O Stajni

Stajnia „POD ZŁOTĄ PODKOWĄ” Grubaska w Sopocie

W dzisiejszym życiu pełnym pośpiechu, nerwów, zgiełku i wszechobecnej cywilizacji, ludzie coraz częściej, odpoczynku i wytchnienia szukają w kontaktach z naturą i możliwości bliskiego obcowania ze zwierzętami. Kontakt z przyrodą: las, plaża i właśnie konie, uspokaja i odpręża, powodując uczucie przenoszenia się w inny wymiar z dala od codziennych problemów.

Jeździectwo jest specyficzną dyscypliną, ponieważ nie ma praktycznie żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o jakieś specjalne wymogi fizyczne i psychiczne ludzi chcących ją uprawiać. Służy ona każdemu: dzieciom i osobom starszym, zdrowym i chorym, osobom o wybitnej sprawności fizycznej i tym, którym ćwiczenia fizyczne są obce.

Jego „inność" polega również na tym, że człowiek ma kontakt z drugą zależną od niego, żywą istotą, o którą musi dbać. Dzięki temu jeździectwo, obojętnie czy mające charakter sportu wyczynowego czy rekreacji, spełnia wielorakie funkcje.

Dla dzieci i młodzieży jest często ucieczką przed ciągłymi konfliktami w domu. Wśród koni i rówieśników mają one możliwość spędzenia miło czasu, nawiązania nowych kontaktów towarzyskich a nawet przyjaźni. Jednocześnie w obcowaniu ze zwierzętami kształtują swój charakter: stają się bardziej odpowiedzialni, spokojni i cierpliwi, zyskując coraz większe uznanie otoczenia. Zaczynają czuć się dowartościowani, stają się pewniejsi siebie, co pomaga im radzić sobie w życiu.

Przy dzisiejszym siedzącym trybie życia jazda konna jest często jedyną formą aktywności fizycznej dostarczającą konieczną, chociaż minimalną dawkę ruchu. Dotyczy to nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, w tym i osób starszych. Dla tych ostatnich konie są zazwyczaj jedyną motywacją do wyjścia z domu i przebywania wśród ludzi. A przecież w tym wieku siedzenie w pustym mieszkaniu i izolacja społeczna tylko pogłębiają proces starzenia. Konie właśnie mogą służyć przywracaniu ludzi starych społeczeństwu, podtrzymywać ich sprawność fizyczną i psychiczną oraz dawać tak ważną dla nich motywację do życia.

Zaszczytną rolę konie odgrywają w procesie rehabilitacji dzieci upośledzonych umysłowo i osób niepełnosprawnych. Przyczyniają się do ich sprawniejszego funkcjonowania w życiu codziennym a także często do całkowitego wyleczenia. Kontakt z żywym zwierzęciem, jego ciepło i miarowy chód bardzo mocno oddziaływują na psychikę chorego dziecka w sposób pozytywny. Zajęcia z hipoterapii są odskocznią od długotrwałych, monotonnych i nudnych konwencjonalnych zajęć terapeutycznych. Dzieci niepełnosprawne świadome swych ułomności nabierają poczucia „normalności" siedząc na końskim grzbiecie, gdzie większość różnic w sprawności ulega zatarciu.

Przy spełnieniu tylu różnorodnych ról, nic dziwnego, że zapotrzebowanie na kontakt z końmi i jazdę konną stale wzrasta. Doceniając jej zalety zaczęli się nią interesować również lekarze, terapeuci, psychologowie i co najważniejsze nauczyciele w szkołach. Coraz więcej szkół, oferuje w ramach swoich zajęć naukę jazdy konnej. Coraz więcej też lekarzy i terapeutów zaleca pacjentom jazdę konną jako swoisty lek na różne schorzenia.

O tym jak bardzo jazda konna jest poszukiwaną formą aktywności i sposobem spędzania wolnego czasu świadczy prawdziwe oblężenie klubów i prywatnych stajen w okresie wakacji. Organizowanie obozów jeździeckich i półkoloni stało się już prawie koniecznością. Również duże biura podróży aby uatrakcyjnić swoje oferty wprowadzają do nich konie.

Wszystkim tym wymaganiom stara się podołać, prowadzona od 1990 roku Stajnia „POD ZŁOTĄ PODKOWĄ”, która mieści się na terenie Hipodromu Sopot. Zajęcia prowadzone są dla jeźdźców różnego wieku i o różnym stopniu wtajemniczenia na 6 koniach. Grupa osób zaawansowanych reprezentuje stajnię i barwy SKJ Sopot na zawodach skokowych, ujeżdżeniowych, WKKW.

Stajnia „POD ZŁOTĄ PODKOWĄ” uczy według prawidłowych metod podstaw jazdy rekreacyjnej, pomaga zdobyć umiejętność osiągnięcia harmonii między jeźdźcem a koniem. Dążenie do tego bardzo się opłaci, dostarcza bowiem więcej satysfakcji z jazdy. Zapoczątkować można tu zdobywanie umiejętności jeździeckich, co w rezultacie prowadzi do dobrego opanowania sztuki jazdy konnej.

Tu odzyskuje swoje dawne znaczenie stare przysłowie „ największe piękno na świecie na końskim grzbiecie".

Młodsi i starsi chętnie uprawiają rekreacyjnie sport jeździecki i czerpią zadowolenie z obcowania z końmi, dzięki organizowanym rok rocznie stacjonarnym obozom letnim, podczas których poznają elementy jazdy ujeżdżeniowej, odkrywają tajniki jazdy konnej, zasady pokonywania parkurów, jazdy na oklep.

