Viktorijas laika mode

Post date: 2009.4.8 14:05:03

Izstāde „Viktorijas laika mode”

1830.-1900. gadu tērpi un aksesuāri no Aleksandra Vasiļjeva (Parīze) kolekcijas

Izstāde „Viktorijas laika mode”, kas ar Aizkraukles bankas atbalstu tiks atklāta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 15.augustā, ir unikāls projekts. Pirmo reizi Latvijā būs apskatāmi reti 19.gadsimta karalienes Viktorijas valdīšanas laika vīriešu un sieviešu apģērbi. Izstādē būs eksponēti tērpi un aksesuāri no Anglijas, Francijas, Itālijas, Vācijas, Austroungārijas, kā arī izstādē būs apskatāmi 50 manekeni ar tērpiem no romantisma līdz modernisma (jūgendstila) laikam un vairāk nekā 100 aksesuāru – vēdekļi, saules un lietussargi, cepures, juvelieru izstrādājumi, somas, vestes, korsetes, lornetes un daudzas citas šobrīd pilnīgi aizmirstas lietas.

Skatītāji ieraudzīs retas zeķu saites, balles grāmatiņas, ķemmītes, maciņus un cigarešu etvijas. Būs apskatāmi Haute Coutre ievērojamāko modes namu tērpi, piemēram, Parīzes Worth, kas ir dibināts 1857.gadā, kā arī Doucet un Paquin.

Īpašu skatītāju interesi izraisīs uz manekeniem izvietotie 1850.-1860. gadu balles tērpi un taftas krinolīni, 1870.-1880.gadu turnīras stila pastaigas un vakara tērpi ar velcēm.

19.gs. pēdējās desmitgades modē uzvaroši ienāk jūgendstils, kas ir veidojies ne bez japonisme stila ietekmes. Košā anilīna krāsa audumos pamazām izzūd, un to nomaina maigie un pasteļtoņi, caurspīdīgi ūdeņainās nokrāsas. Modē ienāk ziedu motīvi – īrisi, magones, hortenzijas. Tas ir spēcīgi redzams 1890-1900.gadu dekoratīvi lietišķajā mākslā – vēdekļos, izšuvumos, juvelieru izstrādājumos.

Izstādes ilustratīvajā fonā ir retums – palielināta izmēra vintāžas fotokopijas no Aleksandra Vasiļjeva 1850.-1900.gadu kolekcijas, kā arī eļļas gleznas un akvareļi, franču 19.gs.otrās puses portreti, kas spilgti ataino tā laika modes tendences.

Aleksandra Vasiļjeva kolekcija glabājas Parīzē. Tā ir komplektēta 30 gadus un šo gadu laikā ir vairākkārt eksponēta ļoti daudzās pasaules valstīs. Pirms Rīgas izstādes ir notikušas Parīzē, Londonā, Briselē, Stambulā, Maskavā, Sidnejā, Honkongā, Tokijā un Santjago, kā likums dekoratīvi lietišķās mākslas un modes muzejos, kā arī Mākslas augstskolu muzejos. A.Vasiļjeva kolekcijā ir ap 10.000 apģērbu priekšmetu sākot ar 18.gadsimtu līdz pat 21.gadsimtam. Un tā pastāvīgi tiek papildināta gan ar dāvinājumiem, gan pirkumiem izsolēs un antikvāros salonos.

Izstādes ģenerālsponsors ir Aizkraukles banka. Izstādes atbalstītāju lokā ir arī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, modes dizainere Tatjana Pavlova, firma Redrose, Rīgas domes Kultūras departaments.

Informatīvie sponsori – žurnāls „Lilit”, LILIT, ĻUBĻU, PASTAIGA

Aleksandrs Vasiļjevs izsaka lielu pateicību par atbalstu šī projekta īstenošanā Rīgā Olgai Fjodorovai, Allai Oboļevičai, Žannai Dubskai, Kristofam Dubois-Rubio un muzeja darbiniekiem.

Aleksandrs Vasiļjevs – www.vassiliev.com

Izstādes kuratore Rīgā – Alīda Krēsliņa – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, tel. informācija – 67830900, 29173440, dlmm@apollo.lv