(Ne)pismenost naša svagdašnja


Povodom Međunarodnog dana pismenosti (8. rujna) učenici 4. a OG i 4. PMG postavili su, uz mentorstvo svoje profesorice u okviru dodatne i dopunske nastave iz hrvatskoga jezika, poučnu i poticajnu izložbu (interaktivni pano) u hodniku ispred učionica za Hrvatski jezik.

Cilj je ove izložbe upozoriti na problem nepismenosti koji još uvijek postoji u svijetu i kod nas, osobito danas kada temeljna shvaćanja pismenosti podrazumijevaju različita znanja i sposobnosti odnosno jezičnu, čitalačku, kartografsku, financijsku, grafičku, informatičku, matematičku, znanstvenu, metodološku, ekološku, internetsku, elektronsku ili sms-pismenost. To znači da pismenosti nije samo čitanje, pisanje i govorenje, već označava sposobnost pronalaženja, razumijevanja i korištenja informacija u svrhu boljeg osobnog napredovanja u obrazovanju, zdravlju, radu, kulturnom i društvenom životu. To je način komunikacije, stjecanje znanja, učenje jezikā i razvoj kulture. Pismenost se zrcali u različitim oblicima: na papiru, računalu, TV-u, izložbi javnim natpisima, razumijevanju puta, ispunjavanju ugovora ili obrazaca, snalaženju u trgovini, prometu, javnim ustanovama...

Pismenost je temeljno ljudsko pravo i temelj za cjeloživotno učenje ili uvjet društvenog i osobnoga razvoja, a jezična i čitalačka kultura dio su opće kulture svakoga čovjeka, neprocjenjivo blago i baština.

Marija Pepelko, prof. savjetnica