Par transporta organizāciju Vecrīgā. Priekšlikums Rīgas Domes priekšēdētajam N.Ušakova kungam

Post date: 2010.26.1 08:22:34

Koncepcija.

Vecrīga ir Rīgas sirds ar unikālu vēsturisku arhitektūru un kultūras mantojumu. Mūsdienu sabiedrības un Rīgas domes galvenais uzdevums ir sekmēt un izkopt Vecrīgas īpašo auru, ko veido tās arhitektūra, iedzīvotāji, tūristi, mākslas galerijas, viesnīcas un mazie tirdzniecības uzņēmumi.

Priekšlikumi Koncepcijas realizēšanai.

Automašīnu stāvēšanas kārtība.

1. Apzināt stāvēšanas vietas un skaitu. Lai lemtu par noteikumiem, kas attiecas uz automašīnu stāvēšanu Vecrīgā, vispirms Vecrīgas plānā ir precīzi jāapzina ielas, laukumi un esošās stāvvietas un ielu plānā jāiezīmē reālais auto stāvvietu skaits (Vecrīgas biedrība šādu plānu jau ir izstrādājusi un iesniegusi Satiksmes, kā arī Attīstības departamentā 2009.gada oktobrī.).

2. Katrai automašīnai – konkrēta vieta. To regulē ar ciparu auto logā un ciparu uz ceļa zīmes. Policijai ir ērti fiksēt un sodīt pārkāpējus.

Paskaidrojumam. Šāda sistēma:1) Izslēgtu vēlēšanos Vecrīgā atstāt stāvēšanai „svešās” mašīnas; 2) Nav nepieciešams tērēt naudu ne barjerām, ne luksoforiem, ne citādiem iebraukšanas aizliegumiem; 3) Ja iebraukt var, bet stāvēt - nevar, tad, kā pierāda pēdējā gada prakse – „svešo” automašīnu Vecrīgā praktiski nav. 4) Pie šādas sistēmas ne taksometru, kas apkalpo tūristus, iedzīvotājus un Vecrīgas viesnīcu un restorānu viesus, ne arī piegādes darbs uzņēmējiem netiktu traucēts. Tas būtu labs solis, lai atdzīvotos Vecrīgas saviesīgā un saimnieciskā dzīve, kas pie esošajiem noteikumiem ir katastrofāli mirusi.

3. Pēc kāda principa izsniedzamas stāvēšanas atļaujas? Pirmkārt ir jārespektē tās iedzīvotāju, tūristu un uzņēmēju vajadzības un tikai kā otršķirīgas – Domes deputātu, Domei pietuvināto personu un dažāda ranga valsts amatpersonu intereses.

Paskaidrojumam. Nešķiet korekti, ka Vecrīgas iedzīvotājiem, nekustamā īpašuma īpašniekiem un uzņēmējiem, kuri Rīgas domei maksā visaugstākos īpašuma nodokļus, par auto stāvēšanas atļauju ir jāmaksā Ls 60 mēnesī, turpretī Domei pietuvinātās personas, kopskaitā jau ap 1000, šādas atļaujas ar Domes izpilddirekcijas akceptu saņem bez maksas. Tas notiek nelikumīgi, jo Domes rīcībā nav attiecīga lēmuma par privilēģiju piešķiršanu jebkādai ierēdņu un deputātu kategorijai.

4. Ir jāizstrādā precīzs Nolikums, kam un uz kādiem noteikumiem tiek izsniegtas atļaujas auto stāvēšanai Vecrīgā.

Mūsu ierosinājums – uz vakantajām stāvēšanas vietām tiek izdotas stāvēšanas atļaujas pēc principa:

1) Viena nekustamā īpašuma vienam īpašniekam jeb viena dzīvokļa vienam īrniekam – tiek piešķirta viena stāvēšanas atļauja ar konkrētu stāvvietas vietu (maksa ne vairāk kā Ls 20 mēnesī);

2) Par katru nākamo stāvēšanas atļauju - maksa palielināta;

3) Viena stāvēšanas atļauja par pazemināto maksu tiek piešķirta katrai Vecrīgas viesnīcai - automašīnai ar viesnīcas marķējumu viesu transportam;

4) Viena stāvēšanas atļauja bez maksas tiek piešķirta diplomātu vēstniecībām, kuras atrodas Vecrīgā;

5) Atlikušās Vecrīgas plānā iezīmētās stāvēšanas vietas tiek iedalītas Rīgas domes deputātiem un valsts ierēdņiem, maksu par šīm stāvēšanas atļaujām nevis sedzot no nodokļu maksātāju naudas, bet iekasējot no stāvvietu īpašnieku personīgajiem līdzekļiem. Šī prasība atbilst arī tikko Saeimā pieņemtajiem noteikumiem par dienesta transporta izmantošanu.

