Подела гласова

Гласови

Глас или фонема је најмања језичка јединица. Од гласова се стварају речи. Сами гласови немају значење, осим неких предлога (о, у, с) и везника (а, и), али могу да мењају значење речи (ред - рад).

Знакови у писању којима се обележавају гласови називају се слова или графеме.

У српском језику има 30 гласова (фонема). Сваки глас има једно слово (графему), што значи да је наш правопис фонетски. Зато у српском језику постоји 30 слова.

Артикулација (изговор) гласова

Гласови се стварају у говорном апарату човека када ваздух који струји из плућа пролази кроз душник, грло, усну дупљу или носну шупљину. Пролазећи кроз душник, ваздух наилази на гласнице. Када су затегнуте, приликом проласка ваздушне струје, оне трепере и производе звук. Тако настају звучни гласови. Када су гласнице опуштене, ваздушна струја пролази не изазивајући њихово треперење. Тако настају безвучни гласови.

Гласови се формирају у усној дупљи и носној шупљини. Усна дупља је састављена из уста и ждрела, између којих се налази ресица. Ресица и меко непце затварају или отварају пут ваздушној струји кроз носну шупљину. У стварању гласова учествују још усне и језик. Језик је најпокретљивији говорни орган.

Подела гласова

Гласови у српском језику се деле на:

1. самогласнике (вокале): а, е, и, о, у;

2. сугласнике (консонанте): б, в, г, д, ђ, ж, з, ј, к, л, љ, м, н, њ, п, р, с, т, ћ, ф, х, ц, ч, џ, ш.

Самогласници су носиоци слога у речи. При њиховом изговору ваздушна струја слободно пролази, не наилазећи на препреке. Понекад гласови р, л, н могу бити носиоцислога.

При изговору сугласника ваздушна струја наилази на препреке и нема слободан пролаз, па они не могу да се певају.

Подела гласова према звучности

Гласнице (гласне жице) се налазе у душнику. Приликом изговора, ваздушна струја наилази на њих. Уколико су оне затегнуте, када ваздушна струја дође до њих, почињу да трепере и тако настају звучни гласови. Ако су опуштене, ваздушна струја их не покреће и тада настају безвучни гласови.

Самогласници су звучни гласови.

Сугласници М, В, Р, Ј, Л, Љ, Н, Њ су изразито звучни сугласници. При њиховом изговору, као и при изговору самогласника, гласнице трепере, али се ипак ствара нека препрека. Ови гласови се називају гласници или сонанти.

Сваки звучни сугласник има свог безвучног пара. Они настају на истом месту, али се разликују по томе да ли гласнице трепере или не.

звучни Б Г Д Ђ Ж З Џ

безвучни П К Т Ћ Ш С Ч Ф Х Ц

Безвучни ф, х, ц немају своје звучне парњаке.

Подела сугласника према месту изговора (творбе)

Приликом изговора сугласника, стварају се препреке у усној шушљини. По томе можемо поделити сугласнике на:

1. уснене (лабијалне): П, Б, М

2 усненозубне (лабиоденталне): Ф, В

3. зубне (денталне): Т, Д, С, З, Ц

4. надзубне (алвеоларне): Л, Р, Н

5. предњонепчане (палаталне): Ј, Љ, Њ, Ћ, Ђ, Ш, Ж, Ч, Џ

6. задњонепчане(веларне): К, Г, Х.

Подела према начину изговора

1. Струјни (фрикативни)- препрека је у виду теснаца и глас се формира струјањем ваздуха између препрека: Ф, С, З, Ш, Ж, Х

2. Праскави (експлозивни)- при изговору се ствара поптуна препрека ваздушнојструји, која се нагло отклања: П, Б, Т, Д, К, Г

3. Сливени (африкате) -препрека је потпуна, али се не отклања нагло већ постепено. Ови гласови су сливени од елемената два гласа: Ц, Ћ, Џ, Ћ, Ђ