ПОЧЕТНА






Радљево


    
                              

ЊЕГОВО ПРЕОСВЕШТЕНСТВО
ЕПИСКОП ВАЉЕВСКИ Г. МИЛУТИН

ЦРКВЕНИ ПРАВОСЛАВНИ             КАЛЕНДАР  
                     
                   2019.





АПРИЛ (ЂУРЂЕВСКИ)
понедељак1. април 
(19. март)
Свети мученици Хризант, Дарија и други;
преподобни Симон Дајбабски
пост
уторак2. април 
(20. март)
Преподобни Оци поубијани у манастиру Светог Саве Освећеногпост
среда3. април 
(21. март)
Преподобни Јаков Исповедникпост
четвртак4. април 
(22. март)
Свети свештеномученик Василије Анкирскипост
петак5. април 
(23. март)
Преподобномученик Никон и другипост
субота6. април 
(24. март)
Преподобни Захаријепост
Недеља четврта поста - Средопосна
недеља7. април 
(25. март)
БЛАГОВЕСТИпост
понедељак8. април 
(26. март)
Сабор светог архангела Гаврилапост
уторак9. април 
(27. март)
Преподобна Матрона Солунскапост
среда10. април 
(28. март)
Преподобни Иларион Исповедник
(Прво бденије)
пост
четвртак11. април 
(29. март)
Преподобни Марко Ареутскипост
петак12. април 
(30. март)
Преподобни Јован Лествичник
(Друго бденије)
пост
субота13. април 
(31. март)
Свештеномученик Ипатије Гангријскипост
Недеља пета поста - Глувна
недеља14. април 
(1. април)
Преподобна Марија Египћанкапост
понедељак15. април 
(2. април)
Преподобни Тит Чудотворацпост
уторак16. април 
(3. април)
Преподобни Никита Исповедникпост
среда17. април 
(4. април)
Преподобни Јосиф Химнографпост
четвртак18. април 
(5. април)
Свети мученици Агатопод и Теодулпост
петак19. април 
(6. април)
Свети Евтихије Цариградскипост
субота20. април 
(7. април)
Преподобни Георгије Митиленски
Лазарева субота - Врбица
пост
Недеља шеста поста - Цветна
недеља21. април 
(8. април)
УЛАЗАК ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА У ЈЕРУСАЛИМ - ЦВЕТИпост
понедељак22. април 
(9. април)
Свети мученик Евпсихијепост
уторак23. април 
(10. април)
Свети мученик Терентијепост
среда24. април 
(11. април)
Свети свештеномученик Антипапост
четвртак25. април 
(12. април)
Велики четвртак (Велико бденије)пост
петак26. април 
(13. април)
ВЕЛИКИ ПЕТАК - РАСПЕЋЕ ХРИСТОВОпост
субота27. април 
(14. април)
ВЕЛИКА СУБОТАпост
Недеља Светла
недеља28. април 
(15. април)
ВАСКРСЕЊЕ ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА - ВАСКРС
понедељак29. април 
(16. април)
ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК
уторак30. април 
(17. април)
ВАСКРСНИ УТОРАК
МАЈ (ЦАРСКИ)
среда1. мај 
(18. април)
Преподобни Јован
четвртак2. мај 
(19. април)
Преподобни Јован Ветхопештерник
петак3. мај 
(20. април)
Преп. Теодор Трихина;
преп. Јоасаф српски;
Свети Николај Жички
субота4. мај 
(21. април)
Свети свештеномученик Јануарије
Недеља друга - Томина
недеља5. мај 
(22. април)
Пр. Теодор Сикеот;
св. свештеномученик Платон Бањалучки
понедељак6. мај 
(23. април)
СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ГЕОРГИЈЕ - ЂУРЂЕВДАН
уторак7. мај 
(24. април)
Свети мученик Сава Стратилат;
свети Сава Ердељски;
св. свештеномуч. Бранко
среда8. мај 
(25. април)
Свети апостол и јеванђелист Марко - Марковданпост
четвртак9. мај 
(26. април)
Свети свештеномученик Василије Амасијски
петак10. мај 
(27. април)
Спаљивање моштију Светог Саве на Врачарупост
субота11. мај 
(28. април)
Свети апостоли Јасон и Сосипатр
Недеља трећа - Мироносица
недеља12. мај 
(29. април)
СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ ЧУДОТВОРАЦ
понедељак13. мај 
(30. април)
Св. апостол Јаков Заведејев
уторак14. мај 
(1. мај)
Свети пророк Јеремија
среда15. мај 
(2. мај)
Свети Атанасије Велики;
Свети Михаил
пост
четвртак16. мај 
(3. мај)
Свети мученици Тимотеј и Мавра
петак17. мај 
(4. мај)
Света мученица Пелагија Тарсијскапост
субота18. мај 
(5. мај)
Света великомученица Ирина
Недеља четврта - Раслабљеног
недеља19. мај 
(6. мај)
Праведни Јов;
пренос моштију Светог Саве
понедељак20. мај 
(7. мај)
Појава Часног Крста у Јерусалиму
уторак21. мај 
(8. мај)
Свети апостол и јеванђелист Јован Богослов
среда22. мај 
(9. мај)
Пренос моштију светог оца Николаја;
Пећка икона Пресвете Богородице
пост
четвртак23. мај 
(10. мај)
Свети апостол Симон Зилот;
преподобна Исидора
петак24. мај 
(11. мај)
СВЕТИ ЋИРИЛО И МЕТОДИЈЕ;
свети Никодим српски
пост
субота25. мај 
(12. мај)
Свети Епифаније;
свети Герман Цариградски
Недеља пета - Самарјанке
недеља26. мај 
(13. мај)
Света мученица Гликерија
понедељак27. мај 
(14. мај)
Свети мученик Исидор;
Свети мученик Максим
уторак28. мај 
(15. мај)
Преподобни Пахомије Велики;
Свети Ахилије
среда29. мај 
(16. мај)
Преп. Теодор;
свештеномученик Теодор Вршачки;
мученик Вукашин
пост
четвртак30. мај 
(17. мај)
Свети апостол Андроник и Јунија
петак31. мај 
(18. мај)
Свети мученик Теодор Анкирскипост
ЈУНИ (ПЕТРОВСКИ)
субота1. јуни 
(19. мај)
Свети свештеномученик Патрикије
Недеља шеста - Слепог
недеља2. јуни 
(20. мај)
Свети мученик Талалеј;
преподобни Стефан Пиперски
понедељак3. јуни 
(21. мај)
СВЕТИ ЦАР КОНСТАНТИН И ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА;
преподобна Јелена Дечанска
уторак4. јуни 
(22. мај)
Свети мученик Јован Владимир, кнез српски
среда5. јуни 
(23. мај)
Преподобни Михајло Исповедникпост
четвртак6. јуни 
(24. мај)
ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ - СПАСОВДАН
петак7. јуни 
(25. мај)
Треће обретење главе светог Јована Крститељапост
субота8. јуни 
(26. мај)
Свети апостол Карп и Алфеј
Недеља седма - Светих отаца I Вас. сабора
недеља9. јуни 
(27. мај)
Свети свештеномученик Терапонт
понедељак10. јуни 
(28. мај)
Преподобни Никита Исповедник
уторак11. јуни 
(29. мај)
Преподобномученица Теодосија Тирска
среда12. јуни 
(30. мај)
Преподобни Исакије Далматскипост
четвртак13. јуни 
(31. мај)
Свети апостол Јерма;
свети мученик Ермије
петак14. јуни 
(1. јуни)
Свети мученик Јустин Философ;
Преподобни Јустин Ћелијски
пост
субота15. јуни 
(2. јуни)
Свети мученик Никифор;
Свештеномученик Еразмо Охридски
(Летње - духовске задушнице)
Недеља Педесетнице
недеља16. јуни 
(3. јуни)
СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ - ПЕДЕСЕТНИЦА - ТРОЈИЦЕ
понедељак17. јуни 
(4. јуни)
ДУХОВСКИ ПОНЕДЕЉАК
уторак18. јуни 
(5. јуни)
ДУХОВСКИ УТОРАК
среда19. јуни 
(6. јуни)
Преподобни Висарион и Иларион Нови
четвртак20. јуни 
(7. јуни)
Свети свештеномученик Теодор Анкирски
петак21. јуни 
(8. јуни)
Свети великомученик Теодор Стратилат
субота22. јуни 
(9. јуни)
Свети Кирило Александријски
Недеља 1. по Духовима - Свих Светих
недеља23. јуни 
(10. јуни)
Свети свештеномученик Тимотеј Бруски
(Петровске покладе)
понедељак24. јуни 
(11. јуни)
Свети апостоли Вартоломеј и Варнава
(Почетак поста)
пост
уторак25. јуни 
(12. јуни)
Преподобни Онуфрије Велики;
преподобни Петар Атонски
пост
среда26. јуни 
(13. јуни)
