Волимо да читамо- другари препоручују шта читати

Надамо се да ће свако пронаћи бар један наслов који ће га заинтересовати. И не заборавите: свака књига има своју судбину, онакву како је читалац схвати. (латинска изрека)

„О љубави и другим моронима“, Данијела Костић

Лепи описи: „А онда сместа заборавим све то, јер Прасенце ми пљеска ручицама-крофницама и кикоће се... И само поглед на њега је довољан да у мени пробуди чисту радост! Не бих га, вала, мењала ни за милион „нормалних'' породица, с чоколадом и шлагом!“

У овој књизи се ради о девојци Мили, чији су родитељи разведени и добија полубрата. У почетку јој је само та чињеница била неподношљива, али када се родио, одмах га је заволела и више се није одвајала од њега. Њено друштво чинили су Дача, Пајче, Ана и Ивана са којима је била нераздвојна. Нико од њих није имао добру породицу, имали су и пуно проблема, али су увек били ту једни за друге. Пошто није пазила на часовима и није учила, мама ју је казнила. У почетку је била веома љута због тога, али када се заљубила у једног матуранта Милана више јој није било до излажења, већ је само лежала у соби и туговала. На крају школске године Мила одустаје од Милана, пошто....

Миа Пастор, 72

„Острво с благом“, Роберт Луис Стивенсон

За време летњег распуста прочитао сам књигу „Острво с благом“. Место радње је Велика Британија. Главни јунак је Џим Хокинс, син власника крчме. Он је једног дана случајно пронашао мапу закопаног блага у ковчегу мртвог пирата капетана. Одлучује да крене на острво где се налази благо, на пут му се придружују и доктор Ливзи и барон Трилони. На брод су се кришом укрцали и пирати који су исто хтели да се докопају злата, главни међу њима био је Дугачки Џон Силвер. Уз разне авантуре и препреке које су их пратиле на путу до острва и на самом острву, благо је на крају ипак отишло у добре руке. Џим је лик који је истовремено авантуриста, али и веома опрезан, желео је да нико не буде повређен. То му је било важније од блага.

Ову књигу бих препоручио и дечацима и девојчицама, зато што је забавна и пуна доживљаја.

Алекса Завишић, 82

Досије X – Броба против будућности, Крис Картер

Током распуста сам прочитала две књиге. Једна од те две је ова – Досије Х. Књига ми се јако допала, јер је авантуристичка. Говори о двоје ФБИ агената који наслућују инвазију ванземаљаца. Од мистериозне бомбе, до вируса, агенти Дена Скали и Фокс Молдер све решавају уз малу помоћ својих колега и познаника. Радња се већином у књизи се дешава у Тексасу, а неки мањи део у Енглеској. Није дугачка и врло брзо се чита, јер је јако занимљива. Књига је писана по најгледанијем филму и ТВ серији. Препоручујем је свима који воле авантуристичке књиге.

Владана Живић, 72

Против свих правила, Кеј Хупер

У овој књизи се ради о једном човеку по имену Дерек Рос. Он је био нека врста одметника који је дошао са тајног задатка и једино што је желео је да се одмори и мало наспава. Усред ноћи неко је позвонио на врата његове куће. Дерек је помислио да су провалници, лопови, па се наоружао. Кад је отворио врата, видео је једну лепу жену. Питао ју је шта хоће, а она му је веома уплашено рекла да једино он може да јој помогне. Пустио ју је у кућу, али му није било све једно јер је у његовој кући жена коју није познавао. Када му је она рекла због чега јој треба његова помоћ, он је радо пристао....

Књига је веома интересанта, мене је натерала да је прочитам до краја. Док сам је читала, осећала сама се као да гледам филм. Књигу препоручујем свима, много је забавна.

Милица Ђукић, VIII4

Звезде лета

Током летњег распуста прочитала сам књигу под називом „Звезде лета“. Ова књига је писана као дневника једне тинејџерке која је уједно и аутор . Њено име је Кели Мекејн, а у књизи је Луси. Поред Луси, главни ликови су још и њене две најбоље другарице, Џулс и Тилда.Књига је духовита и пуна авантура на плажи током летњег распуста. Књига ме је подсетила на моје другаре и мене, и из ње сам научила како сачувати правог пријатеља. Препоручила бих је свим другарицама јер се у књизи говори о тинејџеркама.

Николина Крстеканић, 73

,,Бандоглавић Страхиња", Синиша Соћанин

У овој књизи се ради о дечаку који се зове Страхиња и ово је савремена тинејџерска драма, са много преокрета, са узбудљивим школским причама. Бандоглавић Страхиња је добио тај надимак по јунаку епске песме, Бановић Страхињи, који му је из шале наставник ликовног дао.

Једног дана, школа коју похађа Страхиња била је проваљена, све ствари из ученичких ормарића су биле побацане. Страхињи су стизале чудне поруке, неке љубавне, али и поруке да ће га неко убити. У Страхињин разред долази нова девојчица, која је њега мрзела. После неколико дана, на часу ликовног, Страхиња и девојчица Милица, нова ученица, добили су задатак да насликају мајку Југовића на великој школској приредби, где се сакупљају паре за дечака Милана који има ретку болест, а треба да се лечи у иностранству. Најзанимљивији догађај је био на школској приредби, када се појавио човек са пиштољем, али је изненађење и ко шаље Страхињи поруке.

Нисам могао све убацити до детаља али препоручујем свима књигу, одлична је!!!!!

Бојан Херцеган, 74

,,Добри типови, лоши трипови и принцезе Портобела", Кети Хопкинс

Главни лик у књизи је девојчица по имену Неста, која се заљубљује у дечка Сајмона. Она сазнаје да је Сајмон из веома богате породице и на све начине покушава да га задиви, као и ново богатије друштво. Њој постаје све теже да се прилагоди том друштву, али, срећом, има две другарице, Луси и Изи. Оне јој помажу да схвати да Сајмон треба да је воли такву каква јесте, а не да се претвара да је нешто што заправо није.

Књигу бих препоручила више девојчицама јер мислим да би оне боље схватиле њену поруку. Из овога сам научила да увек треба да будемо но што јесмо и да људи такве треба да нас прихвате. Мислим да је књига баш лепо написана за наш узраст.

Анамарија Красић, 72

,,Београдска мумија", Бранко Милорадовић

Књига коју сам прочитала зове се "Београдска мумија" и написао ју је Бранко Милорадовић. Књига ми је била толико занимљива да сам је прочитала за један дан. Ради се о дечаку Огију чији је тата археолог. Оги много воли да чита књиге о митовима. Једног дана, његов тата долази кући са обавештењем да ће његов тим да проучава мумију, а он је њихов вођа. Огија та мумија,као и тајна која је иза ње, јако занима, тако да сваке вечери иде са татом до музеја. Не може да одоли да не отвори сам ковчег и види тајне београдске мумије, а шта ће открити после отварања саркофагра старог 2000 година нећу открити. После отварања мумије, Оги има велики задатак да исправи неправде из прошлости, али и да реши проблем у свом животу.

Ову књигу бих свима препоручила јер је заплет невероватан и вероватно ће се свима свидети.

Нађа Маринковић, 63

Кети Кесиди: „Карамела Коко“

У књизи се ради о девојчици Коко, која је живела у Лондону са најстаријом сестром Хани,полусестром Чери,близнакињама Скај и Самер, мамом и очухом Педи. Њихов тата их је давно напустио и одселио се у Аустралију. То је на Хану веома утицало, покушала је да побегне од куће, да запали шталу, па је на крају била и избачена из школе. Њихова мама и очух Педи држе пансион и имају фабрику чоколаде, због тога имају пуно посла и никада се не посвећују довољно Коко и њеним сестрама. Коко у школи упознаје једног дечака, Лорија, који је био мршав уображен дечак, никада није имао пријатеље. Он се Коко уопште није свиђао. Често су се виђали на часу природне науке па чак и у школи јахања. Једном приликом школа јахања у којој је ишла продала је њеног омиљеног понија Карамелу због инцидента који се десио. Карамела је дошла у руке богатог човека Седона, који је, како Лори каже, насилан и безобразан. Од тог дана крећу велике авантуре и невоље, после којих ће се на крају сазнати права истина о Седону, Лорију и његовој породици.

