Кафедра природничих дисциплін

«Екологічні особливості лікарських рослин України»

08.12.2021 р. доцент кафедри природничих дисциплін Ольга Філатова провела лекцію для для здобувачів 2 курс фармацевтичного факультету Національного фармацевтичного університету на тему «Екологічні особливості лікарських рослин України» (обсяг 2 години, 0,07 кред. ЄКТС).

Викладач суміжної дисципліни від ЗВО-партнера – Тетяна ГОНТОВА, док. фармацевт. наук, проф. кафедри фармакогнозії Національного фармацевтичного університету.

«Лікарські види рослин різних родин: сировина, дія, препарати»

25.11.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності доктор фармацевтичних наук, професор кафедри фармакогнозії Національного фармацевтичного університету Т. М. Гонтова провела лекцію для здобувачів 311-бп групи психолого-педагогічного факультету з освітнього компонента «Прикладна ботаніка: лікарські рослини» на тему «Лікарські види рослин різних родин: сировина, дія, препарати».

Лекторка: Тетяна Миколаївна Гонтова, доктор фармацевтичних наук, професор кафедри фармакогнозії Національного фармацевтичного університету

Куратор зустрічі: Філатова О.В., кандидат біологічних наук, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компонента «Прикладна ботаніка: лікарські рослини».

На лекції крім студентів третього курсу були присутні першокурсники, що вивчають освітній компонент "Ботаніка: анатомія та морфологія рослин" та викладачі кафедри природничих дисциплін к.б.н., доц. О.В. Філатова, д.пед.н., проф. І.П. Упатова.

В лекції розглянуті питання сучасного стану використання лікарських засобів рослинного походження в Україні, участь фахівців НФаУ та Укр. наук. фармакопейного центру якості лікарських засобів у розробці та впровадження лікарських препаратів з різних видів рослин і сировини, в чому особисто брала участь лектор.

«Загальні методи роботи: посуд, який використовується в лабораторії органічної хімії»

24.11.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності Людмилою Іванівною Боряк, кандидатом фармацевтичних наук, доцентом кафедри органічної хімії Національного фармацевтичного університету проведено лабораторне заняття з теми «Загальні методи роботи: посуд, який використовується в лабораторії органічної хімії» для здобувачів освіти 211-БП спеціальності 091 Біологія психолого-педагогічного факультету з освітнього компонента «Хімія аналітична. Хімія органічна» (обсяг 2 години, 0,07 кред. ЄКТС).

Викладач:Людмила Іванівна Боряк, кандидат фармацевтичних наук, доцент кафедри органічної хімії Національного фармацевтичного університету

Викладач суміжної дисципліни від кафедри природничих дисциплін: Наталя ЧЕРНІКОВА, старший викладач кафедри природничих дисциплін.

«Впровадження інноваційних (ГІС) технологій у вивченні біорізноманіття Національних природних парків»

16.11.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності проведено лекцію для здобувачів 4 курсу спеціальності 091 Біологія з освітнього компонента «Управління природоохоронною діяльністю та заповідна справа» на тему «Впровадження інноваційних (ГІС) технологій у вивченні біорізноманіття Національних природних парків».

Лекторка: Ольга Володимирівна Безроднова, кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки та екології рослин Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна

Куратор зустрічі: Філатова О.В, кандидат біологічних наук, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компонента «Управління природоохоронною діяльністю та заповідна справа».

У ході лекції розглянуті питання впровадження ГІС-технологій у вивчення біорізноманіття Національних природних парків, яке запроваджене за участю лектора та наукових співробітників УкрНІІЛХа. Наведено приклади картування у вивченні біорізноманіття НПП «Гомільшанські ліси» для підрахунку плазунів і парнокопитних тварин та змін гідрологічної ситуації за останні 12 років, що зумовлена діяльністю бобрів у НПП «Слобожанський».

На лекції окрім здобувачів 4-го курсу, також були присутні здобувачі 1-3 курсі та науково-педагогічні працівники кафедри природничих дисциплін.

«Хімічний склад продуктів харчування та фізіологічне значення нутрієнтних речовин»

01.10.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності Андрій ПОПИК, асистент кафедри хімії природних сполук і нутриціології, кандидат фармацевтичних наук, заступник декана фармацевтичного факультету Національного фармацевтичного університету провів практичне заняття з вибіркового освітнього компонента «Основи раціонального харчування» для здобувачів освіти спеціальності 091 Біологія психолого-педагогічного факультету на тему «Хімічний склад продуктів харчування та фізіологічне значення нутрієнтних речовин» (обсяг 2 години, 0,07 кред. ЄКТС).

