Голокост в країнах-союзницях Німеччини

Як правило, чим більшу незалежність від Німеччини мала країна, тим більше можливостей вижити було у євреїв. Доприкладу, поки Італія залишалася повноправним союзником Німеччини (до вересня 1943 року), євреїв там не чіпали. Мало того, в зоні італійської окупації вони були захищені законом. Румунські збройні сили брали участь у вбивстві величезної кількості євреїв за межами Румунії, але євреїв самої Румунії уряд Антонеску відмовився передати Німеччині. І навпаки, там де Німеччина майже повністю контролювала ситуацію (окуповані радянські території, Польща, Сербія), шанси євреїв на виживання були мінімальними. Уряд Угорщини, незважаючи на тиск Німеччини, відмовлявся депортувати угорських євреїв аж до самої окупації Угорщини в березні 1944 року. Правда, під час окупації саме угорська поліція зіграла вирішальну роль в проведенні депортацій. Захистив "своїх" євреїв і уряд профашистської Болгарії, але цей захист не поширився на євреїв анексованої Болгарією території Фракії та Македонії, які були депортовані в табори смерті.

1.ГОЛОКОСТ В УГОРЩИНІ

Окупація Югославії коаліціїєю держав на чолі з Німеччиною (Джерело)

У Другу світову війну Угорщина вступила на боці Німеччини. Перший Віденський арбітраж у 1938 році дозволив Угорщині, після проголошення незалежності Словаччини 14 березня 1939 року, почати окупацію частини Підкарпатської Русі. Від Чехословаччини були відокремлені та передані Угорщині південна частина Підкарпатської Русі (Карпатської України) і райони південної Словаччини, населені переважно угорцями. Другий Віденський арбітраж у 1940 році закріпив угорську владу у Північній Трансільванії. У 1941 році угорська армія взяла участь у вторгненні в Югославії (Операція "Ауфмарш 25"), в результаті якої Югославія припинила існування. Територія країни була розділена між союзниками Німеччини, зокрема, Угорщина отримала Воєводино (Бачка), Меджимур'є і північно-західну частину Словенії - до Угорщини.

За переписом населення, що відбулося в січні 1941 року, в Угорщині, включаючи анексовані області сусідніх країн, налічувалося 725 тис. євреїв. Це число не включає в себе 100 тис. євреїв, які перейшли в християнство, але в расовому відношенні все одно розглядалися як євреї. Третій єврейський закон (1941) ввів нове визначення поняття "єврей", засноване на більш жорстких расових критеріях, ніж закон 1939 року, в результаті чого євреями стали вважатися ще понад 58 тис. чоловік. Таким чином, за офіційною статистикою, єврейське населення Угорщини підвищилося до 803 - 850 тис. Урядова партія дотримувалася пронацистської антисемітської політики, а різні націонал-соціалістичні угруповання і партія "Схрещені стріли" вимагали ще більш жорстокою антиєврейською політики.

У 1941 році в Будапешті мешкало 184 тис. євреїв і 62 тис. вихрестів (хрещених євреїв), які відповідно до антиєврейских законів піддавалися репресіям.

Закарпатські євреї, 1938 рік (Джерело)

Колона євреїв направляється на примусові роботи. Шарошпатак, Угорщина, 1941 рік (Джерело)

Переслідування євреїв Угорщини почалося з березня 1938 року правим націоналістичним режимом Міклоша Горті з антиєврейського законодавства. Угорщина прийняла закон, згідно з яким єврейське участь в економіці і професійної діяльності скорочувалася на 80%. У травні 1939 року угорський уряд ще більше обмежив євреїв в економічній сфері і став розглядати їх як "расову" групу, а не релігійну. Також, цього року уряд запровадив нову систему трудової повинності для єврейських чоловіків призовного віку. Пізніше багато євреїв загинули, працюючи в рамках цієї системи. У 1941 році угорський уряд прийняв расові закони, аналогічні Нюрнберзьким законам, і офіційно визначив, кого слід вважати євреєм.

