Število delavcev

Glede na zahteve za izvajanje delovnega procesa, določite koliko delavcev naj bo prisotnih. Prisotnost lahko določamo na 2 načina v odvisnosti kako želimo upoštevati napako, če ne zadostimo zahtevam:

Vnos v primeru dela s periodami omogoča preklapljanje med samim delom. Označimo zapis, ki ga želimo pretvoriti in pritisnemo gumb pretvori.

Prisotnost določamo:

Spodnji obrazec se nam pokaže v primeru dela s periodami

Vnesemo lahko en ali več datumov v isto polje. Uporabimo lahko tipko Ctrl + klik t miško na datume, ki jih želimo, ali pa Shift in označimo območje npr. 10-22 dan v mesecu).

V primeru dela z izmenami ni mogoče izbirati period - ni gumba za izbiro period. Pojavi se tudi možnost izbire med brezpogojnimi in pogojnimi zahtevami po številu delavcev.

V primeru dela z izmenami in pogojno prisotnostjo je drugačen obrazec. Zahtevamo različne pogoje po prisotnostih glede na veščine in izmene za različno število prisotnih delavcev - to je delavcev, ki pridejo na nek dan (datum) na delo. Če delamo v več zavihkih, moramo v vseh enako označiti sklop za iste veščine.

Spodnji primer za sklop A v prvi zahtevi po delavcih v primeru 0-19 delavcev želi 4 bolničarke, 8 sester in 4 doktorje s prioriteto.

V drugi zahtevi pa za primer 20 in več delavcev zahteva:

Pazite, da bo število delavcev usklajeno z izmenami. Če se nobena izmena ne začne ali konča ob uri, kjer ste zahtevali spremembo števila delavcev, se to ne bo moglo izvesti (ob 12:00 zahtevate enega delavca več, ni pa izmene, ki bi se začela ob 12:00).

Obvezni podatki:

Prisotnost lahko določimo tudi za nek datum in ima dve možnosti:

Združi nam pride prav, ko imamo veliko zahtev za en dan, potem pa želimo samo nekaj dodati ali malo spremeniti. V spodnjem primeru tako želimo dodati samo dodatno veščino za eno izmeno, vse ostalo pa ostane od dneva - srede.

Prepiši nam ustreza tudi, ko imamo veliko zahtev, ki se pa na nek datum zelo spremenijo. Npr. da imamo zahteve za sredo, ki je npr. italijanski praznik, zato takrat potrebujemo več delavcev, enako kot na soboto. V tem primeru na 1.2. prenesemo zahteve iz sobote in damo prepiši - veljale bodo zahteve iz sobote.

Prvi razpored, ki ga delamo na prvi dan razporeda do začetka prve izmene ni nikogar prisotnega, zato moramo za prvi dan razporeda določiti drugačen režim, ki ga bo program lahko izračunal.

Na posebni datum veljajo posebna pravila samo za veščine, ki so navedene, za ostale veščine pa velja splošno pravilo.

Primerjava dela s periodami in izmenami

Zapise lahko delamo tudi pri periodah enako kot pri izmenah, samo potem jih ne potrebujemo.

Primer dela s periodami:

Zahtevamo 1-2 delavca med 8 in 12 uro in 1-2 delavca med 14-18. Med 12-14 pa 3 delavce. Tako bosta dopoldne 2 ali popoldne 2 delavca, ne pa obakrat.

Če bi uporabili vnos kot da imamo izmene, tega ne moremo zahtevati. Ker vam bo dal minimalno 2, maksimalno pa 4 delavce na en dan.

Spodnji zapis (1-2 delavca med 8-14 in 1-2 med 12 in 18 pomenita 2-4 med 12 in 14, ker WoShi sam sešteje) lahko sami, lahko pa s pomočjo gumba Pretvori (deno zgoraj) pretvorimo v drugačno obliko. Za gumb pretvori moramo označiti kateri del želimo pretvoriti (kliknite tri pikice in izberete Označi) - nastane modro ozadje.

Obkroženi zapis spremenimo na 3 - 3 delavcev

Periode so primerne tudi za tiste, kjer jim je pomembno koliko delavcev potrebujejo ob katerih periodah - npr. klicni centri:

Periode ne omogočajo vseh pregledov v gantogramu enakovredno z izmenami.

Primer dela z izmenami:

Primer, kot je opisan zgoraj, lahko zahtevamo tudi pri izmenah.

Z dodatnim ukazom v sekciji Prisotnost zahtevamo 3 sestre med 12-14 (obkroženo Vsi vertikalno, kar pomeni da to velja za en dan za vse delavce vertikalno, za veščino sestre).

Ni vedno mogoče narediti enako kot s periodami in v pregledu (gantogram) v konkretnem primeru ne vidimo vseh manjkov ali viškov direktno ampak preko napak v sekciji prisotnost.