Бібліотека

                                                                                                                          Завідуюча бібліотеки

                                                                                                                                                  Науменко Світлана Григорівна    

                                                                                                                                                                                        






9 березня 2024 року

Коротка біографія Тараса Шевченка

      9 березня 2024 року відзначається 210-та річниця від дня народження великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Найважливішою рисою його творчості була любов до України, до свого народу.

         Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі Моринці (тепер Черкаська область). Його батько Григорій Іванович був кріпосним селянином. У Тараса було п’ять сестричок і два брата. Коли Тарасу було 2 роки, вони переїзджають у село Кирілівка, звідки був родом його батько. Там пройшло дитинство Тараса. У восьмирічному віці Тарас вступив на службу до місцевого дяка. Почав також у нього навчатися грамоти.

      Коли Тарасу було 9 років, померла його мати Катерина від тяжкої праці. Згодом батько одружився вдруге з удовою Оксаною (у неї вже було троє своїх дітей). Чужих дітей Оксана не взлюбила і поводилася з ними дуже жорстоко. Разом зі своїм батьком малий Тарас чумакував по інших містах. Але, коли Тарасу було 11 років помирає і його батько. Тарас Шевченко пішов у наймити до нового кирілівського дяка. Він носив воду, опалював школу, читав псалтир над померлими і вчився. Але від знущань дяка Тарас тікає від нього.

       Шевченка взяли козачком до панського двору у селі Вільшана до пана Енгельгарда. Тараса призначили власним дворовим слугою у маєтку. Пан побачив талант художника у Шевченка і забрав його з собою у Вільно (тепер Вільнюс, Литва). Там, Шевченко навчався малюванню у професора в університеті, бо Енгельдгард хотів, щоб у нього був свій художник. Через два роки вони переїзджають у Петербург, де він продовжував навчатися малюванню. Познайомився зі своїм земляком – художником Іваном Сошенком. Тарас Шевченко  також став товаришувати з багатьма іншими відомими художниками, які викупили його з кріпацтва. На той момент Шевченку було 24 роки. Тоді Шевченко стає учнем Академії мистецтв. За словами поета: «настала найсвітліша доба його життя, незабутні, золоті дні», яким він присвятив автобіагрофічну повість «Художник».

    У 1840 році вийшла збірка творів під назвою «Кобзар». Уже самою назвою Шевченко засвідчив, що він виступає співцем свого народу. Це видання мало величезний успіх. У ньому автор писав про тяжку долю покріпаченого українського народу. Шевченка самого після виходу цієї збірки почали називати Кобзарем. Він є автором слів: «Борітеся – поборете, Вам Бог допомагає! За вас правда, за вас слава, і воля святая!».

     У 1843 році Тарас Шевченко повернувся в Україну. Дуже любив бувати на Чернігвщині (Качанівка, Седнів, Сокиринці, Ічня, Тростянець, Ніжин, Прилуки). В самому Чернігові він вивчав та описував архітектурні та історичні пам’ятки Чернігова (Чорну могилу, Спаський, Борисо-Глібський собор, Троїцький монастир, П’ятницьку церкву та ін.).

     Тарас Шевченко приймав участь у Кирило-Мефодіївському товаристві (перша українська таємна політична організація, що виникла в Києві наприкінці 1845 року  та спиралася на традиції українського визвольного руху). Він поширює свої револіційні твори, за допомогою яких виступав проти кріпацтва. Царська влада почала готувати арешт Шевченка. І ось у 1847 році його заарештували та відправили на заслання - до Оренбурга під суворим наглядом. Заборонили всі його твори. Шевченка покарали солдатчиною та забороною писати. Але він таємно писав і малював.

        На засланні Тарас Шевченко підірвав своє здоров’я. Попри це Тарас Шевченко у 1861 році видає «Буквар» для недільних шкіл, де безоплатно могли навчатися грамоти українці. Він містив абетку, переспіви деяких псалмів, елементи лічби, народні прислів'я, приказки. Друкувалася книжка коштом самого автора, досить великим на ті часи накладом — 10 000 примірників.

