סביב טבעון קצת אחרת
תאריך : 29-4-2022
חוצות אלונים - בשדות מצפון לצומת השומרים - "האלון הגדול" - סינגל סובב טבעון - טבעון - מעבר מתחת כביש 75 - סינגל השומרים - גן השומרים - עתיקות בית שערים - פסל אלכסנדר זייד - שייך אברייך - קרית חרושת -מעבר מתחת לגשר מסילת רכבת העמק - תל קשיש - הקישון - פרק רכבת העמק - טיילת רכבת העמק - עין אלרואי - גשרי ג'למי - פארק הקישון - מעבר מתחת כביש 6 - שער העמקים - שביל הביובים של טבעון - סינגל סובב טבעון - מילךשטראסה/דרך הטמפלרים/הסהרונים - טבעון - בסמת טבעון - סינגל אלוני אבא - אלוני אבא - באר אבא - עין חזין - סינגל צפריר - כביש "צומת אלונים-אלוני אבא" - חוצות אלונים
נקודת התחלה : חנייה של קניון חוצות אלונים
משתתפים : 9
מרחק : 30 ק"מ
טיפוס מצטבר : 475 מ'
זמן : 4:19 שעות
(קטע המפה לקוח ממפת שביל נט המותקנות על תוכנת CompeGPS)
תמונות Facebook (יניב דובובסקי)
סרטון Facebook (יניב דובובסקי)
סרטון YouTube (יניב דובובסקי)
למרות שחשבתי בהתחלה על רכיבה בנחל דישון שזורם עכשיו בשיאו , לא התחשק לי לנסוע רחוק אחרי שנסעתי השבוע מספר פעמים לצפון הרחוק , וצפויות לי עוד נסיעות כאלה בשבוע הקרוב
לכן החלטתי על מסלול קרוב
תכננתי מסלול המבוסס בחלקו על סינגל סובב טבעון הקק"לי
הוספתי לו עלייה לתל קשיש לתצפית שמזמן לא הייתי בה
רכבנוו גם מעין אל רואי אל מתחת לגשרים של ג'למי היפים
טיפסנו משער העמקים בחלק משביל הטמפלרים (מילך שטראסה) ששימשה את הטמפלרים מבית לחם הגלילית ואלוני אבא (וולדהיים) להובלת חלב לתחנת רכבת העמק בג'למי ומשם ברכבת לחיפה
הנחל בו עובר השביל עבר טיפול של קק"ל עם יצירת סהרונים ללכידת מים ואדמה כשיש זרימה בנחל
כמובן שגם טבלנו 3 פעמים בגלל היום החםיצאנו ממתחם חוצות אלונים (1) לצומת הפנייה לאלונים (2)
רכבנו על המדרכה ובשולי הכביש ומיד בנקודה 3 דילגנו מעל מעקה הבטיחות של הכביש "אלונים-טבעון" ועברנו לשולי השדה הקצור
רכבנו על השטח הקצור עד נקודה 4פה טעינו ורכבנו קצת בדרך , אבל חזרנו ונכנסנו בנקודה 4 לסינגל המוביל עד האלון הגדול שכבר מת ויש פינת הנצחה שם (5)
הסינגל בין נקודה 4 ל 5 טכני לעתים ומצריך ירידה מהאופניים מספר פעמים למטר פה ושם
בנוסף בקטע הראשון היו סרפדים
ניתן במקום לרכב בסינגל , לרכב בדרך ה 4X4 משמאל שמחברת בין הנקודות
פה עלינו בדרך עד נקודה 6 בה חברנו לדרך שהיא חלק מסינגל סובב טבעון של קק"ל
רכבנו בדרך שהופכת סינגל ושוב דרך ומטפסת בסופה למעבר מתחת כביש 75 בנקודה 7מהצד השני של המעבר נכנסנו בנקודה 8 לסינגל השומרים החמוד שהוא חלק מסינגל סובב טבעון
סינגל השומרים שהוא ברמה טכנית קלה מסתיים ברחוב בטבעון אחרי שחצה את גן השומרים והמשיך כסינגל , בנקודה 9
מכאן ברחובות טבעון היורדים לאתר בית שערים
