17.03.2020

Дистанційне навчання


17.03.2020

Удосконалення пам’яті в молодшому шкільному віці зумовлене перш за все набуттям під час учбової діяльності різних методів і стратегій запам’ятовування, пов’язаних з організацією і обробкою матеріалу, який запам’ятовується. Але без роботи, направленої на формування таких методів, вони складаються стихійно і нерідко виявляються непродуктивними. Пропоную вправи для розвитку пам’яті та уваги.


1. Різнобарвна драбинка

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: два однакових набори різнокольорових карток.

Інструкція. Розкласти один набір карток (№ 1) у будь-якій послідовності. Дитина повинна протягом 10 секунд уважно роздивитися і запам’ятати послідовність кольорових карток № 1. Після цього картки закриваються аркушем паперу. Психолог просить дитину закрити очі і подумки уявити собі, як були розташовані картки. Потім дитина повинна розкласти картки (набір карток № 2) так, як розміщені картки № 1. Відповідь звіряється з вихідним зразком. Можна розмалювати пусті картки відповідними кольорами.

Варіант розташування карток


Примітка: Це складне розташування карток. На початкових етапах для гри використовувати від 4-5 карток, поступово збільшуючи кількість.

1. Естафета слів

Мета: розвиток слухової пам’яті.

Обладнання: тема для гри (приклади тем: «Літо», «Зима», «Ліс», «Канікули», «Родина», «Школа» тощо).

Інструкція. Ведучий називає одне слово, хтось з дітей називає слово, яке сказав ведучий, і додає своє слово. Далі хтось з дітей повторює перше слово, яке назвав ведучий, слово, яке сказала інша дитина, і додає третє. і т. д. Дітям необхідно пояснити на деякому прикладі, наприклад на прикладі «Природа» («Я кажу, наприклад, «Дерева», а хтось говорить «Дерева, трава», далі ще хтось каже «Дерева, трава, річка», потім наступний учасник гри додає ще, наприклад «ліс» і вийде «Дерева, трава, річка, ліс» і т. д.).

Примітка: Гру найкраще проводити в колі, коли діти додають слова по черзі.

2. Каскад цифр

Мета: розвиток зорової (слухової) пам’яті.

Обладнання: ряди цифр.

Інструкція. Психолог показує (називає) цифровий ряд чисел, діти дивиться (слухають) і потім відтворюють цей ряд чисел в такі же послідовності. Спочатку треба починати з кількох цифр, а потім кількість їх поступово збільшується. Відтворення цифр відбувається за допомогою називання рядів цифр вголос (якщо у грі бере участь невелика кількість дітей або одна дитина), або записують (якщо велика кількість учасників гри).

Примітка: Якщо дітям важко відтворювати названі ряди чисел, зменшити кількість рядів на початковому етапі гри. Згодом ряди чисел з кожним разом ускладнювати.

Приклад рядів цифр

1. 2 5

2. 2 5 9

3. 2 5 9 7

4. 2 5 9 7 3

5. 2 5 9 7 3 8

3. Каскад слів

Мета: розвиток слухової (зорової) пам’яті.

Обладнання: список слів для запам’ятовування (зображення слів або предметів).

Інструкція. Психолог називає слова (показує слова або зображення), а дитина повторює за ним – спочатку одне, потім два, три і так далі.

Примітка: Відтворення слів відбувається за допомогою називання вголос слів (якщо у грі бере участь невелика кількість дітей або одна дитина), або записують (якщо велика кількість учасників гри).

Слова для запам’ятовування

1. Вогонь.

2. Дім, молоко.

3. Кінь, гриб, голка.

4. Півень, сонце, асфальт, зошит.

5. Дах, дерево, вода, свічка, школа.

6. Олівець, машина, брат, крейда, птах, хліб.

7. Орел, гра, дуб, телефон, чашка, пальто, син.

8. Гора, ворона, годинник, стіл, сніг, книжка, сосна, мед.

9. М’яч, яблуко, шапка, морква, стілець, метелик, автобус, курка, шорти.

10. Вантажівка, камінь, ягоди, портфель, санчата, молоток, дівчинка, скатертина, кавун, пам’ятник.

4. Геометричні фігури

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Обладнання: 4 види геометричних фігур (трикутник, коло, прямокутник, ромб) різного кольору та розміру.

Інструкція. Хаотично демонструються 4 види геометричних фігур (трикутник, коло, прямокутник, ромб) різного кольору та розміру. Кількість фігур від 10 і більше. Після перегляду необхідно записати (назвати) кількість пред’явлення кожної із фігур, наприклад: круги – 3; ромби – 2; трикутники – 4; прямокутники – 1.


Примітка: Це складний варіант. На початкових етапах для гри використовувати від 4-5 фігур, поступово збільшуючи кількість.

1. Пара до пари

Мета: розвиток логічної пам’яті.

Обладнання: пари слів.

Інструкція. Дітям читають пари логічно пов'язаних між собою слів. Після прослуховування дітям зачитується вже лише перше слово з пари, а діти – відтворюють друге слово з пари (називають вголос разом, називають вголос по черзі або записують).

Пари слів для запам'ятовування № 1

1. стіл – скатертина;

2. сонце – день;

3. літо – шорти;

4. зуби – щітка;

5. річка – міст;

6. кінь – сіно;

7. вечір – лампа;

8. лялька – грати;

9. волосся – гребінець;

10. поїзд – їхати.

Пари слів для запам’ятовування № 2

1. стіл – скатертина;

2. сонце – день;

3. літо – шорти;

4. зуби – щітка;

5. річка – міст;

6. кінь – сіно;

7. вечір – лампа;

8. лялька – грати;

9. волосся – гребінець;

10. поїзд – їхати.