Мова документів

Другий єврейський закон, Закон IV 1939 р. Про обмеження громадського та економічного простору євреїв, 5 травня 1939 року

§ 1. Євреєм вважається особа, яка сама є євреєм, або якщо один чи обидва дідусі і бабусі були членами ізраїльської конфесії на момент набрання чинності цим Законом, або є членами ізраїльської конфесії до набрання чинності цим Законом.

§ 5. Будучи посадовою особою чи іншим працівником, єврей не може переходити на службу до держави, законодавчого органу, муніципалітету, а також до будь-якого іншого державного органу, державного закладу чи комунального господарства. (...) Єврейські вчителі в середніх, професійно-технічних школах та єврейські вчителі в державних школах (...) повинні бути звільнені.

§ 7 євреїв можуть бути прийняті до першого курсу університетів та коледжів лише в такій пропорції, що кількість єврейських студентів становить 6% від загальної кількості студентів, прийнятих на відповідний факультет (кафедру) університету чи коледжу; не більше 12% від кількості студентів кафедри економіки та торгівлі економічного факультету економічного університету.

§ 9 Євреї можуть бути допущені до адвокатури, інженерії, медичної палати, палати преси, а також до палати мистецтв і кіно лише в такій пропорції, що кількість єврейських членів є 8% від членів цієї палати... (...)

(Джерело)

Євреї, які були громадянами Угорщини перебували у відносній безпеці більшу частину війни. Однак, близько 18 тис. євреїв, що не були громадянами Угорщини, у липні 1941 року були оголошені владою "євреями іноземного підданства" і депортувані до Кам'янець-Подільського, де більшість з них були вбиті. У січні 1942 року в югославській області Бачка, угорські жандарми і солдати вбили 1тис. євреїв.

Депортовані для знищення з Угорщини євреї, які не мали угорського громадянства. Кам'янець-Подільський, осінь 1941 року (Джерело)

Груповий портрет родини угорських євреїв. Незабаром після того, як була зроблена ця фотографія, всі члени сім'ї були депортовані в Освенцим і вбиті. Капувар, Угорщина, 8 червня 1944 року (Джерело)

Для угорських євреїв ситуація погіршується з весни 1944 року. Після поразки німецьких військ під Сталінградом та інших битв, в яких загинули десятки тисяч угорських солдатів, регент Угорщини Міклош Хорті зробив спроби вийти з альянсу з Німеччиною. Для Гітлера це було неприпустимо, і в березні 1944 року Німеччина ввела війська в Угорщину, щоб силою змусити її зберегти лояльність. Гітлер призначив новий, вірний йому, уряд на чолі з прем'єр-міністром Стояї. Окупаційні сили супроводжувала зондеркоманда під командуванням Адольфа Ейхмана, уповноваженого розпочати в Угорщині здійснення "остаточного вирішення єврейського питання".

Вже в квітні 1944 року в північно-східних районах Угорщини почалася створення гетто, де до кінця місяця було сконцентровано близько 150 тис. В період з 15 травня по 9 липня було депортовано 437 402 євреїв, всі з яких, за винятком 15 тис. чоловік, були відправлені в Освенцим. Євреїв депортували вночі, дозволяючи їм брати з собою лише мінімальний запас їжі і деякі абсолютно необхідні особисті речі. Їх везли в товарних вагонах, які могли вміщати до 45 чоловік, але куди набивали по 80-100 чоловік. Тисячі людей похилого віку, хворих та дітей загинули дорогою.

Угорська громадськість в цілому не відреагувала на арешти і депортації євреїв. А. Мартон, католицький єпископ Алба-Юлії, який виступив в травні 1944 року на захист євреїв, зазнав переслідувань угорської влади.

