16.04.2021

“Друг – це означає другий я!”


Форма заходу: етична бесіда

Мета:

- розвивати в учнівської молоді загальнолюдські чесноти, допомогти усвідомити значимість слова “друг”;

- вчити дітей сприймати ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з подібних ситуацій;

- виховувати у дітей правильне ставлення до таких понять як друг, дружба.

Обладнання: гілочки, книга Д.Карнегі, байки, плакат, прислів’я, епіграф, музичні записи.

Епіграф: “Хто не шукає дружби з ближнім,той сам собі заклятий ворог.”(Шота Руставелі)

І. Вступне слово учителя.Ви всі вже зрозуміли, що темою нашого сьогоднішньої години спілкування є дружба. Це дуже багатогранна і цікава тема. Ми з вами спробуємо розглянути її з усіх сторін. Для цього я призначила собі помічників, а саме інформаційний центр у складі таких учнів:Погляньте на свої карти. На них лежать гілочки. Як ви гадаєте, для чог7о вони нам сьогодні потрібні? А хто пам’ятає казку “Батьківський заповіт”? про що ця казка?

Учні розповідають казку. (В ній розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілці у руки і попрохав їх зламати. Сини виконали батьківську волю і переламали ці гілочки. Тоді батько зібрав ці гілочки до купи, перев’язав їх і знову попросив зробити теж саме, але сини не змогли переломити цей пучок. Тоді батько сказав: “Ось так і у житті. Кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будите разом, в гурті, то ніякі вороги вас не здолають і всі негаразди ви легко подолаєте.” )Ось і ми з вами зберемо гілочки у пучечок і перев’яжемо стрічкою. Цей пучечок стане немов би символом єдності нашого класу, символом дружби.

ІІ. Прислів’я та приказки.

Учитель:А які прислів’я та приказки ви знаєте про дружбу? (Учні розказують прислів’я та приказки.)

1. Дерево міцне корінням, а людина – друзями.

2. Один в полі не воїн.

3. Дружні сороки орла заклюють.

4. Де дружно там і хлібно.

5. Дружний табун і вовків не боїться.

6. Дружба – велика сила.

7. Друга шукай, а знайдеш – тримай.

8. З добрим дружи, а лихого стережись.

9. У лиху годину пізнаєш вірну людину.

10. Міцну дружбу і вогонь не спалить.

Учитель:Так, дійсно, їх є дуже багато. То що ж таке дружба? Зараз нам інформаційний центр розкриє нам це поняття, користуючись тлумачним словником. (Зачитує учень)

Учень: Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, прихильності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей. Це активна зацікавленість один в одному.

ІІІ. Довідка інформаційного центру.

Учні: Без друзів в наш час важко жити на світі. Давайте послухаємо, що означало мати справжнього друга в наші часи? Нам про це розкажуть інформатори. (Довідка інформаційного центру).

У всі часи дружба вважалась великою цінністю. У скіфів вона перевірялась кров’ю і служила військовим справам. Дружба оформлялась спеціальним договором і великою клятвою: надрізавши пальці; побратими зливали свою кров у чашу і, змочивши у ній кінці мечів, куштували цю кров. В епоху середньовіччя дружба вважалась втіленням благородства, вірності. Лицарська мораль ставила чоловічу дружбу вище кохання і сімейних стосунків.

Наш народ споконвіку культивував лицарські традиції. З століттям на лицарських традиціях формувалась еліта нації, яка завжди боролась за свободу і незалежність України.

Товариство, дружба і братство, народжені не спорідненням крові, а спорідненням думок, мети, справ – це велика сила. Дружба ушляхетнювалась в українській культурі. Піднесено писав про дружбу М.В.Гоголь: “Немає уз, святіших за товариство, і батько любить своє дитя, мати любить своє дитя, дитя любить батька й матір, але це не те, любить і звір своє дитя. А поріднитись по душі, а не по крові може тільки людина. ”

ІV. Байка про дружбу.

Учитель:Так, дійсно, дружити може тільки людина, але дружбу кожен розуміє по – своєму. В основі юнацької дружби лежить величезна потреба у сприйнятті іншими. Більшість із вас погодяться з думкою, що щастя – це коли тебе розуміють, і тому кожен постійно прагне знайти друга, який би зрозумів, вислухав і підтримав, став вашим дзеркалом чи двійником, вашим другим “я”. Але друзі бувають різні.