Књига ми се свидела јер је веома занимљива и авантуристичка, такође ми се свидела због размишљања и поступака девојчице Коко, препоручила бих је свим девојчицама које воле авантуристичке романе.

Дуња Грујић, 74

,,Књига смрти"

(манга)

Предлог за све који воле да читају манге, али и за оне који до сада нису читали. Увек треба пробати ново.

Све је почело у кући Шинигамија бога смрти Риука, који је очигледно на земљу спустио своју књигу ,,Књигу Смрти" након што га је досада одвела да посети планету. Седамнаестогодишњи генијалац средње школе Лајт Јагами примећује поменуту књигу насред улице и узима је. Текст написан у енглеском свету може разабрати само чињеницу да је његово откриће бележница повезана са смрћу и да има одређена правила која штите њено коришћење.

Прво Лајт одбацује свеску као привидну пошалицу, али пет дана касније виде се да је посматра, а у том се случају Бог смрти Шинигами Риук појављује ниоткуда. Риук се одриче власништва над Књигом Смрти и наставља да објашњава принципе њене природе и начина рада на Лајта. Ако би Лајт дао смртну књигу другом човеку, његова сећања која се односе на књигу била би избрисана. Лајт је једини којем је Риук видљив. Корисници књиге су ослобођени небеске или паклене судбине.

Приликом прве употребе Лајт за прву смрт гледа телевизију где је човек узео за таоце око осам људи у Шинџуку. Лајт уписује човеково име у књигу смрти и тачно по речима Шинигамија, четрдесет секунди касније, човек је проглашен да је умро од ифракта...

Сами сазнајте шта се даље дешава...

Никола Тот 74

,,Хајдуку Београду", Градимир Стојковић

У овој књизи ради се о дечаку који је дошао из села у Београд, Глигорију Пецикози. са надимком Хајдук. Њега су деца задиркивала када је тек дошао у нову школу, називала су га погрдним именима, која се њему уопште нису допадала. Полако, како је време пролазило, стекао је пријатеље. Сваки дан је слао писма свом најбољем другу из села Томи. Упознао је и другарицу Весну и проводио је доста времена с њом, па је схватио да се заљубио у њу, а сазнао је да се и он допао Весни. Признали су то једно другоме. Пуно су се дружили, ишли у биоскоп и на Калемегдан.

Затим је дошла и Нова година. С обзиром на то да се Весна разболела, није могао да је прослави с њом, али се зато договорио са својим друговима из разреда да заједно славе овај празник. После тога Весна је оздравила, али су се њих двоје посвађали. Пролазило је време, а Весна је и даље игнорисала Глогорија.

Дошло је време за екскурзију. На екскурзији су се помирили и опет били срећни. Убрзо се завршила школска година, завршили су 8. разред, али су сви наставили да се друже.

Глигорије је био срећан што је упознао нове пријатеље, а остали су били срећни што су стекли новог пријатеља.

Ову књигу препоручујем свима, и девојчицама и дечацима. Мени се јако свидела, нисам могла да престанем да је читам.

Анђела Гак, 61

,,Долина авантура " Инид Блајтон

Књигу "Долина авантура" написала је британска ауторка , Инид Блајтон.

Филип , Дајна , Луси Ен , Џек и папагај Кики с одушевљењем прихватају позив пријатеља, детектива Била, за ноћну вожњу његовим авионом а и не сањају да лете право у нову авантуру. Сасвим напуштена долина, у којој се дружина затекла, крије невероватно благо, али и лопове који га годинама траже. Уз помоћ заробљеника Ота, сналажљива петорка проналази благо. После многих авантура, откривених мистерија и бекства, они ипак проналазе детектива Била и хапсе зликовце.

Тијана Сокола, 63

,,Грозни Гаша и времеплов",Франческа Симон

У књизи се ради о дечаку Грозном Гаши и његовим смицалицама. Он има млађег брата, Савршеног Сашу, који је углавном жртва тих смицалица. Гаша одлучује да превари брата тако што му говори да је кутија од машине за прање заправо времеплов. Саша одлучи да то сам провери и сам одлучује да оде у будућност. Гашину смицалицу прекида њихова мама која сазна шта је Гаша урадио.

Књига ми се свидела, јер сам волео и друге књиге о њему када сам био мали. У књизи је више прича, али сам ја описао само најважнију.

Књигу бих препоручио свима, јер је стварно смешна и забавна.

Јован Срдић 61

„Јак као коњ“

За време дигиталне наставе прочитао књигу која се зове „Јак као коњ“. У тој књизи се ради о томе да деца нису хтела да једу житарице. Тата те деце је рекао да морају да их једу, да би били снажни и издржљиви. Деца су јако волела слаткише, па је њихов тата узео интегрални хлеб и пекмез . Она су јако волела ту посластицу, па су јели интегралне житарице. Волела су и коње, па су видела да је коњ јак захвањујући житарицама од целог црна.

Савет: Деца морају да једу житарице, јер су богате угљеним хидратима, витамином Б, влакнима, минералима и осталима хранљивим састојцима. Морају да буду житарице од целог зрна, јер производи од белог брашна нису здрави.

Ђорше Стојановић, 63

,,Кућа хиљаду маски", Игор Коларов

Главни лик у овом роману је дванаестогодишњакиња, Ефи. Она је девојчица која је другачија од осталих, зато што сматра да је свет пун осталих девојчица. Родитељи су је оставили. Живи са веома необичном тетком и мачком Ханибалом Првим. Њена најбоља пријатељица је Елена Д, која је сликарка. У једном моменту Елена Д се сели, а у њеном животу, појављују се старица са флемом Ливија и њена два, такође, необична брата.

Девојчица Ефи има много лица, одатле нам долази и назив “Кућа хиљаду маски”. Свим генерацијама бих препоручила да прочитају овај роман, пошто свако може да се пронађе у некој од улога или под неком маском.

Невена Росић, 62

,,Девојчице узвраћају ударац”,Роберт Такарич

У књизи се ради о томе како је једна девојчица у пубертету и како јој се родитељи разводе. Она остаје без другара из старе школе јер се одселила и након тога јој ништа не иде од руке, стално је невесела, није јој било лако да нађе другаре у новој школи, у новом граду. Била је усамљена јер није имала никог млађег нити старијег поред себе да је разуме, али изненада се ствари мењају. Постаје веселија, налази другаре, мајка јој је срећнија, а све то због тога што добија сестру. Након тога све је кренуло на боље, једноставно јој се живот променио ,,из корена".

Књигу бих препоручила свима, али највише онима који имају неког млађег или старијег брата или сестру поред себе, јер тада заправо схватају да ће тај неко увек бити на њиховој страни и да увек могу рачунати један на другог и да ће, у ствари, највише уживати у загрљају брата или сестре. Тада заправо схватају чари, у овом случају, сестринства.

Драгана Мијанџић, 72

,,Краљевић и просјак”, Марк Твен

У овој књизи су главни ликови Том Кенти и Едвард. Писац књиге је Марк Твен. У књизи серади о једном дечаку, Тому, којег сваки данњегов тата шаље да проси. Једног дана га јењегов тата видео како се шета по граду и не радионо што му је рекао. Ту ноћ је добио највећебатине у свом животу, није могао да заспи због тога и рекао је себи да хоће да види коликокраљевић боље живи од њега. Следећи дан он јеотишао до палате и видео је краљевића крозограду поред које је стојао. Ушао је у двориштепалате, није успео да му приђе и већ га је стражаизбацила. Краљевић се сажалио и рекао да гадоведу на вечеру, у палату и да га обуку и оперу.Краљевић и просјак су изгледали скоро исто пасу хтели да се замену на неколико дана,договорили су се и разишли. Просјак је био јакосрећан, али краљевић није. На просјаковокрунисање дошао је и краљевић, и тада су сезаменили. Краљевић је видео колико тешко живеТомови родитељи и омогућио је да живе у палат.