        Свій 47-й день народження поет зустрічає вже будучи тяжкохворим. 10 березня 1861 року Тарас Шевченко помирає у Петербурзі, де його спочатку і поховали. Але через деякий час прах Тараса Шевченка було перевезено в Україну і перепоховано на Чернечій горі біля Канева, над Дніпром. На його могилі тепер стоїть величний пам’ятник.

       За своє життя Тарас Шевченко написав близько 240 віршів, поем та намалював 1300 картин.

        Тарас Григорович Шевченко завжди буде жити в серцях українців, а його невмирущий дух витати над Україною!

21 лютого 2024 року

21 лютого - День рідної мови

    Сьогодні на гостини до учнів нашої школи завітала відома чернігівська письменниця-казкарка Тетяна Пакалюк. Пані Тетяна провела з дітками цікаві бесіди про рідну українську мову, розповідала про своїх казкових героїв та презентувала свою нову книгу "Як стати чарівником?".

20 лютого 2024 року

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні


      20 лютого в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні. У цей день згадують про подвиг учасників Революції гідності 2013–2014 років та вшановують пам’ять загиблих під час протестів.

      Результатом революції гідності стало повалення режиму проросійського президента Віктора Януковича та відновлення європейського курсу розвитку України. Однак у боротьбі за права людини та громадянина, демократію і свободу українці заплатили високу ціну – 107 загиблих Героїв Небесної Сотні.


    Серед них – представники різних професій, віку та статей, які приїхали з різних куточків України й навіть з-за кордону. Наймолодшому із загиблих, Назарієві Войтовичу, було лише 17 років, а найстаршому учаснику Революції гідності Іванові Наконечному – 82 роки.

 

    В цей день у шкільній бібліотеці діти на перервах переглядали фоторепортаж, присвячений пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Фоторепортаж Небесна сотня.pptx

14 лютого 2024 року

           14 лютого - День дарування книг

  Бібліотека загальноосвітньої школи № 25 щиро дякує батькам учнів та вчителям за подаровані книги! Всього під час проведення акції «Подаруй бібліотеці українську книгу» бібліотечний фонд збільшився на 100 цікаві книги.

   Досить символічно, що 14 лютого відзначається два чудових свята – День Закоханих та День дарування книги. І якщо з популяризацією першого проблем немає, то про друге свято знає менша кількість людей.

   Ініціатива появи Дня дарування книг (International Book Giving Day)  належить американці Еммі Бродмур – засновниці сайту дитячої книги у США. До цієї  ідеї її підштовхнув маленький  син, який запитав маму , чому немає особливого дня в році, коли люди дарують один одному книги. Ідею підхопили мільйони людей по всьому світу, що сприяло надання йому статусу Міжнародного.

   Мета свята проста і зрозуміла – підвищити інтерес до книги, надихнути людей дарувати друковані видання один одному, залишати книжки в людних місцях, дарувати книги бібліотекам.

 


29 січня 2024 року

       29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами, який набув для українського народу символічного значення, став легендою, прикладом героїзму і жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну. Бій під Крутами був оборонною операцією, яка зупинила на кілька днів наступ на Київ переважних сил ворога. Ця битва символізує патріотизм, стійкість і самопожертву української молоді в боротьбі за державність.

   Відомо, що під Крутами з українського боку участь взяло близько 600 студентів. Це були бійці сформованого Студентського куреня, що складався зі студентів молодших курсів Київського університету св. Володимира і Українського народного університету, до яких доєдналися учні старших класів гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства. Студенти повинні були складати лише допоміжну частину.

   Невелике українське військо протистояло ворогу, який налічував 6 – 7 тисяч більшовиків, а сам бій тривав 5 годин.
  Точна кількість загиблих не відома досі. Деякі дослідники кажуть, що померло близько 250 бійців, сучасні оцінки – 70-100 осіб. При цьому більшовиків загинуло щонайменше 300.