Света мученица Акилина;
свети Трифилије Левкусијски
пост
четвртак27. јуни 
(14. јуни)
Свети пророк Јелисеј;
свети Методије Цариградски
пост
петак28. јуни 
(15. јуни)
Св. Амос;
СВ. МУЧЕНИК КНЕЗ ЛАЗАР И СВ. СРПСКИ МУЧЕНИЦИ - ВИДОВДАН
пост
субота29. јуни 
(16. јуни)
Свети Тихон Аматунски Чудотворацпост
Недеља 2. по Духовима
недеља30. јуни 
(17. јуни)
Свети мученици Мануил, Савел и Исмаилпост
ЈУЛИ (ИЛИНСКИ)
понедељак1. јули 
(18. јуни)
Свети мученици Леонтије, Ипатије и Теодулпост
уторак2. јули 
(19. јуни)
Свети апостол Јуда;
преподобни Пајсије Велики;
свети Јован Шангајски
пост
среда3. јули 
(20. јуни)
Свети свештеномученик Методије;
преподобни Наум Охридски
пост
четвртак4. јули 
(21. јуни)
Свети мученик Јулијан Тарсијски;
преподобна Анастасија Српска
пост
петак5. јули 
(22. јуни)
Свети свештеномученик Јевсевијепост
субота6. јули 
(23. јуни)
Света мученица Агрипина;
Владимирска икона Мајке Божје
пост
Недеља 3. по Духовима
недеља7. јули 
(24. јуни)
РОЂЕЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА ПРЕТЕЧЕ - ИВАЊДАНпост
понедељак8. јули 
(25. јуни)
Света преподобномученица Февронијапост
уторак9. јули 
(26. јуни)
Преподобни Давид Солунскипост
среда10. јули 
(27. јуни)
Преподобни Сампсон Странопримацпост
четвртак11. јули 
(28. јуни)
Пренос моштију св. бесребреника Кира и Јована;
св. муч. Дабробосан. и Милешев.
пост
петак12. јули 
(29. јуни)
СВЕТИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ - ПЕТРОВДАНпост
субота13. јули 
(30. јуни)
Сабор светих дванаест апостола - Павловдан
Недеља 4. по Духовима
недеља14. јули 
(1. јули)
Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан
понедељак15. јули 
(2. јули)
Полагање ризе Пресвете Богородице
уторак16. јули 
(3. јули)
Свети мученик Јакинт;
преподобни Анатолије
среда17. јули 
(4. јули)
Свети Андреј Критски;
св. свештеномученик Сава Горњокарловачки
пост
четвртак18. јули 
(5. јули)
Преподобни Атанасије Атонски;
свети Сергије Радоњешки
петак19. јули 
(6. јули)
Преподобни Сисоје Великипост
субота20. јули 
(7. јули)
Преподобни Тома Малеин;
света мученица Недеља
Недеља 5. по Духовима
недеља21. јули 
(8. јули)
Свети великомученик Прокопије
понедељак22. јули 
(9. јули)
Свештеномученик Панкратије;
свети Теодор;
св. муч. Гламочки и Куленвакуфски
уторак23. јули 
(10. јули)
Светих 45 мученика из Никопоља;
преп. Антоније Печерски
среда24. јули 
(11. јули)
Света великомученица Ефимија;
блажена Олга
пост
четвртак25. јули 
(12. јули)
Св. муч. Прокло и Иларије;
икона Пресвете Богородице Тројеручице
петак26. јули 
(13. јули)
Сабор светог архангела Гаврилапост
субота27. јули 
(14. јули)
Свети апостол Акила;
преподобни Никодим
Недеља 6. по Духовима
недеља28. јули 
(15. јули)
Свети мученици Кирик и Јулита;
свети Владимир, велики кнез руски
понедељак29. јули 
(16. јули)
Свештеномученик Атиноген;
света мученица Јулија
уторак30. јули 
(17. јули)
Света великомученица Марина - Огњена Марија
среда31. јули 
(18. јули)
Свети мученик Емилијан;
свети мученик Јакинт
пост
АВГУСТ (ГОСПОЂИНСКИ)
четвртак1. август 
(19. јули)
Преп. Макрина;
Свети Стефан, Деспот српски;
преподобна Евгенија (Лазаревић)
петак2. август 
(20. јули)
СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА - ИЛИНДАН;
св. Илија Грузијски
пост
субота3. август 
(21. јули)
Свети пророк Језекиљ
Недеља 7. по Духовима
недеља4. август 