Депортація євреїв. Кесег, Угорщина, липень 1944 року (Джерело)

Свідоцтво Наомі Шадмі про життя під час Голокосту в Будапештському гетто Будапешт

Як тільки закінчилася депортація євреїв з провінції, почалися приготування до висилки євреїв з Будапешта. 15 червня 1944 року міністр внутрішніх справ Угорщини видав наказ про створення гетто в Будапешті. Згідно з наказом, під гетто було виділено 2 тис. будинків, позначених жовтими зірками і обгороджених стіною. Всього в гетто планувалося переселити 220 тис. Євреїв. 25 червня для євреїв Будапешта була введена комендантська година. Мешканців гетто почали депортувати у концтабори зразу після його заснування.

У липні Хорті зупинив депортації, все ще розраховуючи розірвати зв'язок Угорщини з Німеччиною. На той час, вся країна, за винятком Будапешта, вже була "вільна від євреїв". Близько 8 тис. євреїв вдалося утекти в Румунію, більшості - за допомоги членів молодіжного сіоністського руху. З липня по жовтень євреї Будапешта жили у відносній безпеці. Проте 15 жовтня Хорті публічно оголосив про свій намір укласти мир з США і Британією. У відповідь німці змістили уряд Хорті і віддали владу Ференцу Салаші і його фашистській антисемітській партії "Схрещені стріли".

Бездомний єврей в гетто. Будапешт, Угорщина (Джерело)

Члени партії "Схрещені стріли" заарештовують євреїв. Будапешт, Угорщина, жовтень-грудень 1944 року (Джерело)

У столиці "Схрещені стріли" негайно вдалися до терору. Близько 80 тис. євреїв були вбиті в самому Будапешті - їх розстріляли на березі Дунаю, а тіла скинули в річку. Ще тисячі євреїв змусили вийти на "марші смерті" у напрямку до австрійського кордону. У грудні, під час радянської облоги міста, 70 тис. євреїв були замкнені в Будапештському гетто, де тисячі померли від голоду, холоду і хвороб. Угорщина була звільнена радянськими військами в квітні 1945 року. У період Голокосту загинуло близько 568 тис. угорських євреїв (приблизно 70%).

Ряд іноземних дипломатів надали істотну допомогу в порятунку угорських євреїв. Серед рятівників євреїв відомі Рауль Валленберг, Карл Лутц, Хосе Артуро Кастельянос, Джорджо Перласка. Вони видавали євреям документи своїх держав, захищали їх від нацистів і врятували десятки тисяч чоловік. Угорський сурдопедагог Деже Каніжаі переховував єврейських дітей в Єврейській школі для глухих.

Євреї в черзі в швейцарське консульство з надією отримати отримати "захисні листи", 1944 рік (Джерело)

Рауль Валленберг (Джерело)

Рауль Валленберг

У липні 1944 року Валленберг був призначений першим секретарем шведського дипломатичного представництва в Будапешті. Користуючись своїм дипломатичним статусом, він видавав багатьом євреям шведські "захисні паспорти", що давали власникам статус шведських громадян, які очікують репатріації. Коли Адольф Ейхман розпорядився про "марші смерті" євреїв Будапешта, Валленберг на своєму автомобілі переслідував колону, висмикував євреїв з виданими їм паспортами, і забирав їх назад в Будапешт. Він міг навіть зняти власників паспортів з поїздів, готових до відправки в Аушвіц. Валленберг також рятував євреїв від режиму "Схрещених стріл", організовуючи в якості сховищ спеціальні хостели. Інші дипломатичні представництва теж організовували власні притулки в тій частині міста, яка стала називатися "міжнародне гетто". Приблизно 600 єврейських співробітників допомагали Валленбергу здійснювати цю операцію, що включала в себе постачання продуктів, медичну допомогу та створення санітарних умов для врятованих євреїв.

