דובדבנים 2023
תאריך : 2-6-2023
חנייה של הג'ובה הגדולה - כביש 978 - כביש לאודם - סביב אודם - אודם - הר אודם - כביש 98 - ברכת רם - מעל עמק יעפורי - מסעדה - כביש 98 - חציית נחל סער - עין קיניה - חציית גשר הידידות - על הגדה הדרומית של נחל סער - כביש 99 - עין פיט - מעיין עין פיט - אנדרטה למיקום מתקן ההאזנה - ציר הנפט - תל פאחר - בורג' בביל - דרך הפטרולים הסורית הישנה - ליד חרבת עומרית - נבי הודה - מקביל לבנייס - חציית כביש 918 - נחל הבנייס - חניון השקד - חניון האקליפטוס - ליד שדה נחמיה - גשר בן - טיילת עמי - המפל מדרום לכפר בלום - כפר בלום - חנייה של קיאקי כפר בלום
נקודת התחלה : חנייה של הג'ובה הגדולה
Waze לנקודת התחלה
נקודת סיום : חניון קייקי כפר בלום
משתתפים : 7
מרחק : 36 ק"מ
טיפוס מצטבר : 385 מ'
ירידות מצטברות :1301
זמן : 4:06 שעות ברוטו
(קטע המפה לקוח ממפת שביל נט המותקנות על תוכנת CompeGPS)
סרטון ב FaceBook ( יניב דובובסקי)
סרטון ב YouTube (יניב דובובסקי)
היה צפוי חום היום
לכן החלטתי להדריך את הטיול השבועי של Northern Riders במקום הקר ביותר בארץ – צפון הגולן – וכדי להקל אף יותר לרדת משם לארץ פלגי מים
בסופו של דבר לא היה שם חם מדי , וגם האובך גרם לזה שלא היתה קרינת שמש ממשית , כך שממש לא סבלנו
בנוסף בחלקים רבים מהטיול טפטף עלינו גשם קל ביותר , שהוסיף יותר לחווייה המיוחדת
כמובן שעכשיו עונת הדובדבנים , כך שלראות את הדובדבנים האדומים ואת האיזור שעד עתה עדיין פורח קצת (פרגים , אחירותם ,חוטמית ועוד)יצאנו מחניון הג'ובה הגדולה בנקודה 1 ועלינו לכביש 978
רכבנו בכביש דרומה ומיד בנקודה 2 פנינו לכביש הגישה למושב אודם
טיפסנו בכביש ובנקודה 3 פנינו לדרך 4X4 העולה להר אודם
יש עכשיו הרחבות של המושב ולכן הדרך שהיתה בעבר השתנתה ובהמשך התבטלה
בנקודה 5 נכנסנו לדרך באיזור הנבנה ורכבנו ברחובות עד יציאה מפשפש פתוח למטיילים בנקודה 6פה נכנסנו לדרכי 4X4 המטפסות ראש הר אודם
עצרנו בפסגה עליה יש מוצב צה"לי לא מאוייש (7) וצפינו סביבירדנו מהר אודם בדרכים שחלקן סלולות , בין מטעי הדובדבנים עד כביש 98 בנקודה 8
פנינו שמאלה בכביש ומיד בנקודה 9 פנינו לדרך בין מטעים לכיוון ברכת רם
רכבנו בדרכי המטעים שרובן סלולות עד נקודה מעל ברכת רם בנקודה 10
כאן בומת הדרכים ירידה תלולה אל הבריכה
רכבנו בדרך ממזרח לברת רם וסוף עלינו עד הצומת בנקודה 11פה פנינו שמאלה ורכבנו בכביש עד חיבור לצומת עם כביש 98 בנקודה 12
פה פנינו שמאלה ורכבנו בכביש 98 (זהירות)
בנקודה 13 עזבנטו את הכביש ימינה לדרך שחוצה את נחל סער ומטפסת על גדתו הצפונית (ששיכת לחרמון מבחינה גאוגרפית)
בנקודה 14 עזבנוו את הדרך שמאלה לירידה נהדרת ותלולה לעתים היורדת עד עין קיניה
בעין קיניה ירדנו בשיפועים מטורפים עד הצומת בנקודה 15פנינו שמאלה לרחובות היוצאים דרומה מעין קיניה