(22. јули)
Света Марија Магдалена - Блага Марија
понедељак5. август 
(23. јули)
Свети мученици Трофим, Теофил и други
уторак6. август 
(24. јули)
Света великомученица Христина;
преподобни Поликарп Печерски
среда7. август 
(25. јули)
Успеније Свете Анепост
четвртак8. август 
(26. јули)
Преподобномученица Параскева - Петка:
Свети Сава Трећи, Арх. српски
петак9. август 
(27. јули)
Свети великомученик Пантелејмон;
свети Климент Охридски
пост
субота10. август 
(28. јули)
Свети апостоли и ђакони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен
Недеља 8. по Духовима
недеља11. август 
(29. јули)
Свети мученик Калиник;
света мученица Серафима
понедељак12. август 
(30. јули)
Преподобна мати Ангелина српска
уторак13. август 
(31. јули)
Свети мученик Евдоким;
света мученица Јулита
(Госпојинске покладе)
среда14. август 
(1. август)
Изношење Часног Крста;
св. мученици Макавеји

(Почетак поста)
пост
четвртак15. август 
(2. август)
Пренос моштију светог првомученика и архиђакона Стефанапост
петак16. август 
(3. август)
Преподобни Исакије, Далмат и Фавстпост
субота17. август 
(4. август)
Светих седам мученика у Ефесупост
Недеља 9. по Духовима
недеља18. август 
(5. август)
Свети свештеномученик Евсигнијепост
понедељак19. август 
(6. август)
ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕпост
уторак20. август 
(7. август)
Преподобномученик Дометије;
преподобни Ор
пост
среда21. август 
(8. август)
Свети Емилијан Исповедник;
преподобни Зосим Тумански
пост
четвртак22. август 
(9. август)
Свети апостол Матија;
свети мученик Антоније
пост
петак23. август 
(10. август)
Свети мученик и архиђакон Лаврентијепост
субота24. август 
(11. август)
Свети мученик и архиђакон Евплопост
Недеља 10. по Духовима
недеља25. август 
(12. август)
Свети мученици Фотије, Аникита и други с њимапост
понедељак26. август 
(13. август)
Свети мученик Иполитпост
уторак27. август 
(14. август)
Свети пророк Михејпост
среда28. август 
(15. август)
УСПЕНИЈЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - ВЕЛИКА ГОСПОЈИНАпост
четвртак29. август 
(16. август)
Свети Јевстатије, Други Арх. српски;
преп. Роман;
преп. Рафаило банатски
петак30. август 
(17. август)
Свети мученик Патрокло;
свети мученик Мирон
пост
субота31. август 
(18. август)
Свети мученик Флор;
преподобни Јован Рилски
СЕПТЕМБАР (МИХОЉСКИ)
Недеља 11. по Духовима
недеља1. септембар 
(19. август)
Свети мученик Андреј Стратилат
понедељак2. септембар 
(20. август)
Свети пророк Самуило;
свети свештеномученик Филип Ираклијски
уторак3. септембар 
(21. август)
Св. апостол Тадеј;
св. муч. Васа са децом;
св. муч. Рафаило Шишатовачки
среда4. септембар 
(22. август)
Свети мученик Агатоник;
свети свештеномученик Горазд Чешки
пост
четвртак5. септембар 
(23. август)
Свети свештеномученик Иринеј;
свети мученик Луп
петак6. септембар 
(24. август)
Свети свештеномученик Евтихије;
света мученица Сира
пост
субота7. септембар 
(25. август)
Пренос мошт. св. ап. Вартоломеја;
свети апостол Тит
Недеља 12. по Духовима
недеља8. септембар 
(26. август)
Свети мученици Адријан и Наталија
понедељак9. септембар 
(27. август)
Преподобни Пимен Велики
уторак10. септембар 
(28. август)
Преподобни Мојсеј Мурин;
преподобни Сава Псковски
среда11. септембар 
(29. август)
УСЕКОВАЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉАпост
четвртак12. септембар 
