Дитина у світі культури

Освітня лінія «Дитина у світі культури» передбачає формування почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до змісту предметного світу та світу мистецтва, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, технологічних та художньо-продуктивних навичок, самостійності, культури та безпеки праці. Результатом оволодіння дитиною різними видами предметної та художньої діяльності є сформоване емоційно-ціннісне ставлення до процесу та продуктів творчої діяльності, позитивна мотивація досягнень; здатність орієнтуватися в розмаїтті властивостей предметів, розуміти різні способи створення художніх образів, виявляти інтерес до об’єктів, явищ та форм художньо-продуктивної діяльності, а також оволодіння навичками практичної діяльності, культури споживання.

14 квітня

Конспект заняття: «Прикрасимо сукню для ляльки (нетрадиційне)»

Мета: розвивати творчу уяву, асоціативну пам'ять, мислення; сприяти розвитку самостійності, зосередженості; виховувати інтерес до образотворчої діяльності, бажання малювати; учити ритмічно наносити візерунок (крапки) на тло предмета (сукня) крапками нетрадиційним прийомом малювання – малювання пальчиком; формувати вміння малювати по обмеженій поверхні, рівномірно розташовуючи різнокольорові крапки; закріплювати знання назв кольорів – синій, жовтий, червоний; збагачувати досвід дітей знаннями про призначення предметів побуту, що їх оточують, зокрема про одяг; викликати у дітей бажання оздоблювати ляльчину сукню;

Попередня робота: бесіди про людей різних професій; спостереження за різними предметами одягу; розглядання візерунків на сукнях ляльок та дівчаток.

Матеріали: паперові площинні сукні, тоновані у різні пастельні тони; фарби – жовта, червона, синя, зелена; зразки візерунків у горошок (великі й малі горошини); патички (гігієнічні палички); серветки.

Хід заняття

І. Організація групи. Вступна бесіда

Вихователь демонструє дітям ляльку Оксану.

— Діти, хто сьогодні завітав до нас у гості?

— Привітаймося з Оксанкою!

Мовленнєва вправа «Добрий день»

Діти промовляють привітання до Оксанки.

Доброго ранку!

 — Всіх ми вітаємо!

Доброго ранку друзям бажаємо!

Доброго ранку, Оксанко!

Доброго ранку, бадьорого ранку!

— У що одягнута лялька Оксанка? (У сукню)

— Який візерунок у неї на сукні? (Горошини)

— Послухайте вірш про дівчинку, у якої багато ляльок.

Ляльки

Є ляльок багато в мене:

В Люди платтячко зелене,

В Олі стрічки красивіші,

В Юлі очі голубіші,

В Галі кращі черевички,

В Маші симпатичне личко,

Катя вміє говорити,

А Оленочка — ходити.

Та з усіх ляльок гарненьких

Лиш одна для мене мила:

Її з клаптиків стареньких

Я із мамою пошила.

(Н. Лукан)

— Скільки у дівчинки ляльок?

— Чи однакові вони?

— Чим вони відрізняються?

— Яка ж лялька для дівчинки наймиліша?

— У нас у групі також багато ляльок, у них різні сукні, взуття. Діти всіх їх дуже люблять. Помилуймося ними!

II. Повідомлення, мотивація навчально-ігрового завдання

— Наші ляльки хочуть мати сукні в горошок. Зробімо для них гарні сукні в горошок.

III. Обговорення завдання. Підготовка до роботи

— Ходімо до нашої художньої майстерні. Сідайте на стільчики за столи. Підготуємо наші пальчики до роботи.

Пальчикова гімнастика

Раз два, три, чотири, п'ять —

Вийшли пальці погулять.

Оцей пальчик — найсильніший,

Він найбільший, найтовстіший.

Вказівний палець для того,

Щоб показувать відоме.

Палець цей середнім зветься,

Він найдовший, як ведеться.

Оцей палець безім'яний,

Вередливий, неслухняний.

Ось мізинчик, хоч маленький,

Проте вдалий і спритненький.

(Діти виконують дії за змістом вірша, повторюючи за вихователем)

— Що у нас сьогодні на столах підготовлено до малювання?