Після вступу Радянської армії до Будапешту 16 січня 1945 року, Валленберга та інших шведських дипломатів запідозрили в шпигунстві на користь Німеччини. Валленберг прибув в штаб армії в Дебрецені, покладаючись на свій дипломатичний імунітет. Наступного дня він повернувся в Будапешт в супроводі двох радянських солдатів. Чули, як він говорив: "Я не знаю, гість я для радянських чи бранець". Після цього Валленберг безслідно зник. Через кілька років після зникнення Валленберга, радянська влада заявила, що нічого не знає про його місцезнаходження. Однак німецькі військовополонені, які повернулися з СРСР, клялися, що бачили Валленберга у в'язниці. Після смерті Сталіна радянський уряд заявив, що Валленберг справді був заарештований і помер у в'язниці в 1947 році. Але сім'я Валленберга не повірила цій історії, оскільки були отримані повідомлення радянських в'язнів, які заявляли, що бачили Валленберга живим в більш пізні дати. До сьогодні немає остаточних доказів його смерті.

Станом на 1 січня 2016 року 837 громадян Угорщини були визнані Праведниками світу за участь у порятунку євреїв під час Голокосту.

Кореспондент "The New York Times" Анна МакКормік писала на захист Угорщини як останнього прихистку євреїв в Європі: "до тих пір, поки угорці могли відчувати себе господарями у своїх же будинках, вони намагалися приховати євреїв".

Меморіал в Будапешті "Туфлі на набережній Дунаю", споруджений в пам'ять про загиблих євреїв, яких масово розстрілювали в 1944-1945 роках (Джерело)

2.ГОЛОКОСТ В РУМУНІЇ

Румунія, 1933 рік (Джерело)

Відносно м'якшою до євреїв була політика в Румунії. Відсоток євреїв що залишилися в живих в Румунії був значно вище, ніж в Німеччині, Австрії і Угорщині.

У 1930 році в Румунії проживало 765 930 євреїв (4,2% загальної кількості населення). У межах старої Румунії проживало 263 192 єврея, в Бессарабії - 206 958 євреїв, на Буковині - 92 080 євреїв, в Трансільванії - 193 тис. Євреїв.

В 1939 році, після підписання радянсько-німецького пакту про ненапад, Німеччина погодилася повернути Радянському Союзу Бессарабію і Північну Буковину, що входили на той момент до складу Румунії. Німеччина також змусила Румунію повернути Північну Трансільванію Угорщини, а Південну Добруджу - Болгарії. Це викликало серйозні проблеми для євреїв, що жили на цих територіях. У Буковині і Північній Молдавії селяни і солдати виведених румунських військ зганяли свій гнів на євреях і вбили сотні людей. У той же час румуни, прагнучи догодити німцям, прийняли закони, що позбавляють громадянства більшість євреїв і забороняють шлюби між євреями і румунами. З поверненням зазначених вище територій Радянськму Союзу, Угорщині та Болгарії єврейське населення Румунії скоротилося до 342 тис.

Євреї Бесарабії, (Джерело)

Облава на євреїв під час погрому в Яссах, Румунія, червень 1941рік (Джерело)

Прем'єр-міністр Румунії Іон Антонеску хотів бачити Румунію без національних меншин, в першу чергу циган і євреїв: "Я нічого не досягну, якщо не очищу румунську націю. Не кордони, а однорідність і чистота раси дають силу нації: така моя вища мета".

В 1939 році євреї були позбавлені румунського громадянства. У 1940 році почалося обмеження прав румунських євреїв. Були заборонені шлюби між румунами і євреями, а потім пройшло декілька великих погромів. З початком війни 27 червня в Яссах відбувся масштабний погром. Вбивства здійснювалися румунською армією, жандармерією і місцевим населенням за сприянням німецької армії і членів айнзацгруппи Д.

