Team History/Honor Roll

Last updated 10/22/18

Girls State Qualifying Teams

2003 (15th D2)

Guys State Qualifying Teams

1983 (11th Class A)

2007 (12th D2)

1999 (15th D3)

PICTURE NEEDED

2000 (12th D2)

2008 (6th D2)

2004 (16th D2)

2009 (14th D1)

2005 (7th D2)

2006 (2nd D2)

Girls Regional Championship Teams

2007

Girls District Championship Teams

2008, 2009

Girls D1 Regional Qualifying Teams

2009 (4th), 2010 (14th), 2013 (16th), 2015 (16th)

Girls Mid-State League Championship Teams

1984, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011

High School Girls Top 14 PRs since 1993

Kayla Scott (2011) 18:04

Kaitlin Smith (2008) 18:31

Emily Pifer (2008) 18:32

Penny Boswell (2009) 19:13

Brittany Cain (2015) 19:46

Paige Bormann (2017) 19:47

Erica Babusci (2016) 19:49

Chloe Palmer (2015) 19:50

Joelle Zuberi (2014) 19:59

Kassidy Pastor (2016) 19:59

Tausha Posani (2001) 20:02

Megan Tamasovich (2013) 20:03

Kaylin Brown (2003) 20:08

Trisha Loeffler (1998) 20:10

Complete HS Honor Roll (updated 11/20/16)

Girls Top 25 Times by Class (updated 11/20/16)

Middle School Girls Top 14 PRs since 1993

Allena Klamorick (2016) 11:54

Chloe Palmer (2011) 11:57

Whitney McDonald (2005) 12:13

Ashley Clubb (2012) 12:14

Julie Horn (2000) 12:25

Kassidy Pastor (2013) 12:25

Hannah Spicer (2004) 12:30

Emily Pifer (2005) 12:38

Megan Tamasovich (2011) 12:49

Joelle Zuberi (2011) 12:58

Milayna Williams (2015) 13:03

Cassidy Long (2011) 13:05

Elle Howard (2016) 13:05

Maddie McCoy (2011) 13:08

Hannah Hatley (2012) 13:08

MS Girls Honor Roll (updated 11/03/15)

Top Individual State Meet Finishes (Top 100)

Girls

7th - Kayla Scott 2011, D1

7th - Emily Pifer 2008, D2 (4th- team)

9th - Kaitlin Smith 2008, D2 (6th- team)

18th- Penny Boswell 2008, D2 (10th- team)

38th- Amy Logsdon 1985, Class A

65th- Stephanie Hackworth 1985, Class A

72nd - Tausha Posani 2000, D2

90th - Trisha Loeffler 1998, D3

90th - Kaylin Brown 2003, D2 (53rd- team)

State Qualifying (All-Regional) Girl Individuals

Kayla Scott, 1st (2011, D1)

Emily Pifer, 3rd (2007, D2), 2nd (2008, D2), 4th (2009, D1)

Kaitlin Smith, 16th (2007, D2), 5th (2008, D2)

Amy Logsdon, 8th (1985, Class A)

Tausha Posani, 12th (2000, D2)

Penny Boswell, 13th (2008, D2), 13th (2009, D1)

Stephanie Hackworth, 14th (1985, Class A)

Trisha Loeffler 14th (1998, D3)

Top D1 District Finishes (All-District)

Girls

1st- Kayla Scott 2011

3rd- Emily Pifer 2009

5th- Penny Boswell 2009

12th- Megan Tamasovich 2013

16th- Ali Stauffer 2010

18th- Paige Bormann 2017

18th- Allena Klamorick 2018

19th- Cassidy Long 2013

20th- Erica Babusci 2016

20th- Bonnie Butler 2018

24h- Chloe Palmer 2015

2007 (3rd D2)

Guys Regional Championship Teams

2005, 2006

Guys District Championship Teams

1983, 1999, 2000, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008

Guys D1 Regional Qualfying Teams

2010 (11th)

