof. savjetnica

Obilježili smo Dan Europe


Dan Europe, koji se slavi svake godine 9. svibnja, dan je za proslavu mira i jedinstva diljem Europe.

Europska komisija je 2022. proglasila Europskom godinom mladih pod geslom: „Neka se i vaš glas čuje!“

Stoga su učenici 3. a ekonomske struke, uz mentorstvo prof. Tanje Horvat, ovaj dan obilježili nizom aktivnosti. Izradili smo video uradak i postavili izložbu u holu škole. Na taj smo način ukazali na zanimljive činjenice i upoznali važne aktere Europske unije, a svijest o dobrobiti utjecaja i ciljeva Europske unije nastojali podijeliti sa svima. Pri tome smo posebno ukazali na moto „Ujedinjeni u raznolikosti” koji naglašava da, uz to što smo građani ili stanovnici svoje domovine, građani smo ili stanovnici EU-a. Naše su kulture i tradicije različite, ali imamo zajedničke ciljeve i vrijednosti. To je sažeto u motu EU, a vrijednosti i naša prava kao građana EU-a utvrđeni su u Povelji EU-a o temeljnim pravima.

Video uradak možete pogledati ovdje

Sudjelovali smo aktivno na Konferencija o budućnosti Europe putem interaktivnih radionica i rasprava te podijelili svoje ideje i stavove o sljedećim temama koje su objavljene putem interaktivne višejezične digitalne platforme Europske komisije:

Klimatske promjene i okoliš - globalni izazov ili samo važno pitanje? - 4. a ekonomske struke

https://futureu.europa.eu/processes/GreenDeal/f/1/proposals/252154?locale=hr

Digitalna transformacija kao način ostvarivanja i poštivanja temeljnih europskih vrijednosti ili nešto drugo? - 4. b ekonomske struke

https://futureu.europa.eu/processes/Digital/f/15/proposals/251597?locale=hr

Obrazovanje, kultura mladi i sport – je li budućnost u našim rukama? učenici 3. a ekonomske struke

https://futureu.europa.eu/processes/Education/f/36/proposals/252286?locale=hr

Željeli smo ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelene, uključive i digitalne budućnosti.

Na taj smo način pridonijeli usmjeravanju prioriteta EU-a poput: ekoloških izazova, gospodarstva u službi čovjeka, socijalne pravde i jednakosti, kvalitetne digitalne transformacija te oblikovanju ostalih europskih smjernica koje će voditi računa o vrijednosti mladih ljudi kao što su ravnopravnost i uključenost, mentalno zdravlje te kvalitetno zapošljavanje.

Povodom Dana Europe i Europske godine mladih 2022., na Pravnom fakultetu Osijek organizirana je Tribina za mlade u okviru Dana Europe PRAVOS, 9. svibnja 2022. u vremenu od 9:30 do 11:30 sati u kojoj su aktivno sudjelovali i učenici 3. a ekonomske struke uz mentorstvo Tanje Horvat, prof.

U prvom dijelu događanja mladi su informirali mlade o prilikama, mogućnostima i svojim iskustvima sudjelovanja u Erasmus+ studentskoj mobilnosti, stažiranju u Europskom parlamentu, u projektima solidarnosti u okviru programa Europske snage solidarnosti te o ulozi savjeta mladih na regionalnoj i lokalnoj razini, dok je drugi dio događanja bio posvećen raspravi s mladima koju je vodio PRONI Centar za socijalno podučavanje u sklopu Erasmus+ projekta „Mladi za grad“.

Tanja Horvat, prof. mentor