28. - 29. 9. 2016


Remeslá a živnosti v dejinách miest •

Mesterségek és kisipar városaink történelmében


odborné sympózium • szakszimpózium


V dňoch 28. a 29. septembra 2016 sa v reprezentačnej sále Podunajského múzea v Komárne konalo už VI. komárňanské kolokvium historikov a archivárov. S cieľom prezentovať archívne dedičstvo usporiadalo Ministerstvo vnútra, Štátny archív v Nitre, pracovisko Archív Komárno odborné sympózium, ktorého témou boli cechy, remeslá a živnosti v dejinách našich miest. Cechy boli už v stredoveku dôležitou súčasťou miest. Okrem toho, že dozerali na spôsob výroby, na kvalitu výrobkov a ich cenu, plnili aj sociálnu a charitatívnu funkciu .

Prvý deň konferencie s medzinárodnou účasťou, nám svoje poznatky o cechoch, ich vnútornej štruktúre či ich úlohe pri predávaní vedomostí predstavili kolegovia z maďarských archívov a Maďarskej akadémie vied. Po odznení príspevkov bola naplánovaná návšteva komárňanskej pevnosti, ktorá je najväčším fortifikačným komplexom na Slovensku.

Ďalší deň sympózia sa príspevky týkali fungovania a vzniku cechov v Bratislave a na Hornej Nitre. Veľmi zaujímavé tiež boli prednášky zameriavajúce sa na problém súperenia živnostníkov s veľkokapitálom, odoberania židovských živností počas rokov 1939-1944, alebo príspevok o pomere remeselníkov medzi komárňanskou honoráciou a inkorporovaným meštianstvom v Komárne. Veľmi pútavý bol aj výklad o fungovaní komárňanských drevospracujúcich majstrov. Veríme, že jednotlivé prezentované príspevky obohatili prítomných o nové poznatky.

-kr-


A komáromi Dunamenti Múzeum bemutatótermében 2016 szeptember 28. és 29.–én megrendezésre került immár a VI. Komáromi Történész és Levéltáros Kollokvium. Egy szakmai szimpózium ami a levéltári örökségek bemutatását tűzte ki célul a Belügyminisztérium, a Nyitrai Állami Levéltár Komáromi Fióklevéltára által, melynek fő témája városunkban megtalálható céhek, kézművesek és kereskedések voltak. A céhek már a középkorban fontos szerepet töltöttek be a városokban. Azonkívül, hogy meghatározó részét képezték a gyártás módjának, a termékek minőségének és árainak, fontos szociális és jótékonysági szerepük is volt.

A konferencia első napján nemzetközi részvétellel a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Levéltárak kollégái saját ismereteiket osztották meg velünk a céhekről, azok belső szerkezeteiről és feladatukról. Az előadások után komáromi erőd látogatása volt a terv, ami Szlovákia legnagyobb erődítményrendszere.

A szimpózium következő napja a pozsonyi és felsőnyitrai céhek keletkezéséről, azok működéséről szólt. Nagyon érdekesek voltak szintén azok az előadások, amelyek a kisiparosok nagyhatalmi versenyéről szóltak, a zsidó iparigazolványok bevonásáról az 1939 – 1944 években, a kézművesek és a komáromi díjazott és bekebelezett városi polgárok közötti kapcsolatról. Lebilincselő volt a komáromi fafeldolgozó mesterek működésének fejtegetése. Bízunk benne, hogy az egyes előadások hozzájárultak a jelenlévők tudásának gyarapodásához.