Григорій Сковорода навчав бути обачним у виборі друзів. Він писав: “Через те, що дружба така божественна, така приємна річ, то здається, ніби вона – сонце життя, то слід найбільше дбати, щоб не вважати нам вовка – вівцею, скорпіона – раком, змію – ящіркою. Нема нічого небезпечного, ніж підступний ворог, але немає нічого отрутнішого від удаваного друга. ”

Про таких друзів існує багато гуморесок та байок. Ось одна з них. Її написав Павло Глазовий. Називається вона “Фальшиві друзі” або “Колективна творчість”.

“Колективна творчість”

Двоє друзів тихо йшли

Полем попід гаєм.

Раптом дивляться: ведмідь

З яру вибігає.

Перший вигукнув: - біда!

Буде нам рахуба! –

Кинув друга і пришком

Вискочив на дуба.

Другий скрикнув і упав

На краю дороги,

З переляку задубів

І відкинув ноги.

До лежачого ведмідь

Підійшов поволі;

Довго нюхав, потім чхнув

Та й побрів по полю.

Зліз із дуба той що втік.

- Ти живий? – питає, -

Ну й великий же ведмідь!

Більших не буває!

Як же він тебе не з’їв,

Мабуть неголодний.

- Ні, друзяко, видно, він, -

Добрий, благородний.

Ти повіриш, розмовляти

Вміє по – людському.

Він обновах мене

Й говорив при тому:

“Ти дружи з людьми, та знай –

Совісті немає

Той хто в горі та біді

Друга покидає.”

Байку вигадав Езоп,

Цим себе прославив

А мораль ведмідь сказав,

Крапку я поставив!

Учитель:Ось ви прослухали байку, чи сподобалась вона вам? Яка ж її мораль? Як в цій ситуації повів себе друг?

V. Ситуації.

Учитель:У кожного з нас в житті виникають різні ситуації, і кожен з нас по – своєму виходить з них. Давайте тепер разом спробуємо це зробити. Як би ви вчинили в таких ситуаціях.

Ситуація 1.

До Ігоря прийшов Володя:

- Включай телевізор, наші грають!

- Не можу. На завтра не підготував літературу.

- Кінчай зі своїми уроками, пропустимо і період!

- Вибачай, Володю, але не можу. Вибачай!

- Ех ти, а ще другом називаєшся.

Учитель: Давайте спробуємо знайти відповідь на такі запитання: Чи правильно вчинив Ігор? А що б ви зробили на його місці?

Ситуація 2.

У класі хтось розмалював парту. Коли класний керівники помітив це, він почав вимагати від учня, який за нею закріплений, пояснень: хто і коли це зробив?! Учень сказав: “Я знаю, хто розмалював парту, але не можу сказати, тому що не хочу зрадити друга.” Вчитель попросив цього учня вимити парту.

- Скажіть, як би ви вчинили на місці учня, який зробив це? (розмалював)

- Хіба справній друг вчинив би так? Хто мав вимити парту.

Ситуація 3.

Листи.

У мене в класі немає друзів вороже ставляться, насміхаються наді мною, мене ніхто не розуміє. Всі учні класу якісь дивні, дуже часто бувають злими, а мені так хочеться мати друзів. Що мені робити? До кого мені звернутися за допомогою?

Ситуація 4.

Зараз я зачитаю лист однієї дівчинки, яка надіслала його до редакції одного молодіжного журналу.

“Ми з подругою товаришуємо з дитинства. Живемо в одному під’їзді на одному поверсі. Нещодавно я дізналась, що вона за моєю спиною сміється з мене, говорить, що товаришує зі мною тільки тому, що у дворі більше немає дівчат. А саме головне, вона всім каже, що мені не можна довіряти. Зараз ми з нею не розмовляємо.

Порадьте, як мені поводитись з нею, щоб вона мене не використовувала. Що б ви порадили цій дівчині?”

Учитель: А тепер давайте послухаємо поради досвідченого психолога.

Поради психолога: “Якщо тебе зрадила подруга.”(це саме можна віднести і до хлопців). Зрадою можна вважати дії подруги, спрямовані проти тебе, і які вона робила за твоєю спиною. Як діяти, якщо таке сталося?

Ось деякі поради:

1. Не панікуй, не наголошуй, що дружба не існує, не роби висновки про те, що світ жорсткий, несправедливий.

2. Навіть не думай лестити. Проаналізуй свої помилки, можливо ти бездумно потрапила під її вплив, забувши про себе. Стала такою собі маріонеткою, яка повністю підкоряється діями господарки.

3. Не бійся залишитися одна, цей стан не тривалий.

4. Назавжди забудь про ідеалізацію людей.