  Один підрозділ студентів, який відступав до Києва, заблукав у темряві та випадково повернув до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Спочатку хлопців жорстоко катували, а потім розстріляли. За рішенням Української Центральної Ради, 19 березня 1918 року тіла студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на Аскольдовій могилі. Пізніше цей трагічний момент описав український поет Павло Тичина у своєму вірші "Пам'яті тридцяти":

 

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…                                             

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.


22 січня 2024 року 

              22 січня Україна святкує велике державне свято – День Соборності. У цей день у 1919 році на Софійському майдані у Києві  був підписаний Акт злуки, яким було проголошено об’єднання двох частин України (ЗУНР та УНР) в одну єдину Україну.

              До свята єднання українського народу у бібліотеці були проведені години спілкування. Учні переглянули  презентацією «Соборна і свята, моя ти Україно» та бібліографічний огляд літератури з даної теми.

День Соборності [Автозбережено].pptx

27 квітня

День джинсів

     Вже десятки років джинси займають перші місця в топі найпопулярнішого одягу. Сьогодні в джинсах можна зустріти будь-яку людину, починаючи від двірника і закінчуючи президентом. Їм надає перевагу як чоловіча частина населення, так і жіноча. Безліч міфів і правдивих фактів пов’язано з джинсами.

Першу пару джинсів пошив Лейб Штраус, сьома дитина в бідній єврейській сім’ї з Баварії. Лейба відзначався гострим розумом і практичністю. Він з дитинства мріяв стати мільйонером. Батьки хотіли щоб син став скрипачем, але той відмовився, бо захоплювався малюванням одягу і говорив: «Який заробіток може бути від гри на скрипці? А штани носить весь світ!»                                                                  У 1847 році Штраус емігрував до Америки, де отримав більш звучне ім’я — Леві Страус. Переїхавши в Нью-Йорк, молодий енергійний хлопець у Новому Світі безуспішно перепробував багато професій. Коли у 1853 Каліфорнію охопила золота лихоманка, Леві переїжджає в Сан-Франциско. «Навіщо самому промивати пісок? Краще почати шити золотошукачам міцні штани, і вони тобі будуть відсипати заповітний пісочок», — вирішив 24-річний Леві і став кроїти з наметової тканини комбінезони. Леві Страус поєднав міцну дешеву тканину, зручний фасон і універсальний колір. Темно-синій колір тканини надавав найдешевший і стійкий барвник того часу — індиго. Леві почав замовляти для пошиття штанів тканину в Італії. Тюки прибували з порту Генуя, на них стояв штамп «Genes».Це слово американською звучало, як «Джинс». Це одна з версій походження назви штанів. Перші запатентовані Леві Страусс джинси були випущені в Америці в 1850 році і продані за ціною 1 долар 46 центів за пару.                                                                                   Спочатку джинси носили золотошукачі, ковбої, фермери, будівельники. Потім у них були одягнені солдати американської армії. Пізніше носіння джинсів стало життєвою філософією, символом свободи, незалежності і динамічного способу життя. Вони стали уніформою «втраченого покоління» — хіпі, панків, рокерів. А незабаром джинси стають символом високої моди.   Модельєри розробляється велику кількість моделей штанів різного кольору. Сьогодні джинси прикрашають гардероб чи не кожної людини в світі. Яскраві кольори та оригінальний пошив у поєднанні зі зручністю та комфортністю роблять джинси незамінною річчю в гардеробі багатьох юних модниць чи модників. Отже, ми бачимо, що джинси із одягу для робітників перетворилися на бренд.  

*всі матеріали використані з інтернету.

                                                          26 квітня

Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії, до якої може призвести техногенна катастрофа. 26 квітня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Нагадаємо, що вночі 26 квітня 1986 року в 1:23 на АЕС, що знаходиться на території України, стався вибух. Будівля четвертого енергоблоку, покрівля машинного залу частково обвалилися. У різних приміщеннях і на даху виникло понад 30 вогнищ пожежі. В результаті аварії стався викид в навколишнє середовище до 380 000 000 кюрі радіоактивних речовин, зокрема ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90.