5. Ir jāpārskata stāvvietu platības un lietderība, kurās šobrīd atļauts novietot auto bez maksas ar Domes Saimniecības pārvaldes Administratīvās nodaļas, kā arī Izpilddirektora izdotajām atļaujām. Bezmaksas privilēģijas anulējot, stāvētgribētāju skaits saruks.

Mūsu ierosinājums. Tā kā minētās bezmaksas stāvvietas paredzētas Domes darbinieku un deputātu darba atvieglošanai darba dienās un darba stundās, pārējā laikā – darbdienās no pl.18.00 un brīvdienās – minētajās stāvvietās atļaut automašīnas novietot bez maksas. Tas ievērojami atdzīvinātu Vecrīgas saviesīgo un saimniecisko dzīvi.

Automašīnu kustība pa Vecrīgu.

1. Lai izslēgtu „tranzīta” kustības iespējas, ierosinām Vecrīgas maģistrālās – Kaļķu, Audēju ielas, Doma laukumu, Līvu laukumu, Rātslaukumu u.c. definēt kā „Gājēju ielas”, atstājot taksometru, apgādes un atļautā transporta kustību turp – atpakaļ tikai pa radiālajām ielām. „Gājēju ielām” tūristu piesaistei piešķirami arī brīvāki nosacījumi vasaras kafejnīcu atvēršanai.

2. Glābšanas dienestu transports. Vecrīgā ir augsta ugunsgrēku bīstamība, tāpat iedzīvotāju un tūristu blīvums, tai pat laikā virkne Vecrīgas ielu un iebraucamās ielas ir aizšķērsotas ar nekustīgiem dzelzs stabiem. Mēs lūdzam tos noņemt visdrīzākā laikā - Vecrīgai tie var kļūt liktenīgi!

3. Piegādes, transports un taksometri iedzīvotājiem, tūristiem un uzņēmumiem. Domes lēmums veikt piegādi uzņēmumiem noteiktās stundās diemžēl nav reāls – dzīve uzliek savas korekcijas. Piegāde nepieciešama arī iedzīvotājiem. Tāpēc mūsu projekts - transports tikai pa radiālajām ielām, tranzīta kustības izslēgšana un stingrā stāvēšanas vietu limitēšana – bez palpildus ierobežojumiem (barjeras, caurlaides, luksofori, laiki u.c.) atrisina gan Vecrīgas dzīves ritmu, gan auto skaita limitēšanu.

Šai skarā lūdzam Jūs:

1) Vēlākais līdz 2010.gada 1. aprīlim izveidot jaunu, darbspējīgu Vecrīgas transporta darba komisiju Domes izpilddirektora tiešā pakļautībā, iekļaujot tajā ar balss tiesībām 2 sabiedrisko organizāciju (Vecrīgas biedrība, Viesnīcu restorānu asociācija) izvirzītos pārstāvjus un ar Domes lēmumu pilnvarot komisiju lemt visus ar Vecrīgas transportu saistītos jautājumus. Noteikt, ka minētās komisijas sēdes un lēmumi un izsniegto stāvvietu atļauju saraksti ir atklāti - analogi, kā tas ir visās citās Domes darba institūcijās.

2) Pirms komisijas izveides uzdot pilsētas attīstības un satiksmes departamentiem rediģēt Vecrīgas biedrības piedāvāto Vecrīgas stāvvietu plānu un skaitu, publiskot to un nodot sabiedriskai apspriešanai.

3) Nodot visu stāvvietu īpašnieku (2010.gadā gan par maksu izsniegto, gan bezmaksas) sarakstu atklātībai – Vecrīgas biedrībai. Minētais dokuments pilnīgi noteikti attiecas uz Domes dokumentiem, un tam ir jābūt publiski pieejamam.

4) Ar 2010.01.04. anulēt pilnīgi visas Domes un citu institūciju izsniegtās bezmaksas stāvēšanas atļaujas Vecrīgā.

Delfi par Vecrīgas satiksmes ierobežojumiem