Guys Mid-State League Championship Teams

2000, 2005, 2006, 2007, 2010, 2011

High School Guys Top 14 PRs since 1993

Jarrod Genther (2011) 15:49

Luke Schirr (2015) 15:59

Cory Irwin (2007) 16:08

Ethan Fusek (2016) 16:09

Scott Wildermuth (2005) 16:23

Tim Williard (2007) 16:23

Nick Meidl (2006) 16:27

Jeff Irwin (2003) 16:31

Jason Appel (2013) 16:38

Christian Edens (2007) 16:39

Reece Klamorick (2016) 16:40

Micah Cobb (2010) 16:42

Jimmy Fraley (2011) 16:42

Andy Rhinehart (2001) 16:47

Complete HS Honor Roll (updated 11/20/16)

Boys Top 25 Times by Class (updated 11/20/16)

Middle School Boys Top 14 PRs since 1993

Greg McDaniel (2003) 10:41

Reece Klamorick (2015) 10:58

Tim Williard (2003) 11:06

Carl Sliwinski (1998) 11:08

Carson Reeb (2017) 11:18

Tyler Griffith (2003) 11:19

David Roepcke (1996) 11:21

Wyatt Gardner (2011) 11:23

John Morrison (1995) 11:24

Nick Wood (1996) 11:24

Justin Emmons (2008) 11:24

William Jenkins (2014) 11:25

Andrew Sliwinski (1996) 11:28

Jordan Wojciechowski (2012) 11:28

MS Boys Honor Roll (updated 11/03/15)

Top Individual State Meet Finishes (Top 100)

Guys

22nd - Nick Meidl 2006, D2 (11th- team)

23rd - Cory Irwin 2007, D2 (11th- team)

33rd - Jeff Irwin 2003, D2

33rd - Tim Williard 2007, D2 (18th- team)

43rd - Greg McDaniel 2005, D2 (22nd- team)

56th - Christian Edens 2007, D2 (32nd- team)

57th - Jarrod Genther 2010, D1

59th - Dave Roepcke 1999, D3 (31st- team)

61st - Nick Wood 2000, D2 (24th- team)

72nd - Nate Meidl 2006, D2 (42nd- team)

76th - Adam Wheeler 2006, D2 (45th- team)

90th - Andy Rhinehart 2000, D2 (32nd- team)

*** - Denny Duckworth 1984, Class A (26th- individual)

*** - Greg Jenkins 1983, Class A (33rd- team)

*** - Denny Duckworth 1983, Class A (41st- team)

*1983 and 1984 state meets divided into team & individual races.

State Qualifying (All-Regional) Guy Individuals

Cory Irwin, 5th (2006, D2), 4th (2007, D2)

Nick Meidl, 16th (2004, D2), 6th (2006, D2)

Tim Williard, 15th (2006, D2), 7th (2007, D2)

Scott Wildermuth, 8th (2005, D2)

Jeff Irwin, 12th (2003, D2)

Christian Edens, 15th (2007, D2)

Jarrod Genther, 16th (2010, D1)

*** - Denny Duckworth, 5th (1984, Class A District meet)

Top D1 District Finishes (All-District)

Boys

5th- Jarrod Genther 2010

5th- Luke Schirr 2015

8th- Ethan Fusek 2016

12th- Wyatt Gardner 2012

19th- Micah Cobb 2009

Fastest Team Averages (in a Single Race) by Season Since 1993

High School Girls

19:44 -2008 Les Eisenhart Invite, 10/4 (Smith 18:33, Pifer 18:36, Boswell 19:17, Wildermuth 21:04, Spicer 21:11)

2008 record: 178 wins - 19 losses (6th at D2 state meet)

19:57 -2009 Les Eisenhart Invite, 10/3 (Pifer 18:51, Boswell 19:13, Scott 20:00, Stauffer 20:32, Wildermuth 21:09)