Милан Карановић, 72

,,Острво са благом", Роберт Луис Стивенсон

У књизи се ради о једном сиромашном дечаку, Џимију. Његови родитељи су држали крчму.Једног дана у крчму је дошао један гусар. Звао се Били. Након смрти гусара, Џими је у његовом коферу пронашао мапу са благом. Убрзо је одржана експедиција. Посаду су чинили Џими,Високи Џон, капетан Трилони, лекар и још пар људи. Након извесног времена, пловећи, дошли су до острва на ком се налазило закопано благо. Док је дечак спавао у бурету, пробудила га је група људи. Они су се договарали како ће се докопати блага. Након неког времена прислушкивања, открио је да су то гусари. Када је то реко копетану Трилону, настао је рат. Гусари су били преварени и благо је стигло у добре руке.

Ова књига је била веома занимљива и препоручио бих је искључиво дечацима који воле авантуре.

Милорад Марков, 72

,,Мартина велика загонетна авантура", Урош Петровић

У књизи се ради о зеленокосој девојчици Марти, која је зато што је прошла подземни загонетаријум професора Шизлапа, добила Небеску награду, што је име великог балона за летење. Марта и професор Шизлаф одлучили су да иду у пустоловину великим балоном и са њима је пошао Мартин пријатељ Венегор. Током летења задесила их је велика олуја и професор Шизлаф испао је из балона, а Венегор и Марта су пали на шиљати пешчани спруд усред велике реке. Када се Марта пробудила, није видела Венегора па је одлучила да га пронађе. Мало касније нашла се испред веома велике и необичне капије у коју је одлучила да уђе како би пронашла пријатеља. Након што је ушла, пролазила је кроз много капија и препрека. Да би прошла сваку од тих капија, било је потребно да реши загонетке које су после сваке капије постајале све теже. Током проласка кроз капије Полшупа Мигула девојчица се сусретала са много необичних људи, прва је била девојчица Кјара, унука Полшупа Мигула, која није превише волела Марту и желела је што више да јој отежа решавање загонетки, али јој то није ишло од руке. Поред Кјаре наишла је и на грофицу Везилију Мигул, затим Пацовара, а на крају на дечака по имену Неон де Вир. Након што је прошла све загонетке, Марта се нашла у великој и мрачној просторији у којој је затекла све особе са којима се пре сусретала. Да би јој што више отежали, Кјара је понудила Марти да једна другој задају загонетке и то ће одлучити да ли се Марта враћа сама кући или са Венегором. Загонетке су биле веома тешке, али је зеленокоса девојчица победила и вратила се кући са својим пријатељем. Ова књига ми се веома свидела, препоручујем је свима који воле загонетке, веома је забавна и непредвидива.

Милица Кеча, 72

„Детињство“, Л.Н.Толстој

Једног дана, када сам ушао у собу својих родитеља, на полици сам видео комплет неких црних књига. Пришао сам и прочитао да их је све написао Лав Николајевич Толстој. Мислио сам да су те књиге превише озбиљне за мене, али како читам наслове, наилазим на једну на којој пише „Детињство“.

У богатој породици, у једном селу, 1828. године родио се један дечак, Николај. Надимак му је био Никољењка. Често је путовао и упознавао разне рођаке широм света. У његовој породици су се говорила три језика: француски, руски и немачки. Дечак је био веома размажен. Плакао је за разне ситнице, али је ишао у разне авантуре, попут лова у великим шумама.

Његовој баки, која је живела у Москви, ближио се имендан,па су он и његов отац кренули у Москву да јој дају поклоне које су с љубављу спремили. Када су стигли тамо, Никољењка затиче своју највећу љубав Соњичку. Mеђутим, на његову несрећу, мајка им шаље писмо да се разболела, добила је грозницу. Његов отац и он су хитно, по невремену, кренули ка селу. Када су стигли, затекли су је у ковчегу. После тога је најбоља пријатељица Никољењкине маме била толико тужна да је и она преминула. Никољењка се расплакао и од тада је његов пероид срећног детињства прешао у жалост и тугу.

Морао бих да додам да ми се лик Никољењке свидео. Једино што бих му замерио је то што је задиркивао сиромашну децу. Како је он то објашњавао, то је све било случајно, али то ми се ипак уопште није свидело.

Препоручио бих ову књигу свима, јер има доста пустоловина, које вас вуку да је читате.

Никола Ловрић, 62

,,Замалек", Дејан Тиаго Станковић

У роману је описан je живот Египћана, њихови обичаји култура и проблеми у граду Каиро. Главни лик je Арна. Oна говори како је њој било док је живела у Египту. Била је наставница историје, али када су се преселили у град Каиро,запослила се у старој антикварници. Када је научила занат, постала је египтолог. Радила је у радњи са чувеним египтологом Костом, који је био њен очух. На први поглед, овај роман подсећа на путопис и на занимљив водич за путнике.

Овај роман препоручујем онима који желе да науче нешто ново о Египту, његовој традицији и веровању Египћана.

Никола Исаков, 63

„Убиство у Оријент експресу“, Агата Кристи

У књизи се ради о мистериозном убиству у возу. Једно вече на перону у Истамбулу у воз се укрцао необичан број људи за то доба године. Била је зима. Међу путницима био је и веома познат детектив Херкул Поаро.

Сутра ујутро, сви путници су отишли до вагон-ресторана. Поаро је каснио на доручак. Мало касније, пришао му је један господин и сео преко пута њега. Господин му је рекао да зна ко је он и упитао га да уради један посао за њега. Рекао му је да је он веома богат човек, и да има непријатеље и да му је потребан неко да га додатно осигура. Понудио му је за то двадесет хиљада долара. Поаро му је рекао да га не занимају паре и да узима случајеве који га занимају. То вече, око 1:15, снег је завејао воз, због чега је морао да стане. Сутрадан, до путника долази веома узнемирујућа и страшна вест. Убијен је господин Рачет, исти господин, са којим је Поаро јуче разговарао. Господин је лежао мртав у свом купеу дванаест пута прободен и закључан изнутра. Поаро, пошто је био једини детектив, одлучује да прихвати случај и крене са истрагом. У возу је било дванаесторо путника...

Веома волим овакве романе и због тога ми се књига свидела. Занимљива је, и до самог краја књиге, не можеш да закључиш ко је убица. Књигу препоручујем свима који воле овакве романе.

Ања Вукобрат, 84

„Након", Ана Тод

У књизи се ради о Теси, девојци која долази у Америку како би студирала. Она има дечка Ноу, који остаје у Енглеској како би завршио средњу школу. Теса упознаје много нових људи у дому, и своју цимерку Стеф, а Тесиној мами се она уопште не допада и тражи од Тес да се пресели у другу собу. Све које упознаје у дому другачији су од ње, осим Ландона, момка који се упознаје са њом пред час и друже се током целог школовања.Након пар дана, Стеф позива Тесу на журку. Она се неко време предомишља али ипак пристаје и тамо упознаје Хардина, који се уопште не разликује од других људи у дому. Како време пролази, Хардин и Теса се све више не подносе, али то ће се све променити после једне журке...

У овој књизи ми се свидело то што је књига занимљива, радња није досадна. Књига представља двоје младих људи који су веома различити, а исто тако јако слични. Боре за своју љубав и имају много препрека пред собом.

Јелисавета Трифуњагић, 84

„Њушкала-Случај несталих костију“, Ајрин Торн

Дечак Макс је имао таленат да пронађе сакривене или изгубљене ствари. Једног дана, у Максовој улици нестали су сви кућни љубимци.