Ця катастрофічна аварія трапилася при плановому відключенні реактора, що тривало всього 20 секунд. Її результатом стало згубне радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Всього в атмосферу було викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів в 12 областях, радіаційному забрудненню піддалися і регіони росії з територією майже 60 тисяч квадратних кілометрів і з населенням 2,6 мільйона осіб. Також були забруднені 46,5 тисяч квадратних кілометрів території Білорусії, де проживало до 20 відсотків населення цієї країни.

Загальна кількість тільки ліквідаторів цієї аварії (включаючи наступні роки) склала близько 600 тис осіб.

Чорнобильська атомна електростанція, скорочено ЧАЕС - вже зупинена атомна електростанція, яка знаходиться в 2-х кілометрах від міста Прип’ять, що в Київській області. Вона фактично діяла з 1977 по 2000 рік.

За Міжнародною шкалою ядерних подій чорнобильська аварія оцінюється по максимальному 7 рівню і характеризується як «важкі наслідки для здоров’я людини та для навколишнього середовища». Трагедія забрала життя тисяч людей, стала причиною багатьох, переважно онкологічних захворювань, принесла величезними збиток для навколишнього середовища і, в кінцевому рахунку вплинула навіть на хід історії. Жахливі наслідки цієї трагедії відчуваються досі.

*всі матеріали використані з інтернету.

                                                          2з квітня

Воскресіння Ісуса Христа – це подія, яка змінила розвиток та життя всього людства. Адже Син Божий своєю смертю та воскресінням надав усім людям надію на вічне життя. Це – символ перемоги над гріхами та над смертю.

Важливо, що для кожного з нас це було не просто ще одне з важливих християнських свят, а насамперед – глибоке розуміння важливості цієї події.

“Христос Воскрес! Воістину Воскрес!” – чуємо ми в цей день, але потрібно, щоб це були незвичні слова, а слова з глибини нашого серця.

У 2022 році православні християни відзначають свято Великодня 24 квітня. Пропонуємо дізнатися кілька цікавих фактів про це свято, які ви не знали.

Як визначається дата

Принцип, за яким визначається дата Великодня є наступним: спочатку визначають, коли наступить перша місячна повінь після дня весняного рівнодення. Перша неділя після повного місяця і буде Великодньою. Обидві Пасхалії — Юліанська  та Григоріанська  — засновані на цьому принципі. 

Походження назви

Саме слово «пасха» походить з єврейської мови, де воно звучить як «песах», і перекладається як «вихід», «перехід». Понад 5 тисяч років тому євреї вирушили з єгипетського полону до Землі Обітованої. Вони йшли пустелею довгих 40 років, не одне покоління людей змінилося за цей час, жоден із тих, що народилися у неволі, не дійшли до свого нового дому. На згадку про визволення з рабства єврейський народ став святкувати Пасху. 

Традиція фарбування яєць

Звичай розфарбовувати яйця не є тільки український. Цей звичай відомий усім європейським народам. Українці надали йому питомих рис, розфарбовуючи яйця звиклими в українській народній культурі орнаментами. Звичай розфарбовувати, а потім розбивати яйця символізує нове життя. Тобто, яким би гарним не було земне життя, воно мусить відійти і дати місце новому життю. Розбивання свяченого яйця також символізує Воскресіння, яке чекає кожного християнина. 

Найстаріша паска

В світі найстаріша паска була спечена у Страсну п’ятницю в 1821 році. Сімейну реліквію зберегли в Лондоні. Дивно, що паска не тільки не запліснявіла за стільки років, але і пахне як свіжа. Більш того, на ній чітко збереглося зображення хреста, який зробив пекар під час випічки. 

