Мета:
навчальна – сформувати поняття про інформаційні процеси;
розвивальна – формувати вміння узагальнювати;
виховна – виховувати відповідальність, самостійність, інформаційну культуру учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність:
комп’ютерний клас (16 комп’ютерів, операційна система Windows), навчальна презентація (Урок_2.pptx), програмі MyTestX.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
· привітання
Добрий день! Вітаю всіх присутніх.
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Тестування «Правила поведінки. Інформація» (перевірка ТБ та знання властивостей інформації)
Тестування в програмі MyTestX
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя або самостійна робота учнів з джерелом інформації
— Поясніть, як ви розумієте поняття «інформатика».
Інформатика нерозривно пов’язана з інформаційними процесами, бо вивчає їх. Зверніть увагу на означення поняття «інформатика». У ньому ви побачите основні інформаційні процеси, які й вивчає інформатика.
Інформаційні процеси — обмін відомостями між людьми, людиною та пристроєм, пристроєм та пристроєм, обмін сигналами між живою та неживою природою, у тваринному і рослинному світі.
Перелічимо інформаційні процеси, побудувавши в зошитах схему «Інформаційні процеси».
Передавання інформації
Інформація передається через канали зв’язку від джерела до споживача (одержувача).
За канали зв’язку можуть правити комп’ютерні мережі (локальні, інтернет), засоби телекомунікації (телефонні лінії, радіотелефони, мобільний зв’язок), а також зовнішні накопичувачі інформації.
Розглянемо це схематично та на прикладі.
— Як ви вважаєте, що ще може бути джерелом інформації, а що споживачем? (Відповіді учнів.)
Учитель схематично на дошці проводить узагальнення відповідей учнів.
— Розглянемо способи передавання інформації за допомогою схеми та прикладів.
Від людини до людини
Від людини до пристрою
Від пристрою до людини
Від пристрою до пристрою
Для інформації важлива форма її подання. Звичніше виражати інформацію природною мовою спілкування. Одна й та сама інформація може мати різні форми, наприклад відомості про погоду можуть бути висловлені російською або українською мовою, надруковані в газеті чи передані по радіо.
IV. Усвідомлення набутих знань
Фронтальне опитування
1. Як ви розумієте поняття «інформаційні процеси»?
2. Які ви знаєте інформаційні процеси?
3. Які є способи передавання інформації?
V. Засвоєння знань, формування вмінь
Додаткове завдання
VIII. Підсумки уроку
Рефлекія
Наприклад, учням пропонують закінчити речення: «Для мене сьогодні важливим було...», «Сьогодні я дізнався про...», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про..., навчитись…».
ІХ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф підручника. Конспект уроку.
2. Додаткове завдання
Підготувати приклади повної та неповної інформації, достовірної та недостовірної, актуальної та неактуальної.