Дитина в соціумі та мовлення

Зміст освітньої лінії «Дитина в соціумі» передбачає формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, готовності співпереживати та співчувати іншим. Завдяки спілкуванню з дорослими, як носіями суспільно-історичного досвіду людства, в дитини з’являються інтерес та вміння розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Взаємодія з іншими людьми є своєрідним видом входження дитини в людський соціум, що вимагає уміння узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства.

12 квітня

Конспект заняття "Світить ясно сонечко навесні"

Мета: розвивати пізнавальний інтерес дітей до довкілля, зі змінами в довкіллі з настанням весни; розвивати чіткість мовлення, дрібну моторику рук, пам'ять, мислення; розвивати зв’язне мовлення дітей, уміння будувати речення; виховувати інтерес до природного довкілля, до художнього слова; вправляти в довгому видиху, звуконаслідуванні; збагачувати словник за темою; відповідати на запитання дорослого, вітатися, прощатися, дякувати;

Матеріал: іграшка сонечко, ілюстрації свійських тварин та птахів; обладнання до дидактичної гри з прищіпками (різнокольорові прищіпки, сонечка, квіти, хмаринки).

Хід заняття

Вихователь: Діти, давайте запросимо сонечко до нам у гості. Для цього треба пригадати потішку «Вийди, вийди сонечко»:

Вийди, вийди, сонечко,

На дiдове полечко,

На бабине зiллячко,

На наше подвiр'ячко.

 

На веснянi квiточки,

На маленьк дiточки,

Там вони граються,

Тебе дожидаються.

Вихователь пропонує дітям повторити потішку хором або індивідуально.

Вихователь: Ось і прийшло до нас сонечко доторкнулось до кожного своїм промінцем. Привітайтеся з ним

Пальчикова гімнастика «Доброго ранку сонце привітне…»

Доброго ранку – сонце привітне!

Доброго ранку – небо блакитне!

Доброго ранку – в небі пташки!

Доброго ранку – маленькі дубки!

Я вас вітаю, люблю, пізнаю

Бо живемо в одному краю!

Вихователь: Добре, ось ми і привіталися із сонечком.

1.   Діти, яка зараз пора року?

2.  Так весна, із настанням весни стає тепліше. Земля пробуджується, оживає, зігрівається.

3.  Хто зігріває все навколо – нас, землю, дерева, кущі?

4.   Яким сонечко стає на весні? (Теплим, яскравим, щедрим, добрим, ласкавим)

5.   Де сонечко зараз знаходиться на небі? (Угорі, високо)

6.   Де було сонечко взимку на небі? (Низько)

7.   Малята, скажіть сонечку яке воно? (Золоте, жовте, тепле, яскраве, блискуче, кругле, лагідне, ніжне, ласкаве)

8.   Діти, вам подобається коли є сонечко?

9.   А як ви гадаєте, що було б, якби не було сонечка?

10.   Що вам дає сонечко?

11.   Що буває, коли сонечка вдень немає, воно за хмарами? (Похмуро, сіро)

12.  Покажіть, як сонечко сховалось за хмаринку

13.  Що буває коли сонечко сідає за обрій? (День завершується, настає ніч, темрява)

14.   А тепер покажіть, як ви раді сонечку? (Стрибають, плескають у долоньки, посміхаються)

  Пограємо у гру з сонечком. Воно хоче нас зігріти своїм теплом.

Вправа на розвиток мовленнєвого дихання «Дотягнися до сонечка»

Діти тягнуться до сонечка, піднімаючи руки через сторони і роблячи глибокий вдих, опускаються, роблять спокійний видих.

Вихователь: А зараз я покажу вам картинки, а ви відгадайте кого розбудило сонечко.

Дидактична гра «Усіх сонечко розбудило»

Діти обирають собі ілюстрації знайомих птахів, свійських тварин. Вихователь пропонує скласти речення за його зразком з опорою на картинку.

