משני צידי הירדן
תאריך : 6-7-2022
מצד עטרת - כביש 91 - גשר בנות יעקב - ליד בית המכס התחתון - דוריג'את - ליד הירדן - ליד גשר הפקק - נחל אשמורה - דרדרה - חציית כביש מע"ץ - ליד גשר חולתה ההרוס - לאורך תעלת הירדן המזרחית - גשר יסוד המעלה - יסוד המעלה - ליד תל שחף - כביש גישה צפוני ליסוד המעלה - עין הדייג - כביש גישה צפוני ליסוד המעלה - יסוד המעלה - פאמפטרק יסוד המעלה - המזח המשוחזר של חולתה - לאורך תעלת הירדן המזרחית - גשר הפקק - לאורך הירדן - את רפטינג נהר הירדן - חמאם בנות יעקב - נחל מחניים - עין ירדה - חרבת ירדה - חציית כביש 91 - חצייית נחל ראש פינה - דרך "טובא זנגרייה-גשר כפר הנשיא" - עין הבוקרים - דרך נוף הירדן ההררי - מצד עטרת
נקודת התחלה : חניית עפר בחורשה ליד מצד עטרת
משתתפים : קבוצת רוכבים בהדרכתי
מרחק : 43 ק"מ
טיפוס מצטבר : 455 מ'
זמן : 5:09 שעות
(קטע המפה לקוח ממפת שביל נט המותקנות על תוכנת CompeGPS)
ביום ששי הדרכתי טיול של קבוצת Northern Riders במסלול די דומה להיום רק קצר יותר ועם קצת יותר עליות
בקטע הראשון עלינו למצפה גדות ורכבנו צפונה בציר המוסכים הקופצני , זרוע הבזלת
גולת הכותרת היה מעיין הבוקרים בו ביקרנו לראשונה
מיד החלטתי לפתוח עוד טיול לאיזור לקבוצה שאני מדריך במשך השבוע
הבעיה היתה איך לא לרכב בציר המוסכים כך שהמסלול יהיה נינוח יותר
יגעתי ומצאתי פתרון בדרך שמתחילה קצת מעל בית המכס התחתון ובהמשך ירידה לעמק החולה
בגלל שהיתה פחות עלייה הוספתי אורך וביקור בעין הדייג אותו הכרתי בשנה שעברה
יצא יופי של טיול , עם נופים , טבילות וגם תוכן באתרים שוניםיצאנו מהחורשה שחיד מצד עטרת (1) אל כביש 91 בנקודה 2
רכבנו בכביש העולה לגולן וחצינו על גשר בנות יעקב בנקודה 3
בנקודה 4 אחרי שחלפנו בכביש על פני בית המכס התחתון פנינו לדרך 4X4
דיברתי על בית המכס ועל גשר בנות יעקב וגם על אתר האדם הקדמון שנמצא כאן ובו שרידי מדורה קבועה מלפני כ 750000 שנה - הקדום בעולםרכבנו בדרך ה 4X4 שהיא נוחה בהרבה מציר המוסכים
בצומת הדרכים בנקודה 5 לפני דוריג'את פנינו שמאלה וירדנו בירידה סבירה ולא מדורדרת לכיוון הירדן
המשכנו צפונה עם הדרך המקבילה לירדן עד ליד גשר הפקק בנקודה 6
פה רכבנו בדרך 4X4 ממזרח לתעלה עם קנים ובשולי שדה בור
בנקודה 8 חתכנו ללא שביל כ 20 מ' עד לגדר בנקודה 9 וטיפסנו עליה (נוחה יחסית לטיפוס) כדי לחבור לדרך 4X4 מצידה הצפוני של הגדר בסימון שבילים אדום
עדיף היה בנקודה 6 להמשיך ממערב לקנים ולרכב בדרך טובה ממערב לתעלה מנקודה 7 ועד צומת הדרכים בנקודה 10
מנקודה 9 רכבנו בדרך האדומה עד נקודה 10פה רכבנו צפונה על גשרון מעל תעלה
המשכנו בדרך מקבילה לתעלה ממערב לה וליד מטע שקדים
בנקודה 11 חברנו לדרך הלבנה המובילה לאתר דרדרה
המשכנו עם הדרך ונכנסנו בנקודה 12 לחורש יפה ומסודר עם שבילים ומים בתעלות עד אתר דרדרה (13)