(30. август)
Пренос моштију светог Александра Невског;
Сабор српских светитеља
петак13. септембар 
(31. август)
Полагање појаса Пресвете Богородице;
Св. мученици јасеновачки
пост
субота14. септембар 
(1. септембар)
Преподобни Симеон Столпник - црквена Нова година
Недеља 13. по Духовима
недеља15. септембар 
(2. септембар)
Свети мученик Мамант;
свети Јован Посник
понедељак16. септембар 
(3. септембар)
Свети свештмуч. Антим;
свети Јоаникије, Први Патријарх српски
уторак17. септембар 
(4. септембар)
Св. свмуч. Вавила;
пророк Мојсеј Боговидац;
свети Петар Дабробосански
среда18. септембар 
(5. септембар)
Свети пророк Захарије и праведна Јелисаветапост
четвртак19. септембар 
(6. септембар)
Чудо светог архангела Михаила;
свети мученик Евдоксије
петак20. септембар 
(7. септембар)
Свети мученик Созонтпост
субота21. септембар 
(8. септембар)
РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - МАЛА ГОСПОЈИНА
Недеља 14. по Духовима
недеља22. септембар 
(9. септембар)
Свети праведни Јоаким и Ана
понедељак23. септембар 
(10. септембар)
Свете мученице Минодора, Митродора и Нимфодора
уторак24. септембар 
(11. септембар)
Преподобна Теодора;
преподобни Сергије и Герман
среда25. септембар 
(12. септембар)
Св. свештеномученик Автономпост
четвртак26. септембар 
(13. септембар)
Свети свештеномученик Корнилије
петак27. септембар 
(14. септембар)
ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА - КРСТОВДАНпост
субота28. септембар 
(15. септембар)
Свети великомученик Никита;
свети Јосиф Темишварски
Недеља 15. по Духовима
недеља29. септембар 
(16. септембар)
Преподобни Доротеј;
свети Кипријан;
св. великомуч. Јефимија
понедељак30. септембар 
(17. септембар)
Свете мученице Вера, Нада и Љубав и мајка им Софија
ОКТОБАР (МИТРОВСКИ)
уторак1. октобар 
(18. септембар)
Свети Евменије Гортински;
света мученица Ариадна
среда2. октобар 
(19. септембар)
Свети мученици Трофим, Саватије и Доримедонтпост
четвртак3. октобар 
(20. септембар)
Свети великомученик Јевстатије
петак4. октобар 
(21. септембар)
Свети апостол Кодратпост
субота5. октобар 
(22. септембар)
Свети свештеномученик Фока;
свети пророк Јона
(Михољске задушнице)
Недеља 16. по Духовима
недеља6. октобар 
(23. септембар)
Зачеће светог Јована Претече и Крститеља
понедељак7. октобар 
(24. септембар)
Света првомученица Текла;
преп. Симон, св. Краљ Владислав и преп. Давид
уторак8. октобар 
(25. септембар)
Преподобна Ефросинија;
свети Сергије Радоњешки
среда9. октобар 
(26. септембар)
Свети апостол и јеванђелист Јован Богословпост
четвртак10. октобар 
(27. септембар)
Свети мученик Калистрат
петак11. октобар 
(28. септембар)
Преподобни Харитон Исповедникпост
субота12. октобар 
(29. септембар)
Преподобни Киријак Отшелник - Михољдан
Недеља 17. по Духовима
недеља13. октобар 
(30. септембар)
Свети свештеномученик Григорије;
свети Михаил Кијевски
понедељак14. октобар 
(1. октобар)
Покров Пресвете Богородице
уторак15. октобар 
(2. октобар)
Свети свештеномученик Кипријан;
преподобни Андреј
среда16. октобар 
(3. октобар)
Свети свештеномученик Дионисије Ареопагитпост
четвртак17. октобар 
(4. октобар)
Свети Стефан и Јелена (Штиљановић)
петак18. октобар 
(5. октобар)
Света мученица Харитина;
свештеномученик Дионисије
пост
субота19. октобар 
(6. октобар)
Свети апостол Тома - Томиндан
Недеља 18. по Духовима - Св. Отаца VII вас. сабора