Найбільша писанка

На території Канади, в містечку Вегревілль, розташованому на схід від Едмонтона, знаходиться найбільше в світі пасхальне яйце. Його довжина становить 8 м, а ширина – 5 м. Ця «писанка» вагою близько 2270 кг зроблена з уламків літаків. Виготовили цей пам’ятник на згадку про тих українців, що першими приїхали до Канади. Споруда повертається за вітром, як гігантський флюгер, і її видно здалеку на відстані багатьох кілометрів. Обхопити цей шедевр зможуть тільки 20 чоловік.


*всі матеріали використані з інтернету.


11 квітня


  Читаємо разом із дітьми: підказки для батьків

Читання разом із дітьми – дуже важлива й корисна справа не лише для дітей, але й для дорослих. В цьому переконують психологи, педагоги й дослідники дитячої літератури. Проте, на жаль, не всі знають, як запровадити у своїй сім’ї цю звичку. Пропоную 10 підказок, як правильно читати разом із дітьми. Звісно, у вас можуть свої секрети, і вони також – правильні! 

*всі матеріали використані з інтернету.

12 квітня

У всьому світі 12 квітня відзначається як Всесвітній день авіації та космонавтики.

З 2011 року він має ще одну назву - Міжнародний день польоту людини в космос. Про що 7 квітня, на спеціальному пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН, було схвалено офіційну резолюцію № A/RES/65/271 з нагоди 50-річчя першого кроку у справі освоєння космічного простору. Співавторами цієї резолюції стали понад 60 держав.

Перш ніж у космічний корабель сів чоловік, у політ були відправлені його чотирилапі друзі. У серпні 1960 року космічний корабель із собаками Білкою та Стрілкою на борту здійснив добовий політ із поверненням на Землю.

Перший в історії космонавтики міжнародний політ відбувся влітку 1975 - першопрохідниками були радянський корабель "Союз-19" і американський "Аполлон".

Сьогодні навколо Землі обертаються десятки тисяч супутників, космічні апарати здійснили посадку на Місяць, привезли звідти зразки ґрунту. Згодом на Марс і Венеру опускалися автоматичні зонди, кілька космічних апаратів залишили межі Сонячної Системи та несуть послання до Позаземних Цивілізацій.

Саме ж свято було рекомендовано відзначати на міжнародному рівні щорічно 12 квітня в ознаменування початку космічної ери для людства, знову підтверджуючи важливий внесок космічної науки і техніки у досягнення цілей сталого розвитку та підвищення добробуту держав і народів, а також забезпечення реалізації їхнього прагнення зберегти космічний простір для мирних цілей.

                                          13 квітня

Вусо-лапо-хвостаті в художній літературі

Великою популярністю в бібліотеці користується література про домашніх тварин. У кожного свої смаки і дитячих книг про тварин є безліч. В них можна дізнатись, про особливості утримання різних тваринок, а також про їх унікальність, різні породи та розведення.

Люди утримують дома тварин вже багато тисяч років: хто для допомоги в певних справах, хто як компаньйонів, або просто, щоб ними милуватись.

Собаки були вперше використані більше дванадцяти тисяч років тому для допомоги в мисливстві і з того часу багато інших тварин заводили як домашніх улюбленців, наприклад, котів, пташок, хом'яків, свиней, коней та інших.

Для когось домашні улюбленці є розрадою, хтось намагається навчитися турбуватися про когось ще, а хтось - не відчувати самотність...

Тож рекомендую вам перейти за посиланням нижче, та взяти участь у вікторині. Але найголовніше - раджу не зупинятися і читати-читати-читати!


Вікторина "Вусо-лапо-хвостаті в літературі" 


*всі матеріали використані з інтернету.

                                          14 квітня

    У комп’ютеризованому світі значення дитячих журналів для розвитку й виховання малечі не зменшилося, а можливо й зросло. За відсутності в батьків часу (а подекуди й бажання) шукати ідеї для занять із дітьми дитяча періодика перебирає на себе цю функцію й надає готову до використання якісну й різноманітну друковану продукцію.