— Погляньте, як я пальчиком набираю фарбу і малюю візерунок на сукні — ритмічно ставлю крапки-горошини.

— Тепер ви вибирайте собі колір фарби, що вам найбільше подобається і від­повідає кольору сукні, що ви будете прикрашати.

— Наносьте візерунок.

V. Виконання практичного завдання

Вихователь стежить за малюванням дітей пальчиками, нагадує правильність виконання, акуратність виконання, розташування візерунку з цяток на сукні, колір горошин-крапок.

Діти малюють під спокійний музичний супровід.

VI. Підсумок

Вихователь формує виставку дитячих робіт, дякує дітям за дружну працю.

21 квітня

Конспект заняття: «Розфарбуємо яєчко»

Мета: розвивати бажання поєднувати процес малювання з грою, дрібну моторику рук, уважність, посидючість; виховувати старанність та бажання допомагати героям казки, виражати позитивні емоції під час гри; вчити дітей прийомам зображення довколишніх предметів за допомогою прямих ліній, зафарбовувати повністю зображення предмета зліва направо, залучати дітей до спільного розповідання знайомої казки за допомогою настільного театру, закріплювати знання про жовтий колір та Великоднє свято і його традиції.

Словникова робота: збагатити словник дітей пестливими словами: курочка, яєчко, гніздечко.

Попередня робота: розповідання української народної казки «Курочка Ряба» з показом ілюстрацій, розучування пальчикової гри.

Матеріал: ½ аркуша паперу із зображенням гнізда для кожної дитини, олівці жовтого кольору, настільний театр до української народної казки «Курочка Ряба».

Хід заняття

I. Організація групи

Психогімнастика

Доброго ранку, рідний наш дім,

Доброго ранку діткам усім!

Доброго ранку, сонечку ясному,

Доброго ранку садочку прекрасному!

Вліво, вправо поверніться,

Одне одному всміхніться!

II. Виклад нового матеріалу

В и х о в а т е л ь. Діти, сьогодні ми з вами завітаємо в гості до однієї казочки. Сідайте зручненько і слухайте тихенько.

— Давайте її разом пригадаємо. (Виставляє настільний театр до казки).

— Жили-були дід та баба і була в них … (курочка Ряба)

— Як курочка каже? (ко-ко-ко)

— Знесла курочка … (яєчко)

— Дід, що робив? … (бив-бив не розбив)

— Баба била-била і … (не розбила)

— Поклала баба яєчко на стіл, а мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилось, впало і … (розбилось)

— Дід, що робить? … (плаче), баба … (плаче)

III. Повідомлення навчально-ігрового завдання

— А курочка каже: не плач діду, не плач бабо, наші дітки намалюють вам багато золотих яєчок.

— Діти, допоможемо дідові й бабі? (так)

— А тепер, діти, давайте пограємо з курочкою в гру.

Фізкультхвилинка «Курочка і курчата»:

Вийшла курочка гулять

І травичку пощипать

А за нею малята, жовтенькі курчата.

Ко-ко-ко, куди-куди

Не ходіть туди-сюди

Землю розгрібайте,

Зернятка шукайте.

З’їли чорного жучка,

Дощового черв’ячка.

Випили з криниці

Все відро водиці.

— А зараз, давайте підготуємо наші пальчики до роботи.

Пальчикова гра

Ось цей пальчик спочивав,

А цей пальчик задрімав,

А цей пальчик тільки ліг,

А ці дружно з ліжка плиг!

Встали пальчики, ура!

Малювати нам пора.

IV. Обговорення завдання. Зразок роботи.

У мене є малюнок із зображенням гніздечка, і в ньому лежить яєчко, ми його з вами зафарбуємо в жовтий колір, а допоможе нам у цьому олівчик.

— Подивіться уважно, як я буду зафарбовувати яєчко. Лівою рукою я тримаю аркуш паперу за край, в праву руку беру олівець, тримаю його трьома пальчиками за той кінчик, де є гострий носик, який малює. За допомогою прямих ліній зліва направо зафарбовую повністю яєчко, ось так, при цьому не дуже натискаю на олівчик.

— Ось погляньте, діти, яєчко стало жовте, схоже на золоте.

— Після закінчення роботи олівець кладемо на стіл.

