ГОЛОКОСТ: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ та УКРАЇНСЬКИЙ ВИМІРИ КАТАСТРОФИ

ХХ століття - час не тільки небувалого технічного прогресу і розвитку людства. Це також і час найжорстокіших, кривавих, руйнівних воєн і не менш жорстоких геноцидів, коли навмисно знищувалися цілі народи. І, безперечно, тема Голокосту є однією з найбільш болючих і трагічних. Голокост, а перед цим – геноцид вірмен у Османській імперії (1915 р.), Голодомор 1932 – 1933 рр., продемонстрував, як мало цінується і кожне конкретне людське життя, і життя цілого, у цьому випадку, єврейського народу.

Трагедія Голокосту - це не тільки частина історії євреїв; це частина всесвітньої історії. Розмова про Катастрофу, яка спіткала єврейський народ в роки Другої Світової війни, - це розмова і про проблеми сучасної цивілізації, про небезпеки, що їй загрожують. Світ Голокосту існує і зараз, адже Голокост не чисто єврейське питання. Геноцид, расизм, націоналізм можуть торкнутися будь-якого народу. Зрозуміти причини сучасного геноциду, осмислити світову історію в ХХ столітті, зупинити відродження фашизму неможливо без знання історії Голокосту. Вбивство завжди було і є найстрашнішим злочином, але вбивство людини лише через те, що вона належить до певної нації, а особливо – перетворення такого вбивства на державну політику і ідеологію, що породжує геноцид – це злочини проти людства, це "найбільш ненависний злочин, оскільки являє собою серйозний руйнівний вплив на людську гідність, принижує та спричиняє деградацію особистості", як зазначено в пояснювальній записці до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Джерело). Про це потрібно знати і пам'ятати, хоча б заради того, щоб не допустити повторення такого в майбутньому. Теза "Ніколи більше" ("Never again") має стати основним меседжем сьогодення для усього людства.

Голокост радянського єврейства, зокрема українського, багато в чому відрізнявся від того, що відбувалося з євреями на окупованих територіях Центральної та Західної Європи протягом 1933-1945 років. В нашому посібнику "Голокост: європейський і український виміри Катастрофи" ми зробили спробу порівняти трагедію Катастрофи в країнах Центральної та Західної Європи і Україні.

Мета посібника:

  • розкрити причини і наслідки Голокосту;

  • порівняти трагедію Голокосту в країнах Центральної та Західної Європи і Україні;

  • виокремити особливості Голокосту на території України;

  • розповісти про долі жертв, рятівників, катів, мужність і опір людей, приречених на неминучу загибель;

  • сприяти усвідомленню уроків історії, на прикладі трагедій мільйонів безневинно знищених людей;

  • формувати в молодого покоління принципу толерантності, відповідальності за мирне співіснування різних націй, етноконфесійних спільнот;

  • передати й зберегти пам'ять про Голокост.

"Бабин Яр – це трагедія усього людства, але відбулась вона на українській землі. І українець не має права забувати про неї так само, як і єврей… Але не треба забувати, що фашизм починається не з Бабиного Яру, і ним не вичерпується. Фашизм починається з неповаги до людини, а закінчується знищенням людини, знищенням народів".

І.Дзюба, літературний критик, громадський діяч, дисидент