Bardzo ważnym elementem działalności stajni jest wyjazdowy obóz jeździecki, możliwy dzięki gościnności jednej z osób korzystających z tutejszych usług. Stanowi on doskonały wypoczynek dla koni w naturalnym środowisku, wśród zielonych pastwisk. Jest też „szkołą życia" dla młodzieży, która dzięki temu wyjazdowi uczy się odpowiedzialności, cierpliwości, właściwej opieki nad koniem, polegającej między innymi na przestrzeganiu odpowiedniego rozkładu dnia, regularnym żywieniu, pojeniu i czyszczeniu. Umożliwia codzienny kontakt z przyrodą i daje radość z obcowania ze zwierzętami.

Wspaniałą odskocznię od szarości codziennego życia stanowią organizowane tu galowe majówki - spacery na końskim grzbiecie po lesie i jednodniowe rajdy — przejażdżki w otwartym terenie. Są one dużą przyjemnością dla jeźdźców, gdy na twarzy i we włosach czuje się podmuchy wiatru, zadowolenie dają też koniom, gdyż jazdy nie są dla nich zbyt wyczerpujące.

Stajnia „POD ZŁOTĄ PODKOWĄ” ściśle współpracuje ze Sportowym Klubem Jeździeckim, dzięki jego gościnności, młodzież może uczestniczyć w zawodach przezeń organizowanych.

Duży przełom w działalności Stajni nastąpił po nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Zwolenników Jeździectwa i Hipoterapii, które od 1993 roku, przez 7 lat, bardzo aktywnie uczestniczyło w życiu Stajni oraz pomagało przy organizacji imprez i zawodów hippicznych, które dla dzieci i młodzieży stanowią doskonałą okazję zademonstrowania umiejętności ujeżdżenia i skoków, uczą sportowej postawy i rywalizacji, mobilizują do doskonalenia techniki dosiadu i skoków.

Przykładem imprez są:

Zawody Ujeżdżeniowe - podczas których prezentowany był KADRYL - układ taneczny

grupy koni przy muzyce.

Zawody Skokowe o Puchar Prezesa S.Z.J.H. - gdzie startowali jeźdźcy w różnych kategoriach wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania.

Zawody o Złotą Podkowę i Puchar Stajni - podczas których wyłaniano najlepszego jeźdźca w stajni po dwóch konkurencjach, skokach i ujeżdżeniu. Jednym z konkursów była BŁĘKITNA WSTĘGA - gdzie ekipy z sąsiednich „szkółek" rywalizowały o tytułową wstęgę.

Wszelkie imprezy były integracyjne. Oprócz dzieci sprawnych, biorały w nich udział również dzieci o niepełnej sprawności ruchowej, które niejednokrotnie świadome swoich ułomności, na końskim grzbiecie nabierały poczucia „normalności". Zawodnicy otrzymywali zawsze dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Do innych atrakcji tutejszej Stajni należy tradycyjny Hubertus - święto myśliwych organizowany w leśniczówce Borodziej. Święto to spędzane jest w miłej atmosferze, przy ognisku. Uczestnicy mogą skorzystać z wielu atrakcji takich jak: szukanie lisa, udział w różnych grach i konkursach z nagrodami, mają też możliwość krótkiego spaceru po lesie na końskim grzbiecie.

Dzieci mogą wykazać się swoimi talentami biorąc udział w letnim konkursie „Wakacje z koniem", organizowanym w trzech kategoriach: fotograficznej, plastycznej i literackiej. Na zwycięzców czekają zawsze atrakcyjne nagrody.

Dzięki inspiracji samych dzieci ogłoszono Konkurs literacki, który przyczynił się do

powstania zbioru wierszy „WSPANIAŁA 12 I INNI”. Dwa z wierszy ukazały się na łamach czasopisma „Konie i Rumaki”.

Dla Agnieszki Firan (Firanki ) od Małgorzaty Sylwestrzak (Zasłonki ) z dedykacją :

„ Poemat o najeździe Hecia na przeszkodę”

Cóż za radość, dziś zawody,

Hecio skacze przez przeszkody !

Już na parkur wjeżdża Hecio,

Pędzi niczym dziki przeciąg.

A gdzie Firanka ? Chyba wiecie-

Na heciowym siedzi grzbiecie.

Na przeszkodę pędzi Gumak

Cóż za piękny z niego rumak !

Do przeszkody coraz bliżej,

Gumiś schyla główkę niżej,

Nagle robi wielkie oczka :

„ Czy nadaję się na skoczka ?”

Jeszcze tylko zakręt jeden,

Kroków dziewięć, osiem, siedem,

Hecio myśli wciąż zawzięcie,

Czy też zmieści się w zakręcie.

I zakręcił, zawirował,

Na przeszkodę się wpakował,

Już odbija się od ziemi

Swoimi kopytkami przednimi,

Hecio staje na paluszki,

Lecą w górę krótkie nóżki

I na koniec, i na schyłek

Odbijamy gruby tyłek !

Co za radość, co za heca

Przeleciała dupcia Hecia !

Wszystkie te atrakcje proponowane przez Stajnię „POD ZŁOTĄ PODKOWĄ” pozwalają nam zapomnieć o codziennych kłopotach. A kiedy już usiądziemy w siodle, świat wokół nas ogranicza się nagle do konia, ujeżdżalni ,lasu czy łąki. Staramy się całkowicie stopić w jedno z tym cudownym stworzeniem, podobnie jak nasi przodkowie, dla których codzienny kontakt z końmi był zupełnie oczywisty.