2009 record: 119 wins - 38 losses (14th at D1 state meet)

20:05 -2015 OCC Cardinal, 10/17 (C. Palmer 19:50, Babusci 19:54, Bormann 19:55, Cain 20:17, Pastor 20:28)

2015 record: 121 wins - 35 losses (16th at D1 regional)

20:16 -2011 Galion Festival, 9/18 (Scott 18:04, Stauffer 20:17, Wheeler 20:47, Kifer 20:58, Collins 21:12)

2011 record: 95 wins - 22 losses (6th at D1 district meet)

20:19 -2003 Groveport District, 10/18 (Brown 20:08, Posani 20:12, Steed 20:15, Jacoboski 20:21, Van Camp 20:41)

2003 record: 155 wins - 43 losses (15th at D2 state meet)

20:27 -2014 Watkins District, 10/19 (Zuberi 20:08, Long 20:17, Pastor 20:26, Cain 20:34, Bormann 20:52)

2014 record: 109 wins - 18 losses (6th at D1 district meet)

20:32 -2007 State (Scioto Downs), 11/3 (Pifer 19:29, Smith 19:33, Boswell 20:38, Wildermuth 20:59, Spicer 21:59)

2007 record: 136 wins - 56 losses (12th at D2 state meet)

High School Boys

16:36 -2016 Harding Invite, 10/8 (Schirr 16:01, Fusek 16:09, Klamorick 16:40, Butler 16:56, Young 17:15

2016 record: 101 wins - 37 losses (7th at D1 district meet)

16:38 -2007 Galion Festival, 9/15 (Irwin 16:08, T. Williard 16:32, Edens 16:39, Ni. Meidl 16:51, Griffith 17:01)

2007 record: 166 wins - 24 losses (3rd at D2 state meet)

16:54 -2006 Les Eisenhart Invite, 10/7 (C. Irwin 16:29, T. Williard 16:46, Ni. Meidl 16:48, Na. Meidl 17:15, Wheeler 17:16)

2006 record: 198 wins - 9 losses (2nd at D2 state meet)

16:56 -2011 Galion Festival, 9/17 (Genther 15:49, Fraley 16:42, Jenkins 16:53, D Williard 17:34, Robertson 17:45)

2011 record: 115 wins - 30 losses (7th at D1 district meet)

17:01 -2015 OCC Cardinal, 10/17 (Schirr 15:59, Fusek 16:55, Butler 17:07, Daniels 17:28, Clark 17:35)

2015 record: 97 wins - 49 losses (7th at D1 district meet)

17:02 -2010 Watkins District, 10/24 (Genther 16:12, Cobb 16:57, Fraley 16:59, Jenkins 17:21, Robertson 17:41)

2010 record: 99 wins - 43 losses (10th at D1 regional)

17:08 -2005 Jon. Alder Invite, 10/8 (Wildermuth 16:48, Ni. Meidl 17:03, McDaniel 17:08, C. Irwin 17:13, Griffith 17:28)

2005 record: 179 wins - 9 losses (7th at D2 state meet)

17:14 -2000 Groveport District, 10/14 (Wood 16:56, Rhinehart 17:02, D. Roepcke 17:11, C Sliwinski 17:28, McFerin 17:37)

2000 record: 170 wins? - 19 losses (12th at D2 state meet)

Middle School Girls

12:59 -2011 Lancaster Invite, 9/24 (C. Palmer 12:09, Tamasovich 12:51, Zuberi 13:04, McCoy 13:21, Blum 13:30)

2011 record: 114 wins - 2 losses

13:06 -2016 Harding Invite, 10/8 (Klamorick 11:54, Howard 13:05, Matthews 13:24, Frank 13:27, Butler 13:41)

2016 record:

13:19 -2010 Buck. Valley Invite, 10/12 (C. Palmer 12:58, Tamasovich 13:05, J. Tennison 13:15, Blum 13:24, Zuberi 13:53)