5. Не обговорюй колишню подругу – цим ти зарекомендуєш себе без принциповою базікою.

VІ. Результати анкетування.

Учитель: Що ж ми з вами спробували проаналізувати деякі ситуації, обговорили їх. Послухали поради психолога. А тепер давайте поговоримо про вас.

Скажіть?

- Чи є у вас друзі?

- За що ви їх називаєте друзями? За що поважаєте?

- Чи були у вас такі ситуації, коли друг прийшов вам на допомогу? Розкажіть про них.

- А чи було таке, щоб друг вас зрадив? Як ви почували себе в такому випадку?

- А ви ніколи не зраджували свого друга?

Результати анкетування. Кожен з вас написав мені свої думки про дружбу взагалі, про дружбу в вашому класі та про ставлення до неї. Аналізуючи, я спробувала (розв’язати) з’ясувати: Чи маєте ви друзів? Чи легко ви їх знаходите? Чи ви самі є справжніми друзями?

Так, у вас є друзі! Але погано, що не всіх однокласників ви вважаєте своїми друзями. Важливим для вас у дружбі є надання підтримки у будь – якій ситуації і готовність вислухати. Найважливішими рисами для зародження дружніх відносин ви вважаєте: вірність, щирість, сумісність, розум. Мене дуже радує, що кожен з вас з радістю допоміг би своєму другові в біді. Та все ж таки наш клас розділився на дві групи. Стосунки однієї нагадують мені вулицю з двостороннім рухом. Коли обидві сторони допомагають і доповнюють одна одну, а ось стосунки другої групи, це немов вулиця з одностороннім рухом. Вашій дружбі не вистачає взаємної підтримки, тому, що дехто з ваших друзів просто використовує вас. Необхідно зважити на це і спробувати знайти собі дійсно справжніх друзів, тому ми зараз звернемось до однієї дуже цікавої книги. (Роздати листочки).

Учитель: Дейл Карнегі у своїй всесвітньо відомій книзі “Як придбати друзів і впливати на людей” дає 6 (шість) порад, які мають нам допомогти у виборі друзів.

Поради:

1. Виявляйте щирий інтерес до людей, виключно увагу до того, хто з вами розмовляє, це забезпечує успіх.

2. Частіше посміхайтесь, ви повинні зустрічати людей з радістю, якщо хочете, щоб і вони раділи зустрічі з вами.

3. Пам’ятайте, що кожна людина вважає своєї ім’я найкращим. Тому при розмові частіше вживайте ім’я співрозмовника.

4. Вмійте уважно слухати співрозмовник, заохочувати його говорити про себе.

5. Прагніть дати людині можливість відчувати її неповторність. Робіть це щиро.

6. Починайте розмову на тему, що цікавить вашого співрозмовника.

Давайте спробуємо і ми дотримуватись цих порад.

VІІ. Висновки.

Учитель:А тепер підведемо підсумок сказаного нами, зробимо висновки.

- Що ж означає слово “дружба”?

- Чому вона нас вчить?

- Що означає бути вірним другові?

Відповіді учнів:

1. Дружба – це саме необхідне для життя, це моральне збагачення людини.

2. Дружба випробує в біді та небезпеці.

3. Друг, якщо це справжня дружба, стає частинкою тебе самого.

4. Бути вірним в дружбі – означає ділити з ним не тільки радість, а й горе.

5. У дружбі людина пізнає свій внутрішній світ та інших.

6. У дружбі виховуються почуття відповідальності.

7. Дружба – це стосунки, які засновані на допомозі, спільності інтересів, смаків поглядів.

8. Дружба – немов мотузка. Якщо її порвати, то скільки не в’яжи, все одно залишиться вузол.

А зараз нам прочитає вірш:

Не легко бути добрим другом.

Це як талант, і як судьба.

Рідніше кровних – браття духом,

Хто їх розлучить? Смерть хіба!

А в тім – це істина затерта,

Завчасно вживати, мабуть.

Суть дружби є самопожертва,

Тому нелегко другом бути.

Учитель: В Україні існує традиція на Вербну неділю освячувати вербні гілочки. Кажуть, що якщо в цей день посадити таку гілочку, то вона обов’язкового прийметься, пустить коріння і з часом на тому місці виросте гарна верба. І якщо ми теж освятимо наші гілочки дружбою, то виростемо чудовими і гарними людьми.

Тому давайте згадаємо слова одного з улюблених героїв мультфільму Кота Леопольда “Друзі, давайте жити дружно!”. На цьому наша година спілкування завершується. До побачення!

особистий сайт Подоляк Т. В.