     Зазвичай в одному журналі поєднуються кілька напрямів: пізнавальний, розважальний, навчальний, культурологічний, науково-популярний. Дитяча періодика якісна в наш час за друком, цікава за змістом та може задовольнити потреби найрізноманітніших читачів. Вибір видання залежить від віку, інтересів та розвитку конкретної дитини.

      Якщо коротко охарактеризувати сучасні дитячі журнали, достатньо сказати: інновація, розвиток, гра. Саме через гру подають потрібну інформацію більшість найпопулярніших серед дітей видань, і це є правильним підходом, адже гра – найприродніше заняття для малечі. Тож не лінуйтесь, навчайтесь граючись! А щоб допомогти вам зорієнтуватися на ринку дитячої періодики,  для Вас огляд кількох журналів для дітей від 1 до 10 років.

Пропонуємо переглянути деякі сайти дитячих журналів:

*всі матеріали використані з інтернету.

                                          15 квітня

                            Здорово жити здорово



*всі матеріали використані з інтернету.




                                          18 квітня

              Кросворд “Герої казок та мультфільмів" 

*всі матеріали використані з інтернету.

                                          19 квітня

Вченими доведено, що обійми стимулюють центральну нервову систему, знижуючи тривожність і знімаючи напругу. А ще є універсальним сигналом підтримки. Коли ми самі або люди поруч відчувають стрес, переживання, біль – саме обійми можуть покращити стан.

Обійми допомагають заспокоїтися і позбавитися від страхів, викликають відчуття довіри та безпеки. Вони допомагають поводитись більш впевнено та відкрито.

Обійми збільшують вироблення окситоцину, який вважають "гормоном любові". Це, своєю чергою, позитивно позначається на загальному стані здоров'я і психоемоційному стані людини. Саме окситоцин допомагає позбутись відчуття самотності та гніву.

Навіть короткочасні обійми допомагають в боротьбі зі стресом. Під час обіймів в організмі виробляються гормони дофамін і серотонін, які нейтралізують "гормон стресу" — кортизол.

Коли ми обіймаємося, у наших м'язах зменшується напруга. Обійми навіть можуть зменшити біль. Та загалом – хто був би проти розслаблення? Це свого роду медитація – під час обіймів ми насолоджуємось моментом.

Коли вас обіймають, ви знаєте, що вас цінують і люблять. Тактильні відчуття та відчуття значущості пов'язані, адже це заклалось у нашій свідомості ще в дитинстві, коли саме дотики були одними з найважливіших засобів спілкування з навколишнім світом.

Тому, у цей чудовий День ми шлемо свої обійми всім, хто нам дорогий, всім кого ми не знаємо, але хотіли б підтримати. Вітаємо всіх з Міжнародним днем обіймів, днем відкритої безкорисливої підтримки, днем небайдужих людей! 


*всі матеріали використані з інтернету.

                                              20 квітня

   Поки Україна мужньо відбиває атаки російської армії, найбільше страждають діти. Якщо ви в укриттях, бомбосховищах чи в евакуації, психологи радять читати дітям книжки. Книжки заспокоюють, заколисують, знижують тривожність. Видавництво Ранок, Видавництво Старого Лева, Bookchef, Братське, Рідна мова, Богдан, Крокус, Гамазин виклали у вільний доступ дитячі книжки для читання, щоб підтримати дітей у найскладніші часи. Ми зібрали їх для вас..  

      «Читайте повільно, розмірено, заохочуйте колективні читання у групах, залучайте голоси дорослих різного віку та старших дітей», — радять експерти з читання Barabooka.                      Історії-засинайки для найменших дітей   Можна читати, якщо говорити про саме найменших, до трьох років, то є книжки-скоромовки, і розвиваючі книги віршиками. Для більш старших дошкільнят - 3-6 років, вони починають знайомитись зі своїм тілом і їм буде цікаво зараз дуже багато книжок, які присвячені цій темі і викладені відповідно мовою дитини, яку вона зрозуміє», - пояснила Ірина Басиста.

Також психолог зазначила, що зараз особливо актуальна тема емоційної обізнаності та емоційної грамотності і цьому також присвячені дитячі книжки.