Сумњало се да их је неко украо, али нико није знао ко је то учинио. Макс се укључио у истрагу заједно са Робином, компјутерским стручњаком и прваком шаха у општини. Заједно су водили своју истрагу. Посумњали су на стару госпођу Шмит, која је такође пријавила нестанак свог љубимца. На крају се испоставило да њен љубимац није изгубљен, јер су га Макс и Робин нашли код ње у дворишту, и да она заправо стоји иза свега. После овог случаја, Макс и Робин су желели да постану прави детективи. Направили су канцеларију од шупе коју Максов тата више није користио. Једног дана, кренули су на утакмицу и у шуми су видели једног малог пса који је уплашено лежао, а око њега је било пет љутих паса. Макс и Робин су им пришли, а затим је Макс извадио сендвич са шунком и бацио га. Пси су потрчали за њим, а Макс и Робин су уплашеног пса одвели у своју канцеларију. Дали су му да једе и направили су му кревет, назвали су га Њушко, јер је имао јак њух. Неколико дана касније, у њихову канцеларију је дошао полицајац и рекао је да му је потребан Њушко да би се решио случај пљачке златаре. Дечаци су пристали и одвели Њушка у станицу.

Успешно је обавио свој задатак, и добио дебелу кост као награду.

Следећег дана, дечаци су се шетали са Њушком по тргу и видели су да неки радници унеси велике кости у музеј. Њушко је спазио једну кост, потрчао је према њој, зграбио је и побегао. Дечаци су покушали да га зауставе, али нису успели. Када су га стигли, узели су му кост и вратили је у музеј под изговором да су је на улици јер ју је тај пас (Њушко) оставио. Кустос је био веома задовољан. Понудио им је обилазак дела музеја где се налазе скелети диносауруса, иако музеј још није био отворен. Прихватили су са узбуђењем. Следећег дана, дошли су до музеја и видели полицију код музеја. Ушли су и угледали неке људе са рукавицама како глатким четкицама бришу под, постоља, зидове и видели су да нема ниједног скелета. Ту почиње Максова и Робинова истрага.

Ово је само део романа. Препоручујем свима који воле, а и онима који не воле авантуре јер је веома занимљиво и лако се чита.

Михаило Ратко, 72

„Пет ноћи код Фредија: Сребрне очи“, Скот Котон

ПАЖЊА!! ХОРОР!!

Главни лик ове приче је девојка звана Чарли која се враћа у Јуту, у Америци, како би одала почаст свом другу из детињства Мајклу, који је убијен заједно са четворо деце у пицерији „Фреди Фазберова пицерија“, пре 10 година. Она се са четворо другова враћа у ту пицерију и један њен друг је рекао како се сећа човека у жутом костиму, Фредија, који је у ствари робот направљен да пева деци која су у тој пицерији, а били су ту на бини и остали роботи звани аниматроници. Деци је убио један човек и он је стављао тела деце у аниматронике која су касније оживела, али као душе. Не сећају се ко их је убио, али зато нападају сваког ко има одећу чувара. И, тада креће најзанимљивији део, нећу га открити, прочитајте сами.

Књига ми се свидела јер је напета и не зна се ко је био убио децу, па је сама прича јако занимљива. Ова књига је први део у серији, а писац ове књиге још увек пише наставке.

Лука Панић, 74

,,Пет пријатеља поново у акцији", Един Блајтон

Џорџ и Ана су биле рођаке (Џулијан, Дик и Ана су браћа и сестре), живеле су далеко од куће да би могле да иду у школу. Један дан је Ани стигло писмо од тате да неће моћи да дођу кући јер им је мајка болесна и да ће морати неко време да живе са Џорџом. То је у једну руку било супер, а у другу лоше јер им је мајка болесна. Џорџини родитељи су их прихватили, али су рекли да ће имати наставу током зимског распуста. Девојчице су се спремале исто као и дечаци, једва су чекали да дођу у Кирин, да би били сви заједно. Џорџин тата је нашао наставника који ће им предавати за време зимског распуста јер њихове оцене и нису биле нешто сјајне. Наставника су сви волели сем Џорџа и Тимотија. Џорџин тата је био научник, имао је неку важну формулу која му је једног дана нестала и сви су мислили да је то била Џорџ јер се цео распуст понашала неприкладно. Мала група авантуриста је решила тајни пут и били су јако срећни и узбуђени јер су коначно решили загонетку.

СВЕ ПРЕПОРУКЕ ЗА ОВУ КЊИГУ!

Николина Маргит, 74

,,Необичан случај доктора Џекила и господина Хајда", Роберт Луис Стивенсон

За време ванредног стања учим и читам. Прочитала сам књигу која се зове ,,Необичан случај доктора Џекила и господина Хајда".Ову књигу је написао енглески писац Роберт Луис Стивенсон, а на српски је превео Милан Милетић. У књизи је описан један стваран догађај, а то је да је доктор Џекил имао своју лабораторију, у којој је мућкао разне напитке и, пошто му је било досадно да буде стално добар,он је направио напитак који га је претворио у другог, злог човека, а тај човек је био господин Хајд. Доктор Џекил на крају је морао да одабере која ће особа бити и превладало је зло у њему.

Најзанимљиви део књиге ми је био кад су доктора Џекила тражила његова два најбоља пријатеља, адвокат Атерсон и доктор Лењон. Тражили су га зато што није ником дао да уђе и да га види јер није могао једно време да се врати у доктора Џекила и нико није знао да се он претвара. Мени се ова књига свидела јер је све права мистерија, до краја књиге кад нам је писац открива. Ипак, могли смо и ми сами да је откријемо ако смо читали пажљиво и са разумевањем. Порука овог романа је да се негде у нама увек води борба између добра и зла и можемо сами одлучити шта ће победити.

Ивана Балташик, 63

,,Нећу да мислим на Праг, Соња Ћирић

У књизи се ради о девојчици Дарји која иде у седми разред и лепо пише књиге и учествује на конкурсу где је награда путовање у Праг. У исто време добија и понуду од Дуце и Даце, власника кафића ,,Добар дан" да напише збирку прича о кафићу и муштеријама, а они ће јој то платити, Дарја пристаје на то, јер јој је потребан новац за Праг пошто родитељи немају да јој дају. Поред обавеза у вези са школом и збирком, има и породичне, али и љубавне проблеме, који ће јој додатно отежати посао. Занимљива прича која ће се већини свидети, говори о пријатељству, породици, љубави, али нам шаље и велику поруку: ,,Све има смисла ако радиш оно што волиш", што је код Дарје писање прича и жеља да постане писац.

Ова прича је заиста веома лепа и дефинитивно ми је овај један од најлепших прочитаних романа због дивних порука, као што је једна да свако у себи носи таленат и да га сами можемо развијати ако смо му посвећени.

Нађа Маринковић, 63

„Бака гангстер“, Дејвид Валијамс

Током овог ванредног стања сам прочитала књигу под називом „Бака гангстер“ коју је написао Дејвид Валијамс. У књизи се ради о дечаку Бену који је сваког петка одлазио код своје баке. Бен није волео старије људе. Све их је гледао на исти начин, досадни старци који током само решавају укрштене речи. Бенова бака је била као и све остале, стара, спора и досадна, али, на његову жалост, још је и смрдела на купус. Бака је Бену увек давала колачиће који су стајали у кутији на некој полици. Овог пута, Бен је сам отишао да их узме и изненадио се кад је уместо колачића угледао драгуље разних величина и боја. Тог дана бака му је испричала своју велику тајну, а Бен је пажљиво слушао и дивио се. Од тог дана, дечак је све чешће долазио код баке и временом се зближио са њом. Убрзо, Бен је осећао велику љубав према својој баки, а знао је да би се тако осећао и без те необичне тајне.

Прочитала сам ову књигу јер ми је и сам наслов на неки начин био занимљив и имала сам велику жељу да сазнам шта се крије иза њега. Порука, као и прича, ми се јако свидела- није све у изгледу. Понекад људи који не изгледају тако посебно, а имају веће срце него што мислимо.

Књигу бих препоручила свима, без обзира на то да ли сте дечак, девојчица или одрасла особа, јер сматрам да никад није касно за промену.

