Цілі:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних знань
Гра «Закінчи речення».
— Комп’ютерна мережа – це…( Сукупність комп’ютерів , які об’єднані між собою.)
— Комп’ютерні мережі бувають…? (Локальні і глобальні).
— Локальні комп’ютерні мережі відрізняються від глобальних тим, що …
· Прикладом глобальної комп’ютерної мережі є …(Інтернет.)
— З допомогою Інтернету ми можемо …? (Спілкуватися, замовляти і купувати товари, ділитися інформацією і шукати потрібну інформацію).
Діти, Інтернет можна порівняти з великою бібліотекою, у якій можна знайти інформацію на ті теми, які нас цікавлять. Але є й різниця: в бібліотеці ми шукаємо потрібну книжку, а в інтернеті ми шукаємо …( сайт.)
— А хто пам’ятає, що таке сайт? (Сукупність веб-сторінок, які об’єднані спільною темою).
Проблемне запитання.
Кожна книжка в бібліотеці має своє місце на поличці, щоб її можна було швидко знайти. А як знайти потрібний сайт? (Треба знати адресу).
Але що мені робити, якщо я забула адресу потрібного сайту або не знаю цієї адреси? Я розповім вам, як вийти з цієї ситуації.
IV. мотивація навчальної діяльності
— У навчальних цілях часто доводиться здійснювати пошук інформації, наприклад для підготовки реферату. Потрібна інформація може міститися на різних Інтернет-сайтах. Як правильно організувати пошук інформації в мережі Інтернет і як з величезної кількості знайденого матеріалу можна виокремити необхідний? Про це ви зможете дізнатися на цьому уроці.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Інтернет - це найбільша та найвідоміша із сучасних глобальних мереж, що об'єднує комп'ютери та комп'ютерні мережі всього світу.
Назва Інтернет в перекладі означає мережа мереж
Документи, що зберігаються в Інтернеті, пов'язані між собою гнучкою системою посилань, яку створюють їх автори.
Всесвітнє павутиння — це сукупність пов'язаних між собою електронних документів, що містяться на комп’ютерах, розташованих у всьому світі.
У такий спосіб формується інформаційний простір ресурсів Інтернету — веб-простір.
Термін Веб походить від англ. World Wide Web — Всесвітнє павутиння; застосовується також позначення WWW.
Увійти до веб-простору можна з будь-якого електронного документа, що належить WWW, а далі переміщуватися між документами слід за допомогою гіперпосилань
Гіперпосилання — фрагмент документа (команда, текст, заголовок, зображення, примітка), що посилається на інший елемент у самому документі або на інший об'єкт, який розміщено на окремому комп'ютері чи в комп'ютерній мережі.
Документу розміщені у веб-просторі, можуть складатися з однієї чи кількох веб-сторінок.
Веб-сторінка — це документ в Інтернеті, який може містити текст, зображення, гіперпосилання, звук, відео, анімацію тощо.
Як правило, веб-сторінки об'єднують за темами або за призначенням у веб-сайти.
Веб-сайт — це група веб-сторінок, що пов’язані гіперпосиланнями, мають спільну тематику і належать певному власнику.
Для доступу до Інтернету потрібні програми, що встановлюються на комп'ютер. Однією з таких програм є браузер.
Браузер — це програма, призначена для перегляду веб-сторінок і розміщених на них текстових, графічних та мультимедійних даних (відео, музики тощо).
Браузери створюються різними компаніями, сьогодні існує багато таких програм. Кожна з них має особливості у використанні, але за їх допомогою можна виконувати схожі дії.
Пошук в Інтернеті здійснюється аналогічно до того, як на комп'ютері шукають об'єкти файлової системи, — для цього використовується рядок пошуку.
У рядок пошуку вводять ключові слова — слова, що відображають основний зміст пошуку і мають міститися на шуканих веб-сторінках, обирають інструмент Пошук або натискають клавішу Enter
Ключові слова — слово або кілька слів, за якими здійснюється пошук потрібних відомостей.
У сучасних браузерах, рядок адреси є одночасно і рядком пошуку.
Для пошуку в Інтернеті потрібних відомостей використовують також пошукові системи.
Пошукові системи — це програми, призначені для пошуку відомостей в Інтернеті за ключовими словами.
Спільним для головних сторінок різних пошукових систем є наявність рядка пошуку,
до якого користувач із клавіатури має вводити ключові слова, і кнопки Шукати (Пошук, Знайти тощо).
Результати пошуку за допомогою пошукової системи мають вигляд списку посилань.
Алгоритм пошуку в мережі інтернет:
Крок 1. Добери ключові слова або фрази. Для цього виділи основну думку тексту, постав запитання за змістом тексту та добери характерні слова або фрази.
Крок 2. Організуй пошук потрібних матеріалів. Відкрий сторінку пошукової системи та виконай пошук.
Крок З. Проаналізуй результати пошуку. Ознайомся з коротким описом знайдених сайтів. Відбери з них ті сайти, які тобі потрібні.
Крок 4. Збережи результати пошуку. Запиши назву сайта та його адресу. Занотуй цікаві факти, збережи зображення.
VІІ. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
4) Вправи для очей.
VIІI. Домашнє завдання
ІХ. Підсумки уроку
Вправа «Зайве слово»
а) Google Chrome, Wikipedia, Mozilla Firefox, Opera (Wikipedia – це не браузер);
б) Facebook, Wi-Fi, Twitter, Instagram (Wi-Fi – не є соціальною мережею);
в) спілкування, навчання, пошук відомостей, харчування (харчування – неможливо в Інтернеті).
Продовжіть речення
Дверцята, які відкривають нову сторінку називають … (гіперпосиланням)
Пристрій, який дозволяє підключити комп’ютер до мережі – … (модем)
Сторінка з якої користувач починає свою роботу в Інтернеті – …(домашня сторінка)
За допомогою неї можна обмінюватися листами з друзями по мережі Інтернет, її називають … (електронною поштою)
Віртуальним магазином ще називають … (Інтернет-магазин).
X. Оцінювання роботи учнів