“Якщо батьки не мали часу раніше, а зараз прийшов той час, коли можна дитину познайомити зі своїм тілом і вже починати з 5-6 років знайомити з темою сексуальності. Є книжка, називається “Поговоримо про це”. І там чим відрізняється хлопчик від дівчинки, як народжуються діти, де їхні кордони тіла – все це описується дуже гарно в цій книжці. Старшим варто купувати книжки про пригоди. Також для дітей є дуже багато казок українською мовою. І вкладання можна перетворити на ритуал, на час дружніх стосунків з дітьми”, - зазначила психолог.

Вона також додала, що дітей 8-9 років можна знайомити з фінансовою грамотністю, і буде добре, якщо діти будуть читати, а батьки будуть підключатись і коментувати, а після прочитання обговорювати книгу.

З маленькими дітьми психолог радить читати 5-10 хвилин, але якщо дитина може довше концентрувати увагу - то можна довше. Дітям 3-6 років можна читати до 25 хвилин.

“З більш старшим - півгодини. Це з 7 до 10 років. Це якщо дитина сама читає, бо швидко втомлюється. Якщо батьки - то можна годину, але робити паузи, щоб дитина встигала відпочивати. Ну і підлітки вже можуть самі коригувати час, який вони витрачають на читання. Одні читають 45 хвилин, інші можуть годину, а деякі і півдня можуть читати”, - додала Ірина Басиста.

Також психолог порадила для читання з дітьми різного віку наступні книги:

1. Малечі про інтимні речі - Юлія Ярмоленко.

2. Відверта розмова про це - колектив авторів.

3. Моє дивовижне тіло - Рут Мартін.

4. 365 казок на ніч - Ю.Карпенко.

5. Велика книга почуттів - Ґжеґож Касдепке.

6. Кіра і таємниця бублика - Бодо Шефер.

7. Пес на ім'я Мані або абетка грошей - Бодо Шефер.

8. Велика книга. Забавлянки - Ірина Сонечко.

9. Чудове Чудовисько - Сашко Дерманський.

10. 36 і 6 котів - Галина Вдовиченко.

11. Казка про Старого Лева - Мар’яна Савка.


*всі матеріали використані з інтернету.

*всі матеріали використані з інтернету.

Видатний письменник Алан Мілн - саме він подарував світу Вінні-Пуха! Ведмедик отримав ім'я від однієї з реальних іграшок Крістофера Робіна, сина автора. Так само були вигадані й інші персонажі: маленький Паць, віслюк Іа-Іа, Кенга, Кролик. До речі, ці іграшки Крістофера Робіна зберігаються у дитячому відділі Нью-Йоркської публічної бібліотеки. У Великобританії охають та ахають з цього приводу, вважаючи подібний стан речей втратою культурної спадщини. Добрий та трохи незграбний ведмедик спроможний навчити дітей та дорослих досить простим, але важливим істинам. І робить це з гумором!   

Пропоную ознайомитись з історією  виникнення Вінні Пуха

      Може заспіваємо разом веселу пісню  про Вінні           Пуха?

9. Поговоріть про ілюстрації. Використовуйте малюнки для гри, обговорення теми й проблематики. Спробуйте прочитати С лише за малюнками (якщо йдеться про книжку-картинку).

10. «Вмикайте» візуалізацію. Уявляйте те, про що читаєте, залучайте фантазію. Це головний інструмент розуміння прочитаного. Якщо діти можуть уявити прочитане, вони це зрозуміли.


*всі матеріали використані з інтернету.

22 січня 2024 року

22 січня Україна святкує велике державне свято – День Соборності. У цей день у 1919 році на Софійському майдані у Києві  був підписаний Акт злуки, яким було проголошено об’єднання двох частин України (ЗУНР та УНР) в одну єдину Україну.

До свята єднання українського народу у бібліотеці були проведені години спілкування. Учні переглянули  презентацією «Соборна і свята, моя ти Україно» та бібліоргафічний огляд літератури з даної теми.