Викладач: Андрій Іванович ПОПИК, асистент кафедри хімії природних сполук і нутриціології, кандидат фармацевтичних наук, заступник декана фармацевтичного факультету Національного фармацевтичного університету.

Викладач суміжної дисципліни від кафедри природничих дисциплін: Олена ДЕХТЯРЬОВА, кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри природничих дисциплін.

На практичній роботі визначали в деяких продуктах харчові добавки, які застосовують з метою надання продуктам харчування більш привабливого вигляду, довшого їх зберігання, що сприяє зменшенню втрат харчових продуктів через їх псування, скорочення і удосконалення технологічної переробки сировини та зменшення пов'язаних із цим витрат. Розглядали, як добре орієнтуватись у їх позначеннях, ідентифікації та впливі на організм людини. Визначали вид харчових добавок за Е-номером.

На занятті окрім студентів, які вивчають освітній компонент, також були присутні інші здобувачі-біологи 1-4 курсів.

«Класифікація органічних сполук»

08.09.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності доктор хімічних наук, професор кафедри органічної хімії Національного фармацевтичного університету Шемчук Леонід Антонович провів лекцію для здобувачів 211-бп групи психолого-педагогічного факультету з освітнього компонента «Аналітична хімія. Органічна хімія» на тему «Класифікація органічних сполук» (обсяг 2 години, 0,07 кред. ЄКТС).

Лектор: Шемчук Леонід Антонович, доктор хімічних наук, професор кафедри органічної хімії Національного фармацевтичного університету

Викладач суміжної дисципліни від кафедри природничих дисциплін: Наталя ЧЕРНІКОВА, старший викладач кафедри природничих дисциплін. Заняття було проведено в лекційній аудиторії кафедри органічної хімії. Під час лекції було розглянуто сучасну номенклатуру і класифікацію органічних сполук за будовою карбонового ланцюгу та природою функціональних груп, розглянуто основні характеристичні (функціональні) групи. Леонід Антонович поділився зі студентами хімічними life hacks, які допоможуть їм легко і правильно давати назви органічним сполукам. По закінченню лекції, здобувачам освіти було проведено оглядову екскурсію до хімічної лабораторії.

«Клас Відкритощелепні, або Комахи. Поширення комах в біосфері, роль у природі та господарстві людини»

08.04.2021 року у рамках внутрішньої академічної мобільності було проведено відкриту лекцію для здобувачів освіти спеціальності 091 Біологія, 1 курс, з освітнього компоненту "Зоологія" на тему: «Клас Відкритощелепні, або Комахи. Поширення комах в біосфері, роль у природі та господарстві людини».

Лектор: Юрій Миколайович Бородін, старший викладач, кандидат сільськогосподарських наук, кафедри прикладної біології, водних біоресурсів і мисливського господарства ім. професора О.С.Тертишного, Харківська державна зооветеринарна академія.

Куратор зустрічі: Дехтярьова О.О, кандидат біологічних наук, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту «Зоологія».

У ході лекції розглянуто роль комах в природі і господарстві людини запилювачі, ентомофаги, бджолярство, комахи - шкідники рослин, продовольчих запасів, паразити і кровососи людини та свійських тварин, переносники збудників захворювань.

"Сучасні біотехнології: новий погляд у дослідженнях проблеми стрес-стійкості"

05.04.2021 року у рамках внутрішньої академічної мобільності було проведено відкриту лекцію для здобувачів освіти спеціальності 091 Біологія з освітнього компоненту "Фізіологія та біохімія рослин" на тему "Сучасні біотехнології: новий погляд у дослідженнях проблеми стрес-стійкості".

Лектор: Броннікова Лариса Іванівна, молодший науковий співробітник, відділ генної інженерії, Інститут фізіології рослин і генетики.

Куратори зустрічі: Чернікова Н.В., старший викладач кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Фізіологія та біохімія рослин"; Пальчик О.О., кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Основи екології та біосферології" та вибіркового освітнього компоненту "Основи сучасного тваринництва"

У ході лекції розглянуто теоретичні аспекти стресостійкості рослин до різних абіотичних факторів, насамперед посухи і засолення грунтів. Студенти були ознайомлені із методами отримання форм рослин з комплексною стійкістю до абіотичних стресів. Наприкінці лекції здобувачі освіти та викладачі мали змогу обговорити проблеми стресостійкості рослин, оскільки вона стосується усіх аспектів життєдіяльності рослин на всіх стадіях онтогенезу.

