Цілі:
навчальна: актуалізувати вивчене раніше поняття фільтрування даних; сформувати знання про проміжні підсумки; формувати вміння використовувати ці засоби під час роботи з даними;сформувати знання про засоби умовного форматування комірок, а також вміння їх використовувати;
розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність;
виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Табличний процесор,браузер.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Слово вчителя. Чи можна за допомогою автофільтру отримати список учнів, які мають високі оцінки хоча б із одного з предметів: алгебри або інформатики? Експериментуючи з автофільтром доходимо висновку, що для розв'язання проблеми його можливостей не вистачає.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
1. Проміжні підсумки.
Microsoft Excel може автоматично обчислювати проміжні та загальні підсумки у списку. У разі вставки автоматичних проміжних підсумків розмітка списку змінюється таким чином, що можна вмикати та вимикати показ рядків докладних відомостей для кожного проміжного підсумку. Перш ніж вставляти проміжні підсумки, слід відсортувати список, щоб згрупувати рядки за якими потрібно підбити підсумки. Після цього можна обчислити проміжні підсумки для кожного стовпця, який містить числа.
Якщо дані не мають формату списку або якщо треба вивести ще один підсумок. можна скористатися автосумою замість автоматичних підсумків.
Для обчислення значень проміжних підсумків використовується підсумкова функція, наприклад. Сума (SUM) або Середнє арифметичне (AVERAGE).
Проміжні підсумки можна вивести у списку з використанням одночасно декількох типів обчислення.
Загальні підсумки обчислюються за докладними відомостями. а не за значеннями в рядках проміжних підсумків. Наприклад, у разі використання підсумкової функції AVERAGE загальний підсумок повертає середнє значення для всіх рядків списку, а не для проміжних підсумків.
Значення проміжних і загальних підсумків переобчислюється автоматично після кожної зміни докладних відомостей.
Вкладення проміжних підсумків
У наявні групи підсумків можна вставляти проміжні підсумки для менших груп.
Перш ніж вставляти вкладені підсумки, слід відсортувати список за всіма стовпцями, для яких треба обчислити підсумки, щоб рядки для підбиття були згруповані.
2. Підсумкові звіти та діаграми.
Створення підсумкових звітів. У разі додавання проміжних підсумків до списку його структура стає видною. Підсумковий звіт можна створити, клацаючи символи структури таким чином, щоб приховати докладні відомості та залишити самі підсумки.
Показ підсумкових даних на діаграмі. Можна створити діаграму, яка відображає лише видимі дані у списку із проміжними підсумками. Показ і приховування відомостей у структурованому списку також відбиватиметься на діаграмі.
3. Використання зведених таблиць.
Зведена таблиця — це інтерактивна таблиця, в якій наведені підсумкові значення, отримані за спеціальними формулами з великих масивів даних. Для їх побудови використовують Майстер зведених таблиць діаграм.
Майстер зведених таблиць і діаграм також використовується для створення звітів зведених діаграм — графічного різновиду зведених таблиць.
Щоб запустити Майстер, слід вибрати команді Зведена таблиця в меню Дані.
Коли Майстер відкриється, треба натиснути кнопку Готово. Можна витратити більше часу на роботу з Майстром, але це не обов'язково. Натиснення кнопки Готово повідомляє Майстру, що йому слід діяти стандартно, а саме:
ü використати далі зі списку Excel або з бази даних;
ü підготувати область макета для створення звіту зведеної таблиці;
ü використати усі дані списку;
ü помістити область макета звіту на новий аркуш.
Менш ніж за секунду Майстер підготує новий аркуш з усім, що потрібно для створення зведеної таблиці даних: зі списком полів зведеної таблиці, з якого перетягуються елементи, областю макета, до якої вони перетягуються, і панеллю інструментів Зведена таблиця,
У Списку полів зведеної таблиці перелічено імена стовпців вихідних даних: Країна. Продавець. Обсяг збуту. Дата замовлення та Код замовлення.
Кожному стовпцю вихідних даних відповідає поле з таким самим ім'ям. Перетягування полів зі списку до області макета дає змогу створити макет зведеної таблиці.
Область макета складається з декількох обмежених рамками областей, призначених для перетягування полів зі списку полів. Для цього область макета перетворюється в звіт зведеної; таблиці.
Написи в областях повідомляють, куди слід перетягати далі для забезпечення бажаної орієнтації звіту. Наприклад, якщо перетягнути поле Продавець до області з написом Перетягніть сюди поля рядків, кожному продавцеві у звіті буде відведено окремий рядок. Якщо перетягти поле Продавець до області з написом Перетягніть сюди поля стовпців, кожному продавцеві у звіті буде відведено окремий стовпець.
Після визначення використовуваних полів слід з'ясувати, куди має бути перетягнуто ці поля. Щоб прізвище кожного продавця відображалося в окремому рядку, поле Продавець має опинитися в області Перетягніть сюди поля рядків. Якщо ви відпустите кнопку миші, у макеті з'являться ці прізвища.
Для відображення сум продажу для кожного продавця слід перетягти поле Обсяг збуту до області з написом Перетягніть сюди елементи даних. До цієї області звичайно перетягуються числові дані, оскільки Excel автоматично підсумовує вміст цієї області. Підсумкові цифри відображаються у звіті. Коли поле Обсяг збуту буде перетягнуто до області для елементів даних, замість кольорових рамок області макета з'явиться готовий звіт зведеної таблиці.
Робота з підручником: § 7.5
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
Підручник ст. 263-264. Рубрика «Виконайте завдання»
3) Практична робота за комп’ютерами.
4) Вправи для очей.
1. Створіть базу даних «Відомість успішності учнів». Заповніть форму записами на 5-15 учнів. За допомогою розширеного фільтра знайдіть прізвища учнів, які отримали оцінки низького рівня з будь-якого предмета, і виведіть список цих учнів в окрему таблицю.
Якщо часу недостатньо, скористуйтесь готовим файлом Учні та встановіть різні критерії фільтрування та сортування для його даних.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
2. Чого навчилися?
3. Чи виникали труднощі?
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 7.5 ст. 258-264
ІХ Оцінювання роботи учнів