Obilježen Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Hrvatski je sabor 22. veljače proglasio Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Taj datum odabran je kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora. Na nastavnom satu Povijesti u 1. prodavača, obilježen je 10. veljače 2022. dolazeći glagoljaški spomendan prigodnim predavanjem i izradom plakata. Učenici su posredstvom riječi i slika upoznali povijesni razvoj pisma, povijesne izvore pisane glagoljicom (rukopise, knjige, kamene natpise) te primjere suvremene uporabe glagoljice u umjetnosti i dizajnu. Od edukativnih materijala napravili su plakat i napisali svoja imena glagoljicom.

Više o povijesnom značaju i razvoju glagoljice možete saznati iz priloženih plakata.

Ivana Lijić, prof.

Dan hrvatske glagoljice

Među trima pismima kojima su se u povijesti Hrvati koristili (latinica, ćirilica, glagoljica) posebno mjesto zauzima glagoljica, prvo hrvatsko i slavensko pismo. Glagoljica je nastala u drugoj polovici 9. stoljeća od glagola glagolati što znači govoriti, a za njezina autora uzima se sv. Konstantin Ćiril, Grk iz Soluna. Najstariji oblik glagoljice je obla, dok se kasniji oblik koji je bio u uporabi samo u Hrvatskoj naziva uglata ili hrvatska glagoljica. Hrvati su glagoljicom pisali od 11. stoljeća, a i danas je dio kulturnog identiteta Hrvatske.

Povodom obilježavanja Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva 22. veljače, učenici 3. a UGO i 3. b UGO napravili su prigodan plakat.

Monika Gusić, prof.