"Клітинна селекція: досягнення, проблеми, перспективи"

02.04.2021 року у рамках внутрішньої академічної мобільності було проведено відкриту лекцію для здобувачів освіти спеціальності 091 Біологія з освітнього компоненту "Генетика з основами селекції" на тему "Клітинна селекція: досягнення, проблеми, перспективи".

Лектор: Броннікова Лариса Іванівна, молодший науковий співробітник, відділ генної інженерії, Інститут фізіології рослин і генетики.

Куратори зустрічі: Пальчик О.О., кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Основи екології та біосферології" та вибіркового освітнього компоненту "Основи сучасного тваринництва"; Упатова І.П., доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Генетика з основами селекції".

У ході лекції розглянуто теоретичні аспекти клітинної селекції, продемонстровано загальну схему клітинної селекції рослин за стійкістю до різноманітних абіотичних стрес-факторів, іонів важких металів, рівня засоленості. Розглянуто досягнення і проблеми, які виникають при отриманні та аналізі біотехнологічних рослин.

"Еволюційні адаптації птахів: внутрішня будова і функціонування систем органів"

30.03.2021 року у рамках внутрішньої академічної мобільності було проведено відкриту лекцію для здобувачів освіти 211бп та 311бп груп з освітнього компоненту "Зоологія. Екологія та філогенія тварин" на тему "Еволюційні адаптації птахів: внутрішня будова і функціонування систем органів".

Лектор: Куйбіда Віктор Віталійович, кандидат біологічних наук, доктор історичних наук, професор кафедри біології, методології і методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Куратори зустрічі: Каденко І.В., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Зоологія. Екологія та філогенія тварин"; Пальчик О.О., кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри природничих дисциплін, викладач освітнього компоненту "Зоологія. Екологія та філогенія тварин".

У ході лекції розглядались ообливості зовнішньої та внутрішньої будови птахів на прикладі курки домашньої (Gallus gallus domesticus). Лектор особливу увагу приділив пристосуванню будови птахів до польоту. Препарування птаха виявило ракове ураження печінки з численними метастазами.

На відкритій лекції були присутні здобувачі вищої освіти та викладач Хлоренко Марина Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент, докторант Глухівського Національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка.

Переглянути лекцію можна за посиланням.

"Природничі музеї в минулому та сучасній науці"

У рамках внутрішньої академічної мобільності 9.11.2020 року було проведено відкриту онлайн-лекцію "Природничі музеї в минулому та сучасній науці" у якій взяли участь здобувачі освіти спеціальності 091 Біологія та педагогічні працівники кафедри.

Лектор – Олександр ЗІНЕНКО, кандидат біологічних наук, викладач кафедри мікології та фітоімунології Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, провідний науковий співробітник Державного музею природи ХНУ ім. В. Н. Каразіна

Модератор онлайн-лекції - Людмила ПРОКОПЕНКО, старший викладач кафедри природничих дисциплін Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Заняття викликало як у майбутніх бакалаврів біології, так і у педагогічних працівників кафедри неабияку цікавість та доплитівість. Тож, за підсумками відкритої онлайн-лекції було підкреслено важливість подальшої співпраці та сумісного проведення навчальних занять.

З 26.10.2020. по 27.11.2020 року викладачі кафедри природничих дисциплін: Ольга МОЛЧАНЮК, завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, доцент, Оксана ПАЛЬЧИК, доцент кафедри природничих дисциплін, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, Світлана ЛАПШИНА, старший викладач кафедри природничих дисциплін, Наталя ЧЕРНІКОВА, викладач вищої категорії, старший викладач кафедри природничих дисциплін, Ірина УПАТОВА, професор кафедри природничих дисциплін, доктор педагогічних наук, доцент, Ірина КАДЕНКО, доцент кафедри природничих дисциплін, кандидат педагогічних наук, Олена ДЕХТЯРЬОВА, доцент кафедри природничих дисциплін, кандидат біологічних наук, доцент, Інна ШЕПЕЛЬ, викладач кафедри природничих дисциплін на базі кафедри біології та методики навчання проходили стажування (180 год) на кафедрі біології, методології і методики навчання ДВНЗ «Переяслав -Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»