פה סיפרתי את סיפור ההתיישבות והמלחמות באיזורמדרדרה חזרנו מערבה בדרך הטובה עד כביש מע"ץ אותו חצינו בנקודה 14
המשכנו בעמק החולה בדרכים עד חיבור לדרך המקבילה לתעלת הירדן המזרחית בנקודה 14
רכבנו בדרך צפונה
לכל אורך הדרך מקומות הניתנים לטבילה בירדן ויש דשא שגדל ליד הירדן
בנקודה 15 , חצינו מעל הירדן בגשר יסוד המעלה
המשכנו מכאן בדרך סלולה דרך איזור תעשייה קטן של יסוד המעלה בנקודה 16
והלאה עד צומת עם הכביש הצפוני המגיע ליסוד המעלה בנקודה 17
מכאן בכביש השקט יחסית
חלפנו על פני הפנייה לאחוזת דוברובין
בצומת בנקודה 18 פנינו עם הכביש שמאלה ורכבנו בו עד נקודה 19 ליד שער לרכב
פה ניתן משמאל לשער לעקוף אותו בסינגלון קטן ולרכב עוד כ 50 מ' עד עין הדייג בנקודה 20
זהו מעיין חם יפה
הטמפרטורה שחו קבועה על 19 מעלות
המים צלולים והכל מוצליצאנו מעין הדייג אל השער בנקודה 19 ופנינו ימינה בכביש עד נקודה 21
פה פנינו שמאלה ורכבנו בדרכי מטעים טובות
עברנו במטעי שזיפים , אגסים ועוד
בנקודה 22 הגענו לרחובות יסוד המעלה
רכבנו דרך המושבה והרחוב היפה עם הבתים הראשונים
בנקודה 23 נכנסנו לאיזור הפאמפ טרק ומזח הדייגים המשוחזר של חולתה בנקודה 24
פה דיברתי על המזח ועל החולה וייבושה שגם הזכרנו קודם בדרדרההמשכנו מכאן בדרכי שדות עד תעלת הירדן המזרחית בנקודה 25
רכבנו לאורך הירדן עד גשר הפקק בנקודה 26
רכבנו בכביש סביב מעקה הבטיחות שסביבו ונכנסנו לדרך ה 4X4 המקבילה לירדן מצידו המערבי בנקודה 27
רכבנו ועלינו לחניון של אתר הרפטינג בירדן
מיד אחריו נמצא המעיין חמאם בנות יעקב בנקודה 28אחרי הטבילה עלינו לכביש מע"ץ ומיד בנקודה 29 פנינו לדרך העולה במעלה נחל מחניים (ציר ברלס)
בנקודה 29A חצייה רכיבה נחמדה של נחל מחניים הזורם
עלינו בדרך עד צומת הדרכים בנקודה 30
המשכנו עם הדרך ימינה עד לעין ירדה (31)
זהו מעיין רדוד כחצי מטר , אבל מוצל כל הזמן בפינה חמודה שיש בה נדנדהאחרי הטבילה חזרנו לנקודה 30 ועלינו בדרך ה 4X4 התלולה עד מפגש עם הדרך לחרבת ירדה בנקודה 32
פנינו שמאלה בדרך עד חרבת ירדה (33) שם סיפרתי את סיפור המקוםמכאן רכבנו בדרך עד לכביש 91 אותו חצינו בצומת בנקודה 34
המשכנו בדרך דרומה לצד מטעים עד נחל ראש פינה (35)
ירדנו לערוץ הנחל ועלינו בעלייה דרדרתית טחונה מרכבי 4X4 עד לדרך הנוף היורדת מטובא זנגריה לגשר כפר הנשיא בנקודה 36
מכאן דהירה כייפית בירידה בדרך הטובה לכיוון הירדן ההררי
בעיקול בנקודה 37 ירדנו ימינה
עברנו בין שני בזנ"טים ונכנסנו לסינגל קצר של כ 50 מ' עד למכלאת בקר ישנה
פה עולים במספר מדרגות במכלאה ומגיעים לעין הבוקרים הנהדר
זוהי בריכה של 3X3 בעומק כ 2.50 מ'
המקום מוצל באקליפטוסים ועודאחרי הטבילה הנהדרת חזרנו בסינגלון לדרך בנקודה 36
מכאן עוד ירידה עד חיבור לדרך הנוף של הירדן ההררי בנקודה 39
בנקודות 39 טיפסנו לדרך והמשכנו בדרך הנוף לאורך הירדן עד האוטו בנקודה 1