1. Сонечко розбудило півника. Півник привітався з сонечком: «Ку-ку-рі-ку»

2. Сонечко розбудило ворону. Ворона привіталася з сонечком: «Кар-кар-кар»

3. Сонечко розбудило котика. Котик привітався з сонечком : «Няв-няв-няв»

4. Сонечко розбудило песика. Песик привітався з сонечком: «Гав-гав-гав»

5. Сонечко розбудило корівку. Корівка привіталась з сонечком: «Му-му-му»

6. Сонечко  розбудило гусочку. Гусочка привіталась з сонечком: «Га-га-га»

7. Сонечко розбудило горобчика. Горобчик привітався з сонечком: «Чік-чірік»

8. Сонечко розбудило синичку. Синичка привіталася з сонечком: «цінь-цвірінь»

9. Сонечко розбудило курочку. Курочка привіталася з сонечком: «Ко-ко-ко»

10.   Сонечко розбудило кізоньку. Кізонька привіталась з сонечком: «Ме-ме-ме»

Вихователь: Так добре ви відповідали. Та щось наше сонечко засумувало. Чи не знаєте ви, чому сонечко засумувало. Запитаймо  в сонечка. Сонечко каже, що йому дуже самотньо. Треба його розвеселити. Хто знає, як можна сонечко розвеселити.

Діти, погляньте, що у нас є на столах.

Перед дітьми на столах лежать жовтий круг-сонечко, хмаринки, серединки квітів, заготовки для травички різнокольорові прищепки.

- Діти, давайте ми з вами зробимо сонечко з помінчиками, хмаринки, травичку, квіточки. Потрібно робити так: причіпляємо прищепки до картонних кругів.

Діти виконують завдання. За допомогою прищіпок виготовляють сонечко, хмаринки, квіточки, травичку, звірят, овочі та фрукти.

Вихователь: Молодці, діти. Сподобалося вам. Тепер у сонечка багато друзів і йому не буде сумно. Попрощаємося з нашим сонечком, разом розповімо йому вірш М.Познанської  «Здрастуй, сонечко!»

Я всміхаюсь сонечку:

— Здраствуй, золоте!

— Я всміхаюсь квітоньці

— Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

— Лийся, мов з відра!

— Друзям усміхаюся

— Зичу їм добра.

Вихователь: А зараз ми підемо до сонечка на вулицю. Воно запрошує нас на прогулянку.

Конспект заняття: «На прогулянку підемо – одяг весняний знайдемо».

Мета: розвивати увагу, зв’язне мовлення, мислення, розвивати у дітей інтерес до зображувальної діяльності; виховувати бережне ставлення до предметів одягу та взуття, зацікавленість зображувальною діяльністю; ознайомити дітей із призначенням кожного предмету одягу; навчити розуміти значення слів, пов’язаних з орієнтуванням у часі (спочатку, потім); учити дітей розуміти прості причинно-наслідкові зв’язки (стало тепліше – слід одягати легший одяг), викликати у дітей бажання гратися з готовими заготовками із паперу.

Матеріал: лялька Марійка, одяг для ляльки, аркуш білого паперу А5 (на кожну дитину), вирізані із паперу силуети предметів одягу (на кожну дитину).

 

Хід заняття:

1. Сюрпризний момент.

У гості до дітей приходить лялька Марійка у руках тримаючи коробку у якій одяг.

Вихователь: Дітки до нас сьогодні у гості завітала лялька Марійка. Давайте привітаємось із нею. (Діти вітаються). Марійка почула, що ми з вами маємо йти на прогулянку і просить взяти її з собою. Але перед тим, як йти на вулицю, потрібно одягнутись.

- Оля, яка у нас зараз пора року? (Весна).

- Назарчик, на вулиці тепліше чи холодніше? (Тепліше). Так! На дворі тепліше, тому що вже настала весна.

- Іринко, який одяг нам потрібно одягнути, щоб ляльці не було жарко і вона не замерзла? (Вихователь підводить дітей, що потрібен весняний одяг). Правильно! Коли на дворі весна – слід одягати весняний одяг, бо в зимовому буде жарко.

2. Дидактична гра «Назви одяг».

(Діти по черзі дістають із коробки предмети одягу і називають його).

- Валерія, який предмет одягу ти дістала із коробки? (Колготки).

- Єгор, що ти дістав із коробки? (Кофту).

- Назарчик, що у тебе в руках? (Штани).

- Кирило, що ти дістав із коробки? (Куртку)

- Дмитро, що у тебе в руках? (Шкарпетки).