2010 record: 62 wins - 7 losses

13:20 -2012 MSL Buckeye, 10/13 (Clubb 12:30, Hatley 13:06, Stilwell 13:26, Genther 13:47, Fox 13:53)

2012 record: 98 wins - 13 losses

13:25 -2015 Marion Harding Invite, 10/10 (Klamorick 12:56, Williams 13:03, Howard 13:21, Matthews 13:53, Skinner 13:54)

2015 record: TBD

13:31 -2013 Les Eisenhart Invite, 10/5 (Pastor 12:35, Bowden 13:28, Bormann 13:44, Obert 13:50, A. Palmer 14:00)

2013 record: 71 wins - 15 losses

13:37 -2005 Jon. Alder Invite, 10/8 (McDonald 12:44, Pifer 12:45, Burns 13:35, Wildermuth 13:50, Starner 15:12)

2005 record: 74 wins - 9 losses

13:40 -2004 Pick. Lakeview Invite, 10/5 (Spicer 12:48, McDonald 13:05, Burns 13:45, McDaniel 14:06, West 14:38)

2004 record: 98 wins - 12 losses

Middle School Boys

11:45 -1996 Hamilton T. Invite, 10/7 (Roepcke 11:21, Wood 11:24, A. Sliwinski 11:28, Bilinski 12:11, Wengert 12:24)

1996 record: 158 wins - 2 losses

11:46 -2003 MSL Buckeye, 10/11 (McDaniel 11:02, T. Williard 11:23, Griffith 11:44, Irwin 12:19, Ni. Meidl 12:24)

2003 record: 135 wins - 0 losses

11:50 -2014 Piketon Invitational, 9/27 (Jenkins 11:25, Butler 11:37, McKeon 11:49, Tomlinson 12:06, Woods 12:13)

2014 record: 110 wins - 14 losses

11:51 -2012 MSL Buckeye, 10/13 (Wojciechowski 11:32, Fusek 11:34, Morrison 11:48, Suchan 12:10, Bethel 12:13)

2012 record: 127 wins - 4 losses

11:54 -2016 Harding Invite, 10/8 (Mi. McKeon 11:35, Johnson 11:48, Babusci 11:53, Smithers 12:03, Lewis 12:12)

2016 record:

12:07 -2007 Buck. Valley Invite, 10/16 (D. Williard 11:40, Jenkins 11:57, Genther 12:08, Tullius 12:21, Brady 12:32)

2007 record: 95 wins - 4 losses

12:08 -2011 MSL Buckeye, 10/15 (Gardner 11:23, Daniels 12:03, Jackson 12:16, Davidson 12:25, Moore 12:32)

2011 record: 101 wins - 11 losses

12:22 -2002 Heath Invite, 9/25 (Wheeler 11:42, T. Williard 11:53, Messmer 12:35, Irwin 12:38, Griffith 13:05)

2002 record: 110 wins (?) - 17 losses

Fastest JV Team Averages (in a Single JV / Open Race) by Season

High School Girls (Sub 22:00 average)

21:36 -2014 District Open, 10/18 (Clubb 20:44, C. Palmer 21:29, Vandermark 21:51, Swearingen 21:52, Genther 22:06)

21:42 -2015 Harding Invitational Open, 10/10 (Chabot 20:54, Agler 21:25, Clubb 21:29, Genther 22:04, Obert 22:41)

High School Guys (Sub 19:00 average)

18:33 -2018 District Open, 10/20 (Reeb 18:17, Babusci 18:28, Lewis 18:34, Keiser 18:42, Garner 18:44)

18:52 -2011 Galion Festival Open, 9/17 (Appel 18:15, Brady 18:29, Carroll 18:36, Collins 18:55, C. Barber 20:06)

Various

Baltimore Festival 5k Honor Roll (google doc)

Cart Path Honor Roll (google spreadsheet)

Team History (includes season by season history 2000-2013)