— А зараз, діти, пішли в нашу художню майстерню, сідайте зручненько і будемо зафарбовувати яєчка.

V. Самостійна робота дітей.

Вихователь слідкує за правильністю виконання роботи, в разі потреби допомагає, наголошує, що треба працювати старанно.

VI. Підсумки заняття

— Ось і намалювали ми з вами яєчка, жовті, схожі на золоті. Молодці, ви всі добре старалися, намалювали красиві яєчка.

— Дітки, а до якого свята розфарбовують яєчка? (Великоднього свята) Що ви ще робили? (Готували паску й розфарбовували яйця.)

— А як ви гадаєте, діти, дід і баба зрадіють яєчкам?

— Давайте підемо разом з курочкою і потішимо діда й бабу. Кладіть яєчка, які ви намалювали для діда і баби.

— Курочка Ряба, дід і баба дякують вам діти, що ви так старанно працювали, намалювали багато яєчок, і за те вони вас пригощають бубличками. Ось вам казочка і бубликів в’язочка. Давайте поплескаємо.

28 квітня

Конспект заняття: «Весняні квіточки»

Мета: розвивати інтерес до естетичних та художніх об'єктів природного довкілля, моторику рук, кольрочутливість; виховувати естетичні почуття, зацікавленість зображувальною діяльністю; вчити віднаходити схожість форми долоньки з квіткою; закріплювати назви кольорів; розширити знання дітей про пори року, ознайомлювати з ознаками весни; продовжувати вчити відповідати на запитання реченнями; розвивати виразність мови; заохочувати дітей до слухання віршів про квіти, бджілок; відтворювати вірш, виразно вимовляючи всі звуки; формувати вміння створювати малюнки, залишаючи відбитки долоньок на папері; формувати елементарні технічні навички образотворення.

Матеріал: муляжі квітів, іграшкова бджілка, шапочки – наголівники бджілок; доріжки із слідами, гуашеві фарби, папір, вологі серветки.

 

Хід заняття

I. Організація групи. Читання віршів

Вихователь. Дітки, ви любите подорожувати? (Відповіді дітей)

Сьогодні я вас запрошую у подорож. Ми з вами помандруємо на чарівну галявину. Хочете помандрувати? (Відповіді дітей)

Рухлива гра «По доріжці, по слідочках»

Діти разом з вихователем мандрують по доріжці зі слідочків та потрапляють на «квіткову галявину».

Вихователь. А ось і чарівна галявина. Прийшла весна і на галявині розквітли перші квіти. Розгляньте їх і помилуйтеся, які вони гарні.

- Скільки квітів на галявині? (Багато)

- Якого кольору квіти? (Червоні, сині, жовті)

- Які квіти за величиною? (Великі і малі)

II. Бесіда за темою заняття

Вихователь. Ой, а хто це літає серед квітів? (Бджілка)

Бджілка весело літає,

Квітам очки розтуляє.

Каже: «Квіти, годі спати,

Я прийшла медок збирати!».

– Що бджілка хоче робити?

(Бджілка хоче збирати медок)

 – Ось яка бджілка-трудівниця на чарівній галявині. А давайте і ми, діти, перетворимося зараз на бджілок і весело пограємося. Хочете?

Вихователь одягає дітям шапочки – наголівники бджілок.

Вихователь. На кого перетворилися наші діти? (На бджілок)

Весною квіти розцвітають,

На казку схожим все стає,

Метелики навкруг літають,

Бджола між квітами снує.

 – Скільки стало бджілок?

(Бджілок стало багато)

- Давайте, «діти-бджілки», візьмемо в руки ці чудові весняні квіточки і весело потанцюємо з ними.

Фізкультхвилинка

Діти виконують танцювальні рухи під музику А. Сабчук «Бджілка і квіточка»

Вихователь. Молодці, як гарно ви танцювали. А тепер, будь ласка, присядьте на стільчики і відпочиньте трішки.

III. Повідомлення та підготовка до практичного завдання

Бджілка щось говорить мені на вушко. А сказала вона, що дуже рада, що завітала до нас сьогодні і побачила ці чудові квіти. Діти, у нашої бджілки є багато подружок-бджілок і вона хоче їм показати такі красиві весняні квіти. Давайте ми також порадуємо наших бджілок, намалюємо їм гарні весняні різнокольорові квіти і подаруємо їх. Згідні? (Відповіді дітей)

– Що ми будемо малювати?