חלפנו על פני חלק מהעתיקות ובנקודה 10 טיפסנו עם הדרך עד פסל אלכסנדר זייד בנקודה 11אחרי קצת סיפורים על אלכסנדר זייד המשכנו בסינגל סובב טבעון היורד מכאן בפיתולים לערוץ למטה ומטפס על הרכס דרומה בדרך 4X4 ובהמשך שוב סינגל יפה על קו גובה שבסוף יורד עד קרית חרושת בנקודה 12
רכבנו לכביש היוצא מקרית חרושת לכיוון כביש 722 ומיד בנקודה 13 פנינו לדרך 4X4 שעוברת בהמשך מתחת לגשר הרכבת ומהצד השני מתחיל לטפס לתל קשיש בעלייה שהופכת תלולה בסופה
מלמעלה תצפית סביב בנקודה 14
סיפרתי את סיפור אליהו ונביאי הבעל שהתרחש כנראה כאן למרגלות התלירדנו מהתל בירידה תלולה אל דרך ליד הקישון
רכבנו בדרכי 4X4 עד לפארק הרכבת בנקודה 15
חברנו לשביל האופניים הסלול במקביל לתוואי ושרידי רכבת העמק ההיסטורית בנקודה 16
רכבנו בשביל הסלול וחלפנו באתר המציג קרונות ומוצגים מרכבת העמק
עצרנו במעיין אלרואי בנקודה 17 לטבילה ראשונה בטיולמפה נכנסנו לסינגל קצר שעובר את הערוצון הזורם היוצא ממעיין אלרואי וממשיך בדרך 4X4
מנקודה 18 המשכנו בדרכי 4X4 במקביל לקישון עד מעבר רכיב מתחת לגשר הרכבת ושני גשרי הרכב של צומת ג'למי לשעבר (19)
מהצד השני נכנסנו לשבילי פארק הקישון הסלולים
בנקודה 20 עזבנו את שביל הקישון וחברנו לדרכים המובילות טל מעבר מתחת כביש 6 בנקודה 21
מכאן רכיבה עד מעבר בשער שבו פשפש להולכי רגל ואופניים ובהמשך חציית קיבוץ שער העמקים
בנקודה 23 יש אפשרות לצאת מגדר הקיבוץ לדאבל סביב הגדר
בגלל שידענו שיש יציאה דרך פשפש בהמשך , המשכנו בכביש בתוך הקיבוץ עד הפשפש וספסלי קק"ל בנקודה 24
יצאנו מעוד פשפש בנקודה 25 לדרך ההקפית שמחוץ לגדרמכאן שמאלה בדרך ומיד בנקודה 26 טיפוס סביר בדרך 4X4 שהתחברה לשביל הביובים של טבעון בנקודה 27
פה רכבנו בדרך 4X4 של הביובים ובנקודה 28 נכנסנו חהמשך סינגל סובב טבעון
זהו קטע יפה בחורש שעולה ואז יורד בירידה כייפית עד לערוץ בנקודה 29מכאן טיפוס בערוץ בדרך 4X4 עד טבעון
בדרך מספר רב של סהרונים - מבנים שנעשו בידי קק"ל בצורת חצי סהר שנועדו לתפוס אדמה ומים בטרסות לטובת חקלאת
המשכנו בנקודה 29 שמטפסת בדרך
בנקודה 30 הגענו לרחוב בטבעון
המשכנו ברחובות ובכביש לבסמת טבעון ובהמשך ביישוב עד נקודה 31 והלאה בכביש עד נקודה 32
פה פנינו ימינה לכיוון מגרש הכדורגל וביה"ס
מכאן ירידה בסינגל על תלולית
והלאה עד למעבר בגדר בנקודה 33פה רכבנו בסינגל חמוד שיורד עד כביש "בית לחם הגלילית-אלוני אבא" בנקודה 34
פנינו שמאלה בכביש ובנקודה 35 פנינו ימינה לאלוני אבא
חצינו את היישוב ויצאנו מצידו השני בנקודה 36
המשכנו לרדת עד הצומת בנקודה 37 בה פנינו ימינה לדרך עד באר אבא בנקודה 38
פה טבלנו בבאר אבא הנהדרתמכאן רכיבה בדרכי 4X4 עד לעין חזין בנקודה 39
אחרי טבילה כאן המשכנו ברכיבה בדרך עד ליד היציאה לכביש "צומת אלונים- בית לחם הגלילית"
פה נכנסנו לסינגל צפריר המקביל לכביש
הסינגל החמוד והקל טכנית מסתיים בנקודה 40
מכאן בכביש עד האוטו בנקודה 1