3. Дидактична гра «Одягнемо Марійку».

Вихователь:Діти, на дворі настала весна, світить сонечко, інколи іде дощ, стало тепліше і ми з вами одягаємо весняний одяг. Давайте допоможемо одягнутись Марійці, щоб вона пішла з нами на прогулянку. (Пропонує декільком дітям по черзі підійти і допомогти одягнути ляльку).

Спочатку ми одягаємо колготки. Ви самі одягаєте колготки, а лялька сама не може.

- Соня, візьми колготки і одягни їх Марійці на ніжки. (Дитина одягає. При потребі вихователь допомагає).

Потім ми одягнемо спідницю.

- Женя, візьми спідницю і одягни її Марійці поверх колготок. (Дитина одягає. При потребі вихователь допомагає).

Вихователь читає віршовані рядки.

На галявці весняній

Виросла суничка:

Біла хусточка на ній,

Зелена спідничка.

– Яка гарна в нас сестричка!–

Трави шепотіли.

Засоромилась суничка

І почервоніла.

Вихователь: Тепер, потрібно одягнути ляльці кофтинку.

- Міланко, візьми будь ласка кофтинку і одягни Марійку. Правильно! Молодець!

Вихователь: Наша Марійка боса, слід її взути.

- Настя, візьми черевички і взуй Марійку. Що ми взуваємо на ніжки? (Черевики).

Вихователь: Ось і Марійка одягнута і взута. Ми з вами одягнули Марійку, але щоб ми з вами не забули, що потрібну одягати восени, коли на дворі стає тепліше, я вам пропоную ще раз подивитись на одяг, який ми одягаємо весною.

4. Образотворча робота. (Аплікація).

(Вихователь сідає за столик, а діти стають навколо столика).

Вихователь: Діти, подивіться, у нас на столику лежить аркуш білого паперу і різні предмети одягу. Тут є колготи, штани і кофта. Нам потрібно по одному взяти всі предмети одягу і викласти на аркуші паперу. (Показує послідовність виконання роботи).

5. Пальчикова вправа «Прогулянка».

Раз, два,три, чотири,п’ять!

(По черзі затиснутого кулачка розгинають по одному пальчику.)

Вийшли пальчики гулять.

Раз, два, три, чотири, п’ять!

(По черзі кожний пальчик складають у кулачок.)

Вже в будиночку сидять.

6. Самостійна робота дітей.

(Діти викладають силуети предметів одягу на аркуш паперу, а вихователь підходить до кожного з них і приклеює їх. Після виконання роботи вихователь хвалить дітей за виконану роботу).

7. Підсумок.

Вихователь: Лялька нам дуже вдячна, що ми їй допомогли. Тепер їй на вулиці буде дуже зручно: не холодно і не жарко. Коли ми підемо на прогулянку, Марійка піде з нами. А коли ми з вами будемо одягатися на прогулянку, вона спостерігатиме, як і що ви вмієте одягати.

(Діти беруть ляльку Марійку із собою на прогулянку).

Наочний матеріал до теми "Погода й одяг навесні"

26 квітня

Конспект заняття: «Професії твоїх батьків».

Мета: розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, мовлення, розширювати уявлення дітей про працю людей різних професій, зокрема про професії своїх батьків; виховувати шанобливе та зацікавлене ставлення до праці дорослих; навчати самостійно називати професію своїх тата і мами, відгадувати загадки, давати відповіді на запитання дорослого; вправляти в умінні закінчувати речення, використовуючи слова, що співвідносяться з певною професією людини; викликати гордість за професійні вміння своїх батьків, бажання пишатися професіями своїх тата і мами.

Матеріал: загадки за темою, картинки із зображенням людей різних професій, знаряддя праці, інструменти, предмети.

 

Хід заняття

I. Організаційний момент

В и х о в а т е л ь. Сьогодні, коли я ішла до дитячого садочку, то зустріла листоношу, який передав нам на групу бандероль, але сказав, що відкрити її можна тільки тоді, коли відгадаємо загадки.

 

Знань чимало в нього є,

 Дітлахам їх віддає.

Міста Знань постійний житель,

Носить горде ймення - ... (вчитель).

