18.03.2020

18.03.2020

На що звертати увагу, а на що ні, ми можемо вирішити самі: звичайно, за умови, що можемо керувати своєю увагою. Управління своїм увагу - звичайний навик, і його можна і потрібно тренувати.

Попередження: не слід тренувати концентрацію уваги безпосередньо під час відповідальних справ. Чому? Будь-яку нову справу, тим більше на тлі напруги, заважає основному заняттю. Розділіть ці речі: коли ви зайняті справою, займайтеся справою і не відволікайтеся на концентрацію уваги. Якщо ж ви тренуєте концентрацію уваги (правильно!), не займайтеся більше нічим іншим.

Основний масив вправ для розвитку концентрації уваги - це тренування керування променем уваги. Вправ, що тренують управління променем уваги - десятки і сотні, ми пропонуємо тут тільки найпростіші, для прикладу.


1. Що зникло?

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: предмети для запам’ятовування.

Інструкція. На столі розкладають декілька предметів або картинок. Діти розглядують їх, потім відвертаються. Дорослий прибирає один предмет. Діти дивляться на предмети, що залишилися, і називають, що зникло. Потім можна перекласти предмети і попросити дітей розмістити їх у початкове положення.

Предмети для запам’ятовування

Чашка, ручка, лінійка, гумка, гребінець, блокнот, окуляри, коробка сірників, листок дерева, скріпка канцелярська, фломастер.

2. Стоп

Мета: розвиток слухової пам’яті та уважності.

Обладнання: речення для запам’ятовування, текст речення чи оповідання (підбирається відповідно до віку дітей).

Інструкція. Психолог говорить дітям, що прочитає їм одне речення, яке необхідно буде запам’ятати. Потім психолог читатиме текст, в якому є речення, яке дітям пропонувалося запам’ятати. Як тільки воно прозвучить, діти повинні зупинити психолога командою «Стоп». Читати текст потрібно виразно, спеціально не виділяючи інтонацією або паузами потрібне речення. Якщо діти не помітили речення, захопившись вмістом або забувши завдання, дочитати уривок до кінця і обговорити з дітьми завдання.

3. Фігури

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: 6 карток з поєднаними геометричними фігурами.

Інструкція. Запропонувати дітям для запам’ятовування одну з карток на 10 секунд. Всі 6 сполучень мають між собою візуальне схожість, але, тим не менш, відрізняються один від одного. Після уважного вивчення вони із закритими очима уявно відновлюють малюнок. В цей час психолог розкладує перед дітьми усі 6 карток в довільному порядку і пропонує знайти серед схожих ту, яку вони запам’ятовували. Потрібно стежити за тим, щоб картки з фігурами не були перевернуті при повторному пред’явленні, інакше вид фігури може змінитися.

Картки з поєднаними геометричними фігурами

4. Ось я скажу я вам прислів’я

Мета: розвиток слухової пам’яті.

Обладнання: прислів’я для запам’ятовування.

Інструкція. Психолог пропонує прослухати прислів’я, запам’ятати і повторити їх.

Прислів’я для запам’ятовування

1. Книжка вчить, як на світі жить.

2. Зробив діло – гуляй сміло

3. Де в сім’ї лад, не потрібен і клад.

4. Без труда – нема плода.

5. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

5. Які предмети сховані під серветкою?

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: голка, зошит, виделка, люстерко, циркуль, книжка калькулятор, картоплина, олівець, лимон, книжка, монета, перо, гілка, диск.

Інструкція. На столі розташовано 15-20 невеличких предметів: голка, зошит, виделка, люстерко, циркуль, книжка калькулятор, картоплина, олівець, лимон, книжка, монета, перо, гілка, диск. Предмети накриті серветкою. Демонструються об’єкти протягом 20-30 с, закриваються предмети. Потім дитина називає назви предметів.

Предмети для запам’ятовування

Голка, зошит, виделка, люстерко, циркуль, книжка калькулятор, картоплина, олівець, лимон, книжка, монета, перо, гілка, диск.

6. Імена

Мета: розвиток слухової пам’яті.

Обладнання: набір імен (чоловічих та жіночих)

Інструкція. Дітям називають імена, пропонують їх запам’ятати, а потім розділити на групи (на жіночі і чоловічі).

Набір імен

Імена: Елла, Віктор, Руслан, Надія, Вероніка, Богдан, Ліна, Петро, Валентин, Білл, Валерія, Дейл, Маргарет, Джон.

7. Опиши картинку

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: ілюстрації до оповідання чи казки.

Інструкція. Діти повинні протягом 30 секунд уважно розглянути картинку, намагаючись в деталях запам’ятати те, що на ній зображено. Після цього, закривши очі, намагаються уявити картинку. А потім вони повинні максимально детально описати те, що побачили і запам’ятали. По закінченні розповіді знову демонструється картинка і обговорюються втрачені елементи зображення. У разі, якщо діти легко справляються з описом простих картинок, можна давати їм наочний матеріал складніше, де більше дрібних деталей і використовуються різні кольори.

8. Пронумеруй фігуру

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: фігури з цифрами та фігури для заповнення, олівець.

Інструкція. Дитині пропонують протягом хвилини уважно розглянути малюнок, на якому зображені геометричні фігури з цифрами, що вписані в них. Нижче довільно розташовані ті самі геометричні фігури, але вже без цифр. Потрібно закрити рядок з цифрами аркушем паперу і по пам’яті вписати в ці фігури цифри, намагаючись повторити зразок. Цифри необхідно вписувати в усі фігури.