פה ושם יש גרפיטי חדש בכפר
עברנו מעל גשר הידידיות שמעל נחל סער שהיה יבש כאן
מיד בנקודה 16 פנינו ימינה לדרך 4X4 היורדת מערבה על גדתו הדרומית של נחל סעררכבנו בדרך ה 4X4 בירידות כייפיות
בנקודה 17 חברנו לכביש 99 וטיפסנו בו שמאלה עד הפנייה לעין פיט בנקודה 18
רכבנו בדרך לכיוון המעיין ושרידי הכפר העלווי
עצרנו ליד מעיין עין פיט בנקודה 19
פה פגשנו אוהל מחאה נגד התוכנית של הצבא לבנות פה לש"ביה ענקית שתשנה לגמרי את פני המקום
בעבר הצבא התאמן כאן במבנים שנשארו מהכפר שהיה כאן בימי הסורים
אבל עכשיו לפי התוכנית זה יהיה פרוייקט בנייה גדול לעלול לפגוע בערכי טבע , במעיין ולשנות את האיזור לחלוטיןמהמעיין המשכנו ברכיבה בדרך ךכיוון ציר הנפט
בנקודה 20 עצרנו ליד אנדרטה המנציחה את המקום בו הונח בתחילת שנות ה 50 של המאה הקודמת מכשיר האזנה , ליד עמוד טלפון לתקשורת בין המוצבים הסוריים
בדרך לכאן לטובת החלפת סוללות נפלה בשבי חולייה של צה"ל ביניהן אורי אילן שהתאבד בכלא הסורי מחשש שלא יוכל לעמוד בעינויים וייאלץ לגלות סודות
סיפרתי את הסיפור
המשכנו לצומת עם כביש הנפו בנקודה 21
פנינו ימינה וירדנו בציר הנפט עד הכניסה לתל פאחר בנקודדה 22
המשכנו עד לתצפית במוצב בצפוני של תל פאחר בנקודה 23יצאנו מתל פאחר דרך נקודה 22 ומיד בנקודה 24 פנינו שמאלה לדרך 4X4 שיורדת מצפון למוצב
עוברת באיזור ממנו הסתערו בתחילה חיילי גדוד 12 של גולני אל המוצב
המשכנו בדרך ועברנו ליד זחל"מ שנפגע בדרך למוצב והלאה ליד מוצב בורג' בביל שהיה כבר נטוש בזמן התקיפה שלו
חברנו לדרך הפטרולים הסורית בנקודה 25
פנינו עליה שמאלה ורכבנו על הדרך הקופצנית עד נקודה 26
פה בצומת ירדנו ימינה בדרך 4X4 עד ליד הכניסה לקבר נבי הודה (מיוחס ליהודה בן יעקב , והיום מקום קדוש לדרוזים) (27)המשכנו מכאן בדרך סלולה המקבילה לערוץ הבניאס
דהרנו בה עד מפגש עם כביש 918 , אותו חצינו בנקודה 28
מצידו השני המשכנו בדבל שהופך לעתים לסינגל במקבילים לבניאס
לעתים עוברים במנהרת קנים
יש מספר מעברים לצד שערים לרכב , אבל נוחים למעבר אופניים מצידם
בנקודה 29 עצרנו לטבילה בבנייסאחרי הטבילה המשכנו בדאבל המתפתל בשטח מוצל מקביל לנחל
בהמשך הבניאס והדן מתחבר וגם החצבני ומקבלים את הירדן
הדאבל עובר מימין לגדר של קיבוץ שדה נחמיה ויוצא ליד שער הקיבוץ בנקודה 31
מכאן על המדרכה וכניסה לשביל העובר במנהרה מתחת גשר בן וחובר בנקודה 32 לטיילת עמי על הגדה המזרחית של הירדן
דהרנו בטיילת עד גשר הולכי הרגל בין כפר בלום לעמיר בנקודה 33
חצינו את הגשר ובנקודה 34 פנינו ימינה וירדנו בסינגל לא ברור עד ליד המים
מכאן בסינגל מקביל לירדן (ממזרח לגדר) עד המל שמדרום לכפר בלום בנקודה 35אחרי הטבילה בירדן לרגלי המפל הנהדר , המשכנו דרך השער הצהוב שהיה פתוח
רכבנו בכביש של בית הספר האיזורי והלאה עד לחנייה של קיאקי כפר בלום בנקודה 36