 

Коровай чи рибу в тісті

Приготує порцій з двісті,

Щоб лящало аж у вухах,

Майстер страв – старанний … (кухар). 

 

Вміє кіски заплітати

І з волоссям чаклувати.

Гарно стригти має дар.

Як він зветься? (Перукар).

 

Вміє справно рахувати

І товар пропонувати.

Зошит, книгу, олівець

Видає нам – ... (продавець).

II. Бесіда з дітьми «Де працюють твої рідні?»

·           Як назвати всі ці слова одним словом? (Професії)

·           Що таке професія?( Професія це робота, яку людина для себе обрала; улюблена справа)

В и х о в а т е л ь. Діти, ви вже добре знаєте про те, що існує дуже багато професій, і всі вони важливі та потрібні.

Кожна професія пов’язана з роботою в певному місті. Так учитель працює в школі, будівельник на будівництві, лікарі – в лікарнях.

В и х о в а т е л ь. Ось і відкрилась  наша бандероль. Але всі речі в ній переплуталися. Давайте їх розкладемо відповідно до професій.

Дидактична гра «Кому що потрібно для роботи?»

На картинках зображенні люди різних  професій та набір різних інструментів, предметів для кожної професії. Дібрати тільки ті предмети, які потрібні їм  для роботи.

Дидактична гра «Хто що робить»

Вихователь називає представника професії, а діти називають дії, які він виконує.

·           Кухар.( Варить борщ, ріже овочі, робить салат…)

·           Лікар.( Слухає хворого, дивиться горло, виписує ліки…)

·           Перукар.( Стриже, робить зачіски, фарбує волосся…)

·           Швачка.( Шиє одяг, пришиває ґудзики…)

В и х о в а т е л ь. Скажіть, діти, де працюють ваші батьки? Вам доводилося бувати на роботі своїх мам та тат? Що ви там бачили? Як називається професія вашої мами (тата)? Чим займається він (вона) на своїй роботі? Як гадаєте, чи важка це праця? (Відповіді дітей)

Фізкультхвилинка «Ось така робота»

Вихователь читає віршик. На перші рядки діти ритмічно плескають у долоні. Далі діти виконують імітаційні рухи, показуючи відповідні до змісту дії.

Тато мій, тато мій –

Дуже вправний водій,

Він щодня автобус водить,

Гарна в таточка робота.

(Імітування обертання керма з ходьбою на місці.)

Мама маляром працює –

Стіни, двері – все фарбує,

(Повздовжні рухи кистю в повітрі.)

Ну, а я поки маленький…

(Випрямитися і нахилитися вперед, кисть горизонтально землі.)

Ще мені рости довгенько,

(Потягнутися обома руками вгору.)

Та робити не боюся:

(Заперечне хитання головою)

Я у мами з татом вчуся.

В и х о в а т е л ь. Багато професій ми з вами згадали. А яка ж із них найважливіша? Чому?

(Діти роблять висновки, що всі професії важливі.)

Дидактична вправа « Де я був»

(Вихователь називає речення дітям потрібно його продовжити.)

·           Я бачив печиво, цукерки – де я був ? (Я був…)

·           Я бачив ножиці, гребінець, фен …

·           Я бачив білий халат, ліки…

Дидактична гра «Вислови свою думку»

Дітям пропонується доповнити розпочаті речення однорідними членами, спираючись на власні враження та почуття.

Я вважаю, що професії моїх батьків…(важливі, потрібні, цікаві, хороші).

Праця моїх мами та тата вимагає багато…(старань, сил, майстерності, умінь).

Мої рідні повертаються з роботи…(стомленими, радісними, задумливими).

Я думаю, що професіями своїх батьків треба…(пишатися, цікавитися, захоплюватися).

Вихователь за потреби допомагає дітям.

III. Підсумок.

·           Чи сподобалося вам сьогодні на занятті? Що найбільше?

·           Як ви гадаєте, яка ж саме професія найважливіша? Чому?

·           Ким ви хочете бути у майбутньому?

·           Що ще вам сьогодні запам’яталося?

·           Які ігри сподобалися найбільше?

Наочний матеріал до теми "Праця дорослих"

МАМА. День Матері. Дітям про маму.

Моя матуся - найрідніша. Розвиваюче відео для дітей про маму.