I denne kategori kan du registrere forskellige typer af mundtlige oplæg, fra keynotes på store internationale konferencer til faglige oplæg for en gruppe af praktikere.
Det er vigtigt at huske at konferencebidrag som papers og abstrakts skal registreres som en publikation - du kan finde en guide til at registrere dit konferencebidrag som publikation her: Konferencebidrag
Derudover er det også muligt at registrere andre aktiviteter relateret til konferencer, hvis du har deltaget uden at holde oplæg eller hvis du har arrangeret en begivenhed, så skal du i stedet benytte denne skabelon: Deltagelse i eller arrangement af begivenhed
Begivenhed eller organisation
Her skal du vælge i hvilken kontekst dit oplæg er blevet afholdt.
Begivenhed bruges når aktiviteten foregår i fobindelse med en konkret arrangementstype, f.eks. en konference, workshop, seminar eller lignende. Du kan søge i tidligere oprettede begivenheder eller du kan oprette en ny. Når du opretter en begivenhed, så angiv i dato hele perioden som begivenhed var aktiv, ikke kun den dag du præsenterede dit oplæg
Organisation og ekstern organisation kan bruges hvis aktiviteten ikke er tilknyttet et arrangement, men er forankret ved en institution, enhed, forening eller lignende. Hvis det er en enhed på din egen professionshøjskole, så kan du søge den frem under organisation. Hvis du har været på besøg ved en ekstern organisation, så kan du søge i tidligere oprettede eksterne organisationer eller du kan oprette en ny.
Titel/overskrift til aktivitet
Vær opmærksom på at dette felt vil være det der er synligt i oversigten af dine aktiviteter på ucviden.dk
Personer
Tilføj alle personer der var en aktive oplægsholder på aktiviteten. Det er særlig vigtigt at få tilføjet andre interne bidragsydere fra din professionshøjskole, så de ikke behøver at oprette en dublet.
Tryk på rediger udfor en person for at ændre deres rolle.
Kopiere bidraget
Hvis du har afholdt samme oplæg flere gange og ønsker at udstille de forskellige begivenheder og/eller organisationer du har haft bidraget med til så kan du nemt kopiere din registrering, hvorefter du så kan nøjes med at skifte dato og begivenhed/organisation.
Tryk på kopiere knappen (ikonet med to stykker papir) i nederste højre hjørne af editoren.
Knappen er kun tilgængelig på gemt indhold, så gem først og åben så bidraget igen for at kopiere.