Honvédtüzér Hagyományőrző Csapat

Ukanc (Szlovénia) osztrák-magyar katonatemető

Olaszország az Osztrák-Magyar Monarchiának küldött hadüzenetét követően, Bohinj a csataterek közvetlen hátországává vált a krrnskoi hegységben, ahol a Krntől keletre lévő állásokat védő Osztrák-Magyar 15. hegyi dandár fő szállítási útvonala haladt. Ukancon volt a Komnára vezető katonai drótkötélpálya végállomása és több hadianyag raktára is. A munkákat hadifoglyokkal végeztették, legtöbbször oroszokkal. A katonaság 1917 novemberében távozott Bohinjból, az olasz hadseregnek a Piave folyóig való visszavonulása után.

Az ukanci temetőben az 1915 júniusa és 1917 novembere közötti időszakban főként olyan osztrák és magyar katonákat temettek, akik a krnskoi hegység területén, az 1915 nyarán és őszén lezajlott súlyos csatákban estek el. A legtöbb osztrák, magyar katona az ország magyar részéről érkezett gyalogezredben esett el.

A gyalogezredeket ( Infanterieregiment IR) az alábbi területekről és az alábbi összetételben sorozták:

IR 66 - Ungvár (ma Ukrajna), IR 33 - Arad (ma Románia), IR 80 - Lemberg (ma Ukrajna) IR 30 – Lemberg (ma Ukrajna), IR 91- Prága (Csehország), IR 61 – Temesvár(ma Románia), IR 10 – Przemysl (ma Lengyelország)

A vezetéknevekből és a sorozási körzetekből ítélve a temetőben eltemetett katonák között a legtöbb a magyar, a lengyel és az ukrán nemzetiségű. Az eltemetettek között civilek és a Monarchia más nemzetiségű katonái is vannak: szlovákok, csehek, németek, románok, szerbek, és szlovének. A temetőben lévő ismert nevek között 17 orosz, 2 román és egy olasz hadifogoly is van eltemetve.

A temetőben 282 sír van megjelölve, melyek közül 221 síron szerepel név. Az ismeretlen katonák és hadifoglyok sírjainak száma 64. 14 sírhely eltűnt vagy két-két katona van benne eltemetve. Az utoljára eltemetett halott sírjának a sorszáma 296. ez egy ismeretlen orosz hadifogoly sírja.