У червні 1941 року Німеччина напала на СРСР. Румунія приєдналася до німців в надії знову захопити землі, які вони були змушені передати Радянському Союзу. Дійсно, Румунія захопила частину цих територій і офіційно перебрала владу на території між річками Дністром і Південним Бугом. Там утворилася адміністративна одиниця "Трансністрія". До 1944 року, за наказом Антонеску, з цих областей були вигнані 40 тис. євреїв. Деяких відправили в табори, інших - депортували.

Депортація євреїв. Брічева, Бессарабія, Румунія, 1941рік (Джерело))

Перед стратою: євреї, заарештовані німецькими і румунськими солдатами. Румунія (Джерело)

Антонеску ставився до євреїв, що жили на різних територіях підконтрольних Румунією територіях, по-різному. Він закликав до знищення євреїв Буковини і Бессарабії, але не євреїв Румунії. Коли Румунія приєдналася до Німеччини у війні проти СРСР, Гітлер поставив Антонеску до відома про свій план знищити європейське єврейство; Антонеску висловив готовність сприяти здійсненню цього плану. Армії був відданий наказ брати під варту міських євреїв, а поліції - вбивати євреїв в сільських районах. Німецькі і румунські військові підрозділи, за сприяння айнзацгрупп, проводили операції з винищення євреїв Румунії: на першому етапі були вбиті 160 тис. чоловік, ще десятки тисяч українських євреїв були вбиті румунською армією і поліцією.

У вересні 1941 року Антонеску наказав депортувати 150 тис. євреїв до Трансністрії. Десятки тисяч з них загинули дорогою.

У 1942 році Антонеску почав сумніватися в здатності Німеччини виграти війну. Крім того, єврейські лідери в Румунії здійснювали на нього сильний тиск. Ці фактори переконали Антонеску скасувати наступну фазу антиєврейських заходів, на яку він спочатку погодився: депортацію більшості з решти 292 тис. євреїв до табору знищення Белжець. Замість цього він вирішив дозволити євреям покинути Румунію. Антонеску погодився на еміграцію 70 тис. євреїв в обмін на велику суму грошей. Однак Ейхман не дозволив цим планам здійснитися, і в підсумку до Палестини дісталося менше 5 тис. чоловік.

Депортація євреїв через Дністер до Трансністрії. Вовчинець, Бессарабія, Румунія. 10 червня 1942 року (Джерело)

Свідоцтво Мирьям Шустер про депортацію євреїв Румунії до Трансністрії і про трудові табори

Свідчення

Ліза Вишневецька (Фішер). У 1941 році їй було 7 років:

"Як відомо, Румунія за договором з Німеччиною отримала землі між ріками Дністер і Буг і румуни назвали цю територію "Трансністрія" (Задністров'я).

Гетто в Чечельнику було відкритого типу, охоронялось поліцаями, але за вихід з нього загрожував розстріл.

У м Чечельник румунські окупаційні війська наказали всім євреям носити на одязі жовту шестикутну зірку і переїхати в гетто, яке було організовано на території вулиць М. Калініна, Жовтневої та К. Маркса. У ньому знаходилося близько 1000 євреїв з

Чечельника, а також євреї сіл району. З 1939 року в містечку ще проживало 10 єврейських сімей, які втекли з Польщі. Їм також наказали переїхати в гетто. Восени 1941 р. в гетто пригнали ще понад тисячу євреїв, депортованих з Бессарабії і Буковини. Деякі з них зуміли взяти з собою коштовності. Їх у вигляді хабаря давали представникам румунської адміністрації, і тим самим нерідко рятували всіх мешканців гетто.

