17.03.2026
Урок №23-24. Вдосконалення навичок під час побудови алгоритмів з розгалуженням та повторенням
Очікувані результати: учні знають поняття «алгоритм», «команда», «команда повторення з умовою»; вміють наводити приклади відповідних алгоритмів, вільно використовують у своєму мовленні ці поняття; створювати алгоритми з повторенням із умовою в середовищі Скретч.
Мета: актуалізувати знання учнів про алгоритми; навчити створювати алгоритми з повторенням із умовою; розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки; виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Хід уроку
І. Організаційний та мотиваційний етап
· Повторення правил техніки безпеки
Сьогодні на уроці ми з вами:
o з’ясуємо, як поєднувати алгоритмічні структури;
o навчимося, як описувати алгоритми руху лабіринтом.
· Інтелектуальна розминка
Татовi, матерi i сину разом 75 рокiв. Татовi i сину – 42 роки, матерi i сину – 40. Скiльки рокiв кожному окремо? (Татовi - 35, матерi - 33, сину – 7 років).
IІ. Актуалізація знань учнів
У програмах, розроблених у середовищі Скретч, можна поєднувати команди розгалуження і повторення. Вони можуть слідувати одна за одною, або містити одна одну.
Які відомі тобі дитячі ігри та забави можна описати алгоритмами, що поєднують повторення і розгалуження?
Наприклад, в алгоритмі Сяйво використано всі алгоритмічні структури. Червоним виділено повторення Завжди, синім — повторення визначену кількість разів, зеленим — повне розгалуження. А кружечки вказують на дії, які слідують одна за одною в команді Завжди.
Які події на сцені описують команди, для яких не вказано пояснення на малюнку? Поясни їх призначення.
У командах групи Рух знак «мінус» перед числом окрім зменшення, ще й визначає напрямок. Так само, як у кінозалі ти визначаєш ряд і місце відповідно до придбаного квитка, розташування виконавця вказується двома числами: x — позицією в рядку та y — позицією в стовпці.
Якщо виконавця перемістити по горизонталі від центра на 5 кроків праворуч, то його позиція в рядку буде x = 5. Якщо виконавця переміщувати на 5 кроків ліворуч, тобто у зворотному напрямку, то вираз позиції в рядку набуде вигляду x = –5, де знак «мінус» вказує на напрямок руху ліворуч. Аналогічно у разі руху на 5 кроків вгору від центра y = 5, а вниз — y=–5.
Наприклад, команді перемістити на 10 кроків відповідає подія на сцені: виконавець переміщується на 10 кроків уперед, а команді перемістити на -10 кроків — на 10 кроків назад.
У командах змінити х на -10 і змінити у на -10 знак мінус означає, що число, яке вказує позицію об’єкта на сцені по горизонталі або по вертикалі, буде зменшене на 10.
Значення позиції виконавця важливе для створення алгоритмів руху лабіринтами, якщо в лабіринті немає якихось перешкод. За наявності перешкод до таких алгоритмів додають команди розгалуження.
Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
Працюємо за комп’ютером.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
Завдання: Склади алгоритм руху лабіринтом виконавця, яким керують за допомогою стрілок. Якщо натиснута стрілка вгору — позиція y виконавця збільшується на 10 одиниць. Якщо натиснута стрілка вниз — позиція y виконавця зменшується на 10 одиниць. Аналогічно, якщо стрілка вправо — позиція x виконавця збільшується на 10 одиниць, стрілка вліво — позиція x виконавця зменшується на 10 одиниць. Виконавець за собою залишає слід — лабіринт.
1. Відкрий середовище Скретч і додай виконавця.
2. В алгоритмі не відома кількість повторень, тому використай команду Завжди.
3. Об’єкт має рухатись, тому добери команди руху. Команда руху має містити параметри позиції об’єкта x, y.
4. Об’єкт має змінювати напрямок руху залежно від натиснутих кнопок. Тому використай в алгоритмі 4 неповних розгалуження.
5. Об’єкт має залишати слід, тому використай команди малювання, встановлення кольору й товщини лінії малювання.
6. Придумай назву та збережи алгоритм.