недеља20. октобар 
(7. октобар)
Свети мученици Сергије и Вакхо - Срђевдан
понедељак21. октобар 
(8. октобар)
Преподобна Пелагија;
преподобна Таиса
уторак22. октобар 
(9. октобар)
Свети апостол Јаков;
свети Стефан, Деспот српски (Слепи)
среда23. октобар 
(10. октобар)
Свети мученици Евлампије и Евлампијапост
четвртак24. октобар 
(11. октобар)
Свети апостол Филип, ђакон;
свети Теофан Начертани
петак25. октобар 
(12. октобар)
Свети мученици Тарах, Пров и Андроникпост
субота26. октобар 
(13. октобар)
Свети мученик Карп;
света новомученица Злата Меглинска
Недеља 19. по Духовима
недеља27. октобар 
(14. октобар)
ПРЕПОДОБНА МАТИ ПАРАСКЕВА - СВЕТА ПЕТКА
понедељак28. октобар 
(15. октобар)
Свети свештеномученик Лукијан;
преподобни Јевтимије
уторак29. октобар 
(16. октобар)
Свети мученик Лонгин Сотник
среда30. октобар 
(17. октобар)
Свети пророк Осија;
преподобномученик Андреј Критски
пост
четвртак31. октобар 
(18. октобар)
Свети апостол и јеванђелист Лука;
СВЕТИ ПЕТАР ЦЕТИЊСКИ
НОВЕМБАР (МРАТИНСКИ)
петак1. новембар 
(19. октобар)
Св. пророк Јоил;
преподоб. Прохор Пчињски;
Јован Рилски
пост
субота2. новембар 
(20. октобар)
Свети великомученик Артемије
(Митровске задушнице)
Недеља 20. по Духовима
недеља3. новембар 
(21. октобар)
Преподобни Иларион;
свети Иларион;
свети Исповедник Висарион
понедељак4. новембар 
(22. октобар)
Свети равноапостолни Аверкије јерапољски
уторак5. новембар 
(23. октобар)
Свети апостол Јаков, први епископ Јерусалимски
среда6. новембар 
(24. октобар)
Свети мученик Аретапост
четвртак7. новембар 
(25. октобар)
Свети мученици Маркијан и Мартирије
петак8. новембар 
(26. октобар)
СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ДИМИТРИЈЕ - МИТРОВДАНпост
субота9. новембар 
(27. октобар)
Свети мученик Нестор
Недеља 21. по Духовима
недеља10. новембар 
(28. октобар)
Свети мученик Терентије;
свети Арсеније Сремац, Архиепископ српски
понедељак11. новембар 
(29. октобар)
Свети Аврамије Затворник;
преподобномученица Анастасија Римљанка
уторак12. новембар 
(30. октобар)
Св. краљ Милутин;
преп. Теоктист и Јелена;
св. Варнава Хвост. Исповедник
среда13. новембар 
(31. октобар)
Свети апостоли Стахије, Амплије, Урван и други с њимапост
четвртак14. новембар 
(1. новембар)
Свети Козма и Дамјан - Врачеви
петак15. новембар 
(2. новембар)
Свети мученици Акиндин, Пигасије и други с њимапост
субота16. новембар 
(3. новембар)
Пренос моштију Св. Георгија - ЂУРЂИЦ
Недеља 22. по Духовима
недеља17. новембар 
(4. новембар)
Преподобни Јоаникије Велики;
свештеномученик Никандар
понедељак18. новембар 
(5. новембар)
Преподобномученик Галактион и Епистима
уторак19. новембар 
(6. новембар)
Свети Павле Исповедник;
преподобни Варлам Хутински
среда20. новембар 
(7. новембар)
Свети мученик Јарон и св. 33 мученика у Мелитини;
преподобни Лазар
пост
четвртак21. новембар 
(8. новембар)
САБОР СВ. АРХАНГЕЛА МИХАИЛА - АРАНЂЕЛОВДАН
петак22. новембар 
(9. новембар)
Свети мученици Онисифор и Порфирије;
свети Нектарије Егински
пост
субота23. новембар 
(10. новембар)
Свети апостоли Олимп, Ераст, Родион и други с њима
Недеља 23. по Духовима
недеља24. новембар 
(11. новембар)
Свети мученик Мина;
свети краљ Стефан Дечански - Мратиндан
понедељак25. новембар 
(12. новембар)
Свети Јован Милостиви;
преподобни Нил Синајски
уторак26. новембар 
(13. новембар)
