Перша діалектологічна експедиція: Куп’янщина

Перша діалектологічна експедиція: Куп’янщина

У межах реалізації наукового гранту «Динаміка етнокультурних концептів Сходу і Заходу (на матеріалі говірок Центральної Слобожанщини і Бойківщини)» в українсько-канадських студіях із гуманітарних наук за сприяння і фінансування університету «University of Alberta» (Канада) проведено діалектологічну експедицію до населених пунктів Куп’янського району Харківської області.

В експедиції взяли участь викладачі Наталя Демченко, Анна Чала, Тетяна Крехно, Роман Міняйло, Марія Кордулян, Ольга Масло, Олена Лигус і 18 студентів-філологів ОПП «Українська мова та література».

Завданнями експедиції було записати живе мовлення Куп’янщини за розробленим дослідницькою групою грантового проєкту опитувальником задля подальшого дослідження динамічних процесів у структурі концептуальних домінант куп’янців, а саме ‘родина’, ‘воля’, ‘земля’, ‘домівка’, ‘доля’, та зіставити концептуальний зміст давніх архетипів і сучасних структур знань у свідомості діалектоносіїв.

Під час спілкування з носіями говірок Центральної Слобожанщини було записано цінний матеріал, що висвітлює як мовні особливості, так і самобутню народну психоментальну організацію цього етнографічного регіону України.

Діалектні тексти яскраво віддзеркалили світоглядні домінанти слобідських українців. Ключовими концептами, навколо яких організовується буття куп’янців, є ‘праця’, ‘родина’, ‘пісня’, ‘земля’, ‘життєвий оптимізм’.

Проміжним результатом дослідження є констатація факту, що в записаних текстах концепт ‘воля’ не є увиразненим у мовній картині світу слобожан. Усі спроби дослідницької групи скерувати наратив на розкриття концепту ‘воля’ нівелювався інформаторами переведенням розмови у площину наявності/відсутності таких реалій, як робота, земля, худоба, дозвілля: у свідомості носіїв говірки концепт ‘воля’ реалізується через складники інших концептосфер.