Деякі мешканці потайки пробиралися в прилеглі українські села і у селян випрошували їжу, або намагалися її заробити своєю працею. У багатьох сімей були знайомі серед селян, які рятували їх від голоду. У перенаселеному гетто, адже в кожен будинок заселяли по 4-5 сімей, лютували тиф та інші інфекційні захворювання, через що померло понад половина його мешканців. Щоправда, було кілька місцевих лікарів, яких привезли з Румунії, але не було ліків і тому лікувалися народними засобами…

Румунські солдати євреїв не вбивали, вони їх просто грабували: забирали коштовності, цінні речі, тканини, все, що було в будинках. Німецькі частини СС з'являлися у нас час від часу, здійснюючи нальоти на гетто: ґвалтували дівчат і жінок, а потім їх розстрілювали. Тих, хто не міг працювати - старих і хворих, розстрілювали на місці. Дуже добре пам'ятаю, як навпроти нашого будинку в упор розстріляли паралізованого старого. Його син почав плакати, так вони і сина розстріляли. Деяким "втіхою" у Чечельнику слугувало те, що у нас в гетто перебували втікачі від гітлерівців - бессарабські євреї, які могли контактувати з румунськими солдатами, оскільки знали мову. За їхньою порадою, в будинках, де проживали дівчата, написали великими літерами "тиф", і німці боялися заходити. Однак знаходилися зрадники українці, які допомагали нацистам знищувати євреїв".

(Джерело)

Гетто в Чернівцях

10 жовтня 1941 року губернатор Буковини генерал Корнеліу Калотеску видав наказ про створення тимчасового гетто у Чернівцях, де станом на 1 вересня 1941 року проживало 49 497 євреїв. Переселення євреїв до гетто розпочалося 11 жовтня. Міська влада на чолі з примарем Трояном Поповичем підготувала окремий район, куди мали примусово переселити всіх євреїв Чернівців, незалежно від віку, професії, соціального статусу.

Під загрозою смерті вранці 11 жовтня всі євреї залишили свої домівки і переселилися у відведену зону. Її загородили парканами і колючим дротом, поставили вартових. Було щонайменше два входи – біля церкви Параскеви і на початку нинішньої вулиці Сагайдачного, тому встановили дві меморіальні дошки. Територія гетто була досить великою і займала десь третину всієї міської площі. Вона не вся була придатна для проживання. Люди займали всі будівлі – лікарню, синагоги, єврейські товариства, притулок. Дехто тулився на горищах, у підвалах, під’їздах, навіть на вулиці. Гетто проіснувало менше місяця. Його основним завданням було зібрати всіх євреїв та депортувати із Чернівців. Але завдяки втручанню міського голови Чернівців Траяна Поповича депортацію було зупинено. Він із самого початку був противником депортації євреїв із Чернівців, про що відкрито повідомляв військовій адміністрації. Врешті йому вдалося переконати владу залишити частину євреїв у місті в якості робочої смли. Було вирішено залишити в місті спеціалістів, які б могли бути корисними у промисловості. Так, навесні 1942 року у Чернівцях отримали дозволи на проживання та працю 21 тис. євреїв. Це дозволило їм пережити Голокост. Решту євреїв відправляли потягами в Трансністрію. За даними румунської адміністрації, всього було 14 таких потягів. По дорозі багато людей помирало. Поступово гетто порожніло, і в другій половині листопада його ліквідували. У 1969 році Траяну Поповичу було посмертно присвоєно звання Праведника народів світу.

Фотографія жінок і дітей, таємно переправленная в 1941 році в Швейцарії. Трансністрія (Джерело)

Після скасування рішення про знищення румунських євреїв, - єврейські організації в країні почали важку боротьбу за повернення депортованих до Трансністрії. В кінці 1943 року перші з депортованих євреїів, що вижили повернулися додому, інші повернулися в 1945 і 1946 роках.

15 березня 1944 року радянські війська форсували Південний Буг і за кілька днів просунулися до Дністра. За цей час єврейська комісія, яка прибула з Бухареста, зуміла вивезти до Румунії 2518 євреїв з Тирасполя і Балти; ще раніше в Ясси були доставлені 1846 єврейських сиріт з Трансністрії. До середини квітня вся територія між Південним Бугом і Дністром була звільнена радянськими військами.