Соња Олајић, 62

,,Ловац на маслачке", Весна Алексић

Ово је дечији роман, а главни лик је Маша. Прво бих издвојила један леп описи: ,,Ишли смонеким споредним путем, са обе његове странерасло је густо дрвеће, у једном часу, како је ветардунуо, испред нас се само осуло лишће као неказлатна киша. Много, много лишћа у трену јеполетело, ветар га је узвитлао као конфете и оноје падало на земљу, лагано, као на успореномснимку."

У овој књизи се ради о девојчици Маши која сеничега не плаши, осим да заборави свог тату сакојим је брала маслачке. То је био њен највећистрах и никоме није смела да каже за њега. Кренувши у школу, Маша упознаје Јанка, дечакакоји ништа не прича, јер се љути на своју мамукоја га је напустила. Уз помоћ Маше и другихљуди, Јанко проговара, а његова мама долази поњега. Такође, и Маша се решава свог страха исхвата да је њен тата увек близу ње и да га никаднеће заборавити, јер драге особе нам увек остају усећању и срцу.

Књига је веома занимљива и поучна. Препоручила бих је свима јер говори опријатељству и љубави.

Миа Пастор, 62

,,Тајне”, Џеклин Вилсон

Ова енглеска списатељица је стекла светску славу и бројне награде захваљујући дару да забавно пише о стварном животу данашње деце и свим мукама одрастања, не избегавајући тешке и ружне стране живота. Књига “Тајне” говори о пријатељству две девојчице, чији се животи много не разликују, иако долазе из различитих светова. Главне јунакиње зову се Индија и Дијаманта. Индија је девојчица која живи у богатој породици и иде у приватну школу, док је Дијаманта из сиромашне породице, живи са младом мајком и очухом Теријем који је злоставља и она га се јако плаши. Заједничко им је је то што обе живе у породицама склоним свађама, као и то што теже склапају пријатељства и зато и имају само једна другу, воле да читају и обе пишу дневник. Индија и Дијаманта су се једног дана сасвим случајно среле и постале су веома добре другарице. Индија је Дијаманти стално причала о Ани Франк јер јој је она била идол. Дијаманти се посебно свидело када се Ана крила на тавану па је и њој пало на памет то да уради, али она је имала дрги разлог за то, очуха Терија и зато је побегла од куће. Отишла је да живи код Индије на тавану. Даје јој да чита ,,Дневник Ане Франк” и Дијаманта се све више поистовећује са Аном, док Индија ужива да се брине о њој као "правој Ани Франк”.

Мени се јако свидела ова књига зато што ауторка прича о стварима које се дешавају деци широм света, о којима се баш и не прича, и о томе што није све дивно како се чини на први поглед.

Тара Благојевић, 72

,,Књига о џунгли", Радјард Киплинг

Енглески књижевник Радјард Киплинг рођен је 1836. год. у Бомбају. Рано детињство провео је у Индији. Школовао се у Енглеској, након тога се враћа у Индију где је радио као новинар. Књигу о Џунгли је објавио 1894. год.,а други део књиге објављује идуће године. Нобелову награду.добио је 1907. године.

У овој књизи се ради о дечаку Моглију који је био остављен у џунгли још као беба. Пронашла га је вучица и прихватила као своје младунче. Дала му је име Могли што значи Жаба. Животиње из џунгле су имале састанак код Стене и прихватиле су га да живи са њима. Могли је имао вучју породицу, браћу и сестре вукове.Највише се дружио са медведом Балуом и црним пантером Багиром. Они су га учили свему и чували од тигра Шир Кана који је био зао и хтео је да га поједе. Када је Могли одрастао, вођа вукова је остарио што је Шир Кан искористио и наговорио младе вукове да га убију и преузму власт, а Моглија да предају њему. Могли је успео да побегне тако што је ватру бацио према вуковима и побегао. Вратио се у село међу људе и решио да убије тигра Шир Кана.

У књизи ми је било занимљиво како је Могли одрастао са животињама и са њима учествовао у свему, нпр. са слоновима у јутарњем марширању, са змијом Ка је био у опасности пошто је она била добра и са Шир Каном, али ипак га је на неки начин штитила и сакривала. Мајмун Краљ Луји је исто занимљив, жели постати као човек и знати како се пали ватра. Занимљив је и сусрет Моглија са девојчицом на реци кад он упознаје људе и место одакле потиче. Крај је тужан кад се опрашта од Балуа пошто се враћа у село међу људе.

Данијел Удвари, 62

,,Теби, моја Долорес", Саша Божовић

Главни јунак књиге је сам писац, која је и докторка. Описујући своју личну трагедију, описала је трагедију српског народа у Другом светском рату.

Она у току рата рађа бебу Долорес, која се једне хладне ноћи извлачи из бунде којом је била покривена, па се пар дана касније разболела и умрла.

У књизи су описана и многа злодела која су учињена над недужним народом. Људи су везивани жицом, убијани и бацани у дубоке јаме. У књизи је описан један такав догађај где је једна девојка успела да преживи и извуче се из јаме. Др Саша Божовић је као лекар радила на фронту, није било пуно лекова и људи су умирали у великом броју. У једном од тих села у близини Бихаћа, где је радила др Саша Божовић, живео је и мој прадеда Видосав Чанак који је тамо убијен и бачен у јаму. Ова књига ме је јако растужила, исто као и ,,Крвава бајка" Десанке Максимовић.

Иако је књига пуна несреће, жалости и смрти, заиста бих је препоручио својим другарима где могу да виде колико несреће један рат може да донесе и да се оваква злодела никад више не понове.

Јован Икић, 72

,,Благо Морских грабљиваца", Елиза Пуричели Гвере

Минерва Минт је главни јунак ове приче, а ту су и њена два пријатеља, Рави и Томазини. Она има 9 година и живи у Вили Рућертола на врху Адмираловог гребена у Корнуволу. У књизи се говори о девојчици Минерви и њеним пријатељима који иду у пустоловину. Добијају писмо од змаја који је њихов непријатељ. Сањала је о тренутку да ће пронаћи своје порекло и своје родитеље.

Ја бих ову књигу препоручила свима који воле пустоловине, и дечацима и девојчицама. Занимљива је и уживала сам читајући је.

Ања Олајић, 61

,,Гордост и предрасуда”, Џејн Остин

Роман прича причу о британској породици Бенет с почетком XIX века. Господин и госпођа Бенет родитељи су пет ћерки Џејн, Елизабет, Мери, Кити и Лидије. Све сестре су васпитане да је најбитније наћи богатог мужа. Све почиње када госпођа Бенет сазнаје да ће богати нежења провести лето у близини њих и нада се да ће се бар једна од њених ћерки удати за њега. Са доласком господина Бинглија и његовог пријатеља, господина Дарсија, почиње интересантан заплет. Елизабет, друго дете у породици, има потпуно другачије размишљање о браку и љубави. Елизабет је интелигентна, млада девојка, врло поносна на сопствено мишљење без обзира на околности које су јој се дешавале. Њено упознавање са господином Дарсијем започиње непријатељством, а како време пролази све више упознавају једно друго. Кроз њихово упознавање упознају и сами себе и своје мане. Разлике у друштвеном и финансијском статусу стварају низ препрека за зближавање господина Дарсија и Елизабет. Он ће морати да превазиђе свој понос. а Елизабет сопствене предрасуде да би могли да буду заједно.

Никада до сада нисам читала овакав роман. Интересантан ми је по много чему. Нисам могла ни да замислим да је једино занимање жене било бити супруга и мајка. Начин на који су се млади упознавали изгледа потпуно нестварно. Једино што могу да повежем са данашњим временом је то да су новац и положај у друштву једино мерило животних вредности по многима, нажалост. Оно што сам научила од Елизабет је да љубав увек пронађе прави пут.

Уколико мислите да сте довољно зрели и да имате читалачког искуства да можете да разумете, на неки свој начин, љубав. Топло вам препоручујем ову књигу.

