Синтагме

Синтакса је део науке о језику која проучава поступке на основу којих се од речи формирају реченице као целовите јединице писане и усмене комуникације.

Синтаксичке јединице су: реч, синтагма, предикатска реченица, комуникативна реченица

Синтагма је синтаксичка јединица која означава групу речи које су повезане значењем и функцијом. Према врсти главне речи, синтагме се деле у следеће групе:

Именичке синтагме (именица је главна реч) – Милошев стари историјски атлас

Придевске синтагме (придев је главна реч) – веома успешна

Прилошке синтагме (прилог је главна реч) – изразито добро

Глаголске синтагме (глагол у неличном глаголском облику је главна реч) – читати књиге

Шта је главна реч синтагме? Без главне речи синтагма не може да постоји, а она сама може да врши синтаксичку функцију (сама може да буде нпр. субјекат).

Милошев стари историјски атлас нашао сам у фиоци. - Подвучена је именичка синтагма, а плавом бојом означена је главна реч. Ако пробамо да кажемо реченицу без главне речи (Милошев стари историјски нашао сам у фиоци), није јасно шта смо нашли. А ако кажемо реченицу само са главном речју, без зависних чланова (Атлас сам нашао у фиоци.), реченица је потпуно јасна. У зависности од врсте речи којој припада главна реч,синтагме ће бити именичка, придевска, прилошка или глаголска.

НАПОМЕНА: У глаголској синтагми главна реч може бити само ГЛАГОЛ У НЕЛИЧНОМ ГЛАГОЛСКОМ ОБЛИКУ.

Зависни чланови зависе од главне речи, саме не могу да врше синтакцију функцију- зато се и зову зависни чланови.

У именичкој синтагми зависни чланови имају службу атрибута. (Милошев стари историјски атлас нашао сам у фиоци.)

Синтагме могу имати службу субјекта, објекта, прилошких одредби, именског дела предиката.

У чему је разлика између ових синтагми?

топао и пријатан дан веома пријатан дан

У овој синтагми оба члана могу да стоје сама, не зависе један од другог. У овој синтагми зависни члан веома не може да стоји без другог зависног члана.

топао дан пријатан дан веома дан пријатан дан

У другој синтагми ВЕОМА ПРИЈАТАН ДАН имамо ширу и ужу синтагму. Шира синтагма је веома пријатан дан (главна реч је дан, именичка синтагма). Ужа синтагма је ВЕОМА ПРИЈАТАН- главна реч је пријатан, значи ово је придевска синтагма. Ужа синтагма је део шире синтагме. Увек када неки зависни члан не може да стоји без другог зависног члана, у питању је ужа синтагма која је део шире.

посебно узбудљива утакмица- шира синтагма веома брзо дете- шира синтагма хладан ветровит дан - Нема уже и шире синтагме, јер можемо рећи хладан дан

посебно узбудљива- ужа синтагма веома брзо- ужа синтагма и ветровит дан.