Пам'ятник жертвам Ясського Погрому (Джерело)

У роки Катастрофи від рук нацистів та їх румунських поплічників на території Румунії (в межах 1939 рку) загинуло близько 420 тис. євреїв, здебільшого в Бессарабії, Північній Трансильванії, Північній Буковині, Південній Добруджі. Тільки третина євреїв Трансністрії пережила війну. Менша жорстокість румунських окупантів в порівнянні з німецькими сприяла тому, що в Трансністрії вціліло близько 70% всіх євреїв, що вижили під час окупації СРСР.

3.ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Коли і в якій формі почалося переслідування євреїв Угорщини?

  2. Коли почалися перші депортації євреїв і хто став їх жертвами?

  3. Чому політика "остаточного вирішення єврейського питання" в Угорщині розпочалась пізніше, ніж в інших державах?

  4. Внаслідок яких подій в Угорщині розпочався етап винищення євреїв?

  5. Яку роль у знищенні євреїв Будапештського гетто відігали "Схрещені стріли"?

  6. Як громадськість Угорщини відреагувала на переслідування євреїв? Чим, на вашу думку, була викликана така позиція?

  7. Яку роль у рятівництві угорських євреїв зіграли іноземні дипломати, зокрема Рауль Валленбер?

  8. Якою була позиція прем'єр-міністра Румунії Іона Антонеску щодо євреїв? Які це мало наслідки для євреїв Румунії?

  9. Коли розпочалась депортація євреїв до Трансністії? Яка доля спіткала депортованих євреїв?

  10. Яку роль в порятунку євреїв Чернівецького гетто зіграв міський голова Чернівців Траян Попович?

  11. Почитайте спогади Лізи Вишневецької (Фішер) про життя в гетто в Чечельнику (1941 році їй було 7 років).

"Гетто в Чечельнику було відкритого типу, охоронялось поліцаями, але за вихід з нього загрожував розстріл.

У м Чечельник румунські окупаційні війська наказали всім євреям носити на одязі жовту шестикутну зірку і переїхати в гетто, яке було організовано на території вулиць М. Калініна, Жовтневої та К. Маркса. У ньому знаходилося близько 1000 євреїв з Чечельника, а також євреї сіл району. З 1939 року в містечку ще проживало 10 єврейських сімей, які втекли з Польщі. Їм також наказали переїхати в гетто. Восени 1941 р. в гетто пригнали ще понад тисячу євреїв, депортованих з Бессарабії і Буковини. Деякі з них зуміли взяти з собою коштовності. Їх у вигляді хабаря давали представникам румунської адміністрації, і тим самим нерідко рятували всіх мешканців гетто.

Деякі мешканці потайки пробиралися в прилеглі українські села і у селян випрошували їжу, або намагалися її заробити своєю працею. У багатьох сімей були знайомі серед селян, які рятували їх від голоду. У перенаселеному гетто, адже в кожен будинок заселяли по 4-5 сімей, лютували тиф та інші інфекційні захворювання, через що померло понад половина його мешканців. Щоправда, було кілька місцевих лікарів, яких привезли з Румунії, але не було ліків і тому лікувалися народними засобами…

Румунські солдати євреїв не вбивали, вони їх просто грабували: забирали коштовності, цінні речі, тканини, все, що було в будинках. Німецькі частини СС з'являлися у нас час від часу, здійснюючи нальоти на гетто... Тих, хто не міг працювати - старих і хворих, розстрілювали на місці".

Завдання:

  • З яких регіонів депортували євреїв до Чечельницького гетто?

  • До якого типу належало гетто в Чичельнику? Які це давало переваги давало мешканцям гетто порівнянно з закритим типом гетто?

  • Опишіть умови життя в гетто.

  • Які обов’язки мали мешканці гетто?

  • З якою метою з'являлися в гетто румунські і німецькі солдати?

  • Якою, на вашу думку, була подальша доля мешканців гетто?