Дуња Петровић, 74

“Приче за лаку ноћ мале бунтовнице”, Фавили и Франческа Кавало

У овој књизи има преко 100 прича о храбрим женама које су оствариле своје снове. То су успевале јер никад нису одустајале од својих снова, ма колико тешко им је било.

Приче за лаку ноћ мале бутовнице су нова врста бајки, које инспиришу девојчице причама о 100 жена -хероја.

Моја омиљена прича је Амне Ел Хадад, која је била дизачица тегова. Она је била новинарка и није била срећна својим животом. Била је гојазна и није имала кондиције. Онда је једног дана себи рекла: ,,Можеш ти много више од овога, само уради нешто. Иди у шетњу”. То је и урадила. Уживала је у тим шетњама, па је почела да трчи велике раздаљине, а затим и спринт. Онда је почела да вежба и у теретани; када је открила дизање тегова, одмах је знала да је то спорт за њу. Амнин живот се променио када је Међународна федерација за дизање тегова дозволила муслиманкама да се такмиче. Почела је да се такмичи у Европи и Америци и постала икона муслиманским девојчицама широм света.

Та прича ме је инспририсала и дала наду да могу да се променим, и да почнем да вежбам и на крају да смршам. Веома сам срећна што сам пронашла ову књигу и пропоручујем је свим девојчицама широм света.

Дуња Филиповић, 72

,, Поноћ за Чарлија Боуна ", Џени Нимо

,,Поноћ за Чарлија Боуна" је мрачна књига којаима 8 делова. У првом делу дечак по именуЧарли Боун (који има само 11 година) открива даможе да чита мисли људи са фотографија. Стогага његове не тако фине тетке Јубим, шаљу уБлурову академију у коју иду надарени илитиљуди који имају моћи. Чарлију ће се тамодогодити пуно необичних ствари, али ће му утоме свему помоћи његови пријатељи Фиделио, Оливија, Обасан и његове ватрене мачке, Бенџамн и његов пас Пасуљче, ујак Патон.... Чарли једног дана одлази у књижару Инглиђугде му госпођа Јулија даје кутију и причаму отоме како је та кутија добијена у замену за бебуњене сестре Ненси. Беба је сада порасла иЧарлијевих је година, такође се налази уБлуровој академији. Девојчица не зна ко је јер јује док је још била беба, Манферд хипнотисао (омађијао) и на контога Чарли иде у потрагу закључем кутије. Њему ће на пут ка решавањумистерије стати његове ћакнуте тетке, докторБлур, Манферд, Зелда, Ејса... Али, то неће даватизначаја јер Чарли има одличне пријатеље којистају уз њега.

Најзанимљивији део књиге ми је био, када сеЧарли заглавио у рушевини док су играли игру. Тамо га напада звер, али му у помоћ прискачупламене мачке, духови и остали. Мрачна књигаје пуна магије и необичних ствари. Мени је овакњига одлична. Чим постане досадно ... ,,БУМ”, деси се нешто незамисливо и управо то је разлогкоји ме је навео да прочитам ову књигу. Препоручила бих је свима који су мојих годинајер мислим да је ово баш право време за читањеове књиге.

Милица Аранбашић, 63

„Кћи шумског вилењака“,Џилијен Самерс

У књизи „Кћи шумског вилењака“ се ради о петнаестогодишњој девојчици, Кили Харвуд. Она је била девојчица из Калифорније, тамо је живела сасвим обичан живот са мајком. Када је била мала, мајка јој је испричала причу како их је њен отац оставио и отишао од њих. Након мајчине смрти, била је принуђена да оде из Калифорније, код оца, који је живео као номад на Ренесансном фестивалу у Колораду. Тамо је сазнала многе ствари о себи и својој породици, о којима није могла ни да помисли, као на пример да поседује способност да разговара са дрвећем,за шта је пре мислила да је само алергија, чак је и сазнала истину о томе да их њен отац никада није оставио и да ју је мајка лагала све време, како не би сазнала праву истину. На фестивалу почињу да јој се дешавају необичне, чак и застрашујуће ствари и тада јој све постаје јасно.

Књига ми се свидела јер је веома занимљива, а помало и тужна. Такође, јако ми се свидела цела прича о њеном оцу, који је био вилењак, баш као и она и прича о њиховим способностима.

Дуња Грујић, 84

Десет ствари које смо урадиле, а вероватно није требало, Сара Млиновски

У књизи се ради о шеснаестогодишњакињи, Ејприл, њеним пријатељима и дечку. Њени родитељи су се развели, мама јој је отишла у Француску са њеним братом, а тата је остао са њом у Веспорту. Њен тата је убрзо нашао нову жену. Ејприлин тата је добио посао у другом граду, али она није хтела да се пресели, није хтела да остави своје пријатеље и дечка. Ејприл је дошла на идеју да живи са другарицом, Вај. Њен тата јој прво то није допуштао, али она је успела да га убеди да назове Вајину маму. Ејприл је назвала Вај и рекла јој све. Вај је била узбуђена али је схватила да њена мама иде у Чикаго на неколико месеци и да Ејприлин тата неће дозволити да оне буду саме. Њих две су смислиле план да Ејприлин тата назове на фиксни телефон и да се Вај јави и глуми њену маму. Поверовао је и она се уселила и ту започињу проблеми. Њен тата јој је оставио папир на ком су правила које не сме да крши, рекао јој је да ће јој слати новац сваког месеца за храну и за све остало. Њена маћеха јој је оставила кола да би она сама могла да иде где жели. И наместиле су два лажна имејла, један су дале њеном тати, а један Вајиној мами. Сваки пут кад би Ејприлин тата слао мејл мислио би да шаље Вајиној мами, и обрнуто, али ти мејлови су слале Ејприл и Вај . У почетку је све било у реду, али онда су оне почеле да беже из школе, приређују журке, упала је у љубавни троугао чак су купиле ђакузи који их је доста коштао. Књига ми се стварно свидела јер је занимљива и држи пажњу. Препоручујем свим девојчицама да прочитају.

Анастасија Иветић, VIII4

Хотел Бертрам, Агата Кристи

Хотел Бертрам се налази у Лондону. У њему су одседале богате старице, свештеници и многи други. Џејн Марпл проводи одмор у хотелу Бертрам, где се дешавају многи чудни догађаји. Све је почело нестанком расејаног госта. Његов одлазак на аеродром погрешног датума и повратак у хотел су кључни у откривању пљачке воза. Гост је требало да буде на конференцији у Луцерну, када се догодила пљачка воза, али његов повратак у хотел је изненадио криминалце. Ударцем у главу су га онесвестили и пренели у колибу близу воза, ког су планирали да опљачкају. Они су планирали да се маскирају у њега и опљачкају воз. План им је био да се расејани гост појави у исто време на два места и тиме збуне полицију...

Џејн Марпл својим запажањима помаже главном инспектору да реши злочин и разоткрије криминалну групу која је извела много пљачки банака и возова у последњих неколико година. Успели су да разоткрију базу криминалаца и њиховог вођу. Књигу препоручујем свима који воле мистерију.

Павле Гојковић, 82

,,Догодовштине једног Џонија", Никола Ђуричко

У књизи „Догодовштине једног Џонија“ говори се о једном дечаку, Џонију. Књига се састоји из више кратких прича у којима Џони говори о својим догодовштинама. Он је маштовит, храбар, весео, по који пут тужан, ретко љут и помало заљубљен дечак. Његове приче нису увек истините. У својим догодовштинама прича са животињама које говоре и које му послужују храну, лети, претвара се у делфина и прави ласер за смањивање. У свим причама он је увек главни и најјачи.

Мени се у овој књизи свидело што је Џони маштовит и увек добро расположен. Најомиљенија прича ми је то кад је направио најбољи и најлепши папирни авион. Тај авион је тако добро бацио да је непрекидно летео. Био је сигуран да ће авион летети док се неком детету не забије у сладолед или неком господину у шешир.