Свети Јован Златоусти
среда27. новембар 
(14. новембар)
Свети апостол Филип
(Божићне покладе)
пост
четвртак28. новембар 
(15. новембар)
Свети мученици Гурије, Самон и Авив
(Почетак поста)
пост
петак29. новембар 
(16. новембар)
Свети апостол и јеванђелист Матејпост
субота30. новембар 
(17. новембар)
Свети Григорије Чудотворац;
Свети Никон Радоњешки;
Св. Максим Патријарх Цариградски
пост
ДЕЦЕМБАР (БОЖИЋНИ)
Недеља 24. по Духовима
недеља1. децембар 
(18. новембар)
Свети мученик Платон;
свети мученици Роман и Варул Отрок
пост
понедељак2. децембар 
(19. новембар)
Свети пророк Авдија;
преподобни Варлаам и Јоасаф
пост
уторак3. децембар 
(20. новембар)
Преподобни Григорије Декаполитпост
среда4. децембар 
(21. новембар)
ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕпост
четвртак5. децембар 
(22. новембар)
Свети апостоли Филимон, Апфија и Архип;
св. Мученица Кикилија
пост
петак6. децембар 
(23. новембар)
Свети Амфилохије Иконијски;
свети Григорије;
свети Александар Невски
пост
субота7. децембар 
(24. новембар)
Света великомученица Екатеринапост
Недеља 25. по Духовима
недеља8. децембар 
(25. новембар)
Свети свештеномученик Климентпост
понедељак9. децембар 
(26. новембар)
Преподобни Алимпије Столпникпост
уторак10. децембар 
(27. новембар)
Свети мученик Јаков Персијанац;
свети Јаков Ростовски
пост
среда11. децембар 
(28. новембар)
Св. Преподобномученик Стефан;
свети мученик Христо
пост
четвртак12. децембар 
(29. новембар)
Свети мученици Парамон и Филуменпост
петак13. децембар 
(30. новембар)
Свети апостол Андреј Првозванипост
субота14. децембар 
(1. децембар)
Свети пророк Наум;
свети Филарет Милостиви
пост
Недеља 26. по Духовима
недеља15. децембар 
(2. децембар)
Свети пророк Авакум;
свети Цар Урош;
преподобни Јоаникије Девички
пост
понедељак16. децембар 
(3. децембар)
Свети пророк Софоније;
преподобни Јован Ћутљиви
пост
уторак17. децембар 
(4. децембар)
Света великомученица Варвара;
преподобни Јован Дамаскин
пост
среда18. децембар 
(5. децембар)
Преподобни Сава Освећени;
свети Нектарије Битољски
пост
четвртак19. децембар 
(6. децембар)
СВЕТИ НИКОЛАЈ МИРЛИКИЈСКИ ЧУДОТВОРАЦ - НИКОЉДАНпост
петак20. децембар 
(7. децембар)
Свети Амвросије;
преподобни Григорије Горњачки
пост
субота21. децембар 
(8. децембар)
Преподобни Патапије;
свети апостоли Состен, Аполос и други с њима
пост
Недеља 27. по Духовима - Праотаца
недеља22. децембар 
(9. децембар)
Зачеће свете Ане
(Детињци)
пост
понедељак23. децембар 
(10. децембар)
Свети мученици Мина и други с њим;
свети Јован, Деспот српски
пост
уторак24. децембар 
(11. децембар)
Преподобни Данило Столпникпост
среда25. децембар 
(12. децембар)
Преподобни Спиридон Чудотворац, епископ Тримитунски;пост
четвртак26. децембар 
(13. децембар)
Св. Муч. Евстратије;
св. свештеномуч. Гаврило;
св. Никодим српски
пост
петак27. децембар 
(14. децембар)
Свети мученици Тирс, Левкије, Филимон, Аполоније и други с њимапост
субота28. децембар 
(15. децембар)
Свети свештеномученик Елевтерије;
преподобни Павле
пост
Недеља 28. по Духовима
недеља29. децембар 
(16. децембар)
Свети пророк Агеј;
света Теофанија царица
(Материце)
пост
понедељак30. децембар 
(17. децембар)
Свети пророк Данило;
свети преподобномуч. ђакон Авакум и игуман Пајсије
пост
уторак31. децембар 
(18. децембар)
Свети мученик Севастијан;
свети Модест и други с њим
пост