(Квіти)

– Якого кольору квіти ми намалюємо?

(Червоного, синього, жовтого)

– Кому подаруємо свої квіти?

(Квіти подаруємо бджілкам)

Вихователь. Дітки, ми вже вміємо малювати пензликом, пальчиком, а сьогодні давайте спробуємо малювати квіточки долоньками. Хочете спробувати? (Стверджувальна відповідь)

– Тоді дивіться, діти, і ти, бджілко, дивись, як потрібно малювати.

Вихователь демонструє техніку «малювання долонькою»:

– Акуратно вмочаємо долоньку у фарбу (колір на вибір) і прикладаємо її посередині аркуша. Ось яка гарна квіточка вийшла. Якого кольору вийшла квіточка? (Відповіді дітей.)

– Після цього потрібно руку витерти вологою серветкою, щоб була чиста.

– Дітки, а що ще потрібно намалювати біля квіточки?

 (Стебло)

– Якого кольору стебло у квіточки?

 (Стебло зеленого кольору)

– Давайте стебло спробуємо малювати пальчиком, як ми це вже робили. Хто хоче нам показати, як потрібно малювати стебло квіточки?

Вихователь пропонує дитині намалювати згори донизу рівненьке стебло зеленого кольору.

(Одна дитина показує. Вихователь корегує та допомагає за потребою)

– Ось яка гарна квіточка вийшла, і стебло у неї рівненьке. Бджілці теж подобається квіточка, яку ми намалювали. А вам подобається?

– Що я намалювала?

(Квіточку)

– Якого кольору квіточка?

(Квіточка червоного кольору)

– На яку квітку схожа моя квіточка?

 (На тюльпан, мак)

– Я намалювала квіточку червоного кольору. А ти (звертається до дитини), яким кольором будеш малювати свою квіточку?

– А стебельце в усіх квіточок буде якого кольору? (Зеленого)

– Покажіть, чим ви будете малювати квіточку?

Діти піднімають свої долоньки.

– Але давайте ми спочатку розбудимо, розворушимо наші пальчики на долоньках, щоб малюнки вийшли гарні, а квіточки – веселі.

Пальчикова гімнастика

Наші ручки – як квіточки,

Пальчики – мов пелюсточки,

Сонце прокидається,

Квіточки розкриваються,

Бджілко, бджілко, покружляй,

З квіток меду назбирай!

IV. Виконання практичного завдання

Вихователь. Ось тепер ви справді готові до малювання. Діти, зверніть, будь ласка, увагу: на кожному столі стоїть фарба різного кольору. Якого кольору ці фарби? (Діти називають)

 – Давайте закотимо акуратно рукавчики, як ми це завжди робимо перед малюванням. Я з бджілкою запрошую вас підійти до того стола, де знаходиться фарба, якою б ви хотіли малювати.

Діти малюють під тиху і спокійну музику, вихователь допомагає, заохочуючи їх до самостійної роботи.

V. Підсумки заняття

Вихователь (аналізуючи малюнки дітей). (Ім’я дитини), що ти намалював? Якого кольору твоя квіточка? На яку квітку схожа твоя квіточка?

 – Бджілко, тобі сподобались квіточки дітей? (Бджілка милується)

 – Зараз ми з бджілкою покладемо всі малюнки на столик і побачимо, яка у нас вийшла чудова різнокольорова галявина з весняних квітів. Скільки квіточок на галявині? (Багато)

Якого кольору квіти? (Квіти червоного, синього, жовтого кольору)

Кому ми подаруємо наші квіти? (Квіти подаруємо бджілкам)

Вихователь. Молодці, діти! А бджілка має для вас сюрприз: за те, що ви так гарно і старанно малювали квіти для її подружок, вона хоче вас пригостити смачними цукерочками, які так і називаються «Бджілка». Тож ходімо, помиємо ручки з милом і поласуємо цукерками. А бджілці що скажемо за гостинці? (Дякуємо)

А що скажемо на прощання?

(До побачення, прилітай іще до нас!)