Никола Поповић, 72

Неочекивани гост

Писац овог романа је Агата Кристи. У роману је описано мистериозно убиство. Неочекивани гост, Мајкл Старкведер се колима заглављује у јарку у Јужном Велсу. Била је густа магла. Потражио је помоћ у оближњој кући. Балконска врата су била откључана. Мајкл улази у собу у којој затиче жену са пиштољем у руци и мртвог човека у инвалидским колицима. Она признаје да је убила супруга. Мајкл је решио да јој помогне и заједно смисле причу, коју ће испричати полицији да би се извукли. Сазнаје да је убијени човек био садиста, убијао је животиње и малтретирао своју породицу. Колима је прегазио дечака и извукао се. Било је пуно људи који су желели његову смрт, а то су његова жена, њен љубавник, полубрат, отац прегаженог детета и многи други. Временом откривамо да жена није убица, већ је мислила да заштити некога. Полиција открива правог убицу, али обрт се дешава на самом крају романа.

Препоручио бих овај роман свим љубитељима мистерије, јер нећете успети да се одвојите од њега док га не прочитате.

Павле Гојковић, 72

„Свирач у дворишту“, Мирко Петровић

Главни лик у књизи је дечак Јерко. Књига се састоји од низа приповетки које су посвећене свој деци, посебно пишчевим вршњацима и друговима са којима је растао у родном завичају. Све оне причају о деци и детињству, о догађајима пре страховитог рата (Другог светског рата), као и о збивањима у самом рату. Најтужнији део књиге ми је приповетка која се зове „Пехар“, јер се у том делу ради о неправедној додели пехара, који је Јерко заслужио, а освојио га је други дечак.

Књига ми се допала, приче су занимљиве и поучне. Пуно тога може да се научи и да се види како се живело у том времену. Из прве приповетке „Некупљене урме“ поука је да не треба да се ругамо људима или деци који су сиромашни и тешко живе.

Књигу бих препоручио свим својим вршњацима, поготово дечацима.

Алекса Завишић, 72

,,Острво", Меша Селимовић

Књигу „Острво“ је написао Меша Селимовић. Рођен је 26. априла 1910, у Тузли. Тамо је почео школовање. Завршио је основну и средњу школу и уписао се на Филозофски факултет у Београду. Његова најпознатија дела су: „Дервиш и смрт“, „Острво“, „Тврђава“... Умро је у Београду 11.јула 1982.године.

Ову књигу сам одабрала зато што ми је наслов привукао пажњу и заинтересовало ме је шта се дешава на том острву. Књига има 19 целина, а највише ми се свидела 7 целина која говори о љубави човека према дивљим коњима.

„Предводник је мислио за све њих, или су сви они мислили на исти начин, инстиктивно уједначени у свим реакцијама. Била је дирљива та везаност за групу.“

Из ове књиге може доста тога да се научи о племености и животу. У њој бих променила поједине целине које ми се нису свиделе, а то су

оне које говоре о превари и смрти.

Препоручила бих многима да је прочитају пошто има доста поучних и племенитих мисли.

Николина Крстеканић, 63

,,Недостајеш", Роберт Такарич

У књизи се ради о девојчици која пролази кроз пубертет, тражи нове пријатеље и много је радознала. Девојчица има најбољу пријатељицу која се зове Јована. Радња књиге креће тако што она налази писмо своје баке коју никад није видела. То писмо је написано једну годину пре него што га је нашла. Родитељи нису хтели да кажу где станује зато што бака и дека нису хтели унуку него унука. У писму пише да живи у малом селу, Михаље, да им је ограда обојена у розе. Кад је девојчица прочитала писмо, отрчала је до Јоване и рекла шта се дешава. Јовани је рекла да ће отићи сама и да једва чека да је упозна. Спаковала се и кренула, тата је питао девојчицу куда иде, а она је одговорила да иде код Јоване да спава, међутим, слагала је.Ту настаје заплет ове приче. Како ће доћи до тамо? Да ли је неко пошао са њом? Шта ако се бака одселила?

Сања Адамовић, 74

„Мартина велика загонетна авантура“, Урош Петровић

У овој књизи Марта трага за другом Венегором кроз загонетна врата.

Роман који сам прочитала ми се веома допао. Нарочито су ми се допале загонетке које је девојчица Марта имала да реши да би доспела до свог друга Венегора. Марта је морала да реши тридесет загонетних питања. Свака загонетка је била све тежа и занимљивија. Такође, ми се свидео опис Мартиних авантура и њених мисли, тј. о чему је она мислила док је решавала загонетке. Наравно, мисила је о свом другу Венегору. Загонетке су поставили Полушоп Мигул и његова унука Кјара, црнокоса девојчица која је имала свој вртић за лемуре.

Роман који сам прочитала препоручујем и девојчицама и дечацима.

Ивана Живковић, 61

,,Упознајте Џека Спадала", Дејвид Валијамс

Када сам ушла у књижару, одмах сам отишла до дела са хумористичким књигама и нисам могла да се одлучим коју да узмем. На крају, одлучила сам се за књигу „Упознајте Џека Спадала“ коју ћу овим текстом и представити. Жао ми је што је представљам овако, а не у учионици јер верујем да би се свидела другим ђацима.

Џек Спадало је син господина Спадала, једног од најбогатијих људи на свету. Има све што пожели: тркачке аутомобиле, преко 500 патика, крокодила, ролер – костер у башти... Међутим, поред свега тога Џек није срећан. Оно што њему заиста треба је – прави пријатељ. Зато моли оца да га пребаци у државну школу да би се спријатељио са неким. Али, овога пута мења тактику. Сваког пута када је прелазио у другу школу, деца би га задиркивала јер је богат. Овог пута претвараће се да је као свако просечно дете, чији родитељи имају просечну плату.

Тај део ми је мало необичан зато што сам одувек мислила да би деца пре задиркивала неко сиромашно дете, него богато. После ове књиге, схватила сам да уопште не мора да буде тако.

Књига ми је била смешна, као на пример део где писац набраја имена наставника: Марелица Лимунтус, Златибор Мрвић, Мраморка Фронцла и друга. Истовремено, била је и тужна у делу када Џек схвата да не може све купити парама.

Свидела ми се порука коју писац поручује овом књигом и неки од ликова. Међутим, не свиђају ми се на почетку Џеков тата који стално мисли о парама и Џек који је размажен.

Књигу је иначе написао Дејвид Валијамс, мој омиљени писац. Свим људима, без обзира на узраст, препоручила бих ову књигу, али и многе друге овог писца. Иако је књига јако дугачка, када сам кренула нисам могла престати да је читам. Тако бих у једном дану прочитала скоро трећину књиге.

Милица Томић, 62

,,Весела вештица Ники и зла Кјара", Лела Стојановћ

У књизи се ради о вештици Ники и њеној мачки Веки. Оне су пре три месеца дошле са одмора и Веки се стално излежавала, а Ники јо је говорила да не буде лења и да се не излежава по цео дан. Прошло је неко време и добиле су писмо од Никине прапрапрапрабабе где пише да зна да су се лепо провеле на одмору, али мора да испуњава што више жеља и да зле вештице из црног језера смишљају план како да униште град Шмек. Када је прочитала писмо, Ники је одмах кренула да испуњава жеље и да доноси срећу.

Препопучујем ову књигу девојцицама јер је забавна и занимљива. Свидела ми се и док сам је читала, нисам могла да престанем јер сам хтела да дођем до краја.

Јована Ђукић 62

„Зов дивљине“, Џек Лондон

Џек Лондон је рођен 1876. године, а умро је 1916. године. Познати је амерички писац. Написао је око 50 приповедака и романа, а најпознатије су „Зов дивљине“ и „Бели очњак“.

У овој књизи се ради о псу Баку и његовим авантурама. Има 7 целина, а највише ми се свидела 6 која говори о Баковој љубави према човеку. Недавно смо гледали у биоскопу филм рађен према овој књизи.

Ову књигу бих препоручио свима јер је јако интересантна и занимљива.

Давид Нађ, 63

,,Бескрајна прича“, Михаел Енде

Главни лик књиге је дечак по имену Бастијан Балтазар Букс. Он је дечак кога сви у школи задиркују за његов спољашњи изглед. Једног кишног дана, бежећи од деце која су га после школе дирала, улетео је у једну антикварницу. Тамо је видео само продавца који је седео у фотељи и читао књигу. Он му је веома строгим гласом рекао да одлази, јер не воли децу. Међутим, Бастијан није могао тек тако да оде, јер га је књига коју је антиквар читао привлачила на веома чудан начин, па је одлучио да је украде. Са украденом књигом потрчао је ка школи и сакрио се на велики школски таван. У тренутку када почиње да чита, улази у свет Фантазије и уживљава се у књигу. Фантазија је свет који полако нестаје, зато што је краљица болесна. Сва бића Фантазије покушавају да открију због чега је краљица болесна. После откривају да јој је потребно ново име, али становници Фантазије не могу да га смисле и због тога, само човеково дете може да јој да ново име. Краљица одлази код једног старца и тражи од њега да почне да пише Бескрајну причу испочетка и у том тренутку они схватају да је Бастијан тај који треба краљици да да ново име. Он се ствара у Фантазији, несвесно улази у свет маште и пролази кроз низ нових авантура.

Порука дела је да не треба дозволити да машта нестане чак и кад одрастемо. Такође, не смемо дозволити да се превише уживимо у свет маште и изгубимо контакт са стварним светом. Фантазија је прича која за сваког од нас почиње испочетка и нема крај.

Књига ми се веома свидела, зато што је занимњива и пуна авантура. Такође, има пуно нестварних и занимљивих догађаја. Књигу може да прочита свако ко воли авантуристичке романе.

Ања Вукобрат, 74

,,Близнакиње у невољи", Кети Хопкинс

У књизи се ради о близнакињама, Ив и Литл. Њих две су биле и најбоље другарице, све су говориле једна другој. Али, Ив је имала три тајне. Једног дана у њиховој школи је била приредба о поезији. Ив и Литл су учествовале у приредби. Ив је хтела да победи Литл јер је она победила две године заредом. Када је директор Вилијамс прогласио победника, то је опет била Литл. Ив је била мало љута на Литл јер је мислика да је увек изостављена. Нико је није гледао као особу него као Литлину сенку. Обе су биле Шкорпије у хороскопу,па се Ив питала како се њих две толико разликују по особинама. Њихова другарица Мери је рекла да не мора да значи да су исти подзнаци. Ив је била радознала и хтела је да сазна више...

Књига је веома занимљива и забавна. Више је препоручујем девојчицама јер мислим да дечаци неће разумети разлог због којег је Ив почела да истражује хороскоп.

Милица Ђукић, 74

,,Слатка Хани”, Кети Кеседи

Девојчица Хани одлази у Аустралију да живи са татом, након што је готово избачена из школе. Жели да започне нови, бољи живот, уместо да покушава да поправи стари. Убрзо сазнаје да неће живети само она и тата, него и његова девојка, Ема. Тада је обузима разочарење, јер је толико година провела без тате да не жели да га дели. Ипак одлучује да не направи исту грешку као са очухом, па даје шансу Еми. Стигли су кући, Хани излази из аута, а Ема је дочекује испред капије, срећна што је напокон упознаје. Када се сместила у прелепу кућу, отишли су до опере и проводили време заједно. Следећи дан Хани одлучује да оде у разгледање града, пошто је тати дошао важан клијент, а Ема је отишла да се види са пријатељицом. Села је у кафић крај плаже, затим ју је послужио дечко који ту ради, Еш. Наставља разгледање и наилази на Рајлија, ког упознаје тако што јој дохвати блок за цртање. Мислила је да му се свиђа, али све то престаје када му каже да иде у средњу школу. Првог дану школе је завршила у канцеларији директорке јер је променила униформу, толико о новом почетку. Упознаје две нове другарице, Тару и Бени (Бенедит), успут се нешто мало дописује са “Рајлијем“. Договорили су се да дође код ње и да гледају део у филму у ком је глумила. Ема јој је помогла да све среди, а онда је уследило чекање, Рајли се није појавио. После Хани сазнаје да се није дописивала са њим, него са хакером. Све је кренуло наопако, и наставља се тако. Како ће се завршити? Сазнајте сами.

Ања Караџин, 72

,,Срећна звезда", Кети Кесиди

У књизи се ради о дечаку који се зове Марлин Кавано, а сви га зову Миш, и о девојчици која се зове Марија, а сви је зову Маца. Њих двоје се упознају испред Дејвове канцеларије. Дејв је дечији психолог. Миш је завршио код Дејва зато што је офарбао школске зидове. Њему није било јасно шта једна девојчица као што је Маца ради код Дејва. Кад је Миш завршио и кренуо кући, срео је једног уличног пса како лежи гладан. Он му је дао храну, када је све појео, Миш је хтео да баци амбалажу у канту, али је промашио. Пас је мислио да је Миш бацио амбалажу као играчку. Док пас трчи ка смећу, наилази Маца која не може да се заустави. Пошто је ударила пса, њих двоје су схватили да му треба помоћ, одвели су га код најближег ветеринара. Док је пас био код ветеринара, њих двоје су се још боље упознали и кренулу у авантуре по Лондону.

У књизи ми се свидело то што су глави ликови непредвидљиви и никада се не зна у какву ће невољу упасти.

Јелисавета Трифуњагић, 74

,,Пет пријатеља поново у акцији", Един Блајтон

Радња овог романа се дешава у Енглеској у Кирин Котиџу. На крају семестра, Ана, Џулијан и Дик требалоје да иду кући да прославе Божић са својом породицом, али им се мајка разболела па је и тата био у карантину. Због тога они су ишли код своје другарице Џорџ у Кирин Котиџ да прославе Божић. Сви су били срећни све док нису чули да ће током распуста имати наставника, јер су Џулијан и Дик често били болесни па су пропустили доста наставе. Убрзо, сви су заволели наставника осим Џорџ и њеног пса Тимотија. Џорџин тата је био научник који је усавршавао неку нову тајну формулу и није дозвољавао никоме да му улази у радну собу. Џорџ је увек мислила да је наставник Роланд зао, а и била је у праву. Пошто је наставник Роланд био близак са њеним татом знао је да постоји тајна формула и једне ноћи се шуњао по његовој соби, али га је Џорџ ухватила. И, тада почиње најузбудљивији део романа...

Вук Перишић, 74

,,Последња прилика’’, Фредрик Бакман

Последња прилика је дирљива књига која говори о храброј девојчици и човеку који је направио светски бизнис, али је због посла изгубио породицу. Њих двоје се срећу у болници јер обоје болују од канцера. Тада човек почиње да прави поређење између њега и те девојчице, почиње да схвата да га жена са књигом чува од смрти, а да сваки пут узме неког ко му је драг уместо њега.То је почело од како се родио. На крају, да би спасао неког коме је живот битнији него њему сам себе жртвује.

Препоручио бих свима који воле да читају кратке, али занимљиве књиге.

Марко Ступар, 74

„Хајдук у Београду“, Градимир Стојковић

У књизи се ради о дечаку по имену Глигорије Пецикоза Хајдук који долази из села у Београд. При доласку у ново одељење био је странац и другови га у почетку нису волели.У књизи су описане авантуре дечака кроз које је прошао за време школе. Био је паметан, висок и повучен дечак. Како је време одмицало, Хајдук је постајао запаженији и искуснији друг у одељењу. У току школовања упознао је Весну која му је касније постала девојка и са којом је касније ишао на екскурзију. Била је увек уз њега у многим занимљивим ситуацијама. По завршетку осмог разреда Весна и Хадук су се договорили о будућем заједничком животу.

Књигу бих препоручио свима онима који воле да чују разнашколска искуства и дешавања.

Књига ми се веома свидела,јер сам увидео шта све може да се деси у неком одељењу.

Андреј Варга, 74