Цілі:
навчальна: сформувати знання про основні математичні та статистичні функції, які використовуються у табличному процесорі;
розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність;
виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Табличний процесор,браузер.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне обговорення відомих учням з 7 класу функцій: SUM, ROUND, MAX, MIN, та питання, яку особливість мають дві останні функції. (Відповідь: опрацьовують сукупність даних.)
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Слово вчителя. У 7 класі відбулося наше перше знайомство з математичними і статистичними функціями. Сьогодні ви навчитеся використовувати інші функції цих типів і, таким чином, отримаєте інструмент для побудови більш досконалих таблиць.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Ви вже знаєте, що табличний процесор Excel має бібліотеку вбудованих функцій, до якої входить більше ніж 300 різноманітних функцій. Усі вони для зручності розподілені на категорії:
· математичні,
· статистичні,
· текстові,
· логічні,
· фінансові та ін.
У 7 класі ви вже вивчали функції в табличному процесорі та розглядали використання функцій з категорій:
SUM — для знаходження суми чисел в діапазоні клітинок
AVERAGE - для знаходження середнього арифметичного
МАХ та MIN - для визначення максимального та мінімального значень серед указаних чисел.
У табличному процесорі Microsoft Excel знайти та додати до формули функцію можна за допомогою інструментів із групи Бібліотека функцій на вкладці Формули.
Функція в Excel має такі параметри: ім'я, аргументи і результат. Під час запису функції у формулі спочатку вказується її ім'я, а потім у дужках список аргументів через крапку з комою. Аргументами функції можуть бути числа, текст, посилання на клітинки та діапазони, вирази та функції. Так, у вищенаведеній формулі:
=SUM(B3:B13)
а результатом — сума чисел із зазначеного діапазону клітинок.
Уставити функцію у формулу можна так:
• Вибрати кнопку Вставлення функції у Рядку формул
• Вибрати у вікні Вставлення функції у списку Категорія потрібну категорію функції, наприклад Математичні.
• Вибрати у списку потрібну функцію, наприклад SUM.
• Вибрати кнопку OК.
• Увести у вікні Аргументи функції в поля Число1, Число2 аргументи функції, наприклад ВЗ:В13.
• Вибрати кнопку ОК.
Уведення даних у вікні Аргументи функції
Для розв'язування задач з алгебри та геометрії можна використовувати вбудовані в табличний процесор математичні функції. Найбільш вживані з них:
ABS(число) - Модуль (абсолютне значення) аргумента
COS(число) - Косинус аргумента, заданого в радіанах
DEGREES(число) - Перетворює значення кута, заданого в радіанах, у градуси
МОD(число; дільник) - Остача від ділення заданого числа на вказаний дільник
SIN(число) - Синус аргумента, заданого в радіанах
TAN (число) - Тангенс аргумента, заданого в радіанах
РI() - Значення числа p з точністю до 15 знаків
POWER(число; степінь) - Результат піднесення числа до вказаного степеня
RADIANS(число) - Перетворює значення кута, заданого в градусах, у радіани
ROUND(число; кількість знаків) - Округлене число до вказаної кількості знаків після коми
SQRT(число) - Значення арифметичного квадратного кореня аргумента
Статистичні функції в Excel — це функції для аналізу значень діапазонів комірок
За допомогою статистичних функцій можна знайти найбільше і найменше значення, розрахувати середнє значення тощо.
Необхідно підрахувати кількість учнів, які навчаються на 12 балів. Це легко зробити, використовуючи статистичну функцію C0UNTIF. Першим аргументом є діапазон комірок із оцінками, а другим аргументом — критерій вибору:
=COUNTIF(B3:B4;"=12")
Знак рівності і лапки в цій логічній умові можна пропускати:
=COUNTIF(B3:B4;12)
Критерієм вибору може бути не тільки число, але й дата, символ, слово тощо. За критерієм будується умова: чи містить поточна комірка зазначені дані.
Наприклад, можна підрахувати кількість пропущених учнем уроків
Розглянемо призначення деяких статистичних функцій.
Ім’я Опис Кількість аргументів
MIN Мінімальне значення Не менше одного
MAX Максимальне значення Не менше одного
AVERAGE Середнє арифметичне Не менше одного
COUNT Кількість комірок з числовими даними Не менше одного
COUNTIF Кількість комірок, дані в яких
задовольняють певній умові Не менше одного
COUNTIFS Кількість комірок, дані в яких
задовольняють декільком умовам Не менше одного
COUNTA Кількість непорожніх клітинок Не менше одного
Робота з підручником: § 7.2
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
Підручник ст. 241. Рубрика «Виконайте завдання»
3) Практична робота за комп’ютерами.
4) Вправи для очей.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
2. Чого навчилися?
3. Чи виникали труднощі?
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 7.2 ст